Viktor Slatinek, Stanko Pfeifer, Adnan Ajšić, Marjan Perič, Ahmed Alić, Ismet Softić, Zaim Karić in Alojz Ceglar so v sredo pognali pedala in iz središča Velenja odrinili proti jugu. Za mnoge od njih je to že dolgoletna tradicija, nekateri so se udeležili vseh 12 kolesarskih maratonov Velenje–Srebrenica doslej. Od osmih kolesarjev jih je šest starejših od 60 let, najstarejši član kolesarske ekipe pa jih šteje že 82. Ob odhodu iz Velenja jim je srečno pot zaželel tudi župan Mestne občine Velenje Peter Dermol.
S svojim podvigom kolesarji sporočajo, da žrtve genocida v Srebrenici nikoli ne bodo pozabljene, pa tudi, kako pomembno je živeti v miru. "S tem maratonom se želimo spomniti vseh nedolžnih žrtev, ki so izgubile življenje med vojno v Bosni in Hercegovini, ne glede na versko, nacionalno ali kakršnokoli drugo pripadnost," so poudarili.
Osem kolesarjev spremlja tudi tričlanska podporna ekipa v kombiju. "S svojo udeležbo želim prispevati k večji strpnosti v naši družbi, hkrati pa se tudi pokloniti žrtvam genocida v Srebrenici," pravi 45-letni Zilhad Džananović iz Kranja, ki se je kolesarskega maratona udeležil prvič. "Pomembno se je pogovarjati in opozarjati o tem, kaj lahko povzroča medsebojno nerazumevanje in predvsem vojne. S takšnimi dejanji želimo ozaveščati ljudi o pomenu sodelovanja, razumevanja in strpnosti," je dodal.
Za njimi je že okoli 300 od skupno približno 790 kilometrov poti. Trenutno ekipa slovenskih kolesarjev počiva v Bihaću, kjer so se udeležili množičnega performansa v spomin na žrtve genocida v Srebrenici. Več sto udeležencev je na stadionu oblikovalo srebreniški cvet in številko 8372 (število žrtev genocida), motoristi pa so se zapeljali po progi stadiona.
"Vzdušje raste z vsakim prevoženim kilometrom, saj se povezujemo z ljudmi iz različnih držav. Skupaj želimo poslati sporočilo enotnosti, da nas tragedije iz preteklosti ne delijo, ampak nas združujejo v prizadevanju za mir, sočutje in strpnost," je svoje občutke strnil Asmir Bečarević, ki se je letos prav tako prvič udeležil kolesarskega maratona in je poleg Džananovića in Mersada Derviševića v podporni ekipi.
Bihać, ki leži na zahodu države, je že tradicionalno startna točka v BiH, od koder bo v soboto proti Srebrenici, ki leži na vzhodu države, krenila kolona okoli 300 kolesarjev iz BiH, Hrvaške, Slovenije, Italije, Avstrije, Švice, Nizozemske, Švedske in ZDA. V nedeljo pa se bo iz Bihaća na pot proti Srebrenici odpravilo tudi okoli 700 motoristov. Kolesarji, motoristi in pohodniki Marša miru bodo predvidoma v ponedeljek zvečer skupaj prispeli v Potočare, kjer se bodo pridružili spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida nad Bošnjaki v Srebrenici.
Med vojno v Bosni in Hercegovini se je zgodil največji genocid po drugi svetovni vojni, ki ga je kot genocid opredelilo tudi mednarodno Haaško sodišče. V le nekaj dneh okoli 11. julija 1995 so sile bosanskih Srbov pod vodstvom generala Ratka Mladića sistematično ubile 8372 ljudi, predvsem moških in dečkov.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.