pluralnost

Vlada potrdila predlog novega zakona o medijih

31. 12. 2024 10.07

Vlada je na dopisni seji potrdila predlog novega zakona o medijih in ga poslala v obravnavo v DZ. Po navedbah ministrstva za kulturo gre za prvo celovito prenovo medijskega zakona po več kot 20 letih, glavni namen pa je zagotoviti pravico prebivalcev do celovite obveščenosti ter svobode izražanja tudi v novem medijskem okolju.

Vonta: Davkoplačevalski denar se je pretekal v strankarska glasila SDS

16. 12. 2024 16.48

Predsednica preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank, Tamara Vonta je dejala, da so ugotovitve komisije potrdile, da se je med vlado Janeza Janše davkoplačevalski in denar državnih podjetij pretakal v "strankarska glasila SDS". Vmesno poročilo napoveduje do poletja, preiskavo bodo razširili tudi na druge stranke.

Erjavec s stranko Zaupanje na politični parket konec novembra

23. 10. 2024 17.48

Na političnem parketu se nadaljujejo koraki do novih političnih strank. Med politične akterje se s stranko Zaupanje vrača izkušeni politik Karl Erjavec, ki za 27. november napoveduje ustanovni kongres, marca bo sledil še programski in kadrovski kongres. Predsednik DS Marko Lotrič ustanovitev stranke napoveduje v začetku prihodnjega leta.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'

03. 05. 2024 07.35

Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Zelena luč aktoma o svobodi medijev in umetni inteligenci

13. 03. 2024 13.47

Evropski poslanci so v Strasbourgu z veliko večino podprli akt o svobodi medijev, ki naj bi zaščitil novinarje v Evropski uniji, državljanom pa zagotovil dostop do raznolikih in neodvisnih medijskih vsebin. Hkrati so potrdili tudi akt o umetni inteligenci.

Kje bo stal spomenik slovenske osamosvojitve?

22. 06. 2023 18.19

Ob 32. obletnici slovenske osamosvojitve vlada Roberta Goloba uresničuje idejo prvega predsednika Milana Kučana. Postavili bodo spomenik slovenski osamosvojitvi. Delo vodi državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved, med 23 člani pa so predstavniki tako levih kot desnih veteranskih združenj in nobene politične stranke. Kje bo stal spomenik, kako bo videti in ali bo na Trgu republike res zamenjal spomenik revolucije?

Slovenija na lestvici medijske svobode napredovala za štiri mesta

03. 05. 2023 07.09

Na lestvici medijske svobode, ki jo od leta 2002 objavlja organizacija Novinarji brez meja (RSF), je Slovenija od lani napredovala za štiri mesta. Ministrstvo za kulturo ob svetovnem dnevu svobode medijev ugotavlja, da kljub napredovanju Slovenije na lestvici medijske svobode še ne moremo biti zadovoljni, saj so razmere na RTVS zaradi preteklega političnega vmešavanja v vodenje RTVS še vedno slabe.

Če sporazuma ne bo, Sviz poziva k splošni stavki

22. 11. 2022 19.53

Delegati sindikata Sviz so na kongresu sprejeli poseben poziv vladi, naj takoj odpravi zaostanke pri vrednotenju dela v vzgoji in izobraževanju, v znanosti in kulturi. Če pripravljenosti za sklenitev sporazuma o tem na vladni strani ne bo, pa glavni stavkovni odbor Sviz pozivajo, naj odloča o nadaljevanju splošne stavke v vzgoji in izobraževanju.

Evropski poslanci zaskrbljeni nad razmerami na RTVS

22. 11. 2022 12.41

Evropski poslanci, člani delovne skupine za medije, so na generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha in direktorja TVS Uroša Urbanijo naslovili pismo, v katerem izražajo globoko zaskrbljenost zaradi nenehnega slabšanja delovnih pogojev novinarjev, obsežnih sprememb in odpovedi informativnega programa, sprememb osebja, prerazporeditev ter splošnega poslabšanja medijske svobode in uredniške neodvisnosti znotraj sicer ugledne in zelo kredibilne javne RTV Slovenija.

