mds

Elektrodistributerjem odprta pot do tožbe zaradi izpadle omrežnine

28. 11. 2023 11.00

Potem ko je tožbo zoper državo zaradi regulacije cen goriv vložil največji trgovec z gorivi Petrol, Sloveniji zdaj grozi še tožba zaradi zamrznitve omrežnin, ki jo je v začetku lanskega leta odredila vlada Janeza Janše. Državno tožilstvo je namreč zavrnilo predlog mirne rešitve spora, s tem pa odprlo pot vložitvi tožbe.

Rumena stopnja ogroženosti: 'Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen'

21. 10. 2023 18.22

Ko je Medresorska delovna skupina za protiterorizem sporočila, da oceno teroristične ogroženosti s predhodno opredeljene nizke dviguje na srednjo, nato pa sta se v Ljubljani zgodila še dva incidenta, je bržkone marsikoga zaskrbelo za lastno varnost in varnost najbližjih. Kaj sploh pomeni, da je ogroženost sedaj v "rumenem"? Bi državljane v tem trenutku res moralo skrbeti? "Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen," poudarja predstojnik Katedre za kriminologijo na Fakulteti za varnostne vede v Mariboru dr. Gorazd Meško.

Naomi Klein v Doktrini šoka ne razvija resne analize neoliberalizma

23. 09. 2023 07.00

Leta 1970 je socialist in marksist Salvador Allende demokratično in z velikim zanosom prišel na oblast čilske države. Tri leta kasneje ga je z oblasti prek nasilnega državnega udara (ki ga je ZDA podpirala) izrinil general Augusto Pinochet, s čimer se je za skoraj 20 let končala čilska demokracija. General je bil brutalen diktator, njegov režim izjemno okruten. Tisoči so bili usmrčeni, več deset tisoč zapornikov je bilo mučenih, več sto tisoč ljudi je bilo potisnjenih v izgon.

Sodišče EU pritrdilo Banki Slovenije

13. 09. 2022 12.05

Sodišče EU je glede Zakona o sodnem varstvu imetnikov kvalificiranih obveznosti bank odločilo, da je ta sporen z vidika monetarnega financiranja in finančne neodvisnosti centralne banke. Sodišče EU je o tem odločalo, ker se je nanj obrnilo slovensko Ustavno sodišče, ki je do njegove opredelitve prekinilo presojo ustavnosti tega zakona.

Ustrahujejo protestnike, grozijo študentom in zapirajo duhovnike

03. 08. 2022 13.59

Trenutni predsednik Šrilanke Ranil Wickremesinghe je podaljšal izredno stanje, ki ga je zaradi številnih protestov razglasil 18. julija. Predsednik je vojski in policiji ukazal, da protestnike ustavita, ter jima v sklopu izrednega stanja dodelil dodatne pravice. Oblasti zdaj protestnike ustrahujejo, pretepajo, zapirajo brez utemeljenega suma in nad njimi izvajajo druge pritiske. Aktivisti so v več kot 100 dni trajajočih protestih že dosegli umik prejšnjega predsednika Gotabaje Rajapakse, zdaj želijo, da odgovornost za največjo ekonomsko krizo, v kateri se je znašla država, prevzame tudi Wickremesinghe. Mednarodni denarni sklad Šrilanki zaenkrat ne bo dal posojila. Kitajska medtem izrablja svojo vlogo posojilodajalke in je v šrilanško pristanišče domnevno poslala svojo vojaško ladjo.

Zaradi hudega pomanjkanja zdravil ogrožene nujne operacije, na ulicah protesti

10. 04. 2022 17.00

Tedni izpadov električne energije in hudo pomanjkanje osnovnih dobrin so prebivalce Šrilanke znova pognali na ulice. Tamkajšnji zdravniki so medtem opozorili, da so v bolnišnicah že skoraj pošle vse zaloge zdravil, ki rešujejo življenja. Kot so poudarili, bi lahko trenutna finančna kriza v državi zahtevala več smrtnih žrtev kot pandemija covida-19.

Vzpon iliberalizma na periferiji EU v razmerah krize kapitalizma

02. 04. 2022 07.00

Mineva že več kot tri desetletja, odkar je Francis Fukuyama objavil najprej znameniti esej, pozneje pa še knjigo z naslovom Konec zgodovine. V kontekstu padca berlinskega zidu in poraza Sovjetske zveze v hladni vojni ter realsocializma v Evropi, čemur je sledilo obdobje tretjega vala demokratizacije (Huntington), se je zdelo, da sta liberalna demokracija in kapitalizem postala univerzalni. Hkrati pa je bilo eksplicitno predpostavljeno, da je demokracija mogoča le v liberalnih in kapitalističnih družbah, kar je tudi pomenilo izenačitev liberalne demokracije z demokracijo nasploh. Ta teza je še posebej stavila na združenost oz. enačenje demokracije s kapitalizmom.

