80 strani dolg dokument je sestavljen iz poročil šestih ministrstev – gospodarskega, notranjega, zunanjega, obrambnega, zdravstvenega in pravosodnega – in "prikazuje celoten pregled stanja zalog in nabav osebne zaščitne opreme ob razglasitvi epidemije." Poročilo bodo poslali v parlament in na policijo.
Poročilo o nabavah zaščitne opreme: Šarec je zavajal
"Slovenija se je ob začetku pandemije covida-19 srečala s pomanjkanjem zaščitnih sredstev, zaradi česar je bilo z namenom reševanja življenj treba pristopiti k nujnim nabavam zaščitnih sredstev in opreme. V tem obdobju je vladi uspelo zagotoviti zadostno količino zaščitnih sredstev in opreme, kljub dejstvu, da so na globalnem trgu teh sredstev in opreme vladale izredne razmere," je zapisala vlada.
Vlada v poročilu ugotavlja, da je februarja prejšnja vlada slovenskim podjetjem poslala poziv k donaciji opreme za Kitajsko kot uradno humanitarno pomoč Slovenije. Odzvala se je slovenska podružnica podjetja Kylin Prime Group z donacijo 1.231.400 zaščitnih mask. Uprava RS za zaščito in reševanje je organizirala prevoz mask iz Ljubljane na Dunaj, od koder je bil organiziran let do Vuhana. Konec februarja so nato sprostili razpoložljiva zaščitna sredstva, ki so zadostovala le za nekaj dni.
Vlada svoji predhodnici tudi očita, da čeprav je Svetovna zdravstvena organizacija 3. marca 2020 sporočila, da so se od začetka izbruha covida-19 cene zaščitne opreme povečale tudi za šestkrat in da dobava lahko traja več mesecev, je ministrstvu za zdravje šele 11. marca naložila, da pridobi nujno potrebno zaščitno opremo, kar pa so ministrstva različno razumela. "Tako je takratni minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar naslednji dan kar sam izdal sklep o naročilu osebne varovalne opreme in razkužil v vrednosti 930.00 evrov," pišejo.
Bivšemu premierju Marjanu Šarcu še očitajo, da je bila Slovenija praktično edina država, ki s svojimi obveščevalnimi službami ni spremljala pandemije in analizirala "geostrateških in drugih posledic za varnost države". V poročilu Sove naj bi se tako to prvič pojavilo šele v času nove vlade.
V vseh slovenskih bolnišnicah je bilo po podatkih, ki jih je minister Aleš Šabeder 12. marca 2020 poslal mandatarju za sestavo nove vlade, na razpolago 26 postelj za intenzivno nego, ki bi jih bilo mogoče z dodatnimi ukrepi maksimalno povečati na 60.
Šarcu očitajo tudi kazniva dejanja: "Že površen pregled osnovnih dejstev in zaporedje dogajanj v svetu, EU in v Sloveniji v februarju in marcu 2020 kaže, da g. Marjan Šarec kot predsednik 13. vlade RS očitno ni vestno ravnal v službi. Najbolj sporna je odločitev, da se za potencialno okužene povratnike iz žarišča v Italiji ne odredi karantena in da se pravočasno ne zapre oziroma zdravstveno nadzoruje meja z Italijo. Zaradi tega so nastale dodatne resne posledice za zdravje in življenje ljudi ter večja gospodarska škoda. Njegovo ravnanje oziroma opustitev dolžnega ravnanja vsebuje poleg znakov kaznivega dejanja po 258. členu tudi elemente kaznivega dejanja po 177. členu Kazenskega zakonika."
Prav tako naj bi minister Aleš Šabeder šele po pritiskih zdravniške zbornice, zdravstvene stroke in novo nastajajoče koalicije na podlagi 7. člena zakona o nalezljivih boleznih podpisal odredbo o razglasitvi epidemije, ki je začela veljati 12. marca 2020 ob 18. uri. "Slovenija, čeprav neposredna soseda glavnega evropskega žarišča v severni Italiji, je epidemijo razglasila šele dan za tem, ko je WHO razglasila pandemijo in celih 14 dni kasneje, kot so to storile nekatere od Italije mnogo bolj oddaljene Baltske države. Iz korespondence ministra za zdravje Šabedra izhaja, da mu Marjan Šarec hitrejšega ukrepanja v posamičnih primerih prej ni dovolil oziroma ga je celo aktivno preprečeval," pišejo.
