"Za omogočanje zares enakopravnega vstopa otrok v nadaljnje šolanje, življenje in družbo, ne glede na družinske razmere in okoliščine, je najbolj smiselno vlaganje v visoko kakovost in splošno dostopnost predšolskega varstva in vzgoje. Država bo zato zanju namenila več sredstev ter podprla napredovanje strokovnosti in inovativnosti kadra, ki dela z otroki. Z uvedbo brezplačnega vrtca bomo najbolj pomagali družinam srednjega razreda," navaja SD v programu.
V praksi bi to pomenilo, da bi strošek za vrtce, ki ga sedaj plačujejo starši, padel na pleča proračuna, torej vseh davkoplačevalcev. Že danes država prek občin namenja 314 milijonov evrov za oskrbo otrok v vrtcih na leto. Ob uresničitvi te obljube pa bi iz javnih sredstev za vrtčevsko oskrbo na leto šlo skupno 479 milijonov evrov na leto.
Starši danes plačujejo okoli 165 milijonov evrov
Izračuni ministrstva za izobraževanje kažejo, da bi brezplačen vrtec za vse otroke, ki bi bili vključeni v dnevni program, pomenil okoli 165 milijonov evrov več stroškov za javna sredstva. Gre torej za sredstva, ki jih danes starši plačujejo za predšolsko vzgojo svojih otrok.
Del vrtčevskega programa namreč plačujejo starši, del pa občine prek subvencij, katerih višina je odvisna od družinskih prihodkov. Občine so lani za vrtčevske subvencije namenile 314 milijonov evrov. Skupni znesek 479 milijonov evrov na leto torej predstavlja vrednost izvajanja dnevnih programov v vrtcih. Posebej pa se vrtcem nakazujejo tudi sredstva za investicije in investicijsko vzdrževanje, ki niso vključena v cene programov.
Kolikokrat in kdaj je bil vrtec doslej brezplačen za drugega otroka?
Ideja o uvedbi brezplačnih vrtcev za vse otroke ni nova. To je SD obljubljal že pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami, tudi SMC (danes Konkretno), ki je bil v vladi ves mandat, je v predvolilni program leta 2018 zapisala, da si bo prizadevala za brezplačni vrtec za vse otroke eno leto pred vstopom v šolo.
Trenutna vlada je lani sprejela spremembo zakona, tako da so od 1. septembra lani starši oproščeni plačila za drugega otroka, ki je v vrtec vključen hkrati s starejšim sorojencem. Starši pa so oproščeni plačila za vrtec tudi za tretjega in nadaljnjega otroka iz iste družine, in to tudi takrat, ko otrok v vrtec ni vključen hkrati s sorojenci.
To ni prvič, da je bil vrtec brezplačen za drugega oz. nadaljnje otroke, če so bili v vrtec vključeni hkrati s starejšim otrokom. Takšen režim je veljal že od 1. septembra 2008 do 1. julija 2012. Sredstva iz tega naslova so se vrtcem zagotavljala iz državnega proračuna. Od 1. julija 2012 do 1. septembra 2021 pa so starši za drugega otroka plačali 30 odstotkov plačila, ki jim je bilo določen z odločbo Centra za socialno delo, preostali del, torej 70 odstotkov plačila, pa je vrtcem zagotavljal državni proračun, navajajo na ministrstvu za izobraževanje.
Koliko stane vrtec?
Koliko bo posameznik plačeval za vrtec, je tako odvisno od občine, v kateri je otrok vključen v vrtec, povprečnega mesečnega dohodka na člana družine in otrokove starosti.
Družine so razvrščene v devet dohodkovnih razredov glede na povprečni neto mesečni dohodek na osebo. Starši z najnižjimi dohodki, pri katerih povprečni mesečni dohodek ne sme presegati 191,4 evra na člana družine, so plačila vrtca oproščeni. Starši z najvišjimi dohodki, pri katerih mesečni dohodek na člana presega 1052,76 evra, pa plačajo 77 odstotkov cene programa.
