Gale: minister Počivalšek je rekel, da naj poslušamo Terčeta, da je super in da nas bo on vodil, podpisujemo pa še vedno vse zaposleni na zavodu
Kdaj so se začeli neposredni pritiski in kdaj ste ugotovil, da je nekaj sumljivega? "Takoj prve dni. Kasneje s prihodom Mitje Terčeta pa sploh." Tako neposredno je na naše vprašanje odgovoril žvižgač Ivan Gale.
Spomnimo, minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je s sklepom 25. marca imenoval projektno skupino za koordinacijo in izvedbo nabav zaščitnih sredstev, za vodjo pa postavil Mitjo Terčeta. "Pred tem jaz ali moji sodelavci za Terčeta nismo slišali." O tem in o plazu očitkov nad Terčetom – mobing, izsiljevanje, grožnje, sum utaje davkov, smo podrobno pisali tukaj.
Zgodba se je spreminjala že pri ustanavljanju projektne skupine. "Generalni sekretar MGRT Žarko Bogunovič, ki je tudi predsednik upravnega odbora zavoda, me je prosil, če jaz lahko pripravim sklep o imenovanju projektne skupine. To sem tudi storil in navedel pravne podlage. Predlog je bil tak, da zavod izda tak sklep in g. Terčetu tudi izda pooblastilo za podpisovanje dokumentacije in pogodb glede nabav zaščitnih sredstev. Kasneje je zavod prejel po pošti sklep, ki ga je izdal minister Počivalšek, ne zavod, kot bi bilo pravilno."
Sledil je konferenčni klic z gospodarskega ministrstva, navaja Gale, od ministra Počivalška in Bogunoviča. "Minister mi je povedal, da mu je premier Janez Janša naročil, da mora nekaj storiti in da je imenovanje projektne skupine pogoj, da se ne razreši Zakrajška. Meni se je to zdelo nenavadno, da bi Vlada RS oz. njen predsednik v času koronakrize razrešila direktorja, ki je zbolel ravno za koronavirusom. V pogovoru je minister dejal, da njegove projektne skupine ne smemo jemati kot nezaupanje zaposlenim, ampak kot način, da se ohrani Zakrajška na položaju. Jaz vsemu temu takrat nisem verjel. Minister je še rekel, da naj vse poslušamo g. Terčeta, podpisujemo pa še vedno vse zaposleni na zavodu. Da je g. Terče super in da nas bo on vodil."
Gale: Terče je grozil z odpovedmi, obtoževal zaposlene koruptivnosti, nesposobnosti
Ugibanja o dejanski vlogi Terčeta na zavodu, saj je minister Počivalšek vztrajno ponavljal, da "ni imel nobenih pooblastil za delo pri nabavi zaščitne opreme" in da je bil "samo pomoč pri koordinaciji", je zdaj razblinil Gale.
Gale, ki ima popolnoma drugačno izkušnjo od ministrovih navedb, pravi: "Po prihodu se je g. Terče obnašal kot direktor, in to slab. Ni pa imel pojma o delu v javnem sektorju, o javnih naročilih, ves čas je blatil delo javnih uslužbencev, grozil z odpovedmi, obtoževal zaposlene koruptivnosti, nesposobnosti."
Ali, kot je Gale zapisal v pismu ministru Počivalšku: "Pritiski, nespoštljiv odnos, grožnje z odpovedmi, obsojanje zaposlenih, laganje drugim organom. Tudi prvič v osmih letih in pol, odkar sem na zavodu, sem videl leteti predmet, plastenko z vodo, čez celo sejno sobo, ki jo je g. Terče vrgel v jezi in to zaradi čisto nepomembne stvari."
Ob tem je Gale poudaril, da je imel o Terčetu sprva zelo pozitivno mnenje, kar je povedal tako sodelavcem kot direktorju in Bogunoviču.
Gale: Terče je na seji MDS večkrat lagal
Od prihoda na zavod se je samo Terče udeleževal vsakodnevnih koordinacijskih sestankov pri ministru, zatrjuje Gale, tudi sej medresorske delovne skupine (MDS). "Minister ni čutil nobene potrebe, da bi bili na sestankih prisotni vsi člani njegove projektne skupine. G. Terče pa tudi ne. Samo enkrat smo bili na upravi zavoda skupaj vsi člani projektne skupine."
