Žensko imenujejo "pacientka iz New Yorka", saj so jo zdravili v bolnišnici New York – Presbyterian Weill Cornell Medical Center. Njene identitete namreč nočejo razkriti. Presaditev so opravili avgusta 2017, levkemija pa je od takrat v remisiji – to je stanje, ko s preiskavo krvne slike in običajnimi preiskavami kostnega mozga ni več najti nobenih znakov bolezni. Tri leta po presaditvi so ji ukinili tudi zdravljenje okužbe z virusom HIV. Štirinajst mesecev kasneje se virus HIV še vedno ni pojavil.
Kako je potekalo zdravljenje?
Pacientki so levkemijo zdravili z novo metodo, pri kateri so uporabili popkovnično kri. Ta ima v primerjavi z matičnimi celicami pri odraslih kar nekaj prednosti. Uporabijo jo lahko praktično takoj, ko jo pridobijo, ker ni potrebno popolno ujemanje, pa je tudi več potencialnih darovalcev.
Da bi okrepili njen imunski sistem, je ženska ob transplantaciji prejela tudi transfuzijo krvi bližnjega sorodnika. Dr. Koen van Besien, eden od zdravnikov, ki so sodelovali pri zdravljenju, je pojasnil, da bolniki po presaditvi popkovnične krvi dobijo tudi dodatne odrasle matične celice. "Vloga celic odraslih darovalcev je pospešiti zgodnji postopek presaditve ter presaditev napraviti lažjo in varnejšo," je dejal.
Po njegovih besedah je samo v ZDA vsako leto približno 50 pacientov, ki bi jim lahko pomagali s tem postopkom.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.