Slovenija

Boštjančič in Prevolnik Ruplova za premislek o neprofitnosti koncesionarjev

Ljubljana, 25. 03. 2025 12.44 | Posodobljeno pred 5 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA, D.L., A.K.
Komentarji
43

Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v DZ poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

Ministra sta v državni zbor poslala dopis.
Ministra sta v državni zbor poslala dopis. FOTO: Shutterstock

Poslanci odbora DZ za zdravstvo so 13. marca vladnemu predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil zdravstvo, prižgali zeleno luč. Sprejeli so tudi številna dopolnila k predlogu, ki so jih vložili koalicijski poslanci. Spremenjen predlog tako tudi za koncesionarje predvideva neprofitnost, in sicer pri storitvah, ki jih opravljajo v javni zdravstveni mreži. V četrtek bodo poslanci o dopolnjenem in spremenjenem predlogu novele razpravljali na seji DZ.

Na ministrstvu za finance menijo, da bi administrativno omejevanje poslovanja koncesionarjev, kot je predvideno na podlagi sprejetega dopolnila, imelo negativen vpliv na izvajanje storitev v okviru javne zdravstvene mreže. "Koncesionarji kot pomemben del javne zdravstvene mreže dokazujejo, da se lahko zdravstvene storitve izvajajo bolj racionalno in stroškovno učinkovito," sta v dopisu, ki ga je STA pridobila neuradno, zapisala ministra za finance in zdravje Klemen Boštjančič in Valentina Prevolnik Rupel. Dopis sta v ponedeljek poslala predsednici odbora DZ za zdravstvo Tamari Kozlovič (Svoboda), prejeli pa naj bi ga tudi v poslanskih skupinah SD in Levica.

Morebitna bojazen, da bi koncesionarji presežke iz javne dejavnosti prelivali v tržno oziroma samoplačniško dejavnost, je po oceni ministrov odveč. Predlog zakona namreč jasno določa način delitve splošnih stroškov pri koncesionarjih, za nadzor nad ustreznostjo pa bo pristojen Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki ima vpogled v poslovanje tako javnih zavodov kot tudi koncesionarjev. Prav tako bodo morali koncesionarji vsako leto do 31. marca ministrstvu za zdravje posredovati podatke o poslovanju in v njih ločeno prikazati prihodke in odhodke iz koncesijske dejavnosti.

Po besedah ministrov pa obstaja bojazen, da predlagana rešitev ne bo dosegla namena predlagateljev, saj se bodo koncesionarji tem pravilom lahko prilagodili. Prek transfernih ali nabavnih cen bi lahko zmanjševali morebitne presežke, posledično ne bi prikazovali dobička, v tem primeru pa država ne bi prejela davka od dohodka pravnih oseb.

Lahko se zgodi, da bo razvoj dejavnosti zastal oziroma se bo upočasnil, saj koncesionarji zaradi nepridobitnega statusa izvajanja zdravstvenih storitev ne bi mogli akumulirati presežkov. Prav tako se zaradi predlaganih sprememb ne bodo znižali stroški zdravstvenih storitev, ravno nasprotno, sta prepričana ministra. "Menimo, da javni zdravstveni zavodi zaradi tega ne bodo poslovali bolje, kar bi omogočilo boljšo dostopnost zdravstvenih storitev, odliv kadrov bo še vedno problem, ki se ga s takšnimi ukrepi ne da reševati," sta zapisala Boštjančič in Prevolnik Ruplova.

Ob tem sta opozorila, da je o neprofitnosti koncesionarjev že dvakrat odločalo ustavno sodišče, ki je obakrat odločilo v prid koncesionarjev. Menita, da bi v primeru ponovne presoje ustavno sodišče težko odločilo drugače, saj so predlagane spremembe vsebinsko zelo podobne. "Glede na vse navedeno vas vljudno prosimo za ponoven razmislek glede predlaganih sprememb, ki so kompleksne, daljnosežne in morebiti lahko tudi predmet ustavne presoje," sta zapisala.

