Koprska občina je julija letos uvedla nov parkirni režim. Na javnih parkiriščih v Žusterni – na ulici Dolga reber, Krožni cesti in na Moletu – je parkiranje zdaj plačljivo vse dni v tednu. Na makadamskem parkirišču v Žusterni pa ga je mogoče plačevati le po urni postavki – za uro parkiranja je treba odšteti en evro. Plačljiv režim je začel veljati na parkirišču na ulici Dolga reber (pod bazenom), na Krožni cesti in na Moletu. Parkiranje je plačljivo vse dni v tednu, 24 ur na dan, za prvo uro parkiranja in vsako naslednjo je treba plačati en evro.
To je povzročilo precej nezadovoljstva med občani in turisti, ki so sicer navdušeni nad parkom v Žusterni in tja radi prihajajo. Kandidate, ki se bodo na novembrskih lokalnih volitvah najverjetneje potegovali za županski stolček v Kopru, smo zato povprašali, kaj menijo o tem in ali bi – če bi bili izvoljeni – uvedli kakšne spremembe.
Popovič: Cene parkiranja bi takoj vrnil na cene izpred štirih let
Že vse od poraza na prejšnjih volitvah svoj povratek napoveduje Boris Popovič, ki je v Kopru županoval od 2002 do 2018. Kot župan bi cene parkiranja takoj vrnil na cene izpred štirih let, pravi, prav tako bi na parkiriščih, razen pred zdravstvenim domom, vrnil možnost brezplačnega parkiranja po 15. uri, ob sobotah in nedeljah ter praznikih.
"Parkiranje pa ni le težava središča mesta, ampak predvsem Prisoj, kjer v zadnjih dveh mesecih ni več mogoče avta puščati ob Cesti na Markovec, in samega Markovca. Ob cesti in pločniku je dovolj mesta za razširitev in ureditev parkirnih mest, nujna pa je tudi, tako kot smo načrtovali že pred štirimi leti, nadgradnja vseh parkirnih hiš na tistem območju, in sicer z lahko konstrukcijo," je pojasnil.
Bolčič: Parkirni problem obstaja tudi zunaj mestnega jedra
Zaradi vse večjega prometa in potrebe po parkiranju v samem mestu je treba ohraniti določeno uravnavanje mirujočega prometa, je prepričan občinski svetnik Peter Bolčič. Na volitvah bo nastopil kot predstavnik stranke Zaupanje, ki je nastala iz kluba nepovezanih svetnikov, v katerega se je kmalu po prejšnjih volitvah povezalo šest članov, izvoljenih na listi gibanja Koper je naš.
Med možnimi načini za prilagoditev prometa vidi dodatne cenovne ugodnosti za prebivalce Kopra in občane, ki prihajajo na delo v Koper (ugodnejši abonmaji ali dovolilnice), preusmeritev večinskega dela parkiranja na obrobje mesta (P+R parkirišča) ter zagotovitev zadostnih avtobusnih voženj v center mesta, korekcijo cen parkiranja na nekaterih parkiriščih, ki so v večini namenjena turistom (npr. Žusterna), izgradnjo dodatne garažne hiše na območju stadiona, zagotovitev brezplačnega parkiranja v popoldansko-večernem času za rekreativce, razna društva ter socialno ogrožene skupine. V novi garažni hiši Belveder bi omogočil dovolilnice oz. abonmaje tudi lastnikom poslovnih prostorov, saj je garažna hiša slabo zasedena, slednji pa pomembno prispevajo k temu, da staro mestno jedro ne zamre.
Zavedati pa se moramo, opozarja tudi on, da parkirni problem obstaja tudi zunaj mestnega jedra Kopra. "Tukaj imamo v mislih predvsem Semedelo, Markovec, Šalaro, kakor tudi podeželje, npr. Šmarje. Realno je povečati kapaciteto garažne hiše Prisoje z izgradnjo dodatnega nadstropja, prenoviti obe garažni hiši na Markovcu (Krožna cesta in Bernetičeva ulica) ter izgraditi nujno potrebna dodatna parkirišča za stanovalce na Markovcu."
Delno bi pritisk pločevine na mestna parkirišča zmanjšali tudi z ukrepi za povečanje mobilnosti občank in občanov. "Tukaj v prvi vrsti mislimo na izboljšanje kolesarske infrastrukture, ki je bila zadnja leta povsem zanemarjena, ter z izgradnjo vertikalne povezave (dvigala) med semedelsko promenado in Markovcem," je še dejal.
Greblo: Določene parkirne cone naj bodo brezplačne
Po mnenju Patrika Grebla, svetovalca generalnega direktorja Radiotelevizije Slovenija, je treba pod drobnogled vzeti celoten sistem parkiranja v Kopru, rešitve pa je vselej treba iskati v sodelovanju z občani in njihovimi potrebami.
"Najprej je treba določiti parkirne cone in uvesti sistem dovolilnic tudi za krajevne skupnosti Žusterna, ki vključuje še Markovec, Za gradom, Olmo, Prisoje in še kakšno. Tam je zlasti v času turistične sezone iskanje parkirnega mesta prava misija nemogoče. Poleg tega so tamkajšnje garažne hiše dotrajane in nezavarovane ter kot take nevarne za ljudi in njihovo imetje," je prepričan.
