Slovenija

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?

Ljubljana , 27. 03. 2025 06.25 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, N.L., M.P.
Komentarji
39

Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je uvodoma poudarila, da predlog novele predstavlja enega temeljnih zdravstvenih zakonov. "Ocenjujemo, da je sprejem tega zakona nujen za ohranitev javne mreže ter njeno urejeno in učinkovito delovanje, saj v aktualnih razmerah s povečanimi potrebami po zdravljenju, hkrati pa omejenimi zmogljivostmi, zlasti kadrovskimi, njegovi zakonski okvir ne zadoščajo več," je poudarila.

Zdravniške organizacije opozarjajo, da bi zakon spodbudil odhode zdravnikov v zasebništvo.
Zdravniške organizacije opozarjajo, da bi zakon spodbudil odhode zdravnikov v zasebništvo. FOTO: Aljoša Kravanja

Poslanci so razpravljali o dopolnilih k predlogu zakona. Številna nasprotujoča si stališča je bilo med drugim slišati o določilu, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev pri opravljanju javnih zdravstvenih storitev. Določilo so v predlog vnesli koalicijski poslanci na seji odbora DZ za zdravstvo. Prevolnik Ruplova in finančni minister Klemen Boštjančič sta poslance v ponedeljek pozvala, naj premislijo o predvideni neprofitnosti koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

S stališčem ministrov se je strinjal tudi poslanec Svobode Miroslav Gregorič: "Koncesionarje imamo tudi med lekarnarji, veterinarji, nekaterimi vrtci, nekaterimi domovi za starejše, notarji, pa tudi servisi za tehnične preglede motornih vozil. Ali bomo tudi tem prepovedali ustvarjati dobiček?"

Poslanka Svobode Lucija Tacer pa je pojasnila, da koncesionarji v zdravstvu in v lekarniški dejavnosti niso primerljivi, saj slednji nimajo možnosti opravljanja dejavnosti kot zasebniki. Glede očitkov o potencialni neustavnosti določila pa je poudarila, da so člen obrazložili na osmih straneh in nanizali argumente v prid neprofitnosti koncesionarjev.

Poslanec Svobode Uroš Brežan je spomnil na dogajanje v Tolminu, kjer imajo težave z zagotavljanjem nujne medicinske pomoči. "Zdi se mi, da bi morali vedno in vsi imeti pred sabo tisto, kar ta sistem zagotavlja, se pravi zdravje ljudi. In s tega vidika imam pri današnji razpravi in pri tem zakonu na koncu samo en velik vprašaj," je dejal.

V SDS in NSi predlogu novele nasprotujejo

Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je dejala, da je predlog novele, ki ga je označila za popolnoma ideološkega, nehala brati, ko so bili vloženi že tretji popravki dopolnil, kar je označila za absurd. Po njenem mnenju v zdravstvu glavni problem ni "dvoživkarstvo", pač pa neracionalna poraba denarja in netransparentno oziroma slabo vodenje javnih zdravstvenih zavodov.

"Ukinjate oziroma rušite še tisto, kar drži določene zdravnike, da delajo v javnem sektorju," je očitala koaliciji. Posledice bodo vidne čez leto dni ali kasneje, ko bo na oblasti druga vlada, trenutna pa ne bo prevzela odgovornosti, je dodala.

Poslanka NSi Iva Dimic pa je med drugim opozorila, da bi predlog čakalne dobe še podaljšal. Komentirala je tudi pismo ministrov in izrazila začudenje, da je zdravstvena ministrica prisotna na seji. "Pričakujem, da, če si kot minister povožen od lastne poslanske skupine, odstopiš," je dejala. Ob tem je napovedala podporo predlogu dopolnila, ki so ga vložili poslanci SD. Dopolnilo je za ustrezno označila tudi Godčeva.

Poslanci SD želijo z njim med izvajalci javne zdravstvene službe ohraniti tudi zavode, katerih država ni neposredni ustanovitelj, je povedal poslanec SD Predrag Baković. Tako bi v javno zdravstveno mrežo vključili tudi kapacitete Železniškega zdravstvenega doma, ki je v lasti državnih Slovenskih železnic.

'Ne bi se smelo vse gledati skozi profit in dobiček'

V SD predlog novele sicer podpirajo. Opozorila o odhodih zdravnikov v zasebništvo so podcenjujoča, je dejala poslanka Meira Hot. Zdravniki so osebe z empatijo in humanostjo, zato pa še toliko večjo družbeno odgovornost. "Ne bi se smelo vse gledati skozi profit in dobiček, ampak skozi, kot so lepo povedali, bolnika," je dejala.

Prav tako predlog novele podpirajo tudi v Levici. Razmejevanje javnega in zasebnega zdravstva in krepitev javnega zdravstvenega sistema je zanje namreč ključno, je poudarila poslanka Nataša Sukič. "V oči zelo bode preobrazba zdravniških cehovskih organizacij iz nekdaj strokovnih združenj v praktično enoznačna lobistična združenja," je povedala.

