matične celice

V 35 letih opravili 2600 presaditev krvotvornih matičnih celic
18. 12. 2024 13.33Na kliničnem oddelku za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana letos zaznamujejo 35 let od prve presaditve krvotvornih matičnih celic. Zdaj letno opravijo okoli 140 posegov, od začetka pa so jih doslej skupno opravili več kot 2600.

Je bil propad Biobanke načrtovan?
07. 12. 2024 07.07Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Zapečateni dokumenti: 'Če starši potrebujejo vzorec, nimamo podlage, da ga izročimo'
28. 11. 2024 12.44Saga z zapuščenimi vzorci propadle Biobanke se nadaljuje. Starši še vedno ostajajo brez odgovorov. Gordana Živčec Kalan vztraja, da sploh ni v njenem interesu, da podjetje GaiaCell, ki je prevzelo prostore, s tem pa tudi vzorce, nadaljuje z njihovo hrambo. Kot trdi, so ti na varnem. A pravne podlage za razpolaganje z njimi nimajo, zato vzorcev ne morejo izročiti staršem, če bi jih ti v tem trenutku potrebovali. Državo zato poziva, da se čim hitreje odloči, ali imajo v podjetju podlago za dostop do informacij o vzorcih, da lahko kontaktirajo starše, ki so lastniki vzorcev.

So vzorci iz Biobanke matičnih celic res na varnem? Molči tudi agencija
29. 10. 2024 20.02"Sama nisem nikoli vstopala v kriobanko." S temi besedami je Gordana Živčec Kalan, nekdanja predsednica Zdravniške zbornice in zdaj lastnica podjetja Gaia Cell, ki je brez dovoljenja Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke že pred pol leta prevzela več tisoč vzorcev tkiv in celic novorojenčkov propadle Biobanke, zavrnila našo prošnjo, naj pokaže, da so vzorci matičnih celic res shranjeni na varnem. Kako je mogoče, da direktor Javne agencije za zdravila Momir Radulović že četrti teden ne stopi pred kamere in pojasni, zakaj so inšpektorji, ki bi morali po zakonu izvajati strog nadzor nad ustanovami, ki ravnajo s človeškimi tkivi in celicami, ta nadzor uvedli šele pol leta po tem, ko je Biobanka postala neoperativna? In zakaj so jim izdali dovoljenje, kljub neizpolnjevanju strogih varnostnih zahtev? Kje so vsi milijoni, ki jih je Biobanka zaračunala staršem?

Agencija podjetju Celica odredila shranjevanje celic propadle Biobanke
25. 10. 2024 16.46JAZMP je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic podjetja Biobanka, ki je pred stečajem. Podjetju Celica je odredila tudi nadomestno shranjevanje pripadajoče dokumentacije, so sporočili iz JAZMP. To mora Celici omogočiti podjetje GaiaCell, ki je vzorce in dokumentacijo prevzelo od Biobanke.

Vse več težav v zadevi GaiaCell, zgodba je pod drobnogledom Policije
23. 10. 2024 19.44V zadevi GaiaCell, podjetju Gordane Živčec Kalan, ki je po prevzemu propadle Biobanke želela staršem dodatno zaračunati hrambo matičnih celic, prihaja do novosti. Zgodba je namreč zdaj tudi pod drobnogledom Policije, sporočili so, da na podlagi prijave preverjajo okoliščine v smeri obstoja morebitnih razlogov za sum različnih konkretnih kaznivih dejanj. Starši medtem razmišljajo o skupinski tožbi, oglaša se tudi že politika. Poslanec Socialnih demokratov je od ministrice za zdravje zahteval ukrepanje.

Bankrot Biobanke: 'Javna agencija dovoljuje, da se baranta s celicami naših otrok'
15. 10. 2024 19.33"Opravka imamo z največjim škandalom v zgodovini Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke, ki je večkrat zatajila na različnih ravneh," pravi zdravnik Goran Kotnik Oven, tudi eden od opeharjenih staršev, ki so hrambo matičnih celic zaupali propadli Biobanki. Kot opozarja, bi morala agencija, ko je bilo jasno, da se je Biobanka znašla v težavah, genetski material zaseči, namesto tega zdaj dovoljuje, da se z matičnimi celicami naših otrok baranta. V javni agenciji pa kljub ostrim očitkom še naprej molčijo, saj zadeve ne morejo komentirati, ker naj bi tekli inšpekcijski postopki.

