medicinske

'Psihoterapevt bo le tisti, ki bo imel dovoljšno izobrazbo'

17. 04. 2025 19.29

Vlada je potrdila besedilo zakona o psihoterapevtski dejavnosti in ga v sredo poslala v državni zbor. Zdaj se začenja postopek s tremi branji, predlog zakona pa bi lahko bil sprejet še pred poletjem. Namen ministrstva za zdravje je urediti dostopnost psihoterapije in kaotičnost trenutnega področja.

UKC Ljubljana vzorcev ne pošilja več v zunanje laboratorije

17. 04. 2025 17.34

V UKC Ljubljana, kjer se je v soboto zjutraj v centralnem laboratoriju povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij, so delo uspeli organizirati tako, da pri izvajanju laboratorijskih preiskav ne potrebujejo več pomoči zunanjih laboratorijev. Sanacijo poškodovanega stropa pa bodo predvidoma končali v začetku maja.

Konoplja za medicinsko rabo na zeleni ali beli recept, dovoljenje za gojenje ...

17. 04. 2025 12.15

Poslanci koalicijskih Svobode in Levice so pripravili predlog Zakona o konoplji, ki bo urejal gojenje, proizvodnjo in promet s konopljo za medicinske in znanstvene namene. Poudarjajo, da zakon ureja dostop bolnikov do konoplje, prinaša pa tudi nove gospodarske priložnosti na tem področju. Poslanci SD podpisov za vložitev zakona niso prispevali.

Kaj bo z vzorci Biobanke? Podjetje Celica zanje noče skrbeti

17. 04. 2025 11.58

Ministrstvo za zdravje vnovič odloča o vzorcih tkiv in celic propadle Biobanke. Podjetje Celica se je namreč spet pritožilo na odločitev Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), da mora Celica poskrbeti za vzorce. Poleg Gaiacell, ki jih hrani trenutno, so jih pripravljeni prevzeti v podjetju FH-S in skupini Famicord.

Študentje medicine naj bi razvrščali kolegice: 'Primerna/neprimerna za posilstvo'

16. 04. 2025 16.31

Hrvaški študentje medicine naj bi na aplikaciji za pošiljanje sporočil ustvarili skupino, v kateri naj bi študentke in druge ženske razvrščali v kategorije: primerna za posilstvo/neprimerna za posilstvo/primerna, a le pod vplivom alkohola ali drog. Na spletu je obstoj skupine potrdilo več uporabnikov. Policija ljudi poziva, naj jim posredujejo informacije o morebitnem kaznivem dejanju.

Znamenitosti zažarele v modri barvi

11. 04. 2025 19.48

Tromostovje, mariborski grad, Vojkova koča na Nanosu, dvorec Lanthieri v Vipavi in kozolci v Deželi kozolcev. To je le nekaj znamenitosti, ki so zažarele v modri svetlobi. Na ta način želijo izkazati podporo ljudem, ki živijo s Parkinsonovo boleznijo, ter povečati prepoznavnost in razumevanje te nevrološke bolezni. Sporočilo je jasno: niste sami.

Združeno kraljestvo prepoveduje vnos vseh mesnih in mlečnih izdelkov za potnike iz EU

11. 04. 2025 22.24

Vlada Združenega kraljestva je zaradi preprečevanja širjenja slinavke in parkljevke sprejela ukrep, s katerim vsem potnikom, ki prihajajo iz držav EU, prepoveduje vnos govejega, ovčjega, kozjega in prašičjega mesa ter mlečnih izdelkov za osebno uporabo. Prepoved bo začela veljati od sobote, so sporočile pristojne oblasti.

Slovenski droni na misiji na Madagaskarju: iz zraka dostavljajo zdravila

05. 04. 2025 13.13

Slovensko podjetje Elevonx iz Tržiča je razvilo posebne drone, s katerimi na Madagaskarju v 100 kilometrov oddaljene vasi dostavljajo pakete z medicinsko opremo. Za upravljanje brezpilotnih letalnikov, ki so opremljeni s kamero, GPS-om in Starlinkom, so na lokaciji izurili štiri pilote, ki trenutno dvakrat dnevno v skladiščnih bazah bolnišnic napolnijo paket, mu pritrdijo manjše padalo in ga nad točno določenim krajem odvržejo tudi z višine 100 metrov. "Vsi si predstavljajo drone kot nekaj slabega. Mi skušamo dokazati, da temu ni tako," pojasnjujejo v podjetju Elevonx, kjer so se na Madagaskarju srečali tudi s slovenskim misijonarjem Pedrom Opeko.

Življenje po vojni: ketamin kot rešitev za travmatizirane ukrajinske vojake?