Nataša Sukič
Nataša Sukič FOTO: Aljoša Kravanja

Argumente Levice je Sukičeva nanizala v svojem postopkovnem predlogu. Ves čas, predviden za razpravo poslancev Levice, je namreč porabil Miha Kordiš, ki je še vedno del poslanske skupine, iz stranke pa so ga izključili. "Prosili smo ga, da tega ne naredi, pa se je odločil, da te prošnje ne bo upošteval," je medijem pojasnil vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec. To se je po njegovih besedah v parlamentarni praksi verjetno zgodilo prvič. Pričakuje, da bo Kordiš po izključitvi iz stranke izstopil iz poslanske skupine.

Poslanci bodo glasovanje o predlogu novele zakona predvidoma opravili v petek. Zaradi številnih vloženih dopolnil se sicer lahko zgodi, da končne odločitve v skladu s poslovnikom DZ v petek še ne bo in bo potrebna tretja obravnava.

Fides: Predlog zdravstvo razkraja in ne rešuje

Dan pred glasovanjem tudi v sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov opozarjajo, da predlog sprememb zdravstvo razkraja in ne rešuje. Poslance pozivajo, naj zakona ne podprejo in "s tem končajo eksperimentiranje z zdravjem ljudi". 

O pozivih Boštjančiča in Prevolnik Ruplove so dejali, da je zaskrbljujoče, da o zakonih niso enotni tudi vsi v vladi. "Gre za očiten znak, da niti v vrhu vlade niso prepričani o posledicah predloga sprememb zakona, ki naj bi predstavljal zdravstveno reformo. Po več kot pol leta ignoriranja opozoril stroke zdaj tudi ministri ugotavljajo, da novela ne prinaša rešitev, ampak ustvarja nova tveganja. Stališče predsednice parlamentarnega odbora za zdravstvo, da bo na koncu Ustavno sodišče določilo meje tega zakona, je skrajno neodgovorno," so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da je na neprimernost novele opozorila tudi Zakonodajno-pravna služba Državnega zbora. 

Na poslanskih mizah bosta danes še vladni predlog novele zakona o zdravilih in predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, ki so ga v DZ vložili v SDS. Prva od novel bi uskladila zakonodajo s pravom EU, zagotovila podlago za financiranje in preskrbo z zdravili v izjemnih razmerah in uredila področje uradnih kontrol kakovosti učinkovin za varovanje javnega zdravja. Z drugo od omenjenih novel pa v SDS predlagajo ukinitev načrtovanega prispevka za dolgotrajno oskrbo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • visokotlacni cistilec
  • lounge relax
  • zar
  • set vijacev makita
  • kompostnik
  • lestev
  • kosilnica
  • paviljon
  • zemlja
  • sedezna garnitura
  • vrtna lopa

