Delo v Luki Koper je v skladu z napovedmi zaposlenih ob 9. uri spet steklo, je za STA potrdil tiskovni predstavnik Luke Sebastjan Šik. Čeprav bodo delavci po napovedih naslednjih osem ur delali z vsemi razpoložljivimi zmogljivostmi, pa to, kot je priznal Šik, še ne bo dovolj, da bi nadoknadili vse nakopičene zaostanke.
Z delavci se je danes zjutraj, kot je pojasnil Šik, sestala uprava družbe, da bi čim prej rešili zaplet.
''Na današnjem sestanku je bil sprejet dogovor, da bodo zaposleni tudi jutri, z vsemi razpoložljivimi resursi izvajali delovne procese v pristanišču med 9. in 17. uro. Poleg tega je z zaposlenimi dogovorjeno, da bodo že danes in jutri izvajali kritično pomembne manipulacije izven dogovorjenih urnikov,'' je poudaril.
Delavci so se za začasno prekinitev blokade odločili v dobro družbe, saj vladi ne želijo dopustiti uničenje Luke. Po razkritju vladnega dokumenta, katerega vsebina naj bi dokazovala namero po odprtju koncesijske pogodbe in uvedbi pristaniške uprave, kar bi po mnenju luških delavcev vodilo v privatizacijo Luke, vztrajajo pri odstopu ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča in državnega sekretarja na finančnem ministrstvu Metoda Dragonje.
Cerar: Gašperšič uživa moje zaupanje, vodstvu Luke Koper spodletelo pri vodenju Luke
Premier Miro Cerar je danes ob robu obiska v Parizu zatrdil, da minister za infrastrukturo Peter Gašperšič kljub dogajanju v Luki Koper uživa njegovo zaupanje. "Minister Gašperšič uživa moje zaupanje, ne vem, zakaj bi kogarkoli žrtvovali," je ob robu vrha o Zahodnem Balkanu v Parizu dejal premier.
"Dejstvo je, da je vodstvu Luke Koper v preteklih dneh spodletelo pri vodenju Luke," je dodal. V Luki se je po njegovem ustavil delovni proces in vodstvo Luke je "absolutno odgovorno", da ga znova čim prej vzpostavi.
"Ne moremo pustiti, da bi nek zakon ulice ali neko kršenje vseh pravil znotraj nekega podjetja rušilo mir v naši državi," je bil jasen Cerar.
Kot je dejal, je sam pozval k umiritvi razmer. "Ena stran (Slovenski državni holding) se je odzvala, na drugi strani pa v Luki Koper očitno za to ni bilo dovolj volje ali znanja," je dejal.
Vodstvo Luke Koper je tisto, ki mora sedaj za to po Cerarjevih besedah prevzeti odgovornost in ukreniti vse, da vzpostavi poslovni proces. Prav tako mora preučiti, kako bo saniralo škodo, ki je nastala Sloveniji, ne samo doma, ampak tudi v tujini, je še povedal premier.
Na ministrstvu zadovoljni
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pozdravlja doseženi napredek pri umirjanju trenutnih razmer v Luki Koper. "Vendarle je bil dosežen in storjen pomemben korak naprej, kar je pohvalno," je ocenil minister Zdravko Počivalšek, ki si še naprej maksimalno prizadeva za takojšnjo odpravo blokade Luke Koper in s tem takojšnje prenehanje povzročanja nadaljnje gospodarske škode.
Minister Počivalšek od predsednika uprave Luke Koper pričakuje, da doseže in zagotovi popolno deblokado, popolno normalizacijo trenutnih razmer, da delo spet nemoteno steče ter ob tem, kot najbolj odgovorna oseba v tem podjetju, pozove vse zaposlene v Luki Koper, da so dolžni ravnati odgovorno, vestno in zakonito, kot jim to nalagajo njihove obveznosti iz sklenjenega delovnega razmerja.
"To pomeni, da je treba prilagoditi in zagotoviti tudi delovni čas tako, da bodo lahko izpolnjene vse delovne naloge ter obveznosti. Torej, da se ne bo povzročala še dodatna gospodarska škoda zaradi neizpolnjenih delovnih obveznosti ali celo zgolj zaradi prekratko določenega delovnega časa, znotraj katerega ne bi bilo mogoče opraviti vseh delovnih obveznosti, ki ta trenutek ostajajo nerešene. Vse delovne obveznosti, ne glede na to, kdo je poslovni partner in od kod prihaja, morajo biti opravljene strokovno, pravočasno, vestno in izključno v korist gospodarstva," je še opozoril minister Počivalšek.