Opozarja, da občino tu čaka še veliko dela. "Na drugem koncu – v mestnem jedru, je treba omogočiti vsem obiskovalcem, da pridobijo dovolilnico za parkiranje v eni od treh garažnih hiš. Poleg tega pa naj bodo določene parkirne cone brezplačne, vsaj ob koncih tedna in v času zunaj turistične sezone," predlaga.
Bistveno pa je, da občina z vsemi sredstvi spodbuja uporabo javnega prometa, še dodaja. "To smo dolžni okolju, našim zanamcem in seveda vsem prebivalcem Kopra, ki so ga pripravljeni in si ga želijo uporabljati. Občanom se mora vožnja z avtobusom splačati in naloga občine je, da vzpostavi tak sistem javnega prevoza, ki bo to omogočal. Prevetrili bomo vozne rede in linije v želji, da avtobusni promet prilagodimo željam in potrebam prebivalstva. Za primestni promet pa si bomo na Ministrstvu za infrastrukturo prizadevali, da se poveča frekvenca prevozov in da se prebivalcem okoliških naselij omogoči, da pridejo v službo ali šolo in nazaj tudi z avtobusom," obljublja.
Colja bi gradil garažno hišo na makadamu za tržnico
Predsednik občinskega odbora SDS Igor Colja meni, da cena mesečnega abonmaja za prebivalce mestnega jedra, ki znaša 20 evrov, ni pretirana. Po njegovem mnenju je treba narediti še eno dvoetažno garažno hišo na makadamu za tržnico.
"Garažna hiša, ki se ravnokar končuje (za barko) je malo preveč oddaljena od zahodnega dela Kopra (pomol, kopališče), smotrno bi jo bilo treba povezati s t. i. Kurjerco, kot na primer Piran-Fornače," je pojasnil.
Možnost mesečnega abonmaja bi pod enakimi pogoji kot prebivalci mestnega jedra po njegovem mnenju morali imeti tudi prebivalci drugih krajev, ki prihajajo tja v službo in so v mestu ves dan (razni zavodi, trgovine, vrtci, šole, univerza, RTV, Zdravstveni dom ...).
Občina Koper: Na ta način obiskovalcem omogočimo kratkoročno parkiranje na sicer obleganih parkiriščih
Da se bo potegoval za še en mandat, je sicer napovedal tudi trenutni župan Aleš Bržan. Na občino smo naslovili vprašanja, zakaj so se odločili za spremembe parkirnega režima in ali nameravajo v prihodnosti uvesti kakšne spremembe, da bi bili občanom in obiskovalcem na tem področju bolj prijazno mesto.
Kot so nam pojasnili, so uvedbe plačljivih parkirišč potrebne, saj na ta način obiskovalcem mesta omogočijo kratkoročno parkiranje na sicer obleganih parkiriščih. "S strani posameznih občanov prejemamo tudi pobude za uvedbo plačila na nekaterih drugih parkiriščih v spalnih naseljih, predvsem zaradi zasedenosti teh parkirišč s strani uporabnikov iz drugih območij. V teh primerih bo občina stanovalcem omogočila parkiranje z zelo ugodnimi abonmaji (stali bi npr. 5 evrov/mesec)."
Spomnili so, da je bila na veliki večini javnih parkirišč javna služba uvedena že pred leti. S širitvijo javne službe tudi na nekatera druga javna parkirišča (v tem mandatu na parkiriščih: Žusterna – Moleto, Dolga reber, Krožna cesta; Škofije – nekdanji BS; Šmarje – center; PH Belveder; Bertoki – GORC Sermin; Semedela – pred marketom; Ulica 15.maja – ob vozišču; Piranska cesta - olimpijski bazen) je želela občina zagotoviti možnost kratkotrajnega parkiranja obiskovalcem mesta, saj so brezplačna parkirišča dnevno v veliki meri zasedena z vozili, ki tam parkirajo za dalj časa (na primer čez teden študentje; vozila, ki jih lastniki manj uporabljajo). "Z višino parkirnin in zelo ugodnimi mesečnimi abonmaji se usmerja uporabnike parkirišč na manj obremenjena javna parkirišča (na primer za parkirišče Stadion, GORC Srmin, parkirišče Žusterna, P+R Cimos mesečni abonma znaša le 10 evrov, parkirišče pod deteljico pa 2 oziroma 5 evrov). Tudi splošni abonma, ki omogoča parkiranje na večini javnih parkirišč v občini stane le 20 evrov za občane MOK oziroma 30 evrov za ostale uporabnike."
S spremembo parkirnih režimov se je po njihovih navedbah bistveno izboljšala uporaba parkirišč in dostopnost do posameznih območij, hkrati pa tudi uporaba javnega prevoza, ki je na območju mesta dobro organiziran.
Skladno s potrebami občanov in obiskovalcev bomo tudi v nadalje izvajali ukrepe s prilagajanjem cen parkirnin v smislu izboljšanja dostopnosti in pričakovanj uporabnikov, so še dodali na občini Koper. "Ob tem je treba poudariti, da je občina v tem mandatu zgradila tudi dve parkirni hiši, in sicer PH Belveder in PH Sonce s skupaj 930 parkirnimi mesti, kar bo bistveno pripomoglo k dostopnosti mesta in k postopnemu sproščanju parkirišč v samem mestnem jedru."
Lokalne volitve bodo 20. novembra 2022. Na njih bodo volivke in volivci izbirali nova vodstva v 212 občinah.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.