Mali delničarji uresničili napoved ustavne presoje enega od ukrepov za omilitev visokih cen energentov

10. 03. 2022 12.56

Društvo Mali delničarji Slovenije (MDS) je uresničilo napoved in na Ustavno sodišče vložilo pobudo za oceno ustavnosti četrtega člena zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov s predlogom za začasno zadržanje. Gre za vprašanje trimesečne zamrznitve plačevanja omrežnin in posledic za elektrodistributerje.

Hrana, gradnja, elektronika ... Astronomske podražitve: preden bo bolje, bo še slabše

29. 08. 2021 07.16

Da je življenje vse dražje, da so podražitve na vsakem koraku, ni več prav nobena skrivnost. Večje vprašanje pa je, kdaj bo trend dosegel vrhunec ali se obrnil, saj si analitiki glede tega nikakor niso enotni. Medtem ko nekateri menijo, da bo trend rasti cen trajal nekaj mesecev, so drugi mnenja, da bo tako še vsaj kakšno leto ali dve. Še najbolj so si enotni glede tega, da se bo za potrošnika, ki ima vse bolj občutek, da ima povsem prazne žepe, situacija še poslabšala – preden se bo izboljšala.

Računsko sodišče: Vlada, ministrstva in zavod za blagovne rezerve niso bili učinkoviti

18. 03. 2021 07.23

Računsko sodišče je objavilo revizijsko poročilo o nakupu zaščitne in medicinske opreme v času epidemije covida-19. Ocenilo je, da ravnanja vlade, ministrstva za zdravje, ministrstva za gospodarstvo, ministrstva za obrambo in zavoda za blagovne rezerve pri izvajanju nabav zaščitne in medicinske opreme niso bila učinkovita. Od vlade in zavoda je zahtevalo popravljalne ukrepe.

Slovenija kršila evropsko pravo glede nedotakljivosti arhivov ECB

17. 12. 2020 07.45

Sodišče EU je izreklo sodbo o tožbi Evropske komisije proti Sloveniji zaradi kršenja nedotakljivosti arhivov ECB med kriminalistično preiskavo v Banki Slovenije v povezavi s sanacijo bank. Po ugotovitvi sodišča je Slovenija kršila evropsko pravo. Gre za pomemben precedens glede privilegijev in imunitet institucij EU. Odločitev sodišča pozdravljajo tudi v Banki Slovenije.

Med nadzornike Krke na predlog SDH izglasovan Matej Lahovnik

09. 07. 2020 15.51

Delničarji Krke so na skupščini ob seznanitvi s spodbudnimi polletnimi podatki o poslovanju imenovali tudi štiri nadzornike. Poleg treh že obstoječih je na predlog Slovenskega državnega holdinga eden od njih postal tudi ekonomist Matej Lahovnik, ki je bil v zadnjem času v javnosti znan predvsem kot vodja svetovalne skupine vlade za pripravo protikoronskih ukrepov.

Zakaj posel, ki ga je ponudil Češko, ni bil izpeljan: ’Šlo je za navadne higienske maske’

07. 05. 2020 07.50

Poslovnež Sandi Češko je prek prvaka SD Dejana Židana ponudil posel za dobavo zaščitne opreme sekretarju na gospodarskem ministrstvu Alešu Cantaruttiju. Posel ni bil izpeljan, saj je bila ponudba po besedah Cantaruttija neustrezna, kar je Češko zanikal in dokazoval s sporočilom, v katerem je Cantarutti sam zapisal, da je "navedena zaščitna oprema ok". A iz elektronskega sporočila, ki nam ga je zdaj posredoval Cantarutti – med prejemniki pa je tudi Sandi Češko – je razvidno, da so bile v ponudbi na voljo le maske, ki so "za osebno uporabo in niso primerne za zdravstvene delavce".

Vlada v poročilu Šarcu očita kazniva dejanja. Opozicija: Gre za politični pamflet

06. 05. 2020 14.52

Vlada je objavila poročilo o nabavah zaščitne opreme. Med drugim ugotavlja, da je prejšnji premier Šarec ravnal nevestno in celo izpolnil znake kaznivih dejanj. "Najbolj sporna je odločitev, da se za potencialno okužene povratnike iz žarišča v Italiji ne odredi karantena in da se pravočasno ne zapre oziroma zdravstveno nadzoruje meja z Italijo," so zapisali. Gospodarsko ministrstvo je sicer izpostavilo tri domnevno sporne pogodbe, ki jih je podpisal Ivan Gale. Poročilo bodo poslali v parlament in na policijo.

