mladića

Ledeni policijski curek in tek za dvometrskim Kličkom
24. 02. 2025 07.00Trije dnevi Putinove "posebne vojaške operacije" so danes postali tri leta. A da ti trije dnevi v resnici trajajo že precej dlje, dobro ve urednica zunanjepolitične redakcije naše televizije. Facebookov spominski opomnik je Katjo Horvat Plevnik pred mesecem dni vrnil v čas pred 11 leti, ko ji je ponovno prikazal fotografijo s čelado na glavi v družbi fotografa Mira Majcna. Pisal se je januar 2014 in v krogu takratne uredniške zasedbe POP TV je padla odločitev, da se gre v Ukrajino. Protestniki, ki so zahtevali odstop tedanjega proruskega predsednika Viktorja Janukoviča, so namreč že več tednov vztrajali na ulicah Kijeva, postalo je jasno, da so pred vrati velike spremembe.

V Srebrenici pokopali še 14 žrtev, Slovenija poudarja pomen sprave
11. 07. 2024 15.27V spominskem centru v Potočarih pri Srebrenici so ob 29. obletnici tamkajšnjega genocida pokopali posmrtne ostanke 14 žrtev. Obeleževanje dneva spomina na genocid v Srebrenici je pomemben korak na poti k spravi narodov v Bosni in Hercegovini pa je v izjavi ob današnji 29. obletnici omenjenega genocida poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon.

'Dala sem glas očetu in bratu, ki se javljata iz onostranstva'
11. 07. 2024 06.18V Potočarih, kjer vsakega 11. julija poteka spominska slovesnost in pokop posmrtnih ostankov žrtev genocida, je pokopanih tudi več kot 30 sorodnikov Nirhe Efendić, med njimi tudi njen oče in brat. Sama je bila kot 16-letno dekle priča genocidu, ki se je zgodil pred 29 leti v Srebrenici. In skoraj toliko let je potrebovala, da je svojo travmo ubesedila v knjigi. V njej pa je dala glas tudi svojcem, saj je kot preživela čutila, da je to njena dolžnost.

Incident: s srbsko zastavo vdrli v dvorano, ogrnil si jo je tudi Vučić
23. 05. 2024 19.38Po glasovanju o resoluciji o Srebrenici se je v Generalni skupščini zgodil incident, potem ko je v dvorano vdrlo več ljudi s srbsko zastavo. S srbsko zastavo se je po sprejetju resolucije ogrnil tudi Vučić. Medtem sprejetje resolucije odmeva.

Zaradi zanikanja genocida sodišče v BiH potrdilo prvo obtožnico srbskemu skrajnežu
29. 04. 2024 15.22Sodišče Bosne in Hercegovine je potrdilo prvo obtožnico zaradi zanikanja genocida v Srebrenici leta 1995. Kot so potrdili na tožilstvu BiH, je sodišče potrdilo obtožnico proti Vojinu Pavloviću, vodji enega od skrajnih srbskih združenj v državi, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Sarajevski študentki, ki sta hvalili Mladića, odhajata študirat v Srbijo
16. 07. 2023 10.13Študentki Fakultete za kriminalistiko, kriminologijo in varnostne študije Univerze v Sarajevu bosta na povabilo vodje srbske obveščevalne službe Aleksandra Vulina nadaljevali izobraževanje v Srbiji. Njuno šolanje bo štipendiralo javno podjetje Sarajevo-gas A.D. Vzhodno Sarajevo, je potrdil direktor Nedeljko Elek.

Ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali 30 žrtev
11. 07. 2023 09.24V spominskem centru v Potočarih so na spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. Slovenija ob obletnici svari pred relativizacijo genocida, EU pa je obsodila zanikanja genocida.

Zgodba o najtežjem kriku iz Srebrenice: 'Nermin, pridi dol'
09. 07. 2023 16.00Za gospo Saliho morda niste slišali, pa bi morali. Morda niste slišali za njenega moža Rama, ki je bil prisiljen, da je svojega sina Nermina klical v smrt, pa bi morali. Zgodba te srebreniške družine simbolizira vso krutost in nehumanost vojne. A hkrati je Salihina zgodba, ki je med vojno v BiH izgubila dva sinova in moža, tudi zgodba izjemne moči in poguma. V Haagu je pričala proti generalu Ratku Mladiću in pri tem ni pristala na status zaščitene priče. Odločno je rekla ne in dejala, da zločincem lahko pogleda v oči.

