Drugi športi

Zdravnik: Ko se bo Michael Schumacher zbudil, pravzaprav ne bo več Michael Schumacher

Grenoble, 16. 01. 2014 11.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Dolžina trajanja umetne kome, v kateri zdravniki še naprej ohranjajo Michaela Schumacherja, je znak, da so njegove poškodbe res hude, menijo nevrologi. Med možnimi dolgoročnimi posledicami pa navajajo motnje osebnosti, spomina, prizadeto motoriko in celo trajno komo.

Michael Schumacher - 17
Michael Schumacher - 17 FOTO: Reuters

Medtem ko stanje nekdanjega dirkača in sedemkratnega svetovnega prvaka v formuli 1 Michaela Schumacherja uradno ostaja nespremenjeno, torej "stabilno, a kritično", se je o posledicah poškodb, kot jih je utrpel Schumacher, čeprav javnosti ni znano, kako obsežne so, razgovorilo več strokovnjakov s področja nevrologije.

Richard Greenwood, profesor nevrologije na University College v Londonu je za Times povedal, da "ko se bo Michael Schumacher zbudil, pravzaprav ne bo več Michael Schumacher". Po njegovem je prvi pogoj okrevanja po hudi možganski poškodbi, da se pacient sprijazni z omejitvami, ki jih je prinesla poškodba. "Pacient se mora sprijazniti s tem, da se je spremenil".

Med dolgoročne posledice možganskih poškodb sicer spadajo kognitivne motnje, vedenjske motnje, večje ali manjše izgube spomina in možnosti pomnjenja, paraliza, epilepsija, motnje ravnotežja, v najslabšem primeru pa trajna koma in smrt.

Peter Vajkoczy, vodja nevrokirurgije v prestižni berlinski univerzitetni bolnišnici Charité pa medtem pojasnjuje, da ni tako neobičajno, da pacient tri ali štiri tedne leži v umetni komi. "Trajanje umetne kome samo po sebi ni prognoza za uspešnost okrevanja, je pa znak, da so bile poškodbe možganov hude in da zdravnikom pritiska v lobanji še ni uspelo stabilizirati do te mere, da bi lahko začeli z zbujanjem pacienta," je dejal. Nevrolog Andreas Zieger pa opozarja na morda še najslabšo možnost – trajno komo iz katere se Schumacher ne bi zbudil nikoli več.

Dirk Repkewitz iz bolnišnice v Günzburgu pa je razložil, kako zdravniki hranijo pacienta v umetni komi. "Sprva poteka hranjenje preko infuzije, potem pa skušajo v želodec vstaviti sondo, preko katere poteka hranjenje. Če jim uspe preko tega vzpostaviti normalno delovanje želodca in črevesja, je to dober znak, vendar ne uspe pogosto, saj pacienti običajno izgubijo preveč želodčnih sokov," je razložil.

Na kritike o obsežnem medijskem poročanju o nesreči Michaela Schumacherja pa se je odzval televizijski komentator Frank Buschmann, ki meni, da poročanje ni pretirano, ampak je le odziv na veliko zanimanje. "Njegova usoda skrbi veliko ljudi. Mnogim je idol, ikona motošporta. V primerjavi z navadnimi smrtniki je zato mnogo bolj zanimiv, njegova nesreča je ganila ljudi. Kar naenkrat je junak, ki je dajal vtis nepremagljivega, tako ranljiv," meni Buschmann.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10