Gale: Bil se je pravi boj med MGRT in MORS, kdo bo imel nadzor nad pregledovanjem ponudb

05. 05. 2020 16.49

Kdo je v resnici odločal, kdo bo dobil milijonske posle za zaščitno opremo? V zapletenem sistemu šestih ministrstev, predvsem gospodarskega, obrambnega in zdravstvenega, upravo za zaščito in reševanje, blagovnih rezerv, pa medresorske delovne skupine in projektne skupine se je odgovornost zameglila, ali kot pravi žvižgač Gale: "Preko Terčeta in nekaterih drugih zaposlenih sem izvedel, da se je med MGRT in MORS bil pravi boj, kdo bo imel nadzor nad pregledovanjem ponudb". MORS odgovarja, Medresorska skupina je odločala le o 23 od 59 sklenjenih poslov. Prejšnji četrtek je primat nad skupino prevzel Počivalškov MGRT.

Pritiski in sumljivi posli na zavodu naj bi se poglobili s prihodom Terčeta, pogodbo mu je prekinil žvižgač Gale

04. 05. 2020 16.29

Ves čas je blatil delo javnih uslužbencev, grozil z odpovedmi, obtoževal zaposlene koruptivnosti, nesposobnosti, vrgel celo plastenko čez sejno sobo, pripoveduje žvižgač Ivan Gale o Počivalškovem zaupniku Mitji Terčetu, ki da se je že od začetka obnašal kot direktor. Galetu je prekipelo in prav on mu je prekinil pogodbo z zavodom. Pritiski in sumljivi posli naj bi se na zavodu poglobili prav s Terčetovim prihodom, ki naj bi vse vodil, a podpisovali so zaposleni na zavodu. Terče pa: "Ne morem si pojasniti, zakaj se Gale tako brezkompromisno laže."

Ivan Gale razkriva podrobnosti in nova imena

04. 05. 2020 05.52

Ivan Gale sam sebe imenuje "Paragrafar". Je pravnik, ki mu strogo sledenje zakonom in predpisom očitno pomeni najvišjo moralno stopnjo. Vsaj tako lahko sklepamo po njegovih dejanjih zadnjih deset dni. Brez zadržkov je nacionalni televiziji povedal vse, kar ve o dogajanju na Zavodu za blagovne rezerve, kjer so bili zadolženi za nakup zdravstvene in zaščitne opreme za pandemijo. In ve veliko. Za nas je razkril nove podrobnosti, nova imena in nove okoliščine.

Delničarji proti likvidaciji Istrabenza

26. 11. 2019 14.02

Delničarji holdinga Istrabenz danes niso z zadostno večino podprli predlaganih sklepov, da bi družba premoženje prenesla na edinega upnika, DUTB, ob tem predlagan sklep o začetku postopka likvidacije, pa je bil umaknjen z dnevnega reda skupščine in se o njem ni odločalo.

Telekom izgubil v sporu z Grki glede Planet TV in mora plačati 17,5 milijona evrov

04. 11. 2019 14.59

Arbitražno sodišče v Švici je ugotovilo, da je družba Antenna Slovenia pravilno uveljavila prodajno opcijo v družbi Antenna TV SL in tako Telekomu Slovenije za 34-odstotni delež v tej družbi naložilo plačilo kupnine v višini 17,595 milijona evrov skupaj z zamudnimi obrestmi in plačilom stroškov postopka. Odločitev sodišča je dokončna.

Trije člani uprave Petrola s Tomažem Berločnikom na čelu odhajajo

24. 10. 2019 11.29

Uprava Petrola s Tomažem Berločnikom na čelu je sporazumno odstopila, razlog so razhajanja v strategiji. O tem če in s kakšno odpravnino se poslavljajo, še ni znano. Berločnik namigov o političnih pritiskih oziroma kadrovanju ni želel komentirati. Nadzorni svet bo za začasno predsednico uprave imenoval dosedanjo prvo nadzornico Nado Drobne Popovič.

ESČP uvedlo postopek proti Sloveniji v povezavi z bančno sanacijo

06. 11. 2018 15.57

Evropsko sodišče za človekove pravice je uvedlo postopek proti Sloveniji zaradi več vprašanj, povezanih z zagotavljanjem pravnih sredstev za male delničarje in imetnike podrejenih obveznic, katerih premoženje je bilo izbrisano v sanaciji bank konec leta 2013, je povedal odvetnik Miha Kunič.