Medijski razpis: državni denar številnim projektom, ki so blizu odhajajoči vladi

25. 05. 2022 16.28

Tudi letos je Ministrstvo za kulturo proračunska sredstva na medijskem razpisu razdelilo med številne medijske projekte, ki so blizu odhajajoči vladi. Razpis je bil težak približno tri milijone evrov. Na področju B bodo najvišji znesek, 100.000 evrov, prejeli projekti Radia Ognjišče, Radia Robin, Tele-TV, Televizije Novo mesto, TV Idee in velenjskega VTV. Na področju A je najvišji znesek v višini 36.000 evrov odobren petim prijaviteljem.

Stavkajoči RTV-jevci sporočili, da niso nikogaršnji hlapci

23. 05. 2022 07.05

Stavkajoči na Radioteleviziji Slovenija (RTV SLO) so ob opozorilni stavki za uro prekinili delo in se zbrali na zboru, kjer so ponovili svoje stavkovne zahteve po novinarski in uredniški avtonomiji ter izpostavili pomen javnega medija. Napovedali so, da bodo še naprej delali profesionalno, kakovostno in etično ter da se bodo borili za obstoj RTV-ja. "Spišite zakon, ki bo onemogočil tak vpliv na javni servis, kot so si ga nekateri privoščili zdaj," so pozvali politiko.

DZ za člana programskega sveta imenoval kandidata, ki ne plačuje RTV prispevka

28. 12. 2021 21.03

Državni zbor je na minuli seji med drugim imenoval tudi 13 članov programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) in pet novih članov nadzornega sveta javne radiotelevizije. Ob sprejemanju sklepov je del opozicije vztrajal, da so ti nezakoniti, saj med člani ni njihovih predstavnikov in koaliciji očital, da gre za popolno podreditev javnega servisa. Med člani programskega sveta pa je na predlog SNS pristal Vane Gošnik, ki ne plačuje RTV prispevka in mu ga mora ta isti zavod rubiti.

Blaž Švab o grožnjah rumenih jopičev, očetovstvu in o tem, da je Rožica 'božji dar'

24. 10. 2021 10.19

Narodnozabavna glasba se je z njimi otresla pridevnika "goveja" in bila postavljena nazaj na velike odre, približali so jo mlajšim generacijam. Modrijani so prva slovenska skupina, ki je svoj koncert razprodala v nekaj minutah. Še pred časom epidemije so na odru stali tudi po trikrat na teden in imeli koncerte rezervirane za leta naprej. Uroš Slak je v današnji oddaji Ena na ena gostil Blaža Švaba, pevca ansambla Modrijani. Pogovarjala sta se o aktualnih temah, o tem, kako je postal tarča rumenih jopičev, kako so ga zaradi povabila Ljudmile Novak na molitveni zajtrk označili za desničarja, in tudi o tem, kako ga je spremenilo očetovstvo.

Janša: Ne sme se omejevati tistih, ki imajo drugačne poglede na prihodnost EU od mainstreama

20. 05. 2021 17.16

Razprava o prihodnosti Evropske unije mora biti odprta, je na Brdu pri Kranju dejal premier Janez Janša. Na konferenci o prihodnosti Evrope je sicer govora o zelenem in digitalnem prehodu, odpornosti EU in kibernetski varnosti, pa tudi o digitalnem davku in demografski sliki EU – temah, pri katerih ni veliko enotnosti. Razpravi o prihodnosti EU bo namenjen tudi blejski strateški forum, je še napovedal Janša.

Ali lahko Evropska unija ustavi razkroj medijske svobode?

18. 05. 2021 08.21

Medijska svoboda je eden od glavnih stebrov demokracije in najmanj demokratične države EU se tega zavedajo, za bruseljski Politico pišeta Adam Bodnar, poljski ombudsman, in John Morijn, komisar Nizozemskega inštituta za človekove pravice. Vladi Poljske in Madžarske sta namreč v zadnjih letih kooptirali veliko javnih medijev ter izvršili lastniške prevzeme zasebnih. "Pluralnost mnenj je v teh državah praktično izginila, nekaj preostalih neodvisnih medijev pa je na robu preživetja," v uvodu pišeta avtorja.