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zulj001
28. 03. 2025 10.05
+3
Rešitev je v resnici preprosta ZZZS naj plača storitev zavarovancu po isti ceni ne glede kje bo dobil zdravstveno uslugo .Tako bi zdravstvo postalo cenejše in bolj učinkovito . Je pa res ,da v zgoraj navedenem načinu ,ostane zelo malo maneverskega prostora za parazite ,ki preprodajajo zdravstveno opremo...
zulj001
28. 03. 2025 09.57
+2
Torej v javnem ,beri državnem zdravstvu je vedno manj uslug ,to pomeni ,da v državni ZZZS ostaja vedno več denarja za "naše" mešetarje z zdravstveno opremo in to je tudi glavni cilj javnega zdravstva. V državno "našo "ZZZS so še preusmerili prostovoljno ,sedaj obvezno dopolnilno zavarovanje ,da večji kupček .Ob nastopu trenutne koalicije so prvo ukinili zakon ,ki je dovoljeval maksimalno 10% odstopanje od povprečne evropske cene zdravstvene opreme ,tako ,da sedaj "naši" lahko plenijo državno zavarovalnico...Seveda nad vsem javnim -državnim držijo roke levičarji že osemdeset let...
zrela hruška
27. 03. 2025 20.37
-2
nobenega dobička koncesionarjem. oni so neka tumor tvorba med jz in privat, prisesani na javne jasli. naj grejo privat ne pa mešat meglo nekje vmes in se dobiček bi imeli! ne strasite narod, da bo jz propadlo, ne more propasti. propadli bodo vsi ti privatniki, ker je slo trg premali za toliko pozresnezev.😁😅
Julijann
27. 03. 2025 19.40
+2
Za kakšnega norca nas ima vse ta skrajno lažniva vlada. Kakšno zmanjšanje čakalnih vrst, le drastično so se povečale. In potem si upa ministrica govoriti o tem, da pojma nima kaj bo prinesel sprejet zakon. A so še pri udravi pameti?
jutri_pa_res
27. 03. 2025 19.30
+5
Ne vem pa, kaj se naši pametnjakoviči sploh gredo, če pa so nekatere države v EU zdravstveni sistem že dobro porihtale in odlično deluje, zadovoljni so tako bolniki kot zdravniki. Zakaj odkrivajo toplo vodo, če pa lahko vsak samo pogugla recimo 'zdravstvo na Nizozemskem', stvari prebere in sistem prekopira. Naš vlak pa drvi po klancu navzdol, levaki pa trmoglavijo...
Julijann
27. 03. 2025 19.55
+2
Trmasto vztrajajo pri svojih zablodelih različicah. To pa je posledica njihovega prevelikega ega, ko mislijo, da so le oni poklocani, ker vse vedo in znajo. Nimajo pa pojma.
Oknaj 4
27. 03. 2025 19.29
+3
Koncesjonarji ali imajo svoje prostore ali pa zanje plačujejo najem , vlagajo v moderno aparaturo in znanje in s čim lahko to počnes? Ja z dobičkom a tega ti vladni čudaki nočejo priznati . Kako je pa z firmo Goloba ali pa Hana? Je pa res Han rajši modro molči
jutri_pa_res
27. 03. 2025 19.15
+1
Vsak levak bi moral narediti vsaj kakšen šnelkurz iz osnov ekonomije, ker jih je večina sanjačev, ki ne razumejo osnovnih zakonitosti. Zakaj recimo bi kdorkoli, ki ima samoplačniško ambulanto, šel v koncesijsko pogodbo in torej del delovnika porabil za koncesijsko delo, če tam ne bi smel ustvarjati dobička? Itak pa bi nekdo levakom moral pojasniti, da v svobodni ekonomiji 'dobiček' ni grda beseda, ampak je grda beseda 'izguba'.
mackon08
27. 03. 2025 19.06
+3
Tem se je totalno zmešalo neprofitni koncesionarji, halooo? Kaj mislite da bodo za sendvič delali?
zmerni pesimist
27. 03. 2025 18.41
+2
Bolani pa v grob
zmerni pesimist
27. 03. 2025 18.39
+3
Frenk ne bo ti uspelo golob bo odletel
bojer
27. 03. 2025 18.23
+4
Koncesije so se podeljevale kot po tekočem traku brez treznega premisleka. Zasebnik naj bo zasebnik, ne pa da ni ne "t´č ne m´š".
zrela hruška
27. 03. 2025 16.24
+0
novelo je potrebno sprejeti v prvotni obliki. ne govorite neumnosti nekateri, da bo v javnem zdravstvu se slabše. žal so nekateri spet podlegli kapitalu-dobicku! žalostno...
INAZ
27. 03. 2025 14.00
+3
Tile rinejo z glavo skozi zid na neki ideološki podstati a pravega problema slo zdravstva sploh niso identificirali. Pravi problem je ZZZS, socialistični monopolni mastodont, ki deluje po principu planskega socialističnega gospodarstva in dobavitelji medicinske opreme, ki so z ZZZS zlizani. Teh se še dotaknili niso. Pojma nimajo.
frenk707
27. 03. 2025 12.52
-5
Bivši komunisti, danes pa borci s križem na prsih, ki se razglašajo za brezmadežne, so največja rak rana današnje Slovenije in javnega zdravstva.
frenk707
27. 03. 2025 12.51
-3
Današnje razmere v zdravstvu so škodljive posledice janšizma, ki so se razraščale desetletja, tako kot se je pacient svaljkal po slovenski politiki in izčrpaval državo.
frenk707
27. 03. 2025 12.50
-1
S tem zakonom se bo začel konec plenjenja javnega zdravstva v korist zasebništva,... skrajni čas je, da se na tem področju nekaj naredi, sicer nas bodo zasebni zdravniki izčrpali do konca.
Julijann
27. 03. 2025 19.43
+1
Javno zdravstvo najbolj plenijo dobavitelji opreme. Le zakaj je vlada takoj ukinila sprejet zakon Janševe vlade o naročanju, zakaj potem vlada še dovoli profite dobaviteljem. Potem je pa spet Janša kriv, če ga je 1x nekdo povabil na jahto zarado igranja golfa. Levi ste pa rea povsem abnormalni, še veliko bolj kot desni.
Janez_53
27. 03. 2025 11.24
+4
Mogoče pa Boštjančiča in Prevolnikovo nekdo "drži za jajca"??? Pri nas je vse možno.
AFŽ
27. 03. 2025 10.22
-1
spet bo kurupcija zmagala
AFŽ
27. 03. 2025 10.21
+5
čakalne vrste v nebo, a javne ambulante prazne. Delajo pa preko koncesionarjev, ki jih plčuje ZZZS
AFŽ
27. 03. 2025 10.20
+3
volkovi tulijo, a karavana gre dalje. Od tako opevanega zakona, ki naj bi rešil javno zdravstvo bo ostal samo ptičkin dim
jedupančpil
27. 03. 2025 19.24
+2
sej je ze vse zmenjeno.... zdej je sam shov za becke