naraščanje cen

Oddajanje stanovanja prek Airbnb največ 30 dni na leto

13. 05. 2024 12.14

V skladu s predlogom novega zakona o gostinstvu bi lahko lastniki svoje nepremičnine na platformah, kot sta Booking in Airbnb, kratkoročno oddajali največ 30 dni na leto. Vlada ob tem občinam daje možnost, da te omejitve omilijo, če je to smiselno. V primeru, da se stanovanje s spremembo namembnosti spremeni v poslovni prostor, oddajanje časovno ni omejeno.

Biden Putinu: Ne bomo odkorakali stran. Ne bomo se uklonili

08. 03. 2024 06.21

Ameriški predsednik Joe Biden je v sinočnjem energičnem govoru o položaju v državi nemudoma napadel bivšega predsednika Donalda Trumpa glede njegovega stališča do vojne v Ukrajini in ruskega predsednika Vladimirja Putina, celoten govor pa je predvolilno izkoristil za izpostavljanje razlik med njegovimi in republikanskimi politikami. V govoru je napovedal, da bo ameriška vojska pomagala postaviti začasno pristanišče na obali Gaze za povečanje humanitarne pomoči. Izraelu je ob tem sporočil, da humanitarna pomoč ne more biti sredstvo za pogajanja.

Slovenci zadovoljni s svojim življenjem, skrbi jih stanje gospodarstva

22. 12. 2023 16.54

Večina Slovencev je zadovoljna s svojim življenjem, kar nas uvršča med bolj zadovoljne državljane v EU, kažejo izsledki raziskave javnega mnenja Eurobarometra. Slovenci so bolj kritični pri oceni stanja gospodarstva v državi, ki ga 51 odstotkov ocenjuje kot slabega, največ skrbi pa jim povzročata inflacija in priseljevanje.

Golob napovedal zamejitev kratkoročnega oddajanja nepremičnin za turizem

18. 12. 2023 14.32

Premier Robert Golob je kot enega od dejavnikov za dvigovanje življenjskih stroškov v Sloveniji označil tudi dogajanje na nepremičninskem področju. "Ključno je, da se pripravi ukrepe, s katerimi bomo zamejili to, da kratkoročno oddajanje nepremičnin v turistični namen napihuje cene za vse. Regulacija je nujna," je dejal v državnem zboru.

Slovenija 'osamljena' na evropskem vrhu po smrtnosti zaradi alkohola

14. 10. 2023 07.00

Po številu smrti, povezanih z uživanjem alkohola, Slovenija zaseda prvo mesto z več kot 17 umrlimi na 100.000 prebivalcev, na drugem mestu je Poljska z desetimi žrtvami. Zaskrbljujoča Eurostatova statistika sicer kaže, da povprečje v EU znaša 3,6 smrti na 100.000 prebivalcev, torej skoraj petkrat manj kot v Sloveniji. "To je katastrofa," rezultate raziskave komentira dolgoletni predsednik društva Abstinent Štefan Lepoša.

Bančni sistem po oceni Banke Slovenije stabilen

09. 10. 2023 13.10

Banka Slovenije je predstavila poročilo o finančni stabilnosti, v katerem je ocenila, da se raven tveganja zmanjšuje. "V prihodnjih mesecih bodo na sistem vplivala tveganja, ki izhajajo predvsem iz zunanjega okolja, zlasti ohlajanje gospodarske aktivnosti v evrskem območju in še vedno visoka inflacija," je strnil viceguverner Banke Slovenije Primož Dolenc.

Nadzor cen v prehranski verigi: zadnji dan za poročanje o cenah

22. 08. 2023 07.13

Danes je zadnji dan za poročanje o cenah v prehranski verigi za mesec julij, za katero se je vlada odločila z namenom, da bi se omejilo naraščanje cen hrane. Spremljanje cen bo trajalo pol leta, zavezanci za poročanje pa so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci, tako fizične kot pravne osebe.

Bo vlada z zbiranjem cen v prehranski verigi omejila podražitve?