Minister za finance Boštjančič je po pisanju časnika Večer, ki je prvi poročal o dopisu ministrov, pomisleke glede posega v dobičke koncesionarjev izražal že minuli teden za zaprtimi vrati koalicijskega vrha.

"Poziv ministrov razumemo, o različnih vidikih smo se poslanci koalicije tudi temeljito pogovorili, jih pretehtali in na koncu sprejeli odločitev, ki smo jo potrdili s pripravo in sprejetjem amandmaja na odboru. V poslanski skupini Svoboda svojih odločitev oziroma stališča ne nameravamo spreminjati," je za STA poudarila Kozlovičeva.

Prepričani so namreč, da lahko tako najbolj učinkovito uresničijo skupni cilj – zaščititi in okrepiti javno zdravstvo, ki v središče ne postavlja dobičkov posameznikov, temveč skrb za pacienta vse dni v letu, vsak dan v tednu in 24 ur na dan, ne glede na njegov socialni položaj. "Na to sta nenazadnje v svojih ločenih mnenjih v preteklosti opozorili tudi dve ustavni sodnici," je še navedla Kozlovičeva.

Levica: Koncesionarji izbirajo dejavnosti, ki jih ZZZS bolje plačuje

V Levici določila predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti o neprofitnosti koncesionarjev ne nameravajo predrugačiti. Za koalicijske poslanske skupine je tema zaprta, so poudarili v odzivu na poziv ministrov Prevolnik Ruplove in Boštjančiča. 

V Levici so poudarili, da razumejo pomisleke ministrstev, a da je argumentacija za namensko porabo presežka prihodkov nad odhodki, ki ga imajo koncesionarji iz naslova opravljanja javne službe, drugačna, kot je bila v preteklosti. V predlogu novele je obrazloženo, kako se koncesije v zdravstvu razlikujejo od koncesij na področju gospodarstva in zakaj je neprofitnost upravičena in v osnovi celo nujna, so navedli.

Dodali so, da je v dopisu napačno navedeno, da koncesionarji delajo presežek prihodkov nad odhodki zaradi večje racionalnosti in stroškovne učinkovitosti. Koncesionarji se po navedbah Levice v svojem delu usmerjajo na tista področja zdravstvene dejavnosti, v katerih je plačilo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije v primerjavi s stroški opravljenih storitev največje. Javni zavodi pa te izbire nimajo.

Prav tako namen zdravstvene dejavnosti po mnenju Levice ni pridobivanje dobička za lastnike zasebnih podjetij ali pa iz dobička pravnih oseb proizvajati prilive za proračun. Namen zdravstvene dejavnosti je izključno zagotavljanje zdravstvene oskrbe prebivalstvu.

Poslanci SD začudeni nad dopisom ministrov Boštjančiča in Prevolnik Rupel

LV poslanski skupini SD so začudeni nad dopisom ministra za finance Boštjančiča in ministrice za zdravje Prevolnik Rupel, v katerem poslance pozivata k premisleku o predvideni neprofitnosti koncesionarjev v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti. K določbi, ki so jo v predlog dodali koalicijski poslanci, je namreč soglasje dala tudi vlada.

Poslance SD preseneča časovna umestitev dopisa ministrov. Koalicijski poslanci so namreč dopolnila k predlogu novele, med katerimi je bila tudi omenjena določba o neprofitnosti koncesionarjev, v DZ vložili 5. marca. Sprejeti pa so bili na seji odbora za zdravstvo 13. marca. Presenečenje ministrov se poslancem SD zdi nenavadno, saj so se dopolnila tako kot sicer usklajevala med poslanskimi skupinami in pristojnim ministrstvom.

"Ker vlada glede na svoj poslovnik daje soglasje k amandmajem poslanskih skupin, nas čudi, da sta ministrica in minister izbrala ta način komunikacije, saj sta bila po našem vedenju že nekaj časa seznanjena z vsebino, pri nastajanju katere sta sodelovali tudi ministrstvi, ki ju vodita," so pisno poudarili poslanci SD.

