nevrologi

Slovenski nevrologi srbskim študentom: Z vsem srcem in možgani smo na vaši strani
17. 02. 2025 06.4485 slovenskih nevrologov je na srbske študente in zdravstvene delavce naslovilo pismo podpore, v katerem so zapisali, da z globokim spoštovanjem in občudovanjem spremljajo njihovo predano in pogumno borbo za boljšo prihodnost. "Z vsem srcem in možgani smo na vaši strani!" so jim sporočili.

Možganska kap je vedno urgenca, zato so dosegljivi 24 ur na dan
05. 11. 2024 17.32V okviru telemedicinske mreže TeleKap, ki omogoča zdravljenja akutne možganske kapi na daljavo, so nevrologi v zadnjem desetletju opravili nekaj več kot 10.000 obravnav. V več kot polovici primerov se je izkazalo, da je šlo res za ishemično možgansko kap. Letno opravijo približno 1200 obravnav, veliko večino zunaj rednega delovnega časa, ko v regionalnih bolnišnicah praviloma ni prisotnega nevrologa.

Multipla skleroza: bolezen tisočerih obrazov
28. 05. 2024 16.41Multipla skleroza je bolezen tisočerih obrazov, kot ji pravijo nevrologi. V Sloveniji z njo živi približno 3500 ljudi, številka pa narašča tako doma kot tudi v svetu, temu botruje tudi, da bolezen hitreje odkrijejo. Za multiplo sklerozo so značilna vnetna žarišča, ki povzročajo gibalno oviranost, težave z vidom, ravnotežjem. Bolezen ne izbira, z njo se borijo tudi nekatere znane osebnosti. Igralka Christina Applegate je bila zaradi diagnoze primorana končati kariero, njena stanovska kolegica Selma Blair pa pravi, da je s pomočjo presaditve matičnih celic in kemoterapije njena bolezen v remisiji.

Kako doktorirati v opletanju glave?
01. 04. 2023 14.02Vse se je začelo s prvoaprilsko šalo, ki je danes ne bi mogli več uporabiti. Postala je namreč resničnost. V nemškem Aschaffenburgu je odprla vrata prva šola za "headbanganje" ali "slamanje", ki navdušene obiskovalce rock ali metal koncertov uči, kako pravilno energično opletati z glavo. Ne samo da bi bili pri tem dobro videti, temveč da nas zaradi sunkovitih gibov ne bi bolele mišice ali da si ne bi nakopali še kakšnih hujših in nevarnejših težav.

Ali TikTok povzroča nevrološke motnje?
20. 08. 2022 14.42Ali priljubljeno družbeno omrežje TikTok, ki ga uporabljajo predvsem najstniki, povzroča nevrološke motnje? Zdravniki opozarjajo, da bi bili določeni tiki, nekontrolirani gibi, zvoki in besedni izbruhi pri najstnikih lahko povezani z uporabo TikToka. Gre za simptome Tourettovega sindroma, ki pa je genetska nevrološka motnja, ki v večji meri prizadene fante prej kot dekleta. Zanimivo pa zdaj nevrologi po svetu vidijo vse več najstnic s takšnimi tiki.

V ljubljanskem UKC zapirajo covidne oddelke na DTS
02. 06. 2022 13.03Po letu in pol delovanja svoja vrata zapirajo covidni oddelki na diagnostično-terapevtskem servisu, ki so ga v le desetih dneh dogradili in opremili, da so v njem lahko zdravili covidne bolnike. Teh je bilo več tisoč.

Glavkom – bolezen, za katero vsak drugi oboleli ne ve, da jo ima
24. 05. 2022 00.15Bolezen je običajno asimptomatska in ljudje se je sploh ne zavedajo, dokler ni znatno napredovala. Zato ji pravimo "tihi uničevalec vida".

Putin in parkinsonova bolezen: kaj o tem pravijo zdravniki?
02. 05. 2022 17.51Po tem, ko je Kremelj prejšnji konec tedna objavil 12-minutni videoposnetek srečanja ruskega predsednika Vladimirja Putina in obrambnega ministra Sergeja Šojguja, na katerem sta oba videti precej slabo, so se spet pojavila ugibanja o Putinovem zdravstvenem stanju. Medtem ko so nekateri prepričani, da ima parkinsonovo bolezen, drugi omenjajo raka ščitnice. Ker je Rusija zaprta, so špekulacije neizogibne. Kaj pa menijo zdravniki?

Aprila na voljo brezplačni testi za odkrivanje demence. Število mest omejeno
19. 03. 2022 11.36Vas je strah starosti? Se bojite finančnega bremena, osamljenosti ali morda demence? Tveganje za demenco s staranjem eksponentno narašča in se po 60. letu podvoji vsakih pet let. Medtem ko se o demenci še vedno premalo govori, pa strokovnjaki opozarjajo, da je prav zgodnje odkrivanje demence ključno za uspešen boju zoper to bolezen. Aprila bodo v okviru projekta POMNI starejšim od 60 let v več slovenskih krajih omogočil brezplačne presejalne teste za zgodnje odkrivanje demence.

