"Nov sistem elektronskega cestninjenja temelji na izbranih tehnologijah, izključuje možnost plačevanja cestnine z gotovino, za vsa tovorna vozila in motorna kolesa pa uvaja obveznost uporabe naprav v vozilu za plačilo cestnine, ki bodo omogočale lažji pretok prometa, brez ustavljanja vozil zaradi cestninjenja," je zapisano v predhodni oceni predloga Zakona o cestninjenju, ki jo je hrvaško ministrstvo za morje, promet in infrastrukturo poslalo v javno obravnavo.
Hrvaška je namreč kot članica EU do 25. marca 2024 nacionalno ureditev, ki ureja področje zaračunavanja pristojbin za uporabo določene infrastrukture za vozila, dolžna uskladiti z Direktivo 2022/362. Vlada je to vključila v Državni načrt za okrevanje in odpornost (NPOO), ki predvideva financiranje projekta Elektronski sistem cestninjenja.
Sprememba, ki se obeta, je nov elektronski sistem cestninjenja v Republiki Hrvaški, ki temelji na tehnologiji samodejnega prepoznavanja registrskih tablic, poudarjajo na ministrstvu. Kot napovedujejo, bo zakon ukinil možnost plačila uporabe avtocest z gotovino, kar bo posledično znižalo operativne stroške cestninjenja. "Vsa tovorna vozila in motorna kolesa bodo morala za plačilo cestnine uporabljati napravo v vozilu. Lažja vozila z nosilnostjo do 3,5 tone bodo imela možnost izbire med uporabo naprave v vozilu za elektronsko cestninjenje in prijavo v sistem za avtomatsko prepoznavanje registrskih tablic," še piše v objavljenem dokumentu.

Podpredsednik vlade in minister za morje, promet in infrastrukturo Oleg Butković že nekaj časa napoveduje uvedbo novega sistema cestninjenja, za katerega je denar zagotovil NPOO, njegova vrednost pa je ocenjena na okoli 500 milijonov kun (nekaj več kot 66 milijonov evrov).
"Sistem bo brezstičen, temeljil bo na kombinaciji dveh sodobnih tehnologij, plačevanje pa naj bi potekalo prek novejše naprave ENC in sistema za avtomatsko odčitavanje tablic, torej v obliki elektronske vinjete in plačila brez ustavljanja. Obstoječe cestninske postaje bodo odstranjene, ne bo več zapornic in velikih gneč na cestninskih postajah, tako da bo vse teklo hitreje. Zmogljivost ročnega cestninjenja je približno 200 vozil na uro, novi sistem pa bo omogočal prehod do 3000 vozil," je povedal Butković v intervjuju, objavljenem v začetku tega meseca v Večernjem listu.
Ob tem je spomnil, da je bil lani dosežen rekord – podjetje Hrvatske autoceste (Hac), ki upravlja z večino avtocestnega omrežja na Hrvaškem, je od začetka minulega leta do 26. decembra ustvarilo 3,01 milijarde kun (400 milijonov evrov), kar je najvišji znesek doslej.
Butković verjame tudi, da bo nov sistem zaračunavanja pritegnil še več voznikov. "Raziskava iz leta 2019 je pokazala, da se 70 odstotkov voznikov namesto h klasični vinjeti bolj nagiba k modelu 'plačaj po vožnji'. Sistem zaračunavanja s klasičnimi vinjetami se počasi opušča, tukaj pa gre za elektronsko plačevanje cestnin brez ustavljanja," je dejal.
Povedal je še, da je rok za uveljavitev omenjenega sistema leto 2025, a nameravajo to uvesti prej. "Upajmo, da v začetku leta 2024."
Objava obrazca predhodne ocene na e-Posvetu je sicer prvi formalni korak pri sprejemanju Zakona o cestninjenju, javna razprava o tem pa bo trajala do 7. februarja. Nato bo šel v javno razpravo še osnutek zakona, ki bo moral tudi skozi vladno in parlamentarno proceduro. Predviden je redni postopek sprejemanja zakona.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.