Sej vladne MDS se je "v imenu zavoda udeleževal g. Terče, kjer pa se je prepiral z ostalimi, predvsem s predsednikom Damijanom Jaklinom. Večkrat je tudi lagal na seji. Sam sem bil zgolj na eni izmed sej, ker me je tja poslal Terče. Bil sem napaden s strani g. Jaklina in tudi ostalih glede vzpostavitve zračnega mostu s Čingdaom. Terče je lagal, da imamo na zavodu že sklenjeno pogodb s špediterjem in še nekatere druge stvari. Ko me je Jaklin zagledal in videl, da ni Terčeta, je znorel in klical ministra Počivalška in državnega sekretarja Cantaruttija, da mora Terče takoj priti na sejo. Če je minister Počivalšek govoril, da Terče ni imel nobene pomembnejše vloge, ne vem, zakaj so ga imeli vsi zunanji za šefa vsega na zavodu. Minister Počivalšek je imenoval svojo projektno skupino samo dan kasneje, ko je bila ustanovljena MDS. Minister Počivalšek mi je večkrat rekel, da je ustanovitev skupine pogojeval premier Janez Janša in da bi bil v nasprotnem primeru takratni direktor Zakrajšek zamenjan."
Terče: Obtožbe o laganju so popolnoma neresnične
Terče pojasnjuje, da se je udeležil le dela sej MDS. "Na zavodu smo se v teh primerih dogovorili, da je bolj smiselno, da jaz investiram tri ure in poročam o delu zavoda, kot da edini trije uslužbenci zavoda hodijo na te seje in da se bodo oni raje posvetili izvedbi javnih naročil za zaščitno opremo. Pred vsako sejo so me zaposleni opremili z vsemi informacijami, da sem lahko poročal o delu zavoda. Gospoda Galeta nisem imel pravice nikamor pošiljati in se je sam odločil, da gre na to sejo, prav tako se je sam odločil, da ni šel na prejšnje in ne naslednje seje (tudi na seje, ki so potekale po prekinitvi moje svetovalne pogodbe). Obtožbe o laganju so popolnoma neresnične, ocenjujem, da gre za čisti poizkus medijskega linča, ko se slepo povzema popolnoma pavšalne in nekonkretizirane očitke g. Galeta brez kakršnekoli novinarske presoje in iskanja resnice. Proti pavšalnimi očitkom, da sem se večkrat lagal – ne vem o čem – se ne morem niti braniti. Vse zapisnike sej so dnevno dobili zaposleni zavoda in bi lahko takoj ukrepali v primeru neresnic."
Komentar državnega sekretarja in vodje MDS Damijana Jaklina na navedbe Galeta: "Nikoli nisem napadel gospoda Galeta, sem ga pa na 8. seji MDS, na kateri je zastopal ZBR, vprašal, zakaj na seji ni prisoten gospod Terče, ki moral poročati o določenih zadevah, za katere smo se dogovorili na prejšnjih sejah MDS, ko je zastopal ZBR. To ni bil nikakršen napad, ampak zgolj vprašanje, ali ima on določene informacije, vezane na vsebino, o kateri bi moral poročati gospod Terče."
"Ne drži tudi njegova navedba o klicu ministra Počivalška, kar lahko dokažem z izpisom telefonskih klicev, če bo to treba. Sem pa govoril z državnim sekretarjem gospodom Cantaruttijem glede informacije o izvedbi letov iz mesta Čingdao, s katerim bi vzpostavili zračni most, preko katerega bi v Slovenijo prepeljali zaščito opremo."
Gale je tudi v pismu ministru zapisal, da so se odnosi z nekaterimi drugimi predstavniki ministrstev hitro zaostrili, ko se je njenih sej začel udeleževati Terče, "kar je skupaj s poslabšanjem delovnih razmer in nezadostnim prenosom informacij od g. Terčeta k zavodu močno otežilo izvajanje aktivnosti zavoda".
Smo pa v oddaji 24ur ZVEČER razkrili, da je iz zapisnikov medresorske skupine razvidno, kaj vse je lahko počel Terče. Med drugim je menil, da vsebina pogodb blagovnih rezerv in posameznih podjetij ni stvar medresorske skupine, ki pa je bila ustanovljena ravno za to, torej: sprejem, pregled in vrednotenje ponudb zaščitne opreme.