Skupina kolesarjev, med njimi 82-letnik, na 800-kilometrski poti iz Velenja do Srebrenice
07. 07. 2023 17.09Osem kolesarjev se je tudi letos podalo na skoraj 800-kilometrski kolesarski maraton iz Velenja v Srebrenico. Po dveh dneh so prispeli v Bihać, od koder se bodo po krajšem počitku predvidoma v soboto pridružili večji skupini kolesarjev in motoristov. Skupaj se bodo nato zapeljali skozi BiH do Srebrenice, kjer se bodo udeležili spominske slovesnosti ob 28. obletnici genocida. Cilj kolesarskega maratona Velenje–Srebrenica je opozarjanje širše javnosti o posledicah vojne v BiH in spominjanje na vse nedolžne žrtve vojne.

30 let od začetka delovanja haaškega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo
25. 05. 2023 06.09Mineva 30 let od ustanovitve Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. V več kot 24 letih je haaško sodišče na zatožno klop pripeljalo nekatere najodgovornejše za zločine med vojnami na območju nekdanje Jugoslavije med letoma 1991 in 2001, med njimi srbskega voditelja Slobodana Miloševića.

Pozdravili tudi pacienta, ki jih je z 'medvedki' v zvezku pošiljal v smrt
13. 05. 2023 14.32Sadeta Dervišević je medicinska sestra, ki je v improvizirani bolnišnici v Dobrinji reševala življenja med vojno v Bosni in Hercegovini. Prve operacije so potekale v sobi s kartotekami, ob svečah, brez anestezije in s topim skalpelom, sčasoma pa je to postala za tiste razmere prava klinika Schwarzwald, v kateri so pomagali vsem ranjencem, ne glede na ime in priimek. Zaupala nam je, kako je vsakič, ko so pripeljali ranjence, z grozo opazovala, ali bo prepoznala jakno ali superge svojih otrok, zakaj ni jokala, ko jo je zadel ostrostrelec, in kaj so storili z ranjenim srbskim vojakom, ki je po telefonu iz bolnišnice sporočal, kam naj pade 'medvedek'. Medvedek je bil šifra za granato.

Po pokolu v Beogradu: srce prekrilo zločinčev obraz
08. 05. 2023 13.35Grafitu Ratka Mladića na Njegoševi ulici v Beogradu, ki so ga Beograjčani večkrat poskušali odstraniti, a so jim desničarji to preprečili, saj obsojeni vojni zločinec za mnoge Srbe še vedno velja za heroja, so očitno šteti dnevi. Pred grafitom, ki je naslikan le 200 metrov od šole, na kateri je pred dnevi sejal smrt 13-letnik, so se zbrali meščani in čez Mladićev obraz narisali veliko rdeče srce.

V Srbiji zahtevajo odstranitev več kot 300 Mladićevih grafitov
13. 03. 2023 14.42Regionalna mreža nevladnih organizacij Pobuda mladih za človekove pravice (YIHR) je od komunalnih služb 10 mest in občin v Srbiji zahtevala odstranitev 308 stenskih poslikav in grafitov, ki poveličujejo nekdanjega poveljnika vojske bosanskih Srbov Ratka Mladića, ker je bil na haaškem sodišču obsojen zaradi vojnih zločinov med vojno v BiH.

'Kinodvor ni in ne bo predvajal nobenega posnetka, ki bi negiral genocid'
14. 10. 2022 13.32Matere Srebrenice so Jankovića in Fajonovo javno pozvale, naj tudi Ljubljana prepove predvajanje filma "Republika Srbska: Boj za svobodo", ker zanika genocid v Srebrenici. Iz MOL so odgovorili, da so ustanovitelji enega kina – Kinodvor, ki pa "ni in ne bo predvajal kateregakoli posnetka, ki bi negiral zločin in genocid v Srebrenici ali kjerkoli drugje". Peticijo za zaustavitev premiere kontroverznega dokumentarca srbsko-kanadskega režiserja Borisa Malagurskega v evropskih mestih je sicer podpisalo že skoraj 25.000 ljudi, predvajanje filma pa so med drugim že prepovedali v Bruslju, Münchnu, Salzburgu in Celovcu.