Na vprašanje, ali bodo sledili pozivu ministrov in znova opravili premislek, so odgovorili, da so ga že opravili in ga bodo po potrebi opravili še s koalicijskimi partnerji. Že na ponedeljkovem koalicijskem usklajevanju v DZ so ponovno preverili, ali med njimi obstajajo pomisleki in ocena, da je potrebno rešitve korigirati. Tega niso zaznali.

"Koalicijsko usklajevanje sicer ni več predvideno, je pa seveda še mogoče. Ker so zakonske spremembe obsežne, opozarjamo tudi, da bo tretja obravnava zakona opravljena ločeno. Zato dodatna koalicijska usklajevanja pred dokončno obravnavo zakona niso izključena," so še pojasnili poslanci SD.

V Levici določila predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti o neprofitnosti koncesionarjev ne nameravajo predrugačiti. Tudi v poslanski skupini Svoboda odločitve o določilu, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev, ne nameravajo spreminjati, je v pisnem odzivu za STA navedla poslanka Tamara Kozlovič.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • visokotlacni cistilec
  • lounge relax
  • zar
  • set vijacev makita
  • kompostnik
  • lestev
  • kosilnica
  • paviljon
  • zemlja
  • sedezna garnitura
  • vrtna lopa

KOMENTARJI (43)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Castrum
25. 03. 2025 16.11
+3
Malo "izobraževanja" za vse prisotne: Največja zasebna zdravstvena ustanova ( poudarjam : ZASEBNA) v Sloveniji, je Diagnostični Center Bled. Da vas vidim - Kdo so lastniki tega ZASEBNEGA centra?
Rothschild1
25. 03. 2025 16.05
+4
Kaksni norci nam vladajo. To je ponizevanje tudi za BUTALCE. Najprej nekaj celo leto tenstajo. Opozicija jih opozarja, da to ni v redu in da bo na ustavnem sodiscu padlo... pa se vedno rinejo z glavo skozi zid. Na koncu, ko zadevo pripeljejo v parlament, pa spoznajo, da so zavozili in zadevo umaknejo. Za taksen blef, bi morali za cas blefiranja ostati brez place...
frenk707
25. 03. 2025 15.10
-14
Vse kar človek nujno potrebuje, mora biti v javni lasti.
mataX
25. 03. 2025 15.07
-1
Kako prozorna zdravniška požrešnost in ob tem še zavajanje vlade! Če bi bili koncesionarji po vsebini in namenu res del javne zdravstvene mreže, se s profitnostjo ne bi ukvarjali.
Castrum
25. 03. 2025 16.08
+2
@mataX, koncesionar sam s svojim denarjem zgradi ambulanto/bolnico, kupi opremo, s svojim denarjem kupuje zdravila in potrošni material. Javni zavod pa vse to dobi od države. Štekaš?
inside1
25. 03. 2025 14.52
+1
včeraj oddaja pri Slaku, se je videlo, kako so pohlepni. obstoječi sistem jim paše, saj tako lahko konkretno služijo ter sedijo na dveh stolih. pa še nimajo dovolj.....
Ivan Kostanjšek
25. 03. 2025 14.47
+5
Ok, sedaj se bo skušalo posredno uničiti še zasebnike, država in ZZZS razmišljata, kako uničiti konkurenco, namesto da bi razmišljali o kvaliteti in dostopnosti storitve. Mene zanima le dostop do zdravstva, ne pa komu gre denar. Dokler se ta mentaliteta ne bo spremenila, bo le še slabše.
frenk707
25. 03. 2025 15.05
-12
Če bo šlo tako naprej, kot do sedaj, te bo kmalu moralo zanimati kje boš vzel denar, da boš plačal svoj dostop do zdravstva, ki ga bo toliko, kolikor boš lahko plačal. Si res želiš tega?
Ivan Kostanjšek
25. 03. 2025 15.10
+5