Po propadu Biobanke: za nadaljnjo hrambo genskega materiala zahtevajo dodatno plačilo
12. 10. 2024 19.59Več vprašanj kot odgovorov za starše, ki so hranili genski material svojih otrok v Biobanki. Ta je očitno propadla, čeprav uradno stečaja še ni bilo, podjetje GaiaCell, ki je nasledilo vzorce, pa staršev očitno niti ne namerava poklicati. Lastnica družbe, nekdanja šefica zdravniške zbornice, Gordana Živčec Kalan, namreč poziva starše, naj oni vzpostavijo stik z njimi. Ob tem pa vztraja pri dodatnem - mesečnem - plačevanju stroškov za hrambo. In kaj bo z vzorci, če ne bodo plačali, bi lahko genski material več kot 3000 otrok celo uničili? Oglasila se je tudi Živčec Kalanova, ki trdi, da bodo mesečno hrambo plačali tisti starši, ki bodo to želeli.

Pri 25-letnici ozdravili diabetes tipa 1: upanje za bolnike?
07. 10. 2024 10.4525-letna ženska s sladkorno boleznijo tipa 1 je manj kot tri mesece po prejemu reprogramiranih matičnih celic začela proizvajati lastni inzulin. Je prva oseba s to boleznijo, ki je bila zdravljena s celicami, pridobljenimi iz njenega telesa, pravijo znanstveniki, ki so prispevek objavili v reviji Nature.

Izmikanje podjetja GaiaCell: so zavajali starše?
01. 10. 2024 19.27Je podjetje GaiaCell Gordane Živčec Kalan, ki je od propadle Biobanke prevzelo matične celice na tisoče otrok, zavajalo starše? Še v ponedeljek so namreč zatrjevali, da jih o dogajanju niso obveščali, ker zaradi varovanja podatkov še čakajo na zeleno luč informacijske pooblaščenke. A ta zdaj odgovarja, da so že pred enim mesecem izdali mnenje, da podjetje njihovega dovoljenja za to ne potrebuje. V GaiaCell so medtem nekoliko znižali ceno nadaljnje hrambe vzorcev pri njih, ki so jih starši sicer že krepko plačali.

Propad Biobanke: starši shranili, plačali, zdaj pa ni ne obvestil, ne odgovorov
30. 09. 2024 07.58Okoli 4000 staršev je Biobanki v zadnjih 15 letih zaupalo hrambo vzorcev popkovnične krvi. Za to so vnaprej odšteli skoraj dva tisoč evrov. Zdaj naj bi Biobanka propadla, čeprav na spletni strani še vedno zagotavljajo, da trenutno ne sprejemajo novih vzorcev "zaradi modernizacije laboratorija, postopkov ter poslovnih sprememb" – ter da načrtujejo, da bodo "lahko v prihodnje ponudili še boljšo in dostopnejšo storitev". A vzorci so že pri novem podjetju, kjer pa bodo hrambo ponovno zaračunali. Zagotavljajo, da so vzorci na varnem, kako globoko bo za hrambo ponovno treba seči v žep, pa še ni znano.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem
20. 01. 2024 10.59Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Jeremy Renner po nesreči s snežnim plugom razkril potek okrevanja
09. 11. 2023 06.0052-letni Marvelov zvezdnik Jeremy Renner si je zlomil več kot 30 kosti, potem ko ga je na prvi dan novega leta v spletu nesrečnih okoliščin povozil šesttonski snežni plug, s katerim je čistil novozapadli sneg na svojem in sosednjem dvorišču. Igralec je bil po nesreči s helikopterjem prepeljan v bolnišnico, kjer je bil v življenjski nevarnosti, a se je izvlekel, po skoraj letu dni pa je za njim težko okrevanje.

'Slovenija ima precej več darovalcev organov kot leta prej'
01. 03. 2023 14.57Slovenija-transplant je v letnem poročilu objavila podatke za lansko leto, ki poročajo, da je bilo leto 2022 več kot odlično. Bilo je precej več darovalcev kot prejšnja leta, prav tako pa so koordinatorji uspeli izboljšati logistične procese z letališči ter uredili sodelovanje z Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji in Eurotransplantom.

Uspešno ozdravili rakavega bolnika z virusom HIV
20. 02. 2023 20.39Po podobnih primerih v Berlinu in Londonu zdaj tudi iz Düsseldorfa poročajo, da je posebno zdravljenje rešilo rakavega bolnika z virusom HIV. Čeprav gre za zelo pomemben dosežek, pa metoda žal ni primerna za širok nabor bolnikov.