Terče pojasni: "Sam zgoraj navedenega nikoli nisem dejal. Kot ste že sami napisali, je bila medresorska skupina ustanovljena za sprejem, pregled in vrednotenje ponudb zaščitne opreme – to izhaja iz uradnega vladnega dokumenta, kjer je določeno tudi, da skupina ponudbe, ki jih oceni za ustrezne, posreduje naprej Zavodu za blagovne rezerve, ki nato izpelje postopek javnega naročila in sklene pogodbo. Dejal pa sem, da Okvirni sporazum o izvajanju logističnih storitev s Pošto Slovenije ni stvar, ki bi sodila v pristojnost Medresorske delovne skupine. Kljub temu pa je osnutek tega sporazuma imel tudi vodja MDS-a (Damijan Jaklin) na svojem elektronskem naslovu. Zavod je vsak dan MDS-u poslal tabelo z vsemi pogodbami in njihovimi detajli, zato so vsa namigovanja o prikrivanju pogodb in podatkov popolnoma neresnična."
Terče pojasnjuje tudi svojo vlogo nosilca za vzpostavitev logističnega centra Čingdao, mostu za nabave in dobave med Slovenijo in Kitajsko. "Bil sem del ekipe več ministrstev in Zavoda za blagovne rezerve, ko smo se trudili, da bi v prvi vrsti pripeljali donacije zaščitnih sredstev od tam v Slovenijo. V nadaljevanju pa bi ta most lahko uporabljali tudi drugi dobavitelji ali za direktno dobavo na nivoju države Kitajske državi Sloveniji."
Na vprašanje, zakaj je poročal, da so na blagovnih rezervah ponudnike že obvestili o možnosti dobave blaga v Čingdau, pa pove, "ker to drži in ker je bila tema vzpostavitve tega zračnega mostu, se mi je zdelo vredno, da to tudi omenim. V tistem času so imeli vsi dobavitelji težave z logistiko in to navajali kot razlog za zamude ali nedobave. Zavod jih je obvestil, ali bi bila ta možnost zanje zanimiva, saj je želel, da bi pomagal pri izvedbi dobav zaščitnih sredstev."
Gale: Terče je bil vodja vsega na zavodu, ves čas se je za določene ponudnike mudilo
Na katere posle naj bi torej vplival Terče? Po Galetovih besedah je bil Terče vodja vsega na zavodu, "seveda je poleg Acrona zahteval sklenitev tudi večine ostalih poslov." Gale je v Tarči javno izpostavi tudi posel s podjetjem Inovatio v višini 945 tisoč evrov, za katerega je po Galetovih besedah Terče dejal, da "je to treba takoj plačati, zakaj se čaka, tudi deset minut ni časa s tem plačilom". In še: "Terče je posredno grozil vodji finančne službe, da ne rabi več hoditi v službo, da bo dobil odpoved."
Medtem pa Gale pravi, da se je pri Terčetu "ves čas mudilo za določene ponudnike, za določene pa ne. Ostali sodelavci so se ga ogibali, če je bilo le možno. Je pa sicer ves čas v sejni sobi skliceval neke sestanke, saj ni bil dorasel svoji vlogi."
Gale dvomi v ministrove besede, da ministrstvo pri izdaji soglasja pogleda samo, če so za to zagotovljena denarna sredstva in če je to v skladu s petletnim programom vlade. "Če bi res preverjali zgolj to, ne vem, zakaj so potem v določenih primerih soglasje zavrnili in se spuščali v vsebino in lastnosti ponudnika, npr. MD global logistics, kjer so zavrnili podaljšanje roka za en teden iz razloga, ker je »lopov«, tako pojasnilo mi je dal g. Terče".