01. 08. 2023 09.34

Zavezanci bodo danes začeli Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (AKTRP) pošiljati podatke o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s čimer naj bi se po napovedih vlade omejilo naraščanje cen hrane. Spremljanje cen bo trajalo pol leta, zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci.

Bruselj predlaga povečanje večletnega proračuna EU za 66 milijard evrov

20. 06. 2023 14.23

Evropska komisija je v okviru revizije večletnega finančnega okvirja EU (MFF) za obdobje 2021–2027 predlagala povečanje sredstev za prihodnja štiri leta za 66 milijard evrov. Sredstva bi bila namenjena podpori Ukrajini, soočanju z migracijami in ohranitvi konkurenčnosti evropskega gospodarstva.

Generalna skupščina s 141 glasovi potrdila resolucijo o Ukrajini

23. 02. 2023 08.19

Generalna skupščina ZN je s 141 glasovi proti sedmim in z 32 vzdržanimi potrdila resolucijo ob prvi obletnici ruskega napada na Ukrajino, ki od Rusije ponovno zahteva naj umakne svojo vojsko iz Ukrajine in poziva k pravičnemu in trajnemu miru. Rusiji so se pri glasovanju proti poleg Belorusije pridružile še Severna Koreja, Sirija, Eritreja, Nikaragva in Mali. Med vzdržanimi državami so bile Kitajska, Indija in Pakistan.

Komisija za nadzor javnih financ opozorila na nesprejemljive razmere v zdravstvu

17. 01. 2023 20.12

Razmere v slovenskem zdravstvu so nesprejemljive in bodo lahko v primeru tožb tistih, ki ne morejo do osebnega zdravnika, še dodatno obremenile javne finance, so opozorili člani komisije DZ za nadzor javnih financ. Predsednik komisije Jernej Vrtovec (NSi) je ocenil, da zdravstveni sistem nedvomno potrebuje reorganizacijo.

Golob za Politico: EU mora sprejeti trajno omejitev cen plina

19. 12. 2022 15.57

Predsednik vlade Robert Golob je v intervjuju za vplivni bruseljski časnik Politico povedal, da bi morala Evropska unija namesto začasnih ukrepov za ublažitev posledic visokih cen plina, ki jih predlaga Evropska komisija, razmisliti o sprejetju trajne omejitve cen plina. "EU potrebuje stalno, a popolnoma dinamično kapico na cene plina, da bi preprečili skokovito naraščanje cen," je dejal. Usklajen pristop držav bo po njegovem mnenju pripeljal do tega, da nas prihodnje leto ne bo skrbelo zaradi nove energetske krize.

Po EU še G7: cena ruske nafte omejena na 60 dolarjev na sod

03. 12. 2022 08.34

Skupina G7 je v petek zvečer uradno sklenila, da postavi zgornjo mejo za ceno ruske nafte pri 60 dolarjih (56,94 evra) za 159-litrski sod. S tem je sledila ceni, za katero so se v petek dogovorile države članice EU. V skupni izjavi so države sporočile, da bo omejitev cene za rusko nafto začela veljati v ponedeljek ali "zelo hitro po tem". Cenovna kapica "bo uničila" rusko gospodarstvo, je prepričano ukrajinsko predsedstvo, ki si sicer želi, da bi bila meja postavljena pri 30 dolarjih. Rusija pa je bila medtem kritična do "preoblikovanja" osnovnih načel prostega trga.

Kitajska na razpotju

06. 11. 2022 15.07

Na nedavno končanem 20. kongresu Kitajske komunistične partije je Ši Džinping dobil že tretji mandat za vodenje Kitajske komunistične partije. Kongres je potekal v luči vse večjih problemov z ekonomsko neenakostjo znotraj države ter v luči vojne v Ukrajini in tudi tehnološke in trgovinske hladne vojne med ZDA in Kitajsko.

Ministri EU zbližali stališča: skupno naročanje plina, okrepljeno varčevanje ...

