javna plačila

KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib napakam v Erarju oblikovali mešano delovno skupino

06. 03. 2025 10.24

Kot smo poročali, je Gen-I ob predstavitvi nove različice Erarja opozoril, da gre pri prikazih njihovih izjemno visokih nakazil fizičnim osebam za sistemsko napako v aplikaciji. V KPK so te očitke zavrnili in poudarili, da so takšne podatke prejeli od UJP in jih niso spreminjali. V Upravi za javna plačila so priznali, da je šlo pri navedbi podatka o 20 milijonih evrov izplačila Gen-I fizični osebi za napako in da je šlo dejansko za nakazilo KDD. UJP ni prejel ustrezne informacije iz Ajpesovega registra, algoritem je transakcijo prepoznal kot v dobro fizični osebi, je pojasnila direktorica UJP. KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib podobnim napakam oblikovali mešano delovno skupino, ki se bo intenzivno ukvarjala s takšnimi primeri.

Gen-I o milijonskih nakazilih fizičnim osebam: Gre za sistemske napake Erarja

05. 03. 2025 20.04

Zaživela je nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Milijoni evrov davkoplačevalcev, ki jih skoraj 6000 javnih ustanov in državnih podjetij nakazuje več kot pol milijona drugim podjetjem, je s tem dobilo pomembno nadgradnjo. Po novem so v Erarju vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike.

Janša zaprosil za odlog plačila, podmladek Gabrovi 'išče novega partnerja'

19. 11. 2024 17.48

Predsednik SDS Janez Janša je prosil za odlog plačila stroškov tožilki in sodnikom v zadevi Patria, od katerih je terjal odškodnino. Sredstva bo zbiral na dražbi, za katero v stranki verjamejo, da bo uspešna. Zmotil pa jih je video premierjeve partnerke Tine Gaber, v katerem za dražbo ponuja vudu lutko premierja Goloba.

Celica nad odločbo JAZMP s pritožbo, dokumenti Biobanke pri kriminalistih

26. 10. 2024 14.11

Podjetje Celica, ki mu je agencija za zdravila odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic Biobanke, opozarja, da je odločba neizvršljiva. Glede na to so vložili pritožbo. V torek naj bi se medtem pred podjetjem Gaiacell v Trzinu, kjer je prej delovala Biobanka, znašli njeni dokumenti, ki so že pri kriminalistih.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

S Flikom tudi plačila upravnim enotam, fakultetam in knjižnicam

14. 03. 2024 15.43

V storitev Flik, ki omogoča nakazilo denarja s pametnim telefonom med uporabniki bank v Sloveniji, se je vključila tudi Uprava RS za javna plačila. Stranke lahko tako na spletu s Flikom plačujejo storitve proračunskih uporabnikov, med njimi upravnih enot, fakultet in knjižnic.

Bolniki množično v tožbe po operacijah oči na Hrvaškem

30. 11. 2023 06.00

Bolniki, ki so opravili hkratno operacijo sive mrene in odprave dioptrije na Hrvaškem, zdaj množično vlagajo pritožbe in tožbe proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Ta jim namreč ne želi povrniti stroškov za operacijo sive mrene, čeprav naj bi jim posredniška agencija, preko katere so opravljali te posege na Hrvaškem, to obljubila. Po naših informacijah gre za agencijo Doktor 1A, direktor agencije pa z nami ni želel govoriti. Koliko bolnikov je ostalo brez povračila stroškov? Po naših informacijah jih je v pritožbe oz. tožbe šlo več kot 80.

Prostovoljci bodo lahko še enkrat vložili zahtevke za povračilo plač

22. 11. 2023 10.28

Delodajalci lahko zahtevke za povračilo nadomestila plače delavca oziroma prostovoljca, ki so bili vloženi in zavrnjeni do začetka veljavnosti interventnega zakona za odpravo posledic poplav, vnovič vložijo na Upravo RS za zaščito in reševanje. Pravico do plačane odsotnosti z dela za največ sedem delovnih dni je možno izkoristiti do konca leta.

Kaj počne nevrokirurg Bošnjak v ljubljanskem Kliničnem centru?