Govora je o koncesionarjih. Zasebni del v zdravstvu obstaja v vseh normalnih državah in je potrebno sodelovanje, ne pa metanje polen pod noge. Edina rešitev je, da ZZZS plača storitev, tam kjer je potrebno, ne glede če je to javna ali zasebna ordinacija. Druge rešitve ni.
frenk707
25. 03. 2025 14.46
-14
Burne reakcije zdravnikov govorijo same po sebi,.... ne bodo mogli več izčrpavati javne blagajne na plečih bolnikov. Vlada,... odlično.
inside1
25. 03. 2025 14.53
-2
če jim je res tako slabo v javnem zdravstvu, pa naj gre privat. se ni za bati. imajo preveč visoke plače bo bolnicah, pa še bi grabili.....
natmat
25. 03. 2025 14.28
+1
Zakaj se čakalne dobe na prvi ortopedski pregled v javnih bolnišnicah daljšajo, medtem ko jih ni v samoplačniških ambulantah, za katere delajo zdravniki iz teh istih bolnišnic?Če obupate v čakalni vrsti v javnem zdravstvu, vas jutri pregledajo za 100 evrov pri istem zdravniku v zasebni kliniki...takšna je na žalost realnost....
Ivan Kostanjšek
25. 03. 2025 14.48
+7
To je vprašanje za ZZZS in ne toliko za zdravnike, vidim da tega eni ne boste nikoli razumeli.
frenk707
25. 03. 2025 15.08
-16
Koncesionarji in zasebniki potrebujejo čakalne vrste za svoj obstoj, ustvarjajo jih pa sami v službi v javnem zdravstvu, da lahko popoldan dobro služijo. Pri tem ZZZS nima nobene vloge.
Ivan Kostanjšek
25. 03. 2025 15.16
+5
Nimaš pojma, kako fukcionira slovensko zdravstvo. ZZZS odobri kvote, torej, koliko storitev je pripravljen plačati. In tega denarja zmanjka navadno nekje v avgustu. In zato ti pri zdravniku rečejo, če plačaš sam, si na vrsti takoj, če pa ne, pa počakaj - čakaš v bistvu ZZZS. In še enkrat, vsega tega ne bi bilo, če bi ZZZS plačal vse storitve, ne glede na izvajalca storitve. Potem ne bi bilo več sploh govora o tem, kdo je zasebnik in kdo je v javnem zdravstu, seveda bi bilo potrebno tak sistem ustrezno regulirati, ampak za državo, kot je naša, je to edini način, ki lahko v praksi funckionira.
Castrum
25. 03. 2025 16.06
+1
@ivan, frenku ni nič jasno. O nobeni temi! Upam da je plačanec, ker res ne verjamem da bi nekdo ki zna razmišljat, pisal take nebuloze.
jank
25. 03. 2025 14.23
-2
Koncesionarji? Popolna neumnost, ki jo je pospeševala predvsem desnica in omogočila, da se z javnimi sredstvi mastijo izbrani posamezniki. Kako bi lahko imeli profit, če prejmejo enako sredstev kot primerljiv subjekt javnega zdravstva. Zakaj se nihče noče poglobiti v njihovo poslovanje. Zakaj nihče noče ugotoviti, ali morda ne zmanjšujejo stroške na račun zmanjšanja obsega storitev pacientov?
Ivan Kostanjšek
25. 03. 2025 14.49
+7
Zasebnik deluje gospodarno, poglobiti se je potrebno v poslovanje javnega zdravstva in ne zasebnega.
frenk707
25. 03. 2025 15.09
-12
jank je govoril o koncesionarjih, ti pa,.... spet prepisuješ iz plonkcegelcev.
Ivan Kostanjšek
25. 03. 2025 15.48
+0
Kaj tebi ni jasno? Govora je o tem, kako koncesionarji (torej zasebniki), lahko z istim denarjem delajo profit.
Cupko
25. 03. 2025 14.03
+0
Pa kdo bo še imel koncesijo, če ne bo videl zaslužka pri tem. Ali danes še kdo dela zastonj?
zulj001
25. 03. 2025 13.57
+6
Vladna koalicija se v javnosti zavzema za "javno zdravstvu", dela pa v smeri ,da je tega javnega zdravstva vsaki dan manj in si morajo ljudje dodatno sami plačevati zdravstvene usluge. Rezultat tega pa je manj ko je "javnega zdravstva" več denarja ostane v " naši" državni blagajni za "nas"....