Rusi bi Mladića zaradi bolezni izpustili, Matere Srebrenice ogorčene
16. 09. 2022 11.30Ratko Mladić je zaradi slabega zdravja teden dni preživel v bolnišnici in po besedah njegovega sina mu ne kaže dobro. Rusko zunanje ministrstvo je tvitnilo, da bi Mladića na podlagi humanitarnih razlogov lahko izpustili, Matere Srebrenice pa so izjave ruskih uradnikov označile za hinavske. Kot pravijo, s tem dokazujejo, da je Rusija na strani morilcev.

Milanović in Srebrenica: 'Kaj v resnici pomeni genocid, je stvar debate'
15. 09. 2022 10.08Ministrica za zunanje zadeve Bosne in Hercegovine Bisera Turković je na Hrvaško naslovila diplomatsko demaršo zaradi domnevne izjave hrvaškega predsednika Zorana Milanovića, v kateri naj bi zanikal genocid nad Bošnjaki v Srebrenici. Domnevno izjavo so obsodili številni politiki v BiH in nevladne organizacije, predstavnice gibanja Matere enklave Srebrenica in Žepa. V uradu predsednika so obtožbe zavrnili kot laž, ki je ne želijo komentirati. Kasneje pa se je oglasil tudi sam Milanović, ki je dejal, da "je definicija genocida relativna".

'Dvomim, da bo kdaj možno popolno zaupanje, kot je bilo pred vojno'
11. 07. 2022 10.56Vsakega 11. julija so oči mednarodne javnosti uprte v Srebrenico, kjer še 27 let po enem najhujših zločinov po drugi svetovni vojni pokopavajo žrtve genocida. Ob obletnici genocida se v Spominskem centru Potočari zbere več deset tisoč ljudi. Že dan pozneje pa je Srebrenica spet pusto mesto. Tistih, ki so bili pregnani in so se vrnili, ni veliko. In mnogi mladi odidejo kmalu po tem, ko zaključijo šolanje. Življenje v Srebrenici namreč ni lahko. A nekateri tam kljub vsemu vztrajajo in upajo na boljšo prihodnost.

Ob 27. obletnici genocida v Srebrenici pokop 50 žrtev
11. 07. 2022 08.17Na spominski slovesnosti ob 27. obletnici genocida v Srebrenici bodo v bližnjem spominskem centru v Potočarih pokopali posmrtne ostanke 50 bošnjaških žrtev od skupno več kot 8000, kolikor so jih v samo nekaj dneh od 11. julija 1995 ubile sile bosanskih Srbov. Žrtev so se spomnili tudi v Ljubljani. Predsednik republike Borut Pahor se je na povabilo predsednika mešihata Islamske skupnosti v Sloveniji muftija Nevzeta Porića v Ljubljani v Muslimanskem kulturnem centru udeležil slovesnosti ob obletnici genocida.

Nizozemski premier se je opravičil vojakom, ki so varovali Srebrenico
19. 06. 2022 16.35Nizozemski premier Mark Rutte se je opravičil nekdanjim nizozemskim pripadnikom modrih čelad, ki so leta 1995 med vojno v BiH varovali Srebrenico. Opremljeni le z lahkim orožjem so jo prepustili srbskim silam, te pa so izvedle množičen pokol bošnjaških moških in dečkov.

Genocid v Srebrenici: 'Zanikanje in relativizacija dogodkov sta nesprejemljiva'
11. 07. 2021 10.15Mineva 26 let od srebreniškega genocida, ko so enote bosanskih Srbov v Srebrenici in njeni okolici ubile okrog 8000 ljudi, predvsem odraslih moških in mladoletnih fantov. Julija 1995 so v muslimansko enklavo na vzhodu Bosne vdrle enote vojske Republike Srbske pod poveljstvom generala Radka Mladića in prevzele nadzor nad "varnim območjem" pod zaščito Združenih narodov. V naslednjih dneh so v mestu in na območju nekdanje enklave izvršile več množičnih pobojev.

Sodišče Mladiću potrdilo dosmrtno kazen za zločine med vojno v BiH
08. 06. 2021 08.23Sodniki Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča so v celoti zavrnili pritožbo nekdanjega poveljnika sil Republike srbske Ratka Mladića ter s tem potrdili obsodilno sodbo prvostopenjskega sodišča iz leta 2017. Današnja pravnomočna odločitev sodnikov, ki prihaja 26 let po genocidu v Srebrenici, pomeni, da bo Mladić preostanek svojega življenja preživel v zaporu.