11. 11. 2023 19.45

V ljubljanskem Kliničnem centru zagotavljajo, da nekdanji predstojnik nevrokirurgije Roman Bošnjak v nobeni obliki ne sodeluje več pri javnih naročilih. Pri znanem nevrokirurgu so kriminalisti ta teden opravili hišno preiskavo zaradi suma, da si je, skupaj s podjetjem, ki je povezano z njegovim bratom, pridobil skoraj pol milijona evrov nezakonite premoženjske koristi. Zgodba s spornimi naročili je sicer v javnost prišla po našem razkritju, da je Bošnjak za operacijo makedonske deklice njeni družini zaračunal šest tisoč evrov dodatnega zasebnega honorarja.

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...

17. 10. 2023 15.46

V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.

Po očitkih vladni urad sporoča, da si premier zasebne poti plačuje sam

26. 09. 2023 20.11

Največja opozicijska stranka SDS vlado sprašuje, ali je premier Golob javna sredstva zapravljal za zasebna potovanja. SDS se zdi nenavadno povečanje stroškov najema zasebnih letal v primerjavi z vlado Janeza Janše. Po javno dostopnih podatkih je premierjev kabinet podjetjema FLYCOM Aviation in Janez let za najem letal avgusta plačal skoraj 74 tisoč evrov. V Golobovem kabinetu odgovarjajo, da premier zasebne poti plačuje sam.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Poslanci preprečili možnost referenduma o interventnem zakonu

01. 09. 2023 19.25

Poslanke in poslanci so na izredni seji s 50 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o interventnem zakonu, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. Sklep so sprejeli z namenom, da se z ukrepi čim prej pomaga prizadetim v ujmah.

Državni zbor potrdil interventni zakon

31. 08. 2023 10.02

DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Kakšna pomoč je trenutno na voljo tistim, ki so jih prizadele poplave?

25. 08. 2023 10.22

Po podatkih vlade je po katastrofalnih poplavah, ki so v začetku meseca opustošile večji del države, neprimernih za bivanje skoraj 500 stanovanjskih objektov, 34 jih je popolnoma porušenih, še veliko večje število pa jih po uničenju potrebuje sanacijo. 649 ljudi se je moralo razseliti. Vlada je v četrtek potrdila predlog interventnega zakona, ki prinaša številne ukrepe za v poplavah prizadete prebivalce, a te mora zdaj potrditi še državni zbor. Kakšna pomoč pa je trenutno na voljo osebam, ki jo potrebujejo? Za vas smo na enem mestu zbrali vse informacije.

Interventni zakon: socialna pomoč, odlog kredita in obvezni prispevek

24. 08. 2023 08.14

Vlada je znova razpravljala o predlogu interventnega zakona po poplavah in ga sprejela. V njem določa dodatne mehanizme pomoči prebivalcem in podjetjem. V skladu s predlogom bodo oškodovanci na centrih za socialno delo lahko na primer zaprosili za enkratno socialno pomoč, na bankah pa za 12-mesečni odlog plačila kredita. Uvajajo pa se tudi solidarnostne sobote oziroma enkratni obvezni solidarnostni prispevek, ki se bo prištel k dohodnini.

DS bo obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi

19. 07. 2023 12.55

DS bo v četrtek na izredni seji obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev so se namreč na skupni korespondenčni seji, ki je potekala v torek in danes, odločile za vložitev pobude za predlog odložilnega veta.

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi

30. 06. 2023 14.36

Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

Nov sistem cestninjenja na Hrvaškem: v eni uri prehod do 3000 vozil

24. 01. 2023 13.27

Nov elektronski sistem cestninjenja bo na Hrvaškem zaživel še pred koncem leta 2024, so sporočili z ministrstva za morje, promet in infrastrukturo. Spremembe bodo zajemale ukinitev možnosti plačevanja z gotovino, kar bo znižalo operativne stroške cestninjenja, odstranitev cestninskih postaj in večjo pretočnost prometa. Vrednost projekta je ocenjena na okoli 500 milijonov kun (nekaj več kot 66 milijonov evrov).