Slovenski turizem kipi, na drugi strani birokracija duši oddajanje sob prek Airbnb

14. 07. 2018 07.00

Kako je mogoče, da v cvetoči turistični destinaciji, kot je Slovenija, ne moremo v polni meri žeti sadov, ki jih prinaša turizem? Čeprav zasebni ponudniki v svetu že desetletja uspešno oddajajo svoje nepremičnine turistom prek platforme Airbnb, so slovenski zakoni še vedno svetlobna leta za sodobnim turizmom. Zaradi neskončnih pravil in nasprotovanj etažnih lastnikov je nepremičnino prek Airbnb praktično nemogoče oddajati popolnoma legalno.

Zakaj si je družba Anatol premislila glede prevzema Cinkarne Celje?

14. 06. 2018 13.44

Na odločitev podjetja Anatol, da ne bo oddal prevzemne ponudbe za Cinkarno Celje, ker jim ni bil omogočen pravočasen skrbni pregled podjetja, se je odzvalo tudi vodstvo Cinkarne. Kot pojasnjujejo, naj bi odločitev o tem sprejeli ta petek na seji uprave in nadzornega sveta, s čimer so bili seznanjeni tudi morebitni prevzemniki.

Po porazu na ustavnem sodišču Banka Slovenije umaknila vse tožbe

30. 05. 2018 19.23

Banka Slovenije je sklenila, da umakne vse tožbe, ki jih je vložila na ustavnem sodišču v povezavi s policijskimi preiskavami in pridobitvijo dokumentacije pri parlamentarnih preiskavah. To je storila zato, ker je ustavno sodišče odločilo, da ne more biti nosilec ustavnih pravic, ki jih je želela uveljaviti pri dokazovanju, da njene pravice v kazenskem postopku niso bile ustrezno varovane.

Nova nadzornika Krke sta Borut Jamnik in Hans-Helmut Fabry

06. 07. 2017 15.13

Delničarji družbe Krka so se na skupščini delničarjev seznanili s poslovanjem Krke v preteklem letu in ob tem potrdili predlagano dividendo v višini 2,75 evrov bruto na delnico. Krka je v letu 2016 ustvarila 108 milijonov evrov čistega dobička, kar je kar 30 odstotkov manj kot leta 2015.

Znana vsebina odredbe preiskave v Banki Slovenije, mali delničarji razočarani: nimajo niti kančka morale, sicer bi se umaknili

24. 03. 2017 13.52

V javnost je prišla vsebina odredbe, na podlagi katere so se lansko poletje izvedle preiskave v Banki Slovenije, NLB in dveh revizijskih hišah v povezavi s sanacijo banke konec leta 2013. Medtem bo predkazenski postopek v tej zadevi neuradno kmalu zaključen. Predlog odredbe prinaša znane očitke in argumente s strani malih delničarjev in imetnikov podrejenih obveznosti.

Ustavno sodišče: Pravna podlaga za izbrise v bankah ustavna, ni pa omogočila učinkovitega sodnega varstva

27. 10. 2016 14.40

Ustavno sodišče je ugotovilo, da je novela zakona o bančništvu, ki je bila podlaga za te izbrise, skladna z ustavo v delu, ki je omogočil izredni ukrep Banke Slovenije. Ni pa skladna z ustavo v delu, ki ni omogočal učinkovitega sodnega varstva. Državnemu zboru je naložilo odpravo neustavnosti novele zakona o bančništvu v roku pol leta.

Tožilstvo: Dokumentacijo izročali selektivno. Banka Slovenije to zanika

07. 07. 2016 06.30

Potem ko je predsednik Evropske centralne banke izrazil uradni protest zaradi domnevno nezakonite zaplembe informacij ECB in Sloveniji zagrozil s pravnimi posledicami, policija odgovarja, da v predkazenskem postopku ni privilegijev. Generalni državni tožilec Zvonko Fišer je Draghiju odgovoril s pismom. Poudaril je, da je bila hišna preiskava opravljena v skladu z odredbo sodišča.

FOTO: Preiskave pri bančnikih: 40 preiskovalcev, štiri lokacije, štirje osumljenci in skoraj 260 milijonov škode

06. 07. 2016 09.46

V Banki Slovenije, v NLB in dveh revizijskih hišah so potekale kriminalistične preiskave. Kriminalisti ugotavljajo, če je bila prikazana bančna luknja leta 2013 večja, kot je bila v resnici. Po naših neuradnih informacijah so osumljenci Boštjan Jazbec, Stanislava Zadravec Caprirolo, Janez Fabijan in Tomaž Čemažar.

Cerar ni zadovoljen z vodenjem Luke Koper v preteklih dneh, Gašperšiča ne misli žrtvovati

04. 07. 2016 06.37

Predsednica nadzornega sveta Alenka Žnidaršič Kranjc je dejala, da vodstvo ni stalo križem rok in da so vse napore usmerili v normalizacijo dela. To je tako znova steklo. Cerar pravi, da Gašperšiča ne bo žrtvoval, medtem pa se že govori o novem protestu.