Prelomna operacija: dojenčku s pomočjo matičnih celic odpravili srčno napako
20. 12. 2022 18.50Srčni kirurg Massimo Caputo z Inštituta za srce v Bristolu je z uporabo ogrodij iz matičnih celic odpravil srčno napako dojenčka Finleyja in pravi, da mu je s tem "najverjetneje rešil življenje". Upa, da bo tehnologijo lahko razvil do te mere, da otroci, ki se rodijo s prirojenimi srčnimi napakami, ne bodo več potrebovali toliko operacij.

Kako lahko darujete svoje matične celice?
31. 10. 2022 19.36V Sloveniji vsako leto več bolnikov s krvnimi raki, tako odraslih kot tudi otrok, potrebuje nesorodnega darovalca krvotvornih matičnih celic. Slovenija Donor je slovenski register nesorodnih oseb, ki so pripravljene darovati krvotvorne matične celice za bolnike s krvnim rakom, za katere je presaditev matičnih celic velikokrat edina možnost za preživetje. Če želite postati darovalec matičnih celic, je to preprost postopek. Z akcijo Daj se na seznam se lahko vsak izmed nas vpiše v register darovalcev, potem po pošti prejme palčko za odvzem brisa, odda bris in paket pošlje nazaj na register Donor Slovenije. Težave se pojavijo, ker ljudje na paket čakajo tudi po dva meseca. Zakaj tako zamujajo in na kakšne težave opozarjajo na Zavodu za transfuzijsko medicino?

Pojavnost krvnih bolezni iz leta v leto narašča
31. 08. 2022 06.00September je mesec krvnih bolezni, njihova pojavnost pa je vse pogostejša. Vsako leto se z diagnozo krvnega raka soočijo tudi bolniki, ki nimajo bratov ali sester, od katerih bi lahko prejeli krvotvorne matične celice. A tudi po uspešnem zdravljenju se številni bolniki le s težavo vrnejo v aktivno življenje. Kako pogumno se ljudje spopadajo z boleznijo in kako jim lahko vsak od nas pomaga na poti do ozdravitve?

Malemu junaku lahko reši življenje le ujemajoči darovalec. Ste to vi?
25. 08. 2022 06.00Tudi najhrabrejši včasih potrebujejo pomoč, sporočajo mali junaki iz tretjega nadstropja ljubljanskega kliničnega centra, ki skupaj s svojimi starši na hematološko-onkološkem oddelku potrpežljivo in junaško čakajo na tisti en življenjsko pomemben klic: Našli smo ujemajočega darovalca za vašega otroka. Verjetnost, da bi to bil bližnji družinski član, je majhna, okoli 20-odstotna, in nimajo vsi te sreče, kot jo je, zahvaljujoč svoji mlajši sestri, imela denimo mlada Korošica Sergeja Urnaut. Večina lahko upa le na register darovalcev in tam so možnosti žal še nižje. Zakaj kljub dobro sprejetim krvodajalskim akcijam darovanje krvotvornih matičnih celic ostaja nekakšen tabu?

'Razigran in ljubeč fantek, poln energije, takšen je bil'
08. 08. 2022 16.07"Razigran in ljubeč fantek, poln energije, takšen je bil," pripoveduje pretresen oče fantka, ki so mu pred četrtim rojstnim dnem odkrili hudo obliko levkemije, sedaj je prikovan na posteljo in stiki s sovrstniki so zanj strogo prepovedani. Ker fantek nima sorojenca, ki bi mu lahko doniral matične celice, se je njihova bitka začela. Postopek iskanja matičnih celic poteka tako, da se vsak, ki želi donirati svoje celice, vpiše v svetovni register in tako pomaga nekomu, ki mu njegove celice ustrezajo. A tisto, kar ljudi nemalokrat zmede, je to, da ne morejo izbirati, komu bodo pomagali, če nekomu vaše matične celice ustrezajo, jih dobi po naključju. Kako lahko donirate matične celice in kakšno je stanje štiriletnega fantka?

