kofein

BLOG: Črni čaj
29. 09. 2024 07.43Črni čaj je ena izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu z dolgo zgodovino, ki sega več tisoč let nazaj. Gre za pijačo, ki ni zgolj del vsakdanjika, temveč je prepletena s kulturnimi in družbenimi obredi številnih narodov. V današnjem blogu bomo raziskali zgodovino črnega čaja, njegove številne koristi za zdravje, kaj vsebuje in zakaj ga po svetu tako množično pijejo. Dotaknili se bomo tudi drugih načinov uporabe, zanimivosti in previdnosti, ki jo velja upoštevati pri pitju te pijače.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje
18. 08. 2024 07.00Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

Čofotanja v Ljubljanici še nekaj časa ne bo
26. 07. 2024 09.27Čeprav je kemijsko stanje Ljubljanice dobro, pa rezultati mikrobioloških parametrov, ki jih izvajajo na ljubljanski mestni občini, kažejo, da kakovost vode v reki še vedno ne zadostuje kriterijem za pridobitev statusa kopalne vode. Kljub temu na občini vztrajajo pri načrtih za kopališče na ljubljanski Špici, kjer so se prebivalci pred desetletji že lahko kopali. Ljubljanica je sicer tudi poleti precej sveža, najvišja izmerjena temperatura nikoli ni presegla 20 stopinj.

Kako se spopasti z vročino? Poiščite senco, pijte dovolj vode, omejite aktivnosti
19. 06. 2024 08.36Slovenijo je zajel prvi vročinski val, zato je Arso za vso državo od 14. do 21. ure izdal rumeno opozorilo. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škodljivo vpliva na zdravje, zlasti občutljivejših skupin prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.

Konec prodaje ogrevanih tobačnih izdelkov z značilno aromo
24. 05. 2024 13.19V veljavo je stopila novela zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Od zdaj je prepovedana prodaja ogrevanih tobačnih izdelkov z značilno aromo, od 24. aprila 2025 pa bo prepovedana prodaja elektronskih cigaret z aromami z izjemo tobačne. Konec leta 2025 novela ukinja kadilnice v zaprtih javnih in delovnih prostorih.

Izrekli prepoved prometa za energijski napitek Prime s kofeinom
13. 11. 2023 18.00Inšpektorji uprave za varno hrano so za različico energijske pijače Prime s kofeinom izrekli prepoved prometa, ker vsebuje sestavino L-teanin, ki v brezalkoholnih pijačah ni dovoljena. V zadnjih nadzorih so ugotovili, da je izvajalci dejavnosti ne tržijo več. Na policah medtem ostaja različica hidracijski napitek brez kofeina.

BLOG: Zakaj smo po jedi utrujeni?
05. 11. 2023 07.00Če ste po jedi pogosto utrujeni, se verjetno sprašujete, ali ni hrana namenjena temu, da nam pomaga dvigniti nivo energije. Zakaj pa se vam dogaja ravno obratno? Zakaj vas zaužiti obrok ne spravi v pogon? Zakaj se vam po kosilu zapirajo oči?

Energijske pijače škodljive, hkrati dostopne v zdravstvenih ustanovah
28. 10. 2023 07.11Pitje energijskih pijač je med mladimi vse bolj priljubljeno – pije jih skoraj vsak drug mladoletnik. Koktajl sestavin – kofein, veliko sladkorja, tavrin, včasih tudi gvarana, barvila – pa vpliva na srce, povzroča neravnovesje inzulina, poruši vzorce spanja. Litva je kot prva država na svetu leta 2014 omejila prodajo energijskih pijač mladoletnim. Pri nas pa so široko dostopne, celo v zdravstvenih ustanovah.

