Nove ugotovitve manjše študije, ki je bila objavljena v reviji The New England Journal of Medicine, nakazujejo na tako dobre kot slabe strani pitja kave. Če popijete vsaj skodelico kave na dan, se boste namreč morda več gibali, a manj spali. Morda pa boste izpostavljeni tudi večjemu tveganju za motnje srčnega ritma, povzema CNN.
"Glavna ugotovitev je, da uživanje kave nima le ene same zdravstvene posledice, ampak da je resničnost bolj zapletena od tega," je povedal glavni avtor študije, kardiolog in profesor medicine na kalifornijski univerzi v San Franciscu Gregory Marcus. Pojasnil je, da je bila večina raziskav na to temo opazovalna, kar pa zaradi možnosti drugih vplivov omejuje rezultate raziskave. "Edini način za ublažitev teh možnih učinkov je bila izvedba randomiziranega intervencijskega preskušanja," je pojasnil.
Avtorji študije so tako, da bi dobili boljšo predstavo o takojšnjih učinkih kave na zdravje, v raziskavo vključili 100 zdravih odraslih. Osebe so bile v povprečju stare 39 let, prihajale pa so z območja San Francisca.

Udeležence so opremili s tehnologijo Fitbits, ki je spremljala njihove korake in spanje, z merilniki glukoze v krvi in napravami za elektrokardiograme. Naloga udeležencev pa: Vsak je lahko dva dni popil toliko kave, kot je želel, naslednja dva dni pa se je moral vzdržati. Ta cikel so sodelujoči ponavljali v obdobju dveh tednov.
In kaj so pokazali rezultati? Na dneve pitja kave so udeleženci v povprečju naredili 1058 korakov več kot na dneve, ko napitka niso uživali. Kava je vplivala tudi na spanec oseb. V povprečju so namreč udeleženci ob dnevih, ko so pili kavo, spali 36 minut manj. Večjo količino kave, kot so jo spili, več telesne aktivnosti in manj spanja so imeli.
Da je pitje kave povzročilo manj spanja, morda ni presenetljivo, saj so DNK-vzorci udeležencev pokazali, da so imele osebe z manj spanja genetske različice, povezane s počasnejšim metabolizmom kofeina. Osebe z genetskimi različicami, povezanimi s hitrejšim metabolizmom kofeina, pa so po drugi strani imele več možnosti za prezgodnje ventrikularne kontrakcije.
Vpliv kave na ritem srca
Zdi se torej, da je kava vplivala tudi na srce udeležencev. Več kot ena skodelica kave na dan je namreč vplivala na večjo pojavnost prezgodnjih ventrikularnih kontrakcij (PVC). Ta je bila za okoli 50 odstotkov pogostejša kot v dneh brez kave.
Srčni utripi pri PVC izhajajo iz spodnjih prekatov srca in se lahko občutijo kot preskok ali srčne palpitacije. "Raziskava torej zagotavlja nekaj prepričljivih dokazov, da bi bilo eksperimentiranje z (opuščanjem) kave morda koristno pri tistih posameznikih, ki doživljajo moteče palpitacije, povezane s PVC," je dejal Marcus. Pri nekaterih lahko namreč slednje povzroči tudi oslabitev srca ali srčno popuščanje, je dodal. Meni, da je to pomembna informacija za tiste, ki imajo srčno popuščanje v družinski anamnezi oz. če obstaja kakšen drug znak, za katerega zdravnik meni, da je oseba ogrožena.
Vodja oddelka za elektrofiziologijo v bolnišnici Alfred v Melbournu v Avstraliji Peter Kistler je študijo opisal kot pomembno, a je ob tem opozoril, da gre za kratkotrajno študijo na zdravih prostovoljcih. "To ne zagotavlja nobenih informacij o dolgoročnih koristih ali škodljivih učinkih dolgotrajnega pitja kave," je dejal in dodal, da prav tako ne zagotavlja informacij o vplivu kave na ljudi z drugimi zdravstvenimi težavami. "Udeleženci so tudi sicer zaužili skromne količine kave."
Kofein lahko vsebuje aktivne presnovke, kot je aminofilin, ki se uporablja v zdravilih za astmo in je znano, da v velikih odmerkih povzroča aritmije, je dejal Marcus. "Kava pa ob tem običajno poveča aktivnost v simpatičnem živčnem sistemu ali na adrenalinski strani živčnega sistema, ki lahko spodbuja PVC," je dodal.
Te ugotovitve kažejo, da bi bil glede na študijo individualiziran pristop k uživanju kave morda najprimernejša metoda za ugotavljanje učinkov na zdravje.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.