03. 04. 2025 19.25

Travmatizirani ukrajinski vojaki se soočajo z oteklimi možgani, hernijami, jecljanjem, eksplozivnim temperamentom in drugimi težavami, ki jih ovirajo pri vsakdanjem življenju. 23-letna Katja, ki se je marincem pridružila pri 19 letih, je na vsaki misiji utrpela pretres možganov. Zaradi fizičnih in psihičnih poškodb je postala zmedena, vzkipljiva in agresivna. Na kliniki je zdaj začela s poskusno ketaminsko terapijo, droga, ki jo jemlje pod nadzorom, pa ji, kot pravi, precej pomaga.

Slovenci znova zaupajo zdravnikom in direktorjem, manj Policiji

03. 04. 2025 13.03

Raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo je konec marca izvedla agencija Valicon, ugotavlja vrnitev zaupanja v zdravstvo, poklic zdravnika, banke in direktorje ter opazen padec zaupanja v Policijo, spletne trgovine in poklic umetnika. Med poklici najbolj zaupanja vredni ostajajo gasilci ter reševalci, med institucijami pa civilna zaščita.

Trupla palestinskih reševalcev z zvezanimi rokami in nogami ter strelnimi ranami

02. 04. 2025 13.21

V množičnem grobišču v Gazi so našli 15 trupel palestinskih reševalcev, ki so jih ubile izraelske sile po vnovičnem kopenskem vdoru v to palestinsko enklavo. Po besedah očividcev je imelo nekaj trupel reševalcev zvezane roke ali noge, na glavi ali prsih pa so imeli strelne rane. To nakazuje, da bi lahko šlo za množično usmrtitev civilistov, kar je še en primer, ki bi ga lahko ICC uporabil kot dokaz, da Izrael v Gazi izvaja vojne zločine.

Policista ubili pred vhodom v stanovanje

02. 04. 2025 08.44

Na jugovzhodu Kosova, v kraju ob meji s Severno Makedonijo, se je ponoči zgodil umor. Lokalnega policista so neznanci ustrelili pred vhodom v stanovanje, zaradi hudih poškodb je nato umrl v bolnišnici.

Po vrnitvi iz vesolja: sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog

29. 03. 2025 07.04

Ste že slišali za sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog? Z njim se pravkar spopada 59-letna astronavtka slovenskih korenin Sunita Williams, ki se je po devetih mesecih vrnila iz vesolja. Njeno telo je v tem času doživelo številne spremembe, v breztežnosti je izgubila mišično in kostno maso, pozornost javnosti je pritegnila tudi njena dolga brada, ki je videti povsem drugače kot pred misijo. Kakšne posledice na človeškem telesu povzroča dolgotrajno bivanje v vesolju in kdaj se bo Sunita znova postavila na noge?

Počasen prevoz v bolnišnico usoden za Hrvata

28. 03. 2025 19.01

Konec tedna se je izkazalo, da je pomanjkanje zdravniške oskrbe na oddaljenih hrvaških otokih že za domačine lahko usodno. Mladeniča z otoka Lastovo, ki je bil v kritičnem stanju, bi morali nujno prepeljati v bolnišnico v Dubrovnik. A zaradi slabega vremena ponj niso mogli poslati helikopterja. Edina možnost je bil trajekt do Korčule. Od tam so ga odpeljali na Pelješac, nato pa z reševalnim vozilom v Dubrovnik, kjer je 26-letnik po osem urni odisejadi preminil.

'V zdravstvu vlada 'divji zahod', vlada se je odločila v to poseči'

28. 03. 2025 15.20

Vlada je za povečanje števila zdravstvenih delavcev sprejela več ukrepov, je v DZ poudaril predsednik vlade Robert Golob. Med dolgoročnimi je naštel povečanje vpisa na medicinskih fakultetah in načrtovan program medicine na Primorskem, med kratkoročnimi pa lažje zaposlovanje tujih zdravstvenih delavcev in novelo zakona o tujcih.

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?

27. 03. 2025 06.25

Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku

27. 03. 2025 15.15

Znanstveniki na Kitajskem so prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku. Transplantacijo so izvedli raziskovalci četrte vojaške medicinske fakultete v Šianu z jetri gensko spremenjenega miniaturnega prašička, da bi zmanjšali tveganje zavrnitve organa.

Na sojenju za smrt dečka v pregretem avtomobilu pričala izvedenke za farmakologijo

24. 03. 2025 13.23

Na celjskem sodišču so na sojenju materi otroka, ki je leta 2023 umrl v razgretem vozilu v Svetem Lovrencu pri Preboldu, in njenemu partnerju zaslišali izvedenko farmakološke stroke Mojco Kržan. Ta je že januarja podala ugotovitve o prisotnosti zdravil in drog v krvi obtoženih in otroka, tokrat pa je predstavila dopolnjeno mnenje.

V šolsko dvorano vdrla skupina mladih z noži, dve osebi poškodovani

24. 03. 2025 10.38

Grozljiva novica prihaja iz Velike Britanije. Na zabavo ob 16. rojstnem dnevu je v šolsko dvorano vdrla skupina mladostnikov z noži in poškodovala dva najstnika. Na spletu so se pojavili posnetki napada, policija pa je aretirala tri osebe.

