
Potniki bi svoje potne liste in letalske karte shranjevali na pametni napravi, ki bi jo imeli s seboj na potovanju.
Vsi podatki, tudi spremembe rezervacij ali leta, bi se avtomatsko posodabljali. S tem bi potnikom prihranili skeniranje črtne kode, ki jo majo pokazati na več točkah na letališču. Kdor bi v digitalno potovalno poverilnico naložil tudi svoj potni list, bi se po letališču lahko sprehajal brez čakanja v vrstah, saj bi njegovo identiteto prepoznale kamere za prepoznavanje obrazov, poroča britanski Guardian.
Tehnologija bi lahko potnikom pomagala tudi ob zamudah, za katere potnik ni odgovoren. Kdor bi na primer zamudil povezovalni let, bi na telefon prejel podrobnosti o možnostih nadaljnjega potovanja, vozovnica pa bi se mu samodejno posodobila.
Mednarodna organizacija civilnega letalstva (ICAO), specializirana agencija Združenih narodov, napoveduje, da bi novosti lahko začele veljati že v roku treh let, glavni namen pa je, da bi bili sistemi letalskih družb bolje povezani.
A pred tem bo na letališčih treba nadgraditi vso infrastrukturo, vključno s tehnologijo za prepoznavanje obrazov in možnostjo hitrega branja potnih listov z mobilne naprave. Potovalna tehnologija je namreč zadnji večji preskok doživela ob prelomu tisočletja, ko so v splošno uporabo začele prihajati elektronske vozovnice.
Nova tehnologija sicer sproža pomisleke glede varovanja zasebnosti in hrambe podatkov. Razvoj naj bi sicer šel v smeri, da bi se podatki potnikov brisali že nekaj sekund po preverbi.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.