Sin Luka Mitroviča je po odkriti bolezni začel s terapijami. Najprej je prejemal trombocite skozi infuzijo, a to ni pomagalo za dolgo, zato so začeli iskati ustreznega darovalca matičnih celic. Prejel jih je iz tujine, presaditev je bila uspešna. Zaradi tega je danes zdrav 17-letnik, pravi njegov oče: "Ljudje niso ozaveščeni, da lahko daš nekaj brezplačno, kar se drugače vrže v smeti!"
Nedelujoča javna banka popkovnične krvi
Ta trenutek je v svetovnem registru skoraj 40 milijonov potencialnih darovalcev kostnega mozga in dobrih 800 tisoč enot popkovnične krvi. Prav matične celice iz popkovnične krvi so izjemno dragocene in pomembne za zdravljenje otrok s težkimi boleznimi, pojasni zdravnica Simona Lucija Avčin z oddelka za hematologijo in onkologijo na Pediatrični kliniki Ljubljana: "Z njimi lahko zdravimo maligna obolenja kostnega mozga, kot so akutne levkemije, mielodisplastični sindromi, sindrom odpovedi kostnega mozga, prirojene okvare imunosti, nekatere bolezni presnove, nekatere neurodegenerativne bolezni."
Pri zdravljenju krvnih bolezni zdravniki potrebujejo matične celice tujega darovalca in ne lastne, shranjene v zasebni banki. Slovenska javna banka popkovnične krvi pa od leta 2014 ne sprejema več novih vzorcev, saj je za odvzem in shranjevanje zmanjkalo denarja. Od dobrih tisoč shranjenih vzorcev, ki ustrezajo kriterijem kakovosti, je tipiziranih zgolj 342. Toliko jih namreč prispevamo v svetovni register. Vsi ostali so ta trenutek neuporabni.
Ministrstvo za zdravje: Popkovnična kri pomembna z zdravljenje otrok in ne odraslih
Na zdravstvenem ministrstvu odgovarjajo, da je "zaradi novejših metod pridobivanja krvotvornih matičnih celic, zbiranje popkovnične krvi manj aktualno," ter da je – pozor –"pomembna predvsem za zdravljenje otrok in ne odraslih." Kljub nenehnim opozorilom in strokovnim utemeljitvam otroških onkologov, hematologov, strokovnjakov za transfuzijsko medicino se ni premaknilo nič.
Za zdravljenje naših otrok so zdravniki že večkrat uporabili matične celice iz popkovnične krvi, ki je prispela iz tujih držav. Iz naše, do zdaj, ni izdan še niti en vzorec.
Je shranjevanje rezervirano za tiste, ki si to lahko privoščijo?
Od tri do pet odstotkov nosečnic popkovnično kri in tkivo – za plačilo – shrani v zasebni banki. V Sloveniji imamo tri takšne ponudnike. Lastne matične celice, ki jih shranite v zasebni banki ob otrokovem rojstvu, imajo zagotovo ogromen potencial za namen regeneracijske medicine. "Predvsem za ortopedske zadeve. V zadnjem času je zelo veliko kliničnih študij kot tudi že nekaterih zdravljenj. Predvsem cerebralnih paraliz, avtizma, poškodb hrbtenjače," pravi dr. Marko Strbad, vodja Biobanke. A zaenkrat so vse le raziskave, pojasnjuje hematolog dr. Matjaž Sever: "Poskusi zdravljenja niso neka revolucija, ki bi si jo vsi želeli in bolniki nanjo računajo. So bolj evolucija. Neka možnost, ki je na razpolago, ko zmanjka drugih terapij."
Ob tem pa se poraja vprašanje, kdo si shranjevanje sploh lahko privošči? Cena odvzema in 20-letnega shranjevanja stane okoli 2.200 evrov. Ob javni banki, ki novih vzorcev ne sprejema, nosečnice v Sloveniji ne izbirajo več: darovati ali shraniti za lastne potrebe, temveč – shraniti ali zavreči.
Ekipa 24UR Inšpektor je se pogovarjala s številnimi strokovnjaki in bolniki. Kako poteka odvzem popkovnične krvi, koliko matičnih celic mora biti v vzorcu, da je ta sploh ustrezen? Iz katerih virov zdravniki vse pridobijo matične celice in zakaj so prav te, iz popkovnične krvi, drugačne od ostalih?
Celoten prispevek si lahko ogledate na VOYO.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.