Nekdanji Olimpijin igralec, ki je iz NBA (začasno) padel na voziček
28. 01. 2022 06.00Aron Baynes je po čudnem spletu okoliščin in padcu v slačilnici med lanskimi olimpijskimi igrami pristal v bolnišnici v Tokiu. Dolgo časa ni mogel hoditi, zdaj pa je njegov cilj povratek v Ligo NBA.

Nasveti vodilnih strokovnjakov: Preberite, kako izboljšati zdravje naših najhitrejših mišic, po katerih prejemamo kar 90 odstotkov informacij!
28. 12. 2021 00.15Piše: mag.farm. Bojan Madjar

Opozorilo revmatologa: Ne zanemarite motnega vida in rdečice. To so bolezni, na katere kažeta ta simptoma!
24. 12. 2021 00.15Piše: Šime Mijić, dr. med., specialist fizikalne medicine in rehabilitacije, subspecialist revmatolog, član Ameriškega društva za revmatologijo, predstojnik klinike Faktor zdravlje

Opozorilo revmatologa: Ne zanemarite motnega vida in rdečice. To so bolezni, na katere kažeta ta simptoma!
18. 12. 2021 00.15Piše: Marija Bošnjak Pašić, prof. dr. sc., specialist nevrolog, subspecialist nevroimunologije, UKC Zagreb

Po smrti 20-letnice vlada začasno zaustavila cepljenje s cepivom Janssen
29. 09. 2021 10.56V ponedeljek so v ljubljanski UKC zaradi možganske kapi sprejeli 20-letnico, ki je bila cepljena s cepivom Janssen. Primer so pristojnim prijavili kot možen stranski učinek po cepljenju, vlada pa je po priporočilu strokovne skupine začasno zaustavila cepljenje z omenjenim cepivom.

Oxford: Bolezen, ki se je razvila pri prostovoljcu, verjetno ni posledica cepiva
18. 09. 2020 10.04Univerza Oxford je v pojasnilu udeležencem študije zapisala, da bolezen, ki se je razvila pri eni od prostovoljk, po vsej verjetnosti ni posledica cepljenja oziroma za to ni dovolj dokazov. Britansko-švedska naveza tako nadaljuje klinično fazo testiranj, a ne v ZDA, kjer jim ameriški regulatorji še niso prižgali zelene luči. Cepivo proti covidu-19, ki ga univerza razvija s podjetjem AstraZeneca, velja za eno najobetavnejših in nanj računajo tako v Evropi, Avstraliji kot ZDA.

Kolinda po zahtevni operaciji: Nisem se mogla naličiti ali držati žlice
12. 09. 2020 16.25Potem ko je nekdanja hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović v zagrebškem kliničnem centru prestala zahtevno operacijo hrbtenice, se je oglasila z daljšim zapisom na Facebookovem profilu. Ob fotografiji, ki jo je objavila, se je zahvalila zdravniškemu osebju, prijateljem in družini, ki ji stojijo ob strani, ter pojasnila, zakaj je morala pod nož.

Novi koronavirus bi lahko škodoval tudi živčnemu sistemu
11. 04. 2020 10.38Okužba z virusom sars-cov-2 se ne kaže le z vročino, kašljem in težavami z dihanjem, ampak lahko povzroči tudi nevrološke simptome, je razvidno iz študije kitajskih znanstvenikov, ki so preučevali bolnike v Wuhanu. Glede na prispevek v znanstveni reviji Jama Neurology je virus pri tretjini bolnikov poškodoval živčni sistem.

Strokovnjakinja za avtizem komentirala serijo, ki je postala svetovna uspešnica
09. 01. 2020 11.51Serija Dobri zdravnik, katere premierni del je bil pred kratkim predvajan tudi na POP TV, se je zapisala med svetovne uspešnice. V čevlje mladega specializanta kirurgije s savantovim sindromom je stopil igralec Freddie Highmore, ki sicer ni ne savant in ne avtist, njegovo igro pa je komentirala strokovnjakinja za avtizem.

Slovenci, ki 3.100 ur igrajo igrice in brskajo (po družbenih omrežjih): do dna v pol leta
25. 05. 2019 07.00"Ko otrok posluša pravljico o zmaju s sedmimi glavami, ki bruha ogenj, njegovi možgani slikajo prizor, nastaja sposobnost abstraktnega razmišljanja, oblikuje se avtonomna vest. Izoblikuje se samostojen človek. Sodobna tehnologija pa ustvarja nekritičnega potrošnika, ki sledi umetno ustvarjenim potrebam," pravi Miha Kramli, terapevt, vodja centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici.

