The Independednti pripoveduje zgodbo ukrajinske vojakinje Katje, ki je bila na bojišču tolikokrat udeležena v eksplozijah in streljanju, da so ji otekli možgani in da je dobila hernijo hrbtenice. Celotno okostje je bilo poškodovano, zvito in izkrivljeno. Poleg tega je po več letih dela v specialnih enotah dobila eksploziven temperament in pogosto jeclja.
Zdaj je našla rešitev – ketamin.
Prepovedana droga, ki jo uporabniki sicer pogosto zauživajo na zabavah, deluje kot pomirjevalo za živali in anestetik na bojišču, tako njej kot številnim drugim ukrajinskim "živim mrtvecem" pomaga, da se lahko spopadajo z vsakdanjim življenjem.
Terapija s ketaminom je pionirski projekt, ki vojakom ponuja upanje za hitro in uspešno spopadanje s posttravmatsko stresno motnjo.

'Na vsaki misiji sem dobila pretres možganov'
Katja, ki je visoka približno 160 centimetrov, je pri 23 letih že dolgoletna veteranka ekstremnih bojev v najskrivnejših in elitnih enotah Ukrajine. Vojski, oziroma marincem, se je pridružila pri rosnih 19 letih, nato pa je dve leti vodila medicinske evakuacije v ukrajinskih specialnih enotah.
Spomni se, kako jo je eksplozija prvič vrgla nekaj metrov stran, pri čemer si je razbila glavo. Prav tako se spomni, kako je 155-milimetrska topniška granata treščila v tla poleg nje, a ni eksplodirala. Njen spomin glede ostalih poškodb je zamegljen. "Na vsaki misiji sem dobila pretres možganov," je povedala. Pregledi fizičnih poškodb možganov so precej podobni pregledom za posttravmatsko stresno motnjo. Simptomi so lahko podobni.
Posttravmatska stresna motnja je začaran krog motenj med hipokampusom, ki igra ključno vlogo pri pomnjenju, kratkoročnem in prostorskem spominu in amigdalo, ki nadzoruje odzive na grožnje, ter sprednjim delom možganov, ki naj bi podatke postavil v racionalen kontekst. Prizadete osebe se soočajo s hiperprevidnostjo, izkrivljenimi odzivi na grožnje in kognitivnim upadom. Nekateri se počutijo kot duhovi, nekateri živijo v iracionalni agoniji.
Povedala je, da je marca 2023 začela izgubljati kilograme. "Bili smo v Bahmutu. Delala sem z mrtvimi in poškodovanimi. Bila sem tako psihično in fizično izmučena, da sem imela le 44 kilogramov. Nismo mogli spati. Bila sem zelo agresivna," je povedala.
Z dodatno travmo se je soočila zaradi smrti starejšega brata. "Potem ko je umrl, sem postala zelo agresivna in raztresena," se spominja, hkrati pa pove, da se dveh mesecev svojega življenja sploh ne spomni. "Misija za misijo, brez počitka. Bila sem povsem izmučena. Nisem mogla spati, govoriti z ljudmi, jecljala sem, ves čas me je bolela glava, nisem imela nadzora. Nisem bila stabilna," pripoveduje.

Terapija z uporabo ketamina pod nadzorom
Tako kot številni drugi se je tudi ona odločila, da se bo odpravila na obrobje Kijeva, v psihiatrično bolnišnico Lisova Poljana, kjer zdravijo veterane s posttravmatsko stresno motnjo.
Tamkajšnji terapevti so delali že z več kot 1000 nekdanjimi vojnimi ujetniki, številni med njimi so prestali intenzivno mučenje v Rusiji. Tradicionalne terapije, kot je kognitivno-vedenjska terapija, lahko trajajo "dve, tri ali pet let", pravi nevrologinja dr. Kseniia Vosnitsina, vodja bolnišnice, in dodaja, da je imela medtem terapija z uporabo ketamina pod nadzorom osupljivo hitre rezultate. Vosnitsyna je pionirka v vladnem programu za uporabo ketamina, želi si, da bi lahko začeli več raziskav psihedelikov.
Povedala je, da nenehno iščejo nova orodja, ki bi delovala hitreje. "Psihedelična terapija nas zanima zato, ker daje hitrejše rezultate. Potrebujemo jo, ker moramo ljudi hitreje spraviti nazaj na fronto," je povedala. Vojaški imperativ je namreč oster, saj v Ukrajini primanjkuje vojakov, zato jih je treba čim prej "zakrpati" in poslati nazaj v boj. Do 80 odstotkov vojakov, ki pridejo v kliniko, se vrne v vojsko. Ketamin bi lahko ta proces še pospešil.
Pacienti drogo jemljejo pod nadzorom, pogosto z zavezanimi očmi, hkrati pa jim predvajajo pomirjujočo glasbo. Vstopijo v zavestno stanje, ki jih popelje v podzavest. Droga možganom doda nevroplastičnost, zaradi česar so sposobni hitrejšega učenja. Vse več je znanstvenih dokazov, da te terapije učinkovito preoblikujejo človeški um in popravljajo izgorela vezja.
Vendar je ta izkušnja lahko tudi boleča, pravi terapevtka Irina Feofanova, ki pri terapiji uporablja ketamin. "Glede na to, kaj slišim od svojih pacientov, je znosno. Je boleče, a je nekaj, kar lahko preživiš," je povedala.
Katji, ki se je večkrat bližje srečala s smrtjo, se je zdela smrt manj strašna kot življenje. "Zame je bilo pomembno, da sem nehala zgolj preživeti in začela živeti. Bila sem brez cilja. Moj edini cilj je bil ubiti čim več Rusov, zmagati in potem ugotoviti, kaj bo moj cilj. Ampak nisem nikoli zares pričakovala, da bom živela tako dolgo. Ker sem preživela, se moram zdaj spopasti s tem," je povedala.
Do zdaj je imela že več ketaminskih terapij in, kot pravi, opaža napredek. "Naučila sem se živeti v sedanjosti in ustvariti vizijo za prihodnost," je še povedala.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.