Šarec kupoval maske za 4,64 evra, Janša za 3,40 evra
Vlada ugotavlja še, da so se maske FFP2 v času prejšnje vlade kupovale po 4,64 evra za kos, v času vlade Janeza Janše pa po 3,40 evra za kos. Povprečna cena dobavljenega ventilatorja v času Šarčeve vlade je bila 49.154,55 evra, v času zdajšnje pa 33.880,44 evra.
V državnem logističnem centru v Rojah je bilo 16. marca na razpolago 93.500 kirurških mask, 2000 mask FFP1, 1000 mask FFP2, 3400 mask FFP3, 1,5 milijona lateks rokavic, 8649 zaščitnih kombinezonov in 374 zaščitnih očal. "Zaščitne opreme v DLC Roje na dan 16. marca 2020 ni bilo dovolj niti za en dan glede na ocenjene potrebe v Sloveniji, z izjemno lateks rokavic, kjer so zaloge glede na ocenjene potrebe zadostovale za štiri dni," pišejo.
Zavod za blagovne rezerve je do 10. aprila kratkoročno zagotovil dovolj zaščitne opreme, do takrat je zavod v času največje krize in pomanjkanja sklepal pogodbe za dobavo opreme ne glede na ceno. Dobavljena zaščitna oprema do 14. aprila pa zavodu omogoča v prihodnosti več manevrskega prostora pri pogajanjih o ceni.
Zavod za blagovne rezerve naj za še nerealizirane pogodbe za dobavo zaščitne opreme začne pogajanja z dobavitelji za korekcijo cen navzdol in skrajšanje dobavnih rokov, še pišejo.
Šarec o poročilu: Pričakovano, v stilu "mi smo super, odlični, če je pa karkoli spornega, je kriv LMŠ"
Na poročilo se je prek Twitterja že odzval Šarec in zapisal: "Končno smo dočakali poročilo vlade o nakupih zaščitnih sredstev. Pričakovano, v stilu "mi smo super, odlični, če je pa karkoli spornega, je kriv MŠ". Manipulativno, zavajajoče in nevredno papirja, na katerem bo natisnjeno. Nič o korupciji in vojnem dobičkarstvu."
V današnji izjavi za javnost, sicer namenjeni odzivu na razrešitev direktorja NPU, so se predstavniki opozicije odzvali tudi na dolgo pričakovano poročilo. Jerca Korče iz vrst LMŠ je tako dejala, da gre za politični pamflet te vlade, "prelaganje odgovornosti za nabave, ki so se vršile v času vlade Janeza Janše na prejšnjo vlado". Dodala je, da upa, da "bomo dočakali tudi poročilo, ki bo dejansko govorilo o tem, kaj se je dogajalo, in razgalilo tudi napake te vlade". Ocenjuje, da gre za eno večjih afer v zgodovini države. "Janez je bil vedno zraven, Janez ni nikoli ničesar kriv."
"Poročilo vlade Janeza Janše razkriva, da vlada Janeza Janše ni nič kriva," pa je bil jedernat Miha Kordiš iz Levice. Matjaž Nemec iz SD pa je dejal: "Vsi vemo, da je bil dokument do potankosti sfriziran, da je predstavljen javnosti. Nenavadno je, da tisti, ki bi morali odgovarjati za svoja dejanja, danes s prstom kažejo na druge."
Medresorska delovna skupina in projektna skupina gospodarskega ministrstva
"Zaradi izjemnega obsega prispelih ponudb, zagotovitve hitrejšega preverjanja ustreznosti ponudb ter varnostnega preverjanja ponudnikov zaščitne opreme je vlada 24. marca imenovala tudi medresorsko delovno skupino (MDS) za sprejem, pregled in vrednotenje ponudb zaščitne opreme za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni," so še zapisali v poročilu. MDS sestavlja devet predstavnikov iz šestih resornih ministrstev, vodja pa je Damijan Jaklin, državni sekretar na obrambnem ministrstvu.