Ministrstvo enega za drugim ovrglo argumente proti dvigu minimalne plače

17. 01. 2023 13.44

Zaradi zvišanja minimalne plače nas čakajo še višje cene, podražile se bodo tudi storitve v javnem sektorju. S tem smo naredili nov korak proti uravnilovki, povečalo se je število kreditno nesposobnih, ljudje bodo izgubili pravico do socialnih transferjev, ogrožena so delovna mesta ... To je le nekaj argumentov proti dvigu, ki so jih na ministrstvu za delo enega za drugim ovrgli.

Pred zdravniško še prva stavka pacientov - kakšne so zahteve?

04. 01. 2023 10.18

Dan pred stavko zdravnikov, ki jo je za 11. januar napovedal zdravniški sindikat Fides, nas čaka še prva stavka pacientov in pacientk. Predstavniki civilne Iniciative Glas ljudstva so na tiskovni konferenci predstavili nabor konkretnih ukrepov, ki so jih, kot pravijo, uskladili tudi s stroko. Ministrstvo za zdravje so pozvali, naj se do njih nemudoma opredeli oz. jih začne izvajati.

Slaba volja zaradi plačljivih parkirišč v Kopru: kako bi to reševali novi župani?

15. 10. 2022 12.27

Spremembe parkirnega režima v Kopru, ki je v zadnjih letih povsod postal plačljiv, povzročajo slabo voljo med prebivalci in obiskovalci. Kandidate, ki so napovedali, da se bodo novembra potegovali za županski stolček, smo povprašali, kako bi se lotili te problematike. Popovič bi znova uvedel cene parkiranja, kakršne so bile pred štirimi leti, prav tako bi vrnil možnost brezplačnega parkiranja po 15. uri, ob vikendih in praznikih. S tem, da naj bodo določene parkirne cone brezplačne, vsaj ob koncih tedna in v času zunaj turistične sezone, se strinja tudi Greblo. Colja bi na makadamu za tržnico gradil še eno garažno hišo in tisto za Barko povezal s t. i. Kurjerco. Vsi po vrsti pa opozarjajo, da parkirni problem obstaja tudi zunaj mestnega jedra.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'

04. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Zamujena izplačila dodatkov že na računih vseh upravičencev

15. 07. 2022 09.28

Na ministrstvu za finance so potrdili, da so vsi upravičenci, ki zaradi tehničnih težav Banke Slovenije niso prejeli izplačil, zdaj nakazilo prejeli. Zamujala so plačila z naslova otroškega dodatka, dodatka za veliko družino in dodatka za nego otroka.

Brezplačni vrtci – za kakšno ceno?

21. 03. 2022 06.00

Stranka SD v svojem volilnem programu obljublja brezplačen vrtec za vse otroke. To pomeni, da vrtca ne bi bilo treba neposredno plačevati staršem, izpad teh sredstev pa bi krili iz javnih sredstev. Preverili smo, kaj bi to pomenilo za javne finance, koliko starši danes plačujejo za predšolsko vzgojo in ali v kateri državi EU že imajo brezplačne vrtce.

Težave Sberbanke: zavrnjenih okoli 100 izplačil varstvenih dodatkov

28. 02. 2022 12.51

Zaradi ukinitve nakazil na banko Sberbank prihaja do težav pri nakazilu socialnih transferjev na transakcijske račune komitentov te banke. Kot so sporočili z ministrstva za delo, je bilo zavrnjenih okoli 100 nakazil varstvenih dodatkov, težave pričakujejo tudi pri drugih transferjih. Kot so zagotovili, intenzivno iščejo rešitev.

ZPS s primeri dobrih praks iz tujine poziva k takojšnjim ukrepom

26. 01. 2022 16.15

Zveza potrošnikov Slovenije je Agencijo za energijo in Ministrstvo za infrastrukturo pozvala k takojšnjemu reševanju problematike previsokih cen energentov za gospodinjske odjemalce. Na ZPS so namreč zakrbljeni glede razmer na energetskem maloprodajnem trgu, saj se število gospodinjstev, ki prejemajo zelo visoke položnice za ogrevanje, povečuje.