ZPS svari pred pijačo, ki je obnorela tudi slovenske najstnike
20. 10. 2023 09.57Pijača Prime, še ne dve leti star napitek, ki je med drugim obnorel ZDA in Veliko Britanijo, je začela pohod po Sloveniji. Na trg jo dal priljubljeni spletni zvezdnik, ki nagovarja predvsem mlado občinstvo, in tudi po njegovi pijači posegajo v prvi vrsti najstniki. A težava je, opozarja Zveza potrošnikov Slovenije, da zanje ni primerna. Ena od različic vsebuje kar 200 mg kofeina, cena pa je – tako ZPS – absurdno visoka.

Kofein, sladkor, barvila, arome ... Zakaj jih otroci še vedno pijejo?
18. 10. 2023 15.06Najboljša pijača je voda, dobra izbira so tudi nesladkani čaji ali z vodo razredčeni 100-odstotni sadni sokovi, poudarjajo strokovnjaki, ki otrokom in mladostnikom odločno odsvetujejo pitje energijskih pijač. Mladi jih za moč in energijo ne potrebujejo, potrebujejo pa uravnoteženo prehrano, redno ukvarjanje s športom ter kakovosten spanec oz. dovolj počitka, poudarjajo. Opažajo pa, da jih otrokom velikokrat ponudijo starši sami, ki se ne zavedajo, kako nevarne so v resnici.

Gisele Bündchen o opustitvi pitja alkohola: Opažam stvari, ki jih prej nisem
21. 09. 2023 07.00Gisele Bündchen je v nedavnem intervjuju za ameriški medij dejala, da prestaja težko obdobje. Poleg ločitve – lani se je po 13 letih zakona ločila od Toma Bradyja – se namreč sooča tudi z boleznijo svojih dveh staršev. Skozi temačne dni se prebija s pomočjo redne telovadbe in zdrave prehrane, prav tako pa je za boljše počutje pred dvema letoma opustila pitje alkohola.

V vročini ne pozabite na primerno zaščito, lahko hrano in dovolj tekočine
19. 06. 2023 11.42Na NIJZ ob napovedanih visokih temperaturah, ki bodo v teh dneh v večjem delu države presegle 30 stopinj Celzija, opozarjajo na škodljive vplive vročine na zdravje. Zlasti starejši, otroci, nosečnice in nekateri bolniki morajo poskrbeti za zmanjšanje izpostavljenosti vročini in zaščito, za primerna oblačila, lahko hrano in dovolj tekočine.

BLOG: Ali 'fat burnerji' res delujejo?
04. 06. 2023 07.00Pred kratkim sem v svojem fitnes centru začel s šesttedenskim Vital izzivom, na katerega se je prijavilo več kot 200 posameznikov in posameznic. Večina je prišla z željo po izgubi odvečne maščobe in glede na to, da sem trenutno v fazi pisanja jedilnikov in navodil za hujšanje, sem se odločil, da tudi z vami delim delček tega, kar svetujem svojim strankam. Veliko jih sprašuje, katere "fat burnerje" priporočam in ali ti sploh delujejo. Prepričan sem, da bi ta tema znala biti zanimiva tudi za vas.

Britney Spears o odvisnosti od energijskih pijač: 'Delam, kar me izpopolnjuje'
12. 05. 2023 21.02Britney Spears naj bi bila zaradi prekomernega uživanja energijskih pijač budna tri dni zapored, je poročal ameriški tabloid. "Nikoli ne ostanem dolgo pokonci zaradi Red Bulla, to je najslabša pijača vseh časov," pa je zvezdnica zapisala v četrtek na Instagramu v odgovor na obtožbe.

Vpliv kave: več gibanja, manj spanja, večje tveganje za motnjo srčnega ritma?
28. 03. 2023 10.18Kava je ena izmed najbolj konzumiranih pijač na svetu. V raziskavo njenega učinka na zdravje so se spustili že številni raziskovalci. Ali pitje kave prinaša več prednosti ali slabosti? Odgovori na to vprašanje v študijah običajno nihajo. Kaj pa kaže ena zadnjih študij na tem področju? Skodelica kave lahko vpliva na več gibanja, manj spanja in morda tudi večje tveganje za motnje srčnega ritma.

