
Vpliv številnih najpogostejših farmacevtskih spojin v rekah je še vedno večinoma neznan. Dobro znano pa je, da lahko raztopljena človeška kontracepcija vpliva na razvoj in razmnoževanje rib, in znanstveniki se bojijo, da bi lahko povečana prisotnost antibiotikov v rekah omejila njihovo učinkovitost.
Med študijo so vzeli vzorce z več kot tisoč testnih mest v več kot sto državah sveta. Na splošno so v več kot četrtini od 258 vzorčenih rek našli tako imenovane "aktivne farmacevtske sestavine", katerih prisotnost je na ravni, ki velja za nevarno za vodne organizme. "Običajno vzamemo te kemikalije, ki imajo na nas želene učinke, a slej ko prej zapustijo naša telesa," je za BBC News povedal John Wilkinson, ki je vodil raziskavo. "Zdaj vemo, da tudi najsodobnejše učinkovite čistilne naprave niso popolnoma sposobne razgraditi teh spojin, preden končajo v rekah ali jezerih."
Najpogosteje zaznani zdravili sta bili karbamazepin, ki se uporablja za zdravljenje epilepsije in živčnih bolečin, ter metformin, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni. Našli so tudi visoke koncentracije tako imenovanih "potrošnih materialov sodobnega življenjskega sloga", kot sta kofein (kava) in nikotin (cigarete), ter paracetamol proti bolečinam. V Afriki so v visokih koncentracijah našli tudi artemisinin, ki se v medicini uporablja proti malariji. "Lahko rečemo, da je vpliv prisotnosti takšnih zdravil v rekah verjetno negativen, vendar morate za vsako narediti posamezne teste in študij je relativno malo," je povedala Veronica Edmonds-Brown, vodna ekologinja z Univerze v Hertfordshiru. "To se bo le slabšalo, saj za vse bolezni, tako fizične kot duševne, vse pogosteje uporabljamo farmakološke rešitve."
Poročilo pravi, da bi lahko povečana prisotnost antibiotikov v rekah povzročila tudi razvoj odpornih bakterij, ki bi zmanjšale učinkovitost zdravil in na koncu predstavljale "globalno grožnjo okolju in zdravju".
Najbolj onesnažene lokacije so bile večinoma v državah z nizkimi do srednjimi dohodki ter na območjih, kjer se odlagajo odplake, kjer slabo ravnajo z odpadnimi vodami in kjer je prisotna farmacevtska proizvodnja. "V Nigeriji in Južni Afriki smo videli onesnažene reke z zelo visokimi koncentracijami farmacevtskih izdelkov in to je v bistvu posledica pomanjkanja infrastrukture za čiščenje odpadne vode," je dejal Mohamed Abdallah, izredni profesor na Univerzi v Birminghamu. "To je najbolj skrb vzbujajoče, ker so temu izpostavljene najranljivejše populacije z najtežjim dostopom do zdravstvenega varstva."
Glede tega, kaj je mogoče storiti, ima glavni avtor raziskave Wilkinson nekoliko depresiven pogled. "Za reševanje problema bo potrebnih veliko ljudi, ki so veliko pametnejši od mene," je dejal. "Ena redkih stvari, ki bi trenutno lahko vplivale na to, je pravilna uporaba zdravil." To pomeni večji nadzor nad predpisovanjem zdravil, kot so antibiotiki, in strožje omejitve odmerkov.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.