Nekdanji poveljnik vojske bosanskih Srbov Ratko Mladić je pravnomočno obsojen za genocid v Srebrenici, vojne zločine v številnih drugih občinah, teroriziranja Sarajeva in zajetje pripadnikov Unprofor. Oproščen je bil zgolj v eni točki obtožnice, in sicer za genocid v BiH.
"Moram čestitati tožilstvu, saj bo zločinec tam, kjer mora biti. Občutil bo, kaj pomeni, ko ti odvzamejo svobodo, čeprav je on na tisoče našim otrokom odvzel življenja," je pravnomočno obsodbo pozdravila Munira Subašić iz Združenja Matere enklave Srebrenica in Žepa.
“Nekatere matere niso našle niti eno kost. Ko kakšna mati najde eno kost, je to, kot da bi našla cel svet. Jaz sem pokopala sina, on pa je tisti, ki je ukazal, da nimam sina, moža, bratov …,” je dejala.
Napovedala je, da bo organizacija sprejela nadaljnje korake proti izvršiteljem genocida, ki so še vedno na svobodi. "Izvršitelji genocida morajo vedeti, da ne morejo več mirno spati po Mladićevi obsodbi. Od tožilstva Bosne in Hercegovine, sodišča v Beogradu in sodišča na Hrvaškem bomo zahtevali, da morajo tudi te pripeljati pred roko pravice," je dejala.
Džaferović: Ne obstaja kazen, ki bi bila primerna za zločine, ki jih je zagrešil
Dejstvo, da so Mladiću potrdili najvišjo kazen, predstavlja le delno pravico za žrtve, je v svojem prvem odzivu dejal bošnjaški član predsedstva Bosne in Hercegovine Šefik Džaferović. "Na tem svetu ne obstaja kazen, ki bi bila primerna za zločine, ki jih je zagrešil Ratko Mladić," je poudaril. Ob tem je dejal, da je pomembno to, da takšen zločinec nikoli več ne bo svoboden, in da so njegova dejanja označili s pravim poimenovanjem.
"Svet ga bo poznal kot vojnega zločinca in nič več," je dejal. Džaferović je ob tem izrazil obžalovanje, da Haaško sodišče ni imelo poguma, da prizna, da se je genocid zgodil tudi v Prijedoru in petih drugih občinah BiH.
'Priložnost za tiste, ki zanikajo genocid, da sprejmejo resnico'
Obsodba Ratka Mladića je dokončna in zgodovinska. Ima neizmeren pomen za prihodnost BiH in celotne regije, saj lahko samo na podlagi resnice in pravice gradimo trajni mir in stabilnost, je današnjo pravnomočno sodbo komentirala Bisera Turković, namestnica predsednika Sveta ministrov za zunanje zadeve BiH.
"Čeprav obsodba ni zajela vseh zločinov in genocida v vseh občinah, kjer je bil izveden, je prvič v zgodovini genocid nad Bošnjaki preiskan, dokazan in pravnomočno obsojen na mednarodnem sodišču. Za vedno bo ostal kot opomin svetu in generacijam, ki prihajajo," je dejala.
Kot pravi, je Mladić le eden od glavnih in najbolj prepoznavnih obrazov izvršiteljev genocida, ki je prejel zasluženo kazen. "Verjamem, da je to priložnost za oblasti Republike Srbije in politične predstavnike Republike Srbske, ki zanikajo genocid, da sprejmejo resnico, zavržejo zločinsko ideologijo, simbole in politiko ter se usmerijo proti evropski prihodnosti. Soočanje z resnico in individualizacija krivde za najhujše zločine na evropskih tleh po drugi svetovni vojni je v njihovem interesu," je poudarila.
Hrvaški član predsedstva BiH Željko Komšić je po današnji odločitvi mehanizma ocenil, da je jasno, da Republika srbska nikoli ne bo samostojna in neodvisna država. "Težko je verjeti, da bo kdorkoli priznal nekaj, kar je nastalo v združenem zločinskem podvigu, ki je med uresničevanjem svojih ciljev storil tudi zločin genocida," je izjavil Komšić. Menil je, da današnja sodba pomeni tudi konec ideje, da bi prišlo do mirne razdružitve BiH.
Dodik: Obsodba nima zveze s pravico
Srbski član predsedstva BiH Milorad Dodik je izrazil razočaranje nad dokončno obsodbo Mladića. Dejal je, da obsodba nima nobene zveze s pravom ali pravico. "Kakšna je to pravica, ki jo kot svobodni ljudje iz svojih domov spremljajo Naser Orić, Atif Dudaković, Ante Gotovina in Ejub Ganić," je dejal.
Predsednica Republike Srbske Željka Cvijanović je poudarila, da je haaško sodišče z drugostopenjsko obsodbo generalu Mladiću "še enkrat potrdilo vlogo protisrbskega sodišča, ki odgovornosti za vojne zločine ne potrjuje na podlagi dokazov, pač pa glede na nacionalno pripadnost obtožencev".
V manjši entiteti BiH, Republiki Srbski, namreč Mladića mnogi slavijo kot heroja. Pred kratkim se je v Foči, iz katere so bili med vojno pregnani Bošnjaki, pojavil 20-metrski mural Ratka Mladića na stavbi v bližini tamkajšnje osnovne šole in občinske stavbe.
Njegova podoba je prisotna tudi v prestolnici Srbije, v obliki grafitov in spominkov. Nekateri pa si obraz vojnega zločinca celo tetovirajo na kožo. Tudi aktualni predsednik Srbije Aleksandar Vučić je pred leti, ko je bil še glavni tajnik Srbske radikalne stranke (SRS), na stavbo televizije B92 v Beogradu lepil plakate z napisom "Bulevar Ratka Mladića".
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.