Mladostnik mesečno popije 2,5 litra energijskih pijač oz. 55 vrečk sladkorja
20. 03. 2023 10.47Energijske pijače pije več kot tretjina mladostnikov, od tega vsak šesti 11-letnik in vsak drugi 15-letnik, je pokazala raziskava na NIJZ. Vsak slovenski mladostnik naj bi mesečno v povprečju popil 2,5 litra energijskih pijač. Vendar stroka opozarja, da energijske pijače, ki vsebujejo kofein in druge snovi za poživitev, večji delež sladkorja ali sladila ter barvila in arome, niso primerne za otroke in mladostnike.

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav
12. 03. 2023 07.00Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

Slavje zmagovalca na pragu poraženca v knežjem mestu
05. 12. 2022 06.02Ko je Bojan Šrot že županoval v mestu celjskih grofov, je Matija Kovač v tretjem razredu osnovne šole šele prejemal prve ocene. 24 let kasneje je na ulici prav pred Šrotovim štabom s šampanjcem v roki proslavljal dejstvo, da mu je spodnesel županski stolček. V Celju se piše zgodovina, je bilo slišati na Prešernovi, kjer je množica v soju prazničnih luči proslavljala, kot da je pravkar vstopila v novo leto. "Čas je bil za spremembe. Ne samo novo leto, v Celju se začenja nova era," so se strinjali.

To so koristi kozmetičnih proizvodov v prahu
17. 10. 2022 08.59V zadnjih letih so pozivi k bolj trajnostnemu in ekološkemu načinu življenja vse glasnejši, obenem pa je tudi vse bolj jasno, zakaj so takšne spremembe nujne. Z uvajanjem manjših sprememb lahko tudi sami naredimo veliko, za to pa nam ne bo hvaležen zgolj planet, temveč tudi naš mikrosvet, v katerem živimo.

Bistvena, a poceni zdravila nezanimiva za farmacevte in v nevarnosti 'izumrtja'
05. 10. 2022 20.05Na seznamu španske agencije za zdravila je 508 bistvenih zdravil, ki jih v bolnišnicah in lekarnah ne sme primanjkovati. Med njimi so denimo zdravila proti raku, vnetnim boleznim, pa tudi zdravilo, ki spodbuja dihanje pri novorojenčkih. A številna bistvena zdravila imajo težavo, da se prodajajo po nizki ceni, farmacevtska podjetja pa za njihovo proizvodnjo posledično niso zainteresirana.

Nova raziskava: zmerno pitje kave lahko podaljša življenje
01. 10. 2022 17.51Na svetovni dan kave se lahko ljubitelji jutranje skodelice tega napitka veselijo pozitivnih ugotovitev znanstvenikov. Pitje zmernih količin kave naj bi namreč zmanjševalo tveganje za pojavnost srčno-žilnih bolezni. Pri tem niti ni pomembno, kakšen omamen napitek si pripravite, povsem enak učinek imajo tako mleta, instant kot brezkofeinska kava, ugotavljajo raziskovalci.

Slovenec doma porabi tri kilograme kave na leto; kako jo skuhati dobro?
01. 10. 2022 07.00Kava je za mnoge povezana s pozitivnimi občutki, saj jih zjutraj predrami, čez dan 'drži pokonci', nekatere osvoji s svojim okusom, drugim pomeni trenutek zase, tretjim sinonim za druženje, kramljanje. A tokrat ne bomo pisali o učinkih, ampak o zanimivostih in statistiki tega poživljajočega napitka. Denimo, ali ste vedeli, da je kava optimalno sveža prvi mesec po praženju in 15 minut po mletju ter da prebivalec Slovenije doma porabi v povprečju tri kilograme kave na leto? Kako pa si doma sami skuhamo zares dobro opojno črno pijačo?

