Kot je na današnji seji poudaril Vrtovec, so razmere v slovenskem zdravstvu dosegle absurd. Število oseb z obveznim zdravstvenim zavarovanjem, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika, je preseglo 130.000, kar je več kot šest odstotkov vseh obvezno zavarovanih.
"Storitev moramo torej obvezno plačevati, a je ne dobimo. Kdo bo ljudem povrnil to škodo? In kdo bo prevzel javnofinančno breme, če pride do tožb?" je vprašal prisotne predstavnike vlade in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Slednjemu je očital, da še vedno deluje na centralno-planski način, s čimer v sodobnih razmerah ne more ponuditi zadovoljivih storitev.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc je poudaril, da lahko vlada vpliva le na sekundarno zdravstveno raven. Lani je v bolnišnice po njegovih besedah vložila 125 milijonov evrov. Sicer se je strinjal, da so spremembe zdravstvenega sistema nujne, pri čemer je kot eno večjih težav izpostavil nepregledno in neenotno zbiranje podatkov. To zelo otežuje organiziranje mreže zdravstvenih dejavnosti, je opozoril.
Težava je tudi v tem, da ima slovensko zdravstvo nešteto informacijskih sistemov, ki pa niso povezani med seboj. "Slovensko zdravstvo ni bilo nikoli digitalizirano, temveč le informatizirano," je dejal.
Mlakarjeva: ZZZS ima omejene pristojnosti in možnosti
Generalna direktorica ZZZS Tatjana Mlakar je zavrnila očitke o neučinkovitem delovanju zavoda. Ta po njenih besedah dela vse, kar je v njegovi moči, da bi prispeval k omilitvi težav zdravstvenega sistema, a ima omejene pristojnosti in možnosti. Med drugim je pozvala k prečiščenju čakalnih seznamov za zdravstvene storitve in digitalizaciji zdravstvenega sistema.
Direktor Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Marjan Pintar je opozoril, da so težave zdravstvenega sistema posledica več desetletij neukrepanja, zato ni mogoče pričakovati hitrih celovitih rešitev.
"Pogoj za delovanje trga je presežek ponudbe. Če ga ni, bo trg izmaličen. Posledica takšnega trga je naraščanje cen," je dejal. V združenju menijo, da je treba v takšnih razmerah graditi na skrbnem načrtovanju in racionalni rabi vseh razpoložljivih virov. Javno zdravstvo pa mora biti ločeno od zasebnega, je pozval.
'Na položajih ste zato, da ukrepate'
Vrtovec je po seji ocenil, da so od ZZZS namesto pravih odgovorov dobili le ogromno leporečja. "Če sklepamo iz njihovih odzivov, v zdravstvu sploh nimamo težav," je dejal. Tako poslanci koalicije kot opozicije so po njegovih besedah ocenili, da zdravstveni sistem nedvomno potrebuje reorganizacijo. "Začenši tudi pri zavodu za zdravstveno zavarovanje, da iz planskega monopolnega sistema preidemo v normalen sistem, ki si ga davkoplačevalci zaslužijo," je poudaril.
Opravičilo, da so razmere v zdravstvu takšne že dolgo, po njegovih besedah preprosto ni dopustno. "Na položajih ste zato, da ukrepate," je dodal.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.