Haaško sodišče je zanikalo informacije o smrti Ratka Mladića: "Podatki o smrti Ratka Mladića so netočni in jih zanikamo," je za N1 povedala predstavnica Mednarodnega kazenskega sodišča Helen Eglston. Na vprašanje, kakšno je njegovo zdravstveno stanje, je odgovorila: "Zdravstvenega stanja pripornikov ne komentiramo."
![razburjen Ratko Mladić v sodni dvorani](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Nov2017/1f50cdffee_62001403.jpg?v=d41d)
Hitro je možno opaziti, da gre za lažno novico, saj ima profil, ki je bil glavni vir informacij, zgolj štiri objave. Slabo uro kasneje se je na tem profilu predstavil italijanski novinar Tommasso Debenedetti, ki je znan po objavljanju lažnih novic in preučevanju njihovih posledic. Novica je bila prepričljiva, saj je pred dnevi Mladićev sin Darko dejal, da se zdravstveno stanje njegovega očeta slabša. Prav tako naj bi želeli obsojenega generala premestiti v bolnišnico v Srbijo, haaško sodišče pa to zavrača. Verjetno jih je izučila odločitev, ko so Vojislavu Šešlju dovolili izhod v Beograd zaradi slabega zdravja brez pozitivne prognoze. To je bilo leta 2014, Šešelj se pa še vedno ni vrnil na Nizozemsko.
Mladić se sicer pripravlja na začetek pritožbenega postopka, ki je bil objavljen za 17. in 18. marca. Mladić naj bi med postopkom nagovoril sodnike. Mladić je bil na haaškem sodišču prvič na 10 od 11 tožb obsojen na dosmrtno ječo. Obsodili so ga zaradi obtožb za genocid v šestih občinah, obsojen pa je bil zaradi genocida v Srebrenici, preganjanja, iztrebljanja, zločina proti človečnosti, umorov, nečloveškega dejanja prisilnega premestitve, deportacije, terorizma in nezakonitih napadov na civiliste, jemanja talcev.
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.