12. 10. 2022 19.16

Ministri članic EU za energetiko so na neformalnem zasedanju v Pragi zbližali stališča glede nadaljnjih ukrepov za soočanje z energetsko draginjo, je povedal češki minister za industrijo Jozef Sikela. Komisija bo zdaj pripravila predloge, med drugim na področjih cen plina, solidarnosti in zmanjšanja porabe. Predstavila jih bo v torek.

IMF: 'Povečuje se tveganje za recesijo'

11. 10. 2022 07.24

Direktorica Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgieva in predsednik Svetovne banke David Malpass sta na začetku letnih zasedanj mednarodnih finančnih ustanov v Washingtonu opozorila na nevarnost svetovne recesije. V poročilu o svetovnih gospodarskih obetih je IMF napoved za svetovno gospodarsko rast za letos ohranil pri 3,2 odstotka. Za leto 2023 jo je znižal za 0,2 odstotne točke na 2,7 odstotka, ob tem pa posvaril pred morebitnim vnovičnim znižanjem.

IMF za letos zvišal napoved rasti, za naslednje leto pa zmanjšal

11. 10. 2022 15.20

Mednarodni denarni sklad (IMF) je v najnovejši gospodarski napovedi Sloveniji za letošnje leto napovedal 5,7-odstotno gospodarsko rast oz. dve odstotni točki več, kot je napovedal spomladi. Za naslednje leto je sicer situacija nekoliko drugačna, saj je napoved slabša. Nižja je za 1,3 odstotne točke in bo znašala 1,7 odstotka. IMF je ob tem opozoril na visoko inflacijo, ki naj bi letos dosegla skoraj devet odstotkov.

Zelenski v nagovoru GS ZN pozval h kaznovanju Rusije

22. 09. 2022 08.10

Ukrajinski predsednik je v svojem nagovoru 77. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku na daljavo iz domovine pozval svet, naj kaznuje Rusijo za agresijo na njegovo državo. Zahteval je ustanovitev posebnega sodišča, sklada za poplačilo škode in tudi odvzem stalnega sedeža Rusije v Varnostnem svetu ZN.

Iz uprave Ine odhajajo tudi Madžari: z goljufijami ne želijo biti povezani

16. 09. 2022 16.22

Dva madžarska člana uprave Ine sta podala svojo odpoved, so sporočili iz podjetja. "Ferenc Horvath in Jozsef Simola, člana uprave, ki ju je predlagal Mol, sta 16. septembra 2022 odstopila – kljub dejstvu, da nista bila na noben način vpletena v nezakonite dejavnosti v povezavi z Ino, ki so v javnost prišle konec avgusta. Zaradi zagotavljanja nadaljnjega poslovanja podjetja bosta oba do imenovanja njunih naslednikov še naprej opravljala svoje funkcije," so zapisali.

Zlorabe in pranje denarja: Hrvaško Ino oškodovali za več kot 106 milijonov evrov

28. 08. 2022 11.48

Potem ko so na Hrvaškem v soboto pridržali pet oseb zaradi suma zlorabe in pranja denarja ter oškodovanja podjetja Ina, se bodo nadaljevala zaslišanja pridržanih, tožilstvo pa bo nato odločilo, ali bo zanje zahtevalo preiskovalni pripor. Hrvaški mediji medtem razkrivajo, da naj bi peterica Ino oškodovala za več kot 800 milijonov kun oziroma več kot 106 milijonov evrov.

V letu 2021 domača proizvodnja elektrike pokrila 83 odstotkov porabe

11. 07. 2022 15.06

Slovenija je v letu 2021 z domačo proizvodnjo pokrila 82,9 odstotka porabe električne energije končnih odjemalcev. Skupna poraba je bila za 3,1 odstotka večja kot leto prej, proizvodnja elektrike v enotah, ki so priključene na prenosni ali distribucijski sistem, pa je bila manjša za 8,4 odstotka, kaže poročilo Agencije za energijo.