4BIDEN
25. 03. 2025 13.51
+0
Uu super tajmavt smo piskal
4BIDEN
25. 03. 2025 13.52
-3
Ni isyo piskat izključitveno v rusiji al pa v bronxu
4BIDEN
25. 03. 2025 13.54
-2
Uprašanjeje sam kje bomo igral, to je pa stvar posameznika
Castrum
25. 03. 2025 13.50
+13
Danes tako, jutri 100% drugače. Čez noč obrnejo ploščo. Komedija. In tej komediji bi se celo smejali a se ne moremo ker vemo, da nas golobovanje pelje v prepad
mali.mato
25. 03. 2025 13.46
+3
“Zgleda, kot da smo na neki ladji, kjer vodstvo in kapitan s 3D očali in slušalkami v ušesih mantrate svoje zgodbe. Mi smo na krovu, delamo, vlečemo vrvi skupaj, vpijemo, kje je ledena gora, pečina, bogi bolniki pa v podpalubju vedo samo, da niso na cilju in lahko poslušajo le kapitanove navdušene krike o tem, kje so dvoživke in paraziti”
Omizje
25. 03. 2025 13.45
+4
privat se lahko sezidati dve bolnici za ceno enega jankovičevega bazena
biggie33
25. 03. 2025 13.42
+6
Lahko delajo profit, samo ne z opremo iz javnega sistema!!
Castrum
25. 03. 2025 13.48
+9
Zakaj ne? Saj za najem te opreme plačajo najemnino javnemu zavodu!
biggie33
25. 03. 2025 14.48
-3
Ali je v ceno najema vključena tudi amortizacija in stroški vzdrževanja?! Če koncesionar uporablja opremo, potem je javni zavod ne more, ali lahko oba hkrati??
Castrum
25. 03. 2025 15.59
+1
@biggie, strošek najema opreme in prostorov zajem vse stroške, tako kot pri vsaki najemnini. Najem javnih prostorov je mogoč samo v času, ko javni zavod tam ne opravlja storitev, recimo v bolnišnici popoldan je v glavnem vse nezasedeno, saj zdravniki popoldan ne delajo.
prince of persia
25. 03. 2025 13.39
+19
Najbolj nesposobna, neoperativna in sramotna vlada do zdaj!
mali.mato
25. 03. 2025 13.34
+15
Saj nas bo Prebilič rešil. Samo da zaključi z razmislekom (beri čaka na komando), kdaj se bo poslovil od evropske poslanske plače in privilegij in jih zamenjal z plačo slovenskega predsednika vlade in privilegiji te funkcije. Še prej pa mu morajo dati smernice, nek balabim balabam program in komando ali se bo za slovenski narod žrtvoval kot član stranke Zeleni, ali pa kot predsednik nove stranke. Izdelati mu morajo tudi lokalno mrežo po Sloveniji, določiti mu morajo imena novih in starih obrazov, ki se mu bodo pridružili, mediji ga morajo pokriti z "poštenimi" raziskavami javnega mnenja, naučiti ga morajo 5-10 parol o nevarnosti skrajne desnice, udeležiti se bo moral nekaj partizanskih parad in... rešeni bomo. Samo to leto moramo nekako preživeti sedanjo levičarsko vlado, ker odločevalci levičarskih volilcev nimajo več veliko časa za razvoj domovine in njeno obrambo pred skrajno desnico, temveč samo še za postavitev novih (preberite pa starih in izkušenih) levičarskih obrazov, da nas rešijo pred sedanjimi levičarskimi obrazi.
Castrum
25. 03. 2025 13.32
+21
Včeraj Kozlovoičeva na veliko, samozavestno zagovarja to, da se prepove dobičke koncesionarjem. Celo užaljena je, ko sogovorec doktor Ravnikar to postavi po ustavni problem. ....No, danes je taista gospa prejela krepko zaušnico od svojih....
mali.mato
25. 03. 2025 13.26
+22
Dokler naše vrlo volilno telo ne bo razumelo razlike med javnim in državnim zdravstvom (velja tudi za ostale službe) nam ni pomoči.