Le Monde Janšev obisk pospremil s člankom o 'maršalu Twittu'

29. 04. 2021 12.36

Francoski časnik Le Monde je ob obisku slovenskega premierja Janeza Janše v Franciji objavil obsežen članek o "maršalu Twittu", v katerem tudi s pomočjo slovenskih sogovornikov spregovorijo o vojni slovenskega premierja z mediji ter njegovem zgledovanju po madžarskem kolegu Viktorju Orbanu.

Denar za javno službo STA po navedbah Janše že izplačan, Veselinovič to označil za manipulacijo

29. 04. 2021 10.21

Predsednik vlade Janez Janša je med obiskom v Parizu komentiral odločitev Evropske komisije, ki je odobrila nadomestilo Slovenije v višini 2,5 milijona evrov za opravljanje javne službe STA. Po njegovih besedah je bil denar za javno službo STA že izplačan. Po besedah direktorja STA Bojana Veselinoviča pa je to "čista manipulacija in laž".

Odziv na Janševo pismo: 'Liberalci smo zahteven koalicijski partner'

15. 03. 2021 17.07

Predsednik SMC Zdravko Počivalšek je v odzivu na pismo premierja Janeza Janše poudaril liberalno in demokratično držo SMC. "Liberalci smo pač zahteven koalicijski partner, ker gojimo in spoštujemo pluralnost v svojih vrstah. In tako bo tudi v prihodnje," je poudaril. V NSi pa so v odzivu zapisali, da "beseda velja" in da dogovore tudi uresničijo.

Slovenija v 'žalostni družbi držav, ki sta neodvisne medije že popolnoma zatrli'

10. 03. 2021 12.57

O vladnih poskusih utišanja svobodnih medijev v Sloveniji na plenarnem zasedanju razpravlja Evropski parlament. Razprava o svobodi medijev naj bi se po prvotnih načrtih osredotočila le na Poljsko in Madžarsko, a so konec preteklega tedna v to "žalostno družbo držav, ki z mediji ravna enako brezkompromisno", uvrstili tudi Slovenijo. V Društvu novinarjev Slovenije pravijo, da je bila uvrstitev "potrebna in nujna". Da premier Slovenijo postavlja ob bok neliberalnim državam, opozarjajo v Levici, v SAB pa menijo, da si slabše popotnice pred predsedovanjem ne bi mogli zamisliti.

Evropski parlament zaskrbljen zaradi položaja javnih medijev

25. 11. 2020 18.16

Evropski parlament je sprejel resolucijo, v kateri izraža zaskrbljenost zaradi stanja na področju medijske svobode v EU ter obsoja nasilje, nadlegovanje ter politične pritiske in napade na novinarje. Opozarja na poskuse nekaterih vlad držav članic, da bi utišale kritične in neodvisne medije ter spodkopale medijsko svobodo in pluralnost.

Vlada v Bruselj pošilja nove pripombe: 'KPK se izkorišča v politične namene'

15. 09. 2020 08.44

Evropska komisija je Sloveniji konec avgusta predala osnutek poročila o vladavini prava pri nas. Končno poročilo naj bi komisija pripravila do konca septembra. Medtem pa je vlada že pripravila pripombe na osnutek, ki jih je brez glasovanja sprejela na dopisni seji. Poročilo komisije, ki je za Slovenijo razmeroma pozitivno, sicer omenja težave policije in tožilstva, nizko zaupanje v sodstvo zaradi vmešavanja vlade, politikov in interesov ter dolžino in neuspešnost preiskav zaradi pomanjkanja virov. Vlada pa se z večino očitkov ne strinja.

Konec razprave: 'Jasen namen oblasti je pokončati pokončno novinarstvo'

05. 09. 2020 13.12

Z današnjim dnem se bo iztekla javna razprava o predlogih novel treh medijskih zakonov - zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), zakona o Slovenski tiskovni agenciji (STA) in krovnega medijskega zakona. Tudi v zadnjem tednu razprave so predlagane spremembe sprožile kritične odzive dela politike, stanovskih organizacij in mednarodnih združenj.