Povprečna mesečna neto plača je po podatkih SURS-a decembra 2021 znašala 1336,82 evra. Starša v tričlanski družini z vrtčevskim otrokom, ki sta oba zaposlena in imata povprečno neto plačo, se uvrščata v predzadnji dohodkovni razred, torej morata plačati 66 odstotkov polne cene vrtca. Če je družina štiričlanska in imata oba starša povprečno plačo, pri čemer je en otrok že v šoli, drug pa obiskuje vrtec, se uvrščajo v šesti dohodkovni razred.
Ceno programa vrtca določi občina. Izračunana je na podlagi višine stroškov dela zaposlenih v vrtcu, stroškov materiala in storitev, potrebnih za izvajanje programa, ter stroškov živil za otroke.
Povprečna cena vrtčevskega programa v prvem starostnem obdobju otrok, ko je v skupini najmanj otrok (najmanj devet in največ 12), po podatkih ministrstva za izobraževanje znaša 497,47 evra, v drugem starostnem obdobju (najmanj 12 in največ 17 otrok) povprečno 380,74 evra, za starejše vrtčevske otroke pa 400,34 evra.
V vrtce vključene več kot štiri petine otrok
V Sloveniji je po podatkih Statističnega urada RS v predšolsko izobraževanje vključenih več kot 80 odstotkov otrok, starih od enega do petih let. Ob začetku prejšnjega šolskega leta je bilo v vrtce vključenih 86.193 otrok oziroma 82,5 odstotka otrok v omenjeni starostni skupini, to pa je nekoliko manj (za 1,7 odstotka) kot v šolskem letu poprej.
V zadnjem desetletju se je število otrok v vrtcih povečalo za 13,5 odstotka – s 75.972 v šolskem letu 2010/11 na 86.193 v šolskem letu 2020/21. Predšolsko vzgojo je izvajalo 975 vrtcev in njihovih enot, od tega 861 javnih in 114 zasebnih. Velika večina otrok, to je 94,5 odstotka, je obiskovala javne vrtce, kažejo podatki SURS-a.
Evropski strateški cilj predvideva 95-odstotno vključenost otrok, starih štiri ali pet let, v predšolsko izobraževanje. Slovenija tega cilja še ni dosegla, se mu je pa zelo približala. V šolskem letu 2020/21 je vrtec obiskovalo 93,7 odstotka otrok te starosti, za štiri odstotne točke več kot pred desetimi leti. Tudi vključenost najmlajših, to je otrok, starih eno in dve leti, v vrtce se povečuje; v šolskem letu 2020/21 je vrtce obiskovalo 67 odstotkov otrok te starosti, deset let prej pa le polovica.
Zastonj vrtec v Latviji, najdražji na Irskem, Nizozemskem, v Združenem kraljestvu in Švici
Dostopnost predšolske vzgoje zlasti za otroke, mlajše od treh let, je po podatkih evropskega informacijskega omrežja Eurydice v EU slaba. V tem starostnem obdobju vrtce obiskuje povprečno 34 odstotkov otrok oz. okoli pet milijonov otrok v Evropi. Le sedem držav članic, med njimi Slovenija, zagotavlja mesto v javno financirani instituciji za vse otroke, tudi najmlajše. Družine morajo praviloma plačevati za oskrbo otrok, mlajših od treh let, povprečne cene vrtcev pa so najvišje na Irskem, Nizozemskem, v Združenem kraljestvu in Švici, navaja poročilo Eurydice.
Dostopnost vrtcev, tudi finančna, se povečuje s starostjo otrok. Skoraj polovica držav EU zagotavlja mesto v predšolski vzgoji za otroke, starejše od treh let, pogosto so tudi zastonj. Vse več držav pa se odloča tudi za obvezno predšolsko vzgojo leto pred vstopom otroka v osnovno šolo.
Kot navaja poročilo, je Latvija edina država v EU, kjer sta zagotovljena brezplačna javna predšolska vzgoja in izobraževanje za otroke, starejše od leta in pol. Če otrok ne dobi mesta v javnem vrtcu, mu občina oz. lokalna oblast krije del stroškov – toliko kot stane javni vrtec – za oskrbo v zasebnem vrtcu. V nekaterih drugih državah imajo sistem brezplačnih vrtcev po posameznih mestih ali regijah. V Nemčiji imajo denimo brezplačno predšolsko vzgojo za vse otroke v Berlinu in Hamburgu. V nekaterih nemških deželah imajo tudi brezplačne vrtce, a za starejše otroke.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.