MDS je na prvem sestanku vzpostavila protokol postopka nabave zaščitne opreme. "Ker so bila skladišča ob razglasitvi epidemije prazna, hiter dostop do opreme pa praktično nemogoč, je gospodarsko ministrstvo z namenom zagotovitve čim prejšnjih dobav zaščitne opreme in pomoči Zavodu za blagovne rezerve (ZRSBR) imenovalo tudi projektno skupino za koordinacijo in izvedbo nabav zaščitnih sredstev in opreme, v katero je bil kot vodja imenovan mag. Mitja Terče. Ministrstvo je želelo z ZRSBR vzpostaviti dobro in predvsem tvorno sodelovanje, zato je v skupino imenovalo tudi g. Ivana Galeta, ki je bil zadolžen za pravno podporo in izvajanje nalog s strani ZRSBR," so zapisali.
'Vse dokončne odločitve sprejemal Zavod za blagovne rezerve'
Zapisali so, da niti Terče niti kdo drug ni imel pooblastil za sprejemanje odločitev, temveč so bili v skupino imenovani zgolj za pomoč pri koordinaciji in čim prejšnji realizaciji nabav zaščitne opreme. "Na ZRSBR so posredovali predloge in usklajevali aktivnosti za hitro dobavo zaščitne opreme. Vse dokončne odločitve pa je sprejemal ZRSBR."
Poudarili so, da gospodarsko ministrstvo nima pooblastil za vodenje poslov ali odločanje in tudi ne za podpisovanje pogodb s ponudniki zaščitne opreme.
Gospodarsko ministrstvo izpostavilo tri sporne pogodbe, ki jih je podpisal Ivan Gale
"ZRSBR je od 16. 3. 2020 do vključno 25. 4. 2020 podpisal 59 pogodb v skupni vrednosti 183.773.682,64 evrov (brez DDV), vendar so bile nekatere zaradi neizpolnjenih pogodbenih obveznosti razdrte. Podpisnik vseh pogodb za dobavo zaščitne opreme je ZRSBR," še piše v poročilu, posebej pa izpostavljajo "podpise pogodb, pri katerih je Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo zaznalo nepravilnosti".
Našteli so tri pogodbe, ki jih je podpisal žvižgač Ivan Gale. Prva s podjetjem OECO d.o.o. za nabavo treh milijonov mask, ki bi se po predlaganem aneksu podražila s treh na 4,9 milijona evrov, a ministrstvo ni podalo soglasja za aneks. Druga, enako kot prva sklenjena 20. marca, s podjetjem MD GLOBAL d.o.o. za dobavo 2,8 milijona zaščitnih mask tipa FFP2 v znesku 9.968.000 evrov (brez DDV). Tudi tukaj so želeli z aneksom podaljšati dobavni rok, ki je bil prvotno 27. 3., a naj bi bila"na koordinaciji pri ministru Zdravku Počivalšku sprejeta odločitev, da se aneks ne podaljša, saj gre za nezanesljivega pogodbenega partnerja (podjetje je bilo v preteklosti poznano tudi po prevarah)."
Tretja pogodba, ki so jo posebej izpostavili, pa je bila sklenjena 14. 4. 2020 s podjetjem Sla marketing d.o.o. za dobavo dveh milijonov trislojnih kirurških mask v vrednosti 1,8 milijona evrov (brez DDV), na kar se je že pred objavo poročila Gale odzval na svojem Facebook računu. "ZRSBR je podpisal pogodbo, čeprav je minister za gospodarstvo in tehnološki razvoj Zdravko Počivalšek dne 10. 4. 2020 na redni koordinaciji povedal, da se zadeve v Sloveniji počasi umirjajo in da je k podpisovanju pogodb treba pristopiti bolj racionalno. Nenavadno je bilo tudi to, da je dobavitelj na dan podpisa pogodbe že dobavil zaščitno opremo v obsegu 1,4 milijona zaščitnih mask," so zapisali.
"Direktor Zavoda Anton Zakrajšek je za čas svoje odsotnosti za vodenje ZRSBR pooblastil Ivana Galeta, ki pa je odgovornost za podpis pogodb prevzel samo v določenih primerih, podpisnik velike večine pogodb pa je bil Lojze Černe," so na koncu še dodali.
Vlada poročilo o nabavah poslala tudi policiji
Vlada je poročilo tudi policiji. S poročilom vlade so se že seznanili. Glede na to, da policija ob razglašeni epidemiji preko vseh razpoložljivih virov dosledno spremlja in v več primerih tudi preiskuje domnevne nepravilnosti v povezavi z nakupom zaščitne in varovalne opreme, pa bodo ugotovitve iz poročila vlade vključili v preiskovanje konkretnih primerov, so še pojasnili.
KOMENTARJI (804)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.