Terče: v nobenem poslu nisem odločal jaz, ampak zaposleni zavoda
Terče to vse Galetove navedbe zanika. "Gospod Gale je samostojno in suvereno vodil zavod in odločal o tem, katere posle bo zavod sklenil ali ne bo sklenil. V nobenem poslu nisem odločal jaz, ampak zaposleni zavoda. Ni mi poznan noben primer, ko bi zaposlene zavoda proti njihovi volji kdorkoli prisilil v sklenitev posla. Postopek je bil določen, in sicer so ponudbe prihajale na spletni naslov pri Upravi za reševanje in zaščito. Ponudbe je pregledala skupina v okviru Medresorske delovne skupine, ki je podala oceno ustreznosti, na njeni podlagi je bil zavod skladno s sklepom Vlade RS dolžan izvesti postopek javnega naročila in skleniti pogodbo. Zavod in njegove pooblaščene osebe so bili pristojni za zakonito izvedbo vseh postopkov in ustreznost pogodb. Moja vloga je bila koordinacijska in vezana na izvedbo dobav v okviru projektne skupine MGRT v delu, ki se je nanašal na dolžnost MGRT, da koordinira potrebe in postopke in skrbi za čim hitrejše zapolnjevanje potreb po zaščitni opremi. G. Gale mi očita, da naj bi zahteval sklenitev pogodb s podjetjem Acron. Gre za čisto laž. Zavod je imel s podjetjem Acron podpisani že dve pogodbi, preden sem jaz sploh vedel za sodelovanje zavoda s tem podjetjem. Minister ali ministrstvo mi nikoli ni naročilo, da naj vodim zavod ali pred mano to naročilo zaposlenim zavoda. Ne morem si pojasniti, zakaj se g. Gale tako brezkompromisno laže. Vsekakor pa je dejstvo, da je do konflikta med njim in mano prišlo zaradi njegovega načina dela, neenakega obravnavanja ponudnikov pri presojanju ustreznosti izpolnitev in sankcioniranju napačnih izpolnitev. Verjetno g. Gale s svojim ravnanjem – vendarle je vodil zavod v času vseh nabav, ki jih zdaj označuje za sporne in v vsem tem času ni naredil nič, da bi opozoril na kakršnokoli konkretno nepravilnost, če je ta obstajala – preusmerja pozornost. Šele zdaj, ko je glavnina pogodb sklenjenih – sklenil jih je on oziroma zavod pod njegovim vodstvom – opozarja na domnevne nepravilnosti in kaže s prstom na druge s popolnoma neutemeljenimi osebnimi diskreditacijami in medijskimi linči posameznikov."
Terčetu je pogodbo z zavodom prekinil prav Gale
4. maja, torej danes, je prenehala veljati pogodba med Mitjo Terčetom in zavodom. 12. aprila jo je namreč s Terčetom prekinil prav žvižgač Gale kot pooblaščenec zavoda. To nam potrdi tudi Terče in doda: "Dobra dva tedna (od 26. 3. do 10. 4. 2020), sem delal kot svetovalec zavoda na področju izvedbe nabave zaščitnih sredstev in opreme za preprečevanje okužbe s covidom-19. Od velike nedelje – 12. 4. 2020, ko je bila pogodba odpovedana, z zavodom nisem več sodeloval, razen v delu primopredaje poslov novemu vršilcu dolžnosti."
Navajamo poudarke iz pisma ministru Počivalšku: "Pri odpovedi pogodbe g. Terčetu ni šlo za nikakršen manever, ki ne bi bil skladen s podpisano pogodbo zavoda. Vaš zaključek, da je odpoved neveljavna, je zmoten. Po pogodbi z g. Terčetom za veljavnost odpovedi zadostuje pisno obvestilo, kar obvestilo po elektronski pošti gotovo je in bo tudi prestalo morebitno sodno presojo. G. Terčetu nisem prepovedal vstopa na zavod. Res pa je, da sem napisal, da bo g. Terčetu ukinjen elektronski naslov 15. 4. 2020. Vendar smo elektronski naslov pustili še aktiven. Nikjer v pogodbi ni bilo dogovorjeno, da g. Terčetu pripada elektronski naslov z domeno dbr.si, zato njegova ukinitev ne more biti kršitev pogodbe, še posebej, ker smo g. Terčetu dali dovolj časa, da si vso pisno korespondenco shrani. Vsebino pogodbe med zavodom in g. Terčetom je predhodno potrdil g. Bogunovič. Edino odpovedni rok se je kasneje ob podpisu pogodbe na željo g. Terčeta skrajšal. Sama odpoved pogodbe s strani zavoda pa je bila, kot že rečeno, popolnoma zakonita."
Gale Počivalšku že v pismu predlagal poligrafsko testiranje
Gale je v pismu ministru Počivalšku navedel, da je pripravljen iti na poligrafsko testiranje in ob tem odgovoriti tudi na vprašanja o Terčetu:
Terče je 41-letni ekonomist iz Celja, ‘svež’ s. p., sam se opiše kot izkušen direktor v različnih panogah in državah, kot sposoben vodja, pogajalec. V svoji karieri je zamenjal osem služb, če sodimo po njegovem življenjepisu na Linkedinu in mu prištejemo še kratek staž na Zavodu RS za blagovne rezerve.
KOMENTARJI (710)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.