Od ameriškega senatorja Marca Rubia do univerzitetnih profesorjev in političnih analitikov ter tabloidov – zdi se, da imajo mnogi veliko povedati o zdravstvenem stanju ruskega predsednika Vladimirja Putina. Toda v navalu člankov in diskurzov, v katerih ugibajo, ali ima Putin, ki vodi rusko invazijo na Ukrajino, parkinsonovo bolezen ali raka ščitnice, vedno manjka pomemben glas – mnenje medicinskih strokovnjakov.
Pred kratkim je Kremelj objavil 12-minutni videoposnetek Putinovega srečanja z ruskim obrambnim ministrom Sergejem Šojgujem. Ruski predsednik je bil ves čas zgrbljen, z desno roko je trdno držal rob mize in z nogo nestrpno tapkal po tleh. Njegov obraz je bil vidno otekel.
Na družbenih omrežjih so se razplamtela številna mnenja o tem. Marsikdo – vključno z nekdanjo poslanko britanske konservativne stranke Louise Mensch na Twitterju – je sklepal, da je vzrok za to parkinsonova bolezen. Enako so poročali tudi številni britanski tabloidi. Članki so vsebovali mnenja profesorja strateških komunikacij, političnih analitikov in profesorja govorice telesa. Nobenih zdravnikov.
To verjetno ni naključje.
"Pravi nevrologi česa takšnega verjetno ne bodo komentirali, saj se držijo načela, da nikoli ne komentirajo zdravstvenega stanja ljudi, ki niso njihovi pacienti," je za Deutsche Welle povedal John Hardy, nevrogenetik z britanskega inštituta za raziskovanje demence. Ob poudarku, da je nevrogenetik, in ne nevrolog, je Hardy javno delil svoje mnenje o Putinovem stanju kot nekdo, ki je veliko preučeval možganske bolezni. "Po mojem mnenju ni znakov parkinsonizma. Resda ni bil videti dobro, vendar ne gre za parkinsonovo bolezen," je ocenil.
Tudi Ray Chadhuri, nevrolog z univerze v Londonu, se strinja. "Če pogledam ta kratek posnetek, ne najdem nobenega dokaza, da bi lahko govoril o parkinsonizmu pri Putinu," je dejal za DW. "Parkinsonovo bolezen in parkinsonizem je izjemno težko diagnosticirati in ugotoviti ju je mogoče le osebno, s temeljitim nevrološkim pregledom. Napihnjenost obraza ali tresenje je lahko posledica številnih razlogov in tudi tresenja pri njem nisem opazil," je še dodal.
Tudi Caroline Rassell, direktorica Združenja za parkinsonovo bolezen Združenega kraljestva, se strinja z njima. Parkinsonova bolezen je po njenih besedah zapleteno stanje z več kot 40 simptomi, od fizičnih do duševnih, zato je ni mogoče diagnosticirati na podlagi 12-minutnega videoposnetka. "Na vsakogar vpliva drugače. Brez dokončnega diagnostičnega testa jo je mogoče potrditi šele po pregledu pri nevrologu ali specialistu. Mediji in spletna ugibanja pri tem niso v nobeno pomoč," je opozorila.
Zaprta Rusija je vzrok, da so špekulacije neizogibne
Nič nenavadnega ni, da ljudje špekulirajo o zdravstvenem stanju najmočnejših svetovnih voditeljev. Mediji so obširno poročali tudi o nekdanjem ameriškem predsedniku Donaldu Trumpu, ki je bil leta 2020 pozitiven na novi koronavirus, pa o epizodah tresenja nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel leta 2019 in o operaciji debelega črevesa papeža Frančiška lani poleti.
Kremelj že vrsto let skriva informacije o Putinovem zdravstvenem stanju, to pa je novinarje in politologe še dodatno spodbudilo, da analizirajo vsak njegov korak in skušajo odkriti znake šibkosti ali bolezni. Govorice, da ima Putin raka ščitnice, resne težave s hrbtom in celo psihozo, so postale del rednega diskurza, ki obkroža ruskega predsednika. To se je še stopnjevalo med pandemijo covida-19, ko se je Putin odločil za popolno izolacijo in se na konferencah ni hotel približati drugim svetovnim voditeljem, od tistih, s katerimi se je srečal, pa je zahteval, da se pred tem izolirajo in večkrat testirajo.
Februarska ruska invazija na Ukrajino je povzročila, da so mediji in analitiki špekulirali, da Putin, ki je bil v osami – večina obveščevalnih podatkov je k njemu prihajala od le nekaj izbranih ljudi, ki so morda govorili resnico ali pa tudi ne – trpi za narcistično osebnostno motnjo. Zdelo se je, da so novinarji zagovarjali to stališče, da bi pojasnili neizzvano rusko invazijo na Ukrajino.
Ali je Putin na smrtni postelji in vojno uporablja zato, da bi utrdil svoj pečat v zgodovini, ali pa ga pri vsem skupaj resnično vodi nekakšna psihoza – brez uradnih informacij iz Kremlja so vse to le ugibanja. Ne nazadnje pravzaprav nihče – niti komentatorji na Twitterju, niti nevrologi, ki gledajo njegove videoposnetke, niti tako imenovani strokovnjaki za Rusijo – ne ve, kaj se zares dogaja v Putinovi glavi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.