Vlada znova: Luka ne bo privatizirana
Na vladi so se odzvali na dokument, ki naj bi po mnenju zaposlenih v Luki Koper dokazoval, da Gašperšič laže o načrtih s pristaniščem in da načrtuje njegovo razkosanje. Na vladi pravijo, da je bil omenjeni dokument ''del dopisovanja med strokovnimi službami ministrstev v času sprejemanja Programa razvoja pristanišča 2016-2020. Ta dokument na seji vlade ni bil nikoli sprejet, saj ni del Programa razvoja pristanišča za mednarodni promet v Kopru za obdobje 2016–2020, ki ga je vlada sprejela''.
Poudarili so, da je edini veljavni in obvezujoč dokument le Program razvoja pristanišča za mednarodni promet v Kopru za obdobje 2016–2020. Znova so poudarili, da je premier večkrat zatrdil, da je Luka Koper strateško pomembna naložba, ki ne bo privatizirana, k čemur se je ta vlada kot edina vlada do sedaj zavezala v Strategiji upravljanja kapitalskih naložb države.
Ob tem predsednik vlade pozdravlja napore vse tistih deležnikov, ki si prizadevajo k umirjanju trenutnih razmer v Luki Koper, vodstvo Luke Koper pa poziva, da v skladu s svojimi pristojnostmi v celoti zagotovi nemoten delovni proces.
Železniški tovorni promet ostaja popolnoma ustavljen
Iz Slovenskih železnic pa so medtem sporočili, da tovorni promet ostaja ustavljen. ''Slovenske železnice smo močno zaskrbljene nad stanjem, ki ga povzroča blokada v Luki Koper, saj nastajajo nepopravljive škodljive posledice in velika gospodarska škoda. Zato pozivamo upravo Luke Koper, da se blokada v celoti čim prej odpravi in da se zagotovi 24-urni delovnik.''
Opozorili so, da lahko nadaljevanje krize lahko železnicam povzroči ''odpovedi že sklenjenih pogodb s strani drugih strank, ki jim ne bomo mogli zagotoviti kvalitetnega izvajanja storitev''.
Dnevne izgube že presegajo dva milijona evrov, so dodali. ''Poleg tega v kratkem pričakujemo nekaj mednarodnih razpisov za prevoze tovora, na katere pa se v primeru nadaljevanja izrednih razmer v Luki Koper ne bomo mogli prijaviti. Ob tem poudarjamo še, da že trenutni zastoji in zasedenost omrežja povzročajo, da bomo v normalno stanje prešli šele v dveh mesecih.''
Uprava Luke Koper po mnenju nadzornega sveta probleme rešuje ustrezno
Uprava Luke Koper probleme, nastale po blokadi pristanišča, po mnenju nadzornega sveta družbe rešuje ustrezno in na edini mogoči način, je po izredni seji povedala njegova predsednica Alenka Žnidaršič Kranjc. Nadzorniki po njenem tudi verjamejo, da bo uprava v kratkem uspela doseči troizmensko delo in da se bo stanje do petka normaliziralo.
Žnidaršič Kranjčeva je na novinarski konferenci po današnji izredni seji najprej spomnila, da vodstvo družbe ni stalo križem rok, da pa delavci sprva niso želeli komunicirati z nikomer razen s predsednikom vlade Mirom Cerarjem in da so pogajanja stekla šele po tem, ko je premier v soboto dal vedeti, da z njimi ne bo komuniciral.
Nadzorni svet pa je danes po njenih besedah ugotovil, da so vsi napori, usmerjeni v normalizacijo dela ter da je v danes začeto osemurno delo vključenih več kapacitet, kot bi jih bilo v normalni izmeni, poleg tega pa so delavci pristali, da bodo opravljali delo tudi izven teh osmih ur. To pa pomeni, da so v Luki trenutno na kapacitetah dveh izmen in se bo delo najmanj v tem obsegu nadaljevalo do nadaljnjega.
