"Pozivamo našo drago prijateljico Tanjo Fajon in cenjenega ljubljanskega župana Zorana Jankovića, naj ne dovolita predvajanja filma o zanikanju genocida v Srebrenici. Slovenija je občutila, kaj pomeni agresija, naši sosedje vedo, kakšno kalvarijo smo doživeli med agresijo," so pozvale Matere Srebrenice.
Z Mestne občine Ljubljana so sporočili, da so prejeli dopis gibanja AntiDayton in jim tudi že odgovorili. "Mestna občina Ljubljana je ustanoviteljica enega kina – Kinodvor. Ta kino ni in ne bo predvajal kateregakoli posnetka, ki bi negiral zločin in genocid v Srebrenici ali kjerkoli drugje," so zapisali in dodali, da drugih pozivov niso prejeli.
Z Ministrstva za zunanje zadeve pa so sporočili, da se na Fajonovo ali na MZZ s prošnjo za preprečitev prikazovanja omenjenega filma doslej ni obrnila še nobena organizacija. Fajonova je ob tem pripisala, da filma ne pozna, zato njegove vsebine ne more komentirati, prav tako ne more vplivati na (ne)prikazovanje filma.
"Moje stališče in stališče Ministrstva za zunanje zadeve RS glede genocida je jasno - genocid je dejstvo, je dobro dokumentiran zločin, ki je bil dokazan in so o njem razsodila mednarodna sodišča in sodišča v Bosni in Hercegovini. Noben film teh dejstev ne more spremeniti. Zanikanje genocida v Srebrenici in poveličevanje vojnih zločincev je povsem nesprejemljivo in zavrženo dejanje, enako tudi potvarjanje zgodovinskih dejstev. Spomin na žrtve genocida sem počastila tudi sama na obisku v Srebrenici in na srečanju z Materami Srebrenice, ki jim ob vsaki priložnosti izrekam iskreno sočutje zaradi izgub in preživetih grozot."
'Norčevanja iz žrtev ne bomo dovolili'
Še pred tem so Matere Srebrenice enak poziv naslovile na visokega predstavnika v BiH Christiana Schmidta. "To je idealna priložnost, da gospod Schmidt dokaže, da ni prišel sem izpolnjevat želja ene stranke in njenega vodje. Matere Srebrenice bodo sprožile vse mehanizme za zaustavitev širjenja fašizma in sovraštva, po čemer je avtor filma znan tudi v Črni gori," so še dodale.
Tožilstvo BiH so pozvale, naj zoper Malagurskega vloži obtožnico. "Kršitev zakona o zanikanju genocida je treba sankcionirati, norčevanja iz žrtev ne bomo dovolili," so zapisale.
Županja Sarajeva uspela s pozivom v Salzburgu
Prizadevanjem za prepoved predvajanja omenjenega filma se je pridružila tudi Benjamina Karić, županja Sarajeva, ki je enak poziv naslovila na župana Salzburga Haralda Preunerja. Tam naj bi se 31. oktobra odvila premiera.
"Preprečite propagando, ki napačno interpretira dejstva in poveličuje ideologije, ki so vodile v razpad držav, genocid in hude zločine. Vsak od nas ima odgovornost do resnice in pravice. Prepričana sem, da boste v tem primeru ravnali konkretno in po svoji vesti," je zapisala, Preuner pa jo je pri tem včeraj tudi uslišal – premiero filma so odpovedali.
'Film izenačuje žrtve genocida in zločince'
Premiero filma v Nemčiji, Švici, Avstriji, Belgiji in na Nizozemskem s peticijo poskuša preprečiti tudi Kanadski inštitut za raziskovanje genocida (IGK). Kot so zapisali, je načrtovana projekcija filma "velika napaka", saj poskuša vsebina filma izenačiti žrtve genocida z zločinci s pomočjo prirejanja zgodovinskih, znanstvenih in sodnih dejstev o genocidu v BiH.
Napovednik filma, ki je bil prikazan, po njihovem mnenju poveličuje ustanovitev entitete Republike Srbske med agresijo v BIH, ki je potekala od 1992 do 1995. "Avtor filma javno zanika genocid in ne spoštuje mednarodnega prava, mednarodnega sodišča in Združenih narodov."
Peticijo je podpisalo že skoraj 25.000 ljudi.
Malagurski: Filma niso še niti videli
Boris Malagurski, ki je delal kot urednik in voditelj več televizijskih oddaj ter dopisnik kanala RT, je v odzivu na Twitterju zapisal, da so najglasnejši nasprotniki filma tisti, ki ga sploh niso videli. "Zakaj se nekateri ljudje na slepo lotevajo kampanje za prepoved filma zaradi domnevnih trditev, ki jih v njem preprosto ni?" je vprašal.
Po poročanju medijev je Banjaluka, kjer je bila 1. oktobra tudi svetovna premiera, podprla produkcijo filma s 30.000 markami (15.000 evri), preostala sredstva pa so pridobili z donacijami.
Mesta, ki so film že prepovedala
Sporni film naj bi po napovedih predvajali v Luzernu, Bruslju, Luksemburgu, Salzburgu, Linzu, na Dunaju, v Gradcu, Celovcu, Beljaku, Ljubljani, Vicenzi, Københavnu, Malmu, Halmstadu, Helsingborgu, Stockholmu, Göteborgu in več mestih v Srbiji.
A številna mesta so film že prepovedala. Seznam teh je na svojem Twitter profilu delil direktor spominskega centra Srebrenica Emir Suljagić. Med njimi so Stuttgart, Düsseldorf, München, Offenbach, Salzburg, Celovec, Bern, Bruselj, Antwerpen, Rotterdam in Beljak.
Med pokolom v Srebrenici so pripadniki sil bosanskih Srbov pod poveljstvom generala Ratka Mladića v juliju 1995 v 11 dneh pobili 8.372 muslimanskih mož. Za genocid ga je leta 2007 spoznalo Meddržavno sodišče v Haagu.