insekti

V toskanskem mestu vse črno od mušic, zahtevajo razglasitev izrednih razmer

25. 03. 2025 14.11

Orbetello, sicer idilično mestece na polotoku na skrajni južni špici Toskane, te dni doživlja nočno moro. Mesto so namreč povsem preplavile mušice, ki jim ni mogoče ubežati ne doma ne zunaj. Bo invaziji mušic, ki sicer spominjajo na komarje, a ne pikajo, sledila še invazija pajkov?

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev

13. 02. 2025 07.55

Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Nova nadloga v hrvaški Istri, turistom počitnice greni očem nevidna pršica

23. 08. 2024 16.46

Tako majhne, a tako nadležne. Pršice namreč. Njihovo moč v zadnjem času močno občutijo številni domačini in tudi turisti, ki dopustujejo v hrvaški Istri. V zadnjih dveh tednih je strmo naraslo število pacientov, ki so zaradi kožnih reakcij poiskali zdravniško pomoč. Najbolj polne so ambulante na jugu Istre med Fažano in Medulinom. Kje pršice prežijo na žrtve in zakaj so se letos tako namnožile?

V Mozirskem gaju razstava eksotičnih živali in poletnega cvetja

15. 08. 2024 20.16

Poročali smo o incidentu v Mariboru, ko je zelo strupena kača ugriznila direktorja tamkajšnjega vivarija, kar je mnoge kar razburilo. A živali za to nikakor ne bi smeli kriviti. Če boste do nedelje zavili v Mozirje, se lahko prepričate, da se denimo kač običajno ni treba prav nič bati. Društvo BioExo je pripravilo razstavo, na kateri ljudem kažejo, kakšne so kače, ki jih imajo poznavalci ponavadi doma in zakaj to nikogar ne ogroža. Stik s temi živalmi je namreč najboljše zdravilo proti strahovom in predsodkom.

Vojna z 'letečimi krvosesi' v Osijeku: insekticidi, droni, letala

06. 04. 2024 20.05

V Osijeku se pripravljajo na vojno, in sicer vojno s komarji. Z letečimi krvosesi se bodo letos prvič spopadli tudi z uporabo dronov, ti bodo poleg letal in kamionov pomagali pri škropljenju insekticidov po območju. Poletni meseci so v Osijeku namreč zaradi ogromnega števila komarjev skoraj povsem nevzdržni. Poleg tega, da grenijo življenje prebivalcem in otežujejo kmetijstvo, pa prenašajo tudi mnoge bolezni. Zato so za boj proti komarjem letos namenjena rekordna finančna sredstva.

Odkril novega hrošča, ki bi ga skoraj zamenjal za ptičji kakec

24. 03. 2024 10.55

Ko je mladi avstralski raziskovalec leta 2021 kampiral v enem bolj nedotaknjenih delov pokrajine Queensland, v bližini nacionalnega parka Lamington, je med opazovanjem zaznal nekaj zanimivega. Sprva je mislil, da gre za nekoliko neobičajen ptičji iztrebek, a je kmalu dojel, da se ta kakec premika. Njegovo odkritje, ki je sedaj objavljeno tudi v znanstveni publikaciji, o tem pa poročajo številni mediji, ima ime – Excastra albopilosa. In ni ptičji iztrebek, pač pa na novo odkrit avstralski hrošč, ki, vsaj ob bežnem pogledu, res ne deluje kot 'klasičen' hrošč.

Italija se spopada z invazijo orientalskega sršena

29. 10. 2023 16.23

V Italiji so v letošnjem poletju zaznali invazijo orientalskega sršena. Najhuje je v Rimu. Oblasti menijo, da je glavni razlog, da so se te velike žuželke množično naselile v italijanski prestolnici, podnebne spremembe. V mesto pa naj bi jih privabili odpadki, predvsem ostanki mesa.

Močan napad podlubnikov na več območjih v Sloveniji

04. 07. 2023 11.24

Močno se je povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarjajo na kmetijskem ministrstvu. Lastnike zato pozivajo k rednemu pregledovanju gozdov in tudi posameznih dreves v urbanem okolju ter takojšnjo sanacijo. Najbolj so prizadeti smrekovi gozdovi na širših območjih Tolmina, Bleda, Kranja, Ljubljane, Kočevja in Slovenj Gradca.

Skupaj za okolje

11. 06. 2023 12.27

Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Nicolas Cage med snemanjem filmske klasike Poljub vampirja jedel žive ščurke

22. 04. 2023 07.00

Nicolas Cage je pred leti za vlogo počel marsikaj, na kar sedaj ne bi nikakor pristal. Leta 1988 je zaigral v kultnem filmu Poljub vampirja, v katerem je celo dvakrat jedel žive ščurke. Kot je povedal v nedavnem intervjuju, se je drugič zgodilo zgolj iz potegavščine režiserja, takrat naivni Cage pa je pristal in vse skupaj ponovil še enkrat.