Ne gre za stavko, delavcem bi lahko izrekli opomine, a tega ne bodo storili
"Nadaljujejo se zelo intenzivna pogajanja z zaposlenimi oz.njihovimi predstavniki. Verjamemo, da bo uprava uspela doseči pospešeno troizmensko delo v kratkem času in, v kolikor bo pri tem uspešna, verjamemo, da bi po neki optimalni varianti do petka bilo stanje z vsemi zamudami že normalizirano," je ocenila prva nadzornica Luke. Člani nadzornega sveta se bodo sicer o stanju v Luki zopet sestali v četrtek.
Pri sedanji blokadi pravno ne gre za stavko, je še opozorila Kranjčeva, zato se je vprašala, kaj bi uprava v tem primeru lahko še naredila: "Lahko bi izročila opomine, v tem trenutku 605 delavcem od 860, pred prekinitvijo dela." Ocena uprave, s katero se tudi sama strinja, pa je, da bi "to bilo v tem trenutku kontraproduktivno in da bi pripeljalo do še dodatnih zaostrovanj, ki jih družba ne potrebuje, hkrati pa, če pride do odpovedi 600 delavcem, družba ni sposobna nadaljevati dela pod nobenimi pogoji v naslednjih nekaj mesecih".
Mali delničarji imajo več vprašanj
Društvo Mali delničarji Slovenije (MDS) z začudenjem spremlja dogajanje zadnjih dni v Luki Koper. Društvo MDS ugotavlja, da je tridnevna ustavitev delovnega procesa, ki je bila danes delno sproščena, še toliko bolj nerazumljiva ob upoštevanju dejstva, da je Slovenski državni holding (SDH) na petkovi skupščini umaknil zahtevo po zamenjavi treh nadzornikov, ki je pri vodstvu in delavcih pred skupščino poleg nekaterih izjav predstavnikov SDH in vlade v javnosti povzročala največ negodovanja.
Društvo MDS je zato na upravo Luke naslovilo niz vprašanj in tako vodstvo kot nadzornike prosi, da se do navedenih vprašanj opredelijo ter nanje v najkrajšem možnem času podajo odgovore, tudi preko spletnih strani Ljubljanske borze.
Društvo MDS med drugim zanima nastala škoda zaradi dogajanja zadnjih dni. Zanima jih tudi, kaj je uprava storila do sedaj, da bi se nemoteno nadaljevali poslovni procesi. Nadalje jih zanima, ali je uprava zoper delavce, ki s spontanim uporom po njihovih navedbah kršijo delovno zakonodajo, sprejela ukrepe in če jih je, kakšne. Sprašujejo tudi, kdaj in na kakšen način je uprava obvestila policijo, da je dostop v pristanišče blokiran.
'SDH ima pravico menjave članov nadzornega sveta'
V Združenju nadzornikov Slovenije opozarjajo, da sedanje stanje z nenapovedano stavko v Luki Koper povzroča škodo družbi, njenim delničarjem, strankam in drugim deležnikom družbe.
''Uprava, ki zastopa interese družbe, mora v sodelovanju z nadzornim svetom nemudoma poskrbeti, da je družba ustrezno vodena in upravljana ter urediti nastale razmere z zaposlenimi. Naša pravica kot državljanov, da izražamo svoja stališča in uveljavljamo osebne cilje, se nikakor ne sme zamenjevati s pravico do dela in cilji, ki jih preko zakonite stavke običajno uveljavljajo zaposleni,'' so dejali in dodali, da ima SDH zakonsko pravico predlagati zamenjavo članov nadzornega scera, poseganje v to pravico pa je nezakonito in nelegitimno.
Nadzorniki o odstopu Jazbeca
Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) so danes obravnavali petkovo odločitev Marka Jazbeca za odstop s čela SDH in po napovedih sprejel odločitve za zagotovitev nemotenega delovanja uprave holdinga. Sprejeli so sklep o sporazumnem predčasnem prenehanju mandata, in sicer z dnem 14. julij. Člani nadzornega sveta so se Jazbecu zahvalili za konstruktivno sodelovanje in opravljeno delo.
Za začasno predsednico uprave SDH je nadzorni svet za največ šest mesecev imenoval Lidio Glavina, dosedanjo članico nadzornega sveta SDH. Glavina je diplomirana ekonomistka, trenutno izvršna direktorica avstrijske skupine Imsa Group Gmbh. V preteklosti je bila več kot deset let na vodilnih mestih v koncernu Electrolux, pred tem pa finančna direktorica družbe Husqvarna Forest & Garden v Sloveniji.
KOMENTARJI (1135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.