Koalicija pristala na podaljšanje razprave o medijski zakonodaji

14. 07. 2020 12.43

Evroposlanka Ljudmila Novak je namere vlade po spremembi medijske zakonodaje komentirala z besedami, da ne pristaja na "težnje po slabitvi neodvisnega in svobodnega slovenskega novinarstva". Tako v opoziciji kot tudi nekateri v koaliciji pa so se zavzeli, da se podaljša rok razprave. Na koalicijskem sestanku so se tako vendarle dogovorili, da se razprava podaljša do konca avgusta 2020.

Sprememba statusa Hagije Sofije v mošejo 'zgodovinska napaka'

11. 07. 2020 15.44

Ob odločitvi turških oblasti, da status nekdanje istanbulske katedrale Hagija Sofija spremenijo iz muzeja v mošejo, se po svetu vrstijo izrazi obžalovanja. Nestrinjanje so med drugim izrazili v Evropski uniji, Franciji in ZDA. V zgradbi pa so že začeli priprave na odprtje za muslimanske molitve, ki je predvideno 24. julija.

'Zanimajo nas mistika, džihad in kebab. To je izredno selektivno'

07. 06. 2020 13.02

V drugem delu pogovora s Samijem Al-Daghistanijem, raziskovalcem islamskih študij, predavateljem in prevajalcem iz arabščine, smo se dotaknili sekularizma, islama, muslimanov in fenomena Rumija. "Današnji pogled na islam ostaja izredno evropocentričen in je v tem smislu napačen," je prepričan strokovnjak za islamske študije.

Hrvaško ustavno sodišče znova opozorilo na neustavnost ustaškega gesla

05. 06. 2020 12.17

Kontroverzni hrvaški pevec Thompson bo lahko imel koncert v Sloveniji, kar je potrdil na Facebooku, kjer je zapisal, da je po sodbi v njegov prid na hrvaškem sodišču, podobno odločitev sprejela tudi Slovenija. Gospodarski minister Počivalšek pa pravi, da Thompsonov koncert v Sloveniji ni in ne sme biti dobrodošel. Da gre za teptanje človeškega dostojanstva in priznanje ustaškemu režimu, pa meni Fajonova. Hrvaško ustavno sodišče je znova opozorilo, da ustaško geslo Za dom spremni ni v skladu s hrvaško ustavo.

Kaj bomo počeli avgusta? Odgovore daje matematični izračun

26. 04. 2020 07.40

Kaj bomo počeli avgusta? Bomo lahko šli s prijateljem na kavo, se bomo lahko svobodno gibali? Na ta vprašanja vsak teden znova odgovarja skupina matematikov z mariborske fakultete za naravoslovje in matematiko. Vsak konec tedna predstavijo graf možnega nadaljnjega poteka epidemije in izračun verjetnosti, ali bo epidemije konec pred avgustom.

'Vprašati se moramo, ali želimo Orbanovo Slovenijo ali suvereno, nam lastno Slovenijo'

14. 02. 2020 07.22

"Zanimiva je slovenska politika, težko jo je razumeti." Tako začenja svoj zapis, v katerem trenutno politično dogajanje, sestavljanje morebitne Janševe vlade, domnevno sporno financiranje stranke iz Madžarske ter domnevne grožnje novinarjem komentira premier v odstopu Marjan Šarec. Poslanska skupina LMŠ je medtem zahtevala sklic nujne seje odbora za kulturo.

AVK: Združitev Dnevnika in Večera ne bo ogrozila konkurence

29. 07. 2019 10.09

Agencija za varstvo konkurence je sprejela odločitev v primeru združevanja časopisnih hiš Dnevnik in Večer. Ugotavlja, da je koncentracija skladna s pravili konkurence, zato združitvi ne nasprotuje. Vodstvi časopisov pozdravljata odločitev agencije, medtem ko v Društvu novinarjev Slovenije pozivajo k ohranitvi pluralnosti medijskih vsebin in delovnih mest.

Novinarstvo še vedno nevaren poklic: lani 82 smrti in rekordno število utišanih za zapahi

03. 05. 2018 14.10

Bitke za svobodo medijev, ki je tesno povezana s svobodo ljudi, novinarji bijejo povsod po svetu, tudi v Sloveniji. Ob mednarodnem dnevu svobode medijev pa organizacije veliko pozornosti namenjajo poplavi lažnih informacij, ki škodijo ugledu novinarstva, in spominu na tiste, ki so za svoje delo dali življenje.