Helikopter in rešilec v gozd po poškodovani starejši osebi

21. 03. 2025 10.39

Škofjeloški in kranjski policisti poročajo o nesrečah med delom v gozdu. Na območju Škofje Loke je 70-letnega moškega med delom poškodovala veja, k zdravnikom so ga odpeljali z vojaškim helikopterjem. Po 66-letnico, ki jo je na območju Kranja poškodovalo drevo, so prišli z rešilcem.

V tišini in ob molitvah pokopali žrtve požara v nočnem klubu

20. 03. 2025 10.04

V Severni Makedoniji so v tišini in ob molitvah pokopali žrtve požara v nočnem klubu v Kočanih, kjer je v noči na nedeljo umrlo 59 ljudi, skoraj 200 pa jih je bilo poškodovanih. Osrednja pogrebna slovesnost je potekala na pokopališču v Kočanih, žrtve pa so pokopali tudi v Skopju in še štirih krajih.

Helikopterji nujne medicinske pomoči bodo v belo-modro-rumeni barvi

20. 03. 2025 15.34

Vlada je na seji izdala dopolnjeno uredbe o vozilih, plovilih, oborožitvi in posebni opremi policije, ki določa barvo in oznako helikopterjev nujne medicinske pomoči.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Za zdaj preprečili kolaps, bojijo se poletja

19. 03. 2025 18.46

Pred napovedanim kolapsom nujne medicinske pomoči v Posočju v Zdravstvenem domu Tolmin mrzlično iščejo rešitve. Zaenkrat so uspeli sestaviti polne reševalne ekipe z zdravniki za naslednji mesec. Največja težava pa ostajajo poletni meseci, ko od Bovca do Tolmina naštejejo milijon nočitev. Številni v Posočje prihajajo ravno v iskanju adrenalina, ki prinaša toliko več tveganja za poškodbe.

V Beogradu napaden vodja 'ćacijev', 'študentov, ki se želijo učiti'

18. 03. 2025 17.52

V Pionirskem parku v Beogradu naj bi bil napaden študent beograjske medicinske fakultete Miloš Pavlović, vodja "študentov, ki se želijo učiti". S pestmi in solzivcem naj bi ga poškodoval Željko Latas iz gibanja Kreni – Spremeni, ki poziva k aktualnim protestom v Srbiji.

V ZD Tolmin bodo zunanjim zdravnikom ponudili podjemne pogodbe za delo v NMP

18. 03. 2025 14.35

Predstavniki ministrstva za zdravje in ZD Tolmin so se dopoldne sestali zaradi kritičnih razmer v tamkajšnji enoti NMP. Zdravnikom, ki so doslej v tolminski NMP sodelovali kot samostojni podjetniki, bo vodstvo zdravstvenega doma znova ponudilo sodelovanje po podjemni pogodbi, ki pa je bolj obdavčena. Do poletja si želijo tudi ukrepov ministrstva.

Premierju in ministrici odprto pismo: pričakujejo takojšnjo pomoč ZD Tolmin

14. 03. 2025 19.52

Funkcionarji iz Posočja v odprtem pismu pozivajo premierja Roberta Goloba in ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel k takojšnji pomoči Zdravstvenem domu (ZD) Tolmin. Ta zaradi kadrovske stiske od konca marca ne bo zmogel zagotavljati neprekinjene nujne pomoči. Podpisniki pisma opozarjajo, da je s tem ogroženo zdravje skoraj 20.000 ljudi.

Kako spimo Slovenci? Naspanih le 62 odstotkov odraslih

14. 03. 2025 18.28

Obeležujemo svetovni dan spanja, ki je ključnega pomena za telesno in duševno zdravje v vseh življenjskih obdobjih. Le 62 odstotkov odraslih spi skladno s priporočili, opozarjajo strokovnjaki, ki dodajajo, da vse več ljudi trpi za nespečnostjo in slabim spancem, kar resno ogroža zdravje.

Po 'težkih časih' znova več zanimanja za družinsko medicino

14. 03. 2025 14.24

V Ljubljani so se danes začeli 28. Schrottovi dnevi, dvodnevno strokovno srečanje s področja družinske medicine. Kot je bilo slišati v uvodu srečanja, se po letih, ko je bilo zanimanje za specializacije iz družinske medicine majhno, vendarle kažejo pozitivne spremembe. Naziv zdravnica leta 2024 pa so podelili Neni Kopčavar Guček.

V Mariboru zagorelo v objektu na Lentu

14. 03. 2025 13.02

Na mariborskem Lentu je zagorelo. Kot poročajo mediji, je zagorela streha nad restavracijo ob hotelu City. Na delu so poklicni in prostovoljni gasilci, ki so se s pomočjo lestve povzpeli na streho objekta. Ker je policija zaradi intervencije cesto na Lentu zaprla, je prišlo tudi do manjših prometnih zastojev.