Vojaški in civilni sekači so dopoldne posekali grmovje in drevesa ob cesti med Opatjim selom in Mirnom in ustvarili širši pas, na katerem bi lažje ustavili ogenj, če bi se iz italijanske strani dvigal proti Opatjem selu, so sporočili iz civile zaščite.
Dogajanje na požariščih na Komenskem Krasu in v okolici Kostanjevice na Krasu je bilo ponoči mirno, vendar je bilo na terenu še vedno 56 gasilcev. Na pomoč so prišli gasilci iz gasilskih društev s severne Primorske in z Gorenjske, nam je zjutraj povedal vodja operativnega štaba v Kostanjevici na Krasu Klemen Jerom. Tudi veter, za katerega so napovedovali, da bi se lahko v noči na petek obrnil proti Sloveniji, ob tem pa bi se na slovensko stran meje lahko razširili tudi plameni, se je umiril.
Slovenski in italijanski gasilci so že v četrtek na meji skupaj omejili širjenje ognja. Na italijanski strani je v noči na petek ostalo 40 slovenskih gasilcev. V okolici Kostanjevice na Krasu se je v četrtek čez dan sicer pojavilo tudi nekaj lažnih alarmov, predvsem zaradi vrtincev pepela in belega prahu, ki je nastal pri čiščenju preseke.
Razmere na požariščih na Komenskem Krasu in v okolici Kostanjevice na Krasu so bile ponoči mirne. Dežurni gasilci so pogasili nekaj manjših žarišč, eno je zagorelo med Temnico in Renčami, drugo pa v bližini stolpa na Cerju. Na obeh pogoriščih je bilo čez dan 140 gasilcev, ki so izvajali požarno stražo in bili v pripravljenosti. Čez noč je na obeh pogoriščih na požarni straži ostalo 56 gasilcev, je povedal Jerom.
Na Velikem Ovčnjaku nad Šibelji na Komenskem Krasu se je v četrtek zgodaj popoldne pojavilo novo žarišče, a se je nato izkazalo, da je gorelo znotraj že zgorelega območja. Gasilci so območje vseeno dodatno zalili in pogasili. Kasneje pa je na tem območju znova zagorelo. "Požar so opazili iz helikopterja, nemudoma sporočili v štab, ki je na teren takoj poslal gasilce PGD Komen, ZGRS Sežana, PGD Postojna in druge," so sporočili iz civilne zaščite.
Po prvih podatkih so gasilci požar omejili v fazi in ocenjujejo, da ga bodo tudi hitro obvladali. Na pomoč so poklicali tudi posadko z vojaškim helikopterjem.
"Takšno je stanje na vseh pogoriščih velikega požara, ki je divjal do minulega vikenda. Čeprav ognja ni več, znotraj pogorišč še vedno tlijo posamezna žarišča (štori, podrast, grmovje ...), zato lahko samo upamo, da bo v soboto deževalo. Šele takrat bo nevarnost za ponoven vžig popolnoma odpravljena," so še sporočili.
V četrtek je intenzivno gorelo na italijanski strani, v okolici vasi Devetaki, Cotiči, Vižintini in Vrh sv. Mihaela. Južni krak tega požara se je nevarno približal regionalni cesti Moščenice–Gorica, kjer poteka tudi državna meja. Proti večeru so pri Vižintinih ta krak uspešno omejili.
Požar so pomagale gasiti tudi zračne sile
Gasili so z italijanskim vojaškim helikopterjem, italijanskim helikopterjem civilne zaščite, slovenskim vojaškim helikopterjem in italijanskim kanaderjem.
V četrtek čez dan je italijanskim kolegom pomagalo 60 slovenskih gasilcev, ki so obranili vasi Devetaki in Cotiči. Ponekod je ogenj segal vse do hiš, je sporočil Danijel Cek iz regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.