Nemški odgovor na rast cen energentov: vozovnica za devet evrov

01. 06. 2022 16.43

Čez poletje se bodo Nemci po svojih mestih lahko vozili za devet evrov mesečno. S poceni uporabo vlakov, avtobusov in metroja želi vlada ublažiti finančne posledice draginje za prebivalce, hkrati pa jih tudi spodbuditi k opuščanju prevažanja z osebnimi avtomobili. Vseeno so znižali tudi trošarine na naftne derivate, kar je ceno litra goriva spustilo pod dva evra.

Cene novih in rabljenih vozil še kar rastejo

16. 03. 2022 00.15

Ne čakajte na nove podražitve

ECB ohranja prožnost za odzivanje na inflacijo

04. 02. 2022 09.58

ECB mora ohranjati zadostno mero prožnosti, da se pravočasno odzove na znake dolgotrajnih inflacijskih pritiskov. Po potrebi so zato člani sveta ECB pripravljeni prilagoditi instrumente denarne politike za dosego srednjeročnega inflacijskega cilja, poudarja guverner Banke Slovenije.

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV

13. 01. 2022 08.38

Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Bole: Slovenija med najmanj učinkovitimi pri protikoronskih ukrepih

14. 12. 2021 10.46

Slovenija je med daleč najbolj neučinkovitimi pri protikoronskem posredovanju, v svoji študiji ugotavlja Velimir Bole z ekonomskega inštituta EIPF. Za isti ekonomski učinek bi se lahko država zadolžila manj, kar bi ji omogočalo večji potencial za prihodnji razvoj.

Gradite, prenavljate? Na mojstre je treba čakati tudi več mesecev dlje

20. 11. 2021 14.55

Vse, ki v tem času gradijo ali prenavljajo, ne skrbi le naraščanje cen gradbenih materialov in njihovo pomanjkanje, ki je posledica motenj v dobavni verigi, temveč tudi veliko povpraševanje. Težave so tudi s čakalnimi dobami pri mojstrih, saj je na katerega izmed njih zdaj treba čakati tudi po nekaj mesecev dlje, kot je bilo to običajno.

'Vlada bi morala jasno povedati, kakšna bo njena politika do konca zime'

28. 10. 2021 06.00

Energetski boni za državljane, nižji davki za podjetja. Tako naj bi se Slovenija kratkoročno spopadla z vse višjimi cenami energije in posledicami, ki jih prinašajo dražja elektrika, plin in goriva. Enotnosti na ravni držav članic Evropske unije kot kaže ne bo, saj so interesi držav različni, zato so različni tudi ukrepi. Španija ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina, deveterica držav, med njimi Avstrija, Nemčija in Danska, takšni reformi nasprotujejo. Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je po izrednem sestanku energetskih ministrov napovedal predvsem zaščito najranljivejših.

Dražja elektrika: da bodo plačali račune, bodo nekateri manj denarja namenili za hrano

19. 10. 2021 06.00

Podražitev, ki si jo je privoščil Petrol, je neupravičena in špekulativna, je ocenil premier Janez Janša ter Petrolovim uporabnikom svetoval, naj zamenjajo ponudnika. A kako bo v tem času država zaščitila tiste, ki si visokih položnic za elektriko ne bodo mogli plačati? Predsednik vlade po deregulaciji cen bencina zdaj napoveduje regulacijo marž in energetske vavčerje za ranljivejša gospodinjstva. Ali so to prave rešitve za ublažitev dviga cen, smo vprašali energetskega strokovnjaka Petra Novaka.

Smo na pragu energetske revščine?

08. 10. 2021 06.00

Cene bencina in dizla gredo v nebo. Do kod bodo še šle? Kaj pa plin? Tudi ta se draži. In elektrika se v Evropi draži za 200 odstotkov. Medtem ko je Slovenija lani sprostila cene goriv in jih prepustila trgovcem, v Franciji že razmišljajo o zamrznitvi. Energenti so vse glasnejša tema med evropskimi politiki. "Glede na dogajanje na svetovnem trgu posledice, ki jih je povzročil covid v gospodarstvu in vse spremembe, ki so nastale v različnih delih sveta, je to logično," pravi strokovnjak, ki napoveduje, da se bodo cene plina in nafte po nekaj mesecih umirile.