Ker nima sorojenca, za dečka z levkemijo darovalca iščejo v svetovni bazi
04. 08. 2022 06.00Slovenski deček je tik pred četrtim rojstnim dnem zbolel za hudo obliko levkemije. Za njim sta že dva meseca terapij, a ker otrok nima sorojenca, od katerega bi lahko prejel matične celice, strokovnjaki ustreznega darovalca iščejo v svetovni bazi. Vanjo se lahko z vzorcem sline v le nekaj minutah vpiše vsakdo.

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh
05. 06. 2022 16.47V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

Znanstveniki za 30 let pomladili kožne celice 53-letnice
09. 04. 2022 07.06Znanstveniki v Cambridgeu so sporočili, da jim je uspelo pomladiti kožne celice 53-letnice, in sicer za kar 30 let. Gre za neverjeten dosežek, ki bi lahko pomenil veliko zdravstveno revolucijo, saj znanstveniki verjamejo, da lahko nekaj podobnega storijo tudi z drugimi tkivi v telesu.

Tretja oseba, ki je premagala HIV: zdravljenje levkemije izbrisalo virus
17. 02. 2022 11.00Ženski, ki jo imenujejo "pacientka iz New Yorka", so leta 2013 potrdili okužbo z virusom HIV. Štiri leta pozneje je zbolela še za levkemijo. To, kar se je takrat slišalo kot smrtna obsodba, je v resnici privedlo do njene popolne ozdravitve. Postala je šele tretja oseba na svetu in prva ženska, ki je uspešno premagala virus HIV, so raziskovalci sporočili na strokovni konferenci v Denverju v Koloradu.

31-letna Argentinka: druga oseba na svetu, ki je HIV premagala brez zdravljenja
16. 11. 2021 19.34Zdravniki trdijo, da je 31-letna Argentinka druga oseba na svetu, ki je okužbo z virusom HIV prebolela brez zdravil s pomočjo svojega imunskega sistema. Znano je namreč, da se tovrstna okužba zdravi z zdravili, ki jih bolniki morajo redno jemati celo življenje. "To je pravi čudež človeškega imunskega sistema," pa je glede Argentinke dejala imunologinja Xu Yu z bostonskega inštituta.

Matične celice – revolucija ali le evolucija?
13. 11. 2021 11.04Sinova bolezen tik pred vstopom v prvi razred osnovne šole je pretresla družino, vse prioritete je postavila na glavo, se spominja Luka Mitrovič. Telo njegovega, takrat 6-letnega sina, ni več proizvajalo trombocitov. Že ob manjši poškodbi, ureznini, bi lahko izkrvavel. "Odpovedal mu je kostni mozeg. Mi tega nismo vedeli. Začeli so se pojavljati modri odtisi tam, kjer je gumica od pižame ali če se je majica držala kože," je opisal. Ekipa 24UR Inšpektor je raziskovala podrobnosti o zdravljenju z matičnimi celicami.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov
30. 10. 2021 08.2860 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Od krvotvornih matičnih celic vsako leto odvisnih 50 bolnikov
18. 09. 2021 07.00Ob svetovnem dnevu darovalcev krvotvornih matičnih celic se želi stroka zahvaliti vsem darovalcem (KMC) in vsem, ki so vpisani v register darovalcev. Nacionalni register Slovenija Donor trenutno šteje več kot 22.000 posameznikov, veliko pa je pripomogla kampanja Daj se na seznam, ki od leta 2017 spodbuja k vpisu. Zaradi epidemije se je kampanja preselila v digitalni svet, v register pa se lahko vpišete kar od doma. Osebi, ki se bori s krvnim rakom, lahko pomagamo preživeti že z odvzemom brisa ustne sluznice, ki je korak k vpisu v register Slovenija Donor. Čez poletje so zabeležili več kot 2.000 novih prijav.

Podjetje zbralo 13 milijonov evrov za obuditev izumrlega dlakavega mamuta
17. 09. 2021 12.06Znanstveniki so si že pred časom zamislili, da bi ustvarili hibrid med slonom in mamutom. Zdaj se je pokazala priložnost, da to tudi uresničijo, saj je podjetje za bioznanost in genetiko zbralo denar za projekt. Prve primerke pričakujejo čez šest let.

Selma Blair o multipli sklerozi: Moje stanje se izboljšuje
17. 08. 2021 09.47Selma Blair v javnosti velikokrat govori o multipli sklerozi, s katero se bori tudi sama. Tokrat je v napovedniku za prihajajoč film, v katerem bo spregovorila o svojih izkušnjah s to težko boleznijo, povedala dobro novico, da se je njeno stanje izboljšalo.