200 let od odkritja, brez katerega bi težko zdravili covidne bolnike ali pili brezkofeinsko kavo
27. 03. 2022 17.28Leta 1822 je francoski fizik odkril, da se pri segrevanju tekočine v zaprti posodi meja med plinastim in tekočim stanjem nad kritično točko temperature in tlaka zabriše. S tem je odkril t. i. superkritično tekočino. Brez tega odkritja danes ne bi poznali številnih industrijskih procesov. Med drugim ne bi bilo brezkofeinske kave, številnih eteričnih olj in cvetličnih dišav, utekočinjenega kisika, ki je nenazadnje ključen tudi pri bolnišničnem zdravljenju covidnih bolnikov.

Farmacevtski izdelki v rekah ogrožajo svetovno zdravje
15. 02. 2022 10.22Onesnaženje svetovnih rek z zdravili in farmacevtskimi izdelki predstavlja "grožnjo okolju in globalnemu zdravju", kaže nova študija Univerze v Yorku, ki sodi med najobsežnejše v svetovnem merilu. Paracetamol, nikotin, kofein ter zdravila za epilepsijo in sladkorno bolezen so snovi, ki so najbolj prisotne v svetovnih vodah. Med najbolj onesnaženimi so bile reke v Pakistanu, Boliviji in Etiopiji. Najbolje so se odrezale reke na Islandiji, Norveškem in v amazonskem pragozdu.

Imate debel in zamaščen trebuh? Šokirani boste nad tem odkritjem!
01. 02. 2022 00.15Znano je, da spada trebušna maščoba med bolj trdovratne v telesu. Tudi, če se še tako trudimo, se držimo najstrožjih diet in redno telovadimo, na predelu trebuha vseeno ostajajo maščobne blazinice. S to težavo se spopada ogromno ljudi, vendar malokdo ve, da so znanstveniki že odkrili rešitev, ki omogoča lokalizirano topljenje maščobe prav na predelu trebuha.

BLOG: Addisonova bolezen
30. 01. 2022 07.04V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Ali kolagen res pomaga za lepšo kožo?
27. 07. 2021 00.15Pogovoriva se o tvoji koži, mladostnem videzu in negi, ki dolgoročno učinkuje. Še prej pa odgovoriva na vprašanje, ali je kolagen res glavna komponenta napete kože brez gubic? Tako je!

V Zagrebu umrl 13-letnik, zaužil naj bi večje količine energijske pijače
05. 06. 2021 21.41Pred nekaj dnevi je v zagrebški bolnišnici umrl 13-letni deček, ki naj bi po poročanju hrvaških medijev med druženjem s prijatelji zaužil večje količine energijske pijače. Pediatri opozarjajo, da so tovrstni poživitveni napitki, ki med drugim vsebujejo velike količine kofeina, škodljivi za otroke.

BLOG: Nadledvične žleze in izgorelost
11. 04. 2021 17.25Primarna vloga nadledvičnih žlez je proizvodnja in uravnavanje kortizola (stresnega hormona) v krvi. Nadledvični žlezi tesno sodelujeta s hipotalamusom in hipofizo v sistemu, znanem kot os hipotalamus-hipofiza-nadledvična žleza, proizvajata pa tudi spolna hormona progesteron in estrogen, ki skrbita za tvorbo nevrotransmitorjev adrenalina, noradrenalina in dopamina.

BLOG: Ne ignorirajte simptomov nizkega krvnega tlaka
25. 10. 2020 15.32Strokovnjaki ljudi večinoma opozarjajo, naj skrbijo zaradi visokega krvnega tlaka, in to z dobrim razlogom, saj ta napoveduje številna zdravstvena tveganja. Na drugi strani pa hipotenzija oziroma nizek krvni tlak, ki ni tako redek, prinaša drugačen nabor težav in je po mojem mnenju od večine strokovnjakov popolnoma zapostavljen.