Novo upanje: s pomočjo elektronskega vsadka ponovno shodil
24. 09. 2018 18.02Ameriškim zdravnikom je uspel potencialni preboj na področju zdravljenja trajnih poškodb hrbtenice. Z elektronskim vsadkom, ki je delno nadomestil poškodovani del hrbtenjače, je namreč ponovno shodil moški, ki je pred leti po nesreči z motornimi sanmi ostal paraliziran, je razvidno iz študije objavljene v znanstveni reviji Nature Medicine.

Znova črna pika ministrstvu za zdravje
22. 12. 2017 10.21Tudi ponovna revizija poslovanja ministrstva za zdravje pri izvajanju projekta eZdravje je pokazala, da ministrstvo ni bilo uspešno. Projekt eZdravje sestavlja 20 informacijskih rešitev, ki naj bi v zdravstvo prinesle večjo varnost in kakovost. Nekaj od teh jih še ne deluje, nekaj pa jih je v omejeni uporabi.

Lahko bi ozdraveli, a so jih zdravilci prepričali v alternativo. 'To so umori iz koristoljubja'
21. 05. 2017 07.00V zadnjem času slovenski zdravniki vse pogosteje ugotavljajo, da k njim prihajajo bolniki, ki so imeli lepe možnosti, da bi ozdraveli, a so jim različni zdravilci svetovali, naj se zdravijo zgolj z alternativo, zato je bolezen močno napredovala, stanje se je poslabšalo ... Kirurg dr. Erik Brecelj pravi, da gre za "umore iz koristoljubja".

Slovenka v ZDA: Iz 'piflarske atletinje' postala soavtorica priznane raziskave
20. 04. 2016 10.21Slovenka, soavtorica raziskave o učenju več tujih jezikov že v prvih mesecih življenja, Naja Ferjan Ramirez, je v ZDA odšla zaradi študija, tam pa ostala zaradi ljubezni. Zdaj je raziskovalka na washingtonski univerzi, in čeprav pogreša Slovenijo, o vrnitvi trenutno ne razmišlja.

Peter Prevc in Maraaya sta izbrala Karnion
16. 06. 2015 07.44Največje zvezde hodijo v najboljše centre- v Sloveniji je le eden s 7imi zvezdicami- KARNION. Seveda govorimo o prestižni šoli tujih jezikov v kateri za posameznika skrbi kar 7 strokovnjakov.

Maribor so v podporo obolelim z multiplo sklerozo preplavile oranžne pentlje
24. 05. 2015 20.41Okoli 70 bolnikov, svojcev, nevrologov in podpornikov je v Mariboru pripravilo prireditev 'Skupaj Z in ZA bolnike z multiplo sklerozo'. Mimoidoče so ozaveščali o bolezni in zbirali sredstva za nakup medicinsko tehničnih pripomočkov za nevrološki oddelek UKC Maribor.

VIDEO: Prvi koraki moškega, ki je po revolucionarnem zdravljenju spet shodil
21. 10. 2014 12.18Britanski nevrologi so na Poljskem s posebno revolucionarno metodo ozdravili Bolgara, ki je bil paraliziran od pasu navzdol, in ga postavili na noge. Uspeh so primerjali z enim največjim dosežkom človeštva - hojo po Luni in vlili upanje milijonom invalidom.

Pred Schumacherjem naporna rehabilitacija: pacienti se običajno znova učijo jesti in piti
17. 06. 2014 07.14Po premestitvi v rehabilitacijsko kliniko čaka Michaela Schumacherja dolgo okrevanje. Strokovnjaki menijo, da se bo moral na novo učiti večino običajnih veščin, ki jih potrebuje običajen človek.

Zdravnik: Ko se bo Michael Schumacher zbudil, pravzaprav ne bo več Michael Schumacher
16. 01. 2014 11.25Dolžina trajanja umetne kome, v kateri zdravniki še naprej ohranjajo Michaela Schumacherja, je znak, da so njegove poškodbe res hude, menijo nevrologi. Med možnimi dolgoročnimi posledicami pa navajajo motnje osebnosti, spomina, prizadeto motoriko in celo trajno komo.

Najmanj erotičen del telesa
12. 09. 2013 06.30Nevrologi so že večkrat proučevali povezanost seksa in možganskih aktivnosti in odkrili, kateri del človeškega telesa je najmanj erotičen. Čeprav se z njihovimi ugotovitvami marsikdo ne bo strinjal, poglejmo, do kakšnih zaključkov so prišli.

Darovalec organov se je zbudil sredi odvzema organov
13. 10. 2011 11.06Potem ko so ga razglasili za mrtvega, je 55-letni Američan med operacijo začel kazati znake življenja in zakašljal. V javnosti se pojavljajo polemike o ustreznosti dosedanjega ugotavljanja možganske smrti.