ZPS je že jeseni pozival odločevalce na ravni države, naj se na podražitve energije odzovejo z ustreznimi in takojšnjimi ukrepi, ki bi potrošnikom zagotavljali cenovno dostopno energijo. Toda pravijo, da takšnih ukrepov še vedno ni, svoj delež k podražitvam pa naj bi med tem prispevala tudi Agencija za energijo z določitvijo novih, višjih tarif omrežnin za distribucijski sistem.
Vsekakor pozdravljajo odločitev Ministrstva za infrastrukturo, da uvede energetske vavčerje, toda pri tem opozarjajo, da bi morali biti do finančnih sredstev upravičeni vsi tisti, ki zaradi enormnega povišanja cen ogrevanja ne zmorejo plačati stroškov za energijo, zato menijo, da bi poleg upravičencev do socialne pomoči in varstvenega dodatka ter upokojencev z nizkimi pokojninami bilo treba v krog prejemnikov vavčerjev vključiti vse, ki minimalno presegajo cenzus za prejem socialne podpore.
"Če bodo energetski vavčerji prejemnikom izdani le enkrat v kurilni sezoni, se razmere za gospodinjske odjemalce ne bodo bistveno izboljšale."
K blažitvi posledic bi bilo zato nujno prispevati tudi z znižanjem davka na dodano vrednost in trošarine ter razmisliti o začasni ukinitvi plačila prispevka za proizvodnjo elektrike v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije, so še dodali pri ZPS. Prav tako pravijo, da bi bilo primerljive rešitve za zmanjšanje zneskov uvesti tudi pri zemeljskem plinu in daljinski toploti. "K pomoči gospodinjskim odjemalcem pozivamo vse občine, kjer se distribucija zemeljskega plina ali distribucija toplote izvajata kot izbirna lokalna gospodarska javna služba."
Dobre prakse iz drugih evropskih držav
Nanizali so še nekaj dobrih praks iz evropskih držav. Bodisi davek na energijo bodisi DDV so znižale Češka, Poljska, Ciper, Italija, Portugalska, Španija, Estonija, Irska, Belgija in Nemčija.
Francija bo celo s februarjem omejila dvig cen električne energije na največ štiri odstotke, cene zemeljskega plina pa je po zadnji podražitvi oktobra lani zamrznila do konca letošnjega leta. "Poleg tega je 20 odstotkom (5,8 milijona) najbolj ranljivim potrošnikom namenila energetski vavčer v višini 100 evrov, 38 milijonom potrošnikov pa t. i. inflacijski vavčer, prav tako v višini 100 evrov."
Tudi Španija je šla naproti odjemalcem, saj je znižala posebni davek na električno energijo za potrošnike in domača podjetja – 2,6 milijarde evrov dobička energetskih podjetij je preusmerila na odjemalce. Prav tako je določila zgornjo mejo za dvig cen zemeljskega plina. Naša zahodna soseda pa je v zakonu o proračunu leto 2022 odobrila skoraj štiri milijarde evrov za obvladovanje učinkov zvišanja cen energije, kljub temu se je cena električne energije z letošnjim januarjem dvignila za 55 odstotkov, cena plina pa za skoraj 42 odstotkov.
Pri ZPS menijo, da so zaostrene razmere na energetskem trgu razgalile pomanjkljivosti energetske zakonodaje za gospodinjske odjemalce, še posebej glede t. i. skupnega odjema. "ZPS odločno podpira etažne lastnike pri zahtevi, da za porabo energentov v gospodinjske namene lahko sklepajo pogodbe kot gospodinjski in ne kot poslovni odjemalci. Pristojno Ministrstvo RS za infrastrukturo in Agencijo za energijo zato pozivamo k takojšnji ureditvi stanja z izvedbo ustreznih zakonskih sprememb."
Vsem posamičnim gospodinjskim odjemalcem, ki se soočajo z visokimi cenami energentov, pa predlagajo, naj preverijo, ali lahko na trgu najdejo ugodnejšo ponudbo in dobavitelja zamenjajo.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.