'Priložnost za tiste, ki zanikajo genocid, da sprejmejo resnico'
08. 06. 2021 16.41V Bosni in Hercegovini so potrditev dosmrtne sodbe Ratku Mladiću pričakovali, čeprav je bošnjaška stran izrazila obžalovanje, da sodišče ni priznalo genocida tudi v drugih občinah BiH. Bošnjaški član predsedstva BiH Džaferović je dejal, da je sodba vsaj delno zadoščenje za žrtve in izrazil zadovoljstvo, da bo svet Mladića poznal zgolj kot vojnega zločinca. Medtem je srbski član predsedstva Dodik prepričan, da obsodba nima nobene zveze s pravom ali pravico.

Inzko o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu: To je igra z ognjem
19. 05. 2021 13.07"To je izredno nevarno, igra z ognjem. Nihče se nima pravice igrati s takimi stvarmi." Tako o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu pravi Valentin Inzko, koroški Slovenec, ki po 12 letih končuje svoj mandat kot najvišji predstavnik mednarodne skupnosti v BiH. Dokumenta, ki riše nove meje na Balkanu na etničnih osnovah, sam ne bi nikoli podpisal. "Podpis bi bil povezan s krvjo," je prepričan. Milorad Dodik je bil nekoč njegov prijatelj. Zdaj ima njegova stališča za veleizdajalska.

Pravnomočna sodba Ratku Mladiću 8. junija
30. 04. 2021 17.59Sodniki Združenih narodov bodo 8. junija razsodili v pritožbenem postopku v primeru nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića, ki se ga je prijel vzdevek "klavec iz BiH". Mladić je bil že obsojen na dosmrtni zapor zaradi genocida ter zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995.

Tožilstvo na sodišču v Haagu zahtevalo potrditev dosmrtne obsodbe za Mladića
26. 08. 2020 14.57Tožilstvo Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča je v prizivnem postopku pozvalo sodnike k potrditvi prvostopenjske obsodbe bivšega poveljnika sil Republike srbske Ratka Mladića na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in drugih zločinov med vojno v BiH. Sodbo naj bi sodniki izrekli čez devet mesecev.

Na sodišču v Haagu se je začel prizivni postopek v primeru Ratka Mladića
25. 08. 2020 07.51Na Mehanizmu za mednarodna kazenska sodišča v Haagu se je po več preložitvah začel prizivni postopek na sojenju bivšemu poveljniku sil Republike srbske generalu Ratku Mladiću, ki je bil leta 2017 na prvi stopnji obsojen na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in vojnih zločinov med vojno v BiH. Končno pravnomočno sodbo lahko pričakujemo v prvi polovici prihodnjega leta.

Mladića po operaciji na debelem črevesu odpeljali nazaj v zaporniško celico
02. 04. 2020 15.53Obsojeni vojni zločinec Ratko Mladić je prestal operacijo na debelem črevesu, po kateri so ga odpeljali nazaj v njegovo zaporniško celico v Scheveningenu. V celici naj bi dobil bolniško posteljo, komunicira pa zgolj s svojo družino. Njegova odvetniška ekipa si sicer že dlje časa prizadeva, da bi nekdanjega generala odpeljali na zdravljenje v Srbijo.

Lažne novice: Ratko Mladić ni umrl
11. 02. 2020 14.26Na spletu in v številnih medijih na Balkanu je zaokrožila novica, da je umrl vojni zločinec Ratko Mladić. Hitro se je izkazalo, da gre za lažno novico, ki naj bi jo prvi objavil italijanski novinar Tommasso Debenedetti.

Zvezdin tank ujezil Hrvaško: 'Sramotna provokacija'
27. 08. 2019 16.22Na ploščadi pred vhodom na tribune stadiona beograjskega nogometnega kluba Crvena zvezda so v ponedeljek postavili stari vojaški tank, za katerega pravijo, da je bil zajet v Vukovarju med vojno na Hrvaškem. Hrvaški mediji ocenjujejo, da gre za "morbidno provokacijo" in se sprašujejo, ali se bo odzvala Evropska nogometna zveza.

Vrhovno sodišče potrdilo: Nizozemska delno odgovorna za srebreniški genocid
19. 07. 2019 10.46Nizozemsko vrhovno sodišče je odločilo, da je Nizozemska kot država delno odgovorna za poboj 350 žrtev v Srebrenici pred 24 leti. Po mnenju sodišča nosijo Nizozemci zgolj 10-odstotno odgovornost – tolikšna je po njihovem tudi verjetnost, da bi lahko nizozemski vojaki poboje preprečili.