Italija namerava prepovedati meso iz laboratorija

29. 03. 2023 16.20

Italijanska vlada je pripravila zakonodajo, ki bi prepovedala meso, pridelano v laboratoriju, in drugo sintetično pridelano hrano. Kot trdijo, želijo na ta način zaščititi kulinarično tradicijo in zdravje državljanov. Če bodo zakon podprli, bi globe lahko znašale do 60.000 evrov.

Tudi slavni imajo svoje fobije: Občutek sem imel, da me bodo zgradbe požrle

29. 10. 2022 07.00

Lahko so to žuželke, klovni ali celo telesna poraščenost, ljudje imajo najrazličnejše strahove in fobije in nihče ni imun nanje, niti slavni in bogati.V bistvu so prav oni pogosto žrtve najbolj nenavadnih in iracionalnih strahov, izjema pa nista bila niti ikonična političarka Margaret Thatcher ali pevec Niall Horan.

Bomo tudi v Sloveniji jedli kobilice, črve in čričke?

01. 10. 2022 11.00

Bomo kmalu jedli žuželke, zmes alg, bakterij in kvasovk, v laboratoriju vzgojeno meso, 'steak', ki to ni, in med brez čebel? Hrana je vse dražja, hkrati pa vse bolj obremenjuje naše okolje – zlasti meso. In čeprav zmerno uživanje mesa ni problematično, ga pojemo preveč. V Sloveniji kar 88 kilogramov na leto na osebo, 18 kilogramov več od povprečja Evropske unije. Medtem pa zagonska podjetja v Sloveniji razvijajo revolucionarne tehnologije, ki bodo tudi največjim ljubiteljem mesa in živalskih izdelkov pomagala zmanjšati to porabo.

Eksotične živali med cvetjem

10. 08. 2022 00.15

Poletje je v polnem razmahu. Morda je vaš glavni dopust že za vami, sedaj pa se sprašujete, kam na zanimiv izlet, kjer bi si popestrili dan in ustvarili nove spomine? Predlagamo Mozirski gaj v času razstave eksotičnih živali!

Ali iščete kvalitetna protivlomna vrata za svoj dom?

07. 06. 2021 00.15

Se želite v njem počutiti varno in brez skrbi? Hkrati pa vsega skupaj ne želite preplačati? Če je vaš odgovor na katero od zgornjih vprašanj JA, ste na pravem mestu... Tale zapis bi namreč znal biti najpomembnejša stvar, ki ste jo prebrali o protivlomnih vratih.

Razkrivamo lokacije: inšpektorji začasno zaprli 31 gostinskih obratov

09. 10. 2020 16.56

V prvih devetih mesecih letošnjega leta so inšpektorji za hrano pregledali 769 gostinskih obratov. Začasno so morali zapreti kar 31 obratov, še vedno pa so najpogostejši razlogi za zaprtje higienski, večina je nepravilnosti sicer odpravila in so tako lahko znova odprti. Tako so inšpektorji odkrili plesen na stropovih, hrani, pa debele plasti umazanije na štedilnikih, na delovnih površinah in v hladilnikih. Med nadzorom pa tudi umazanijo pod pulti in nezaščitene vabe za glodavce.

Hitlerjeve železniške 'zveri' na Slovenskem

22. 07. 2020 06.00

Slovenija je bila v času druge svetovne vojne pomembno vojaško območje, tudi zato, ker nikoli ni bilo pokorno. Vse tri okupatorske vojske so imele težave s partizani, leta 1944 pa je grozilo tudi izkrcanje zavezniških enot na območju Jadrana. Ta strah je prešel v ukaz, da se aktivirajo Eisenbahngeschütz – železniški topovi in pošljejo na območje Slovenije. Teh je bilo kar pet, verjetno pa gre za največjo koncentracijo železniških topov na svetu.

Taljenje večnega ledu prinaša stare bolezni

10. 06. 2020 08.40

Meteorologi so pred dnevi potrdili, da je bil letošnji maj doslej najtoplejši v obdobju zgodovine meritev temperature. To velja tudi za Sibirijo, kjer na severu ob topljenju večnega ledu prežijo nove nevarnosti. Mikrobi v zamrznjenem stanju preživijo zelo dolgo in pojavljajo se prve bolezni, ki se vračajo v posamezne dele sveta.

Nad kobilice z droni, traktorji in gasilskimi vozili

02. 06. 2020 12.16

Medtem ko se Indija bori s pandemijo koronavirusa, pa ji grozi nova vrsta invazije, najhujši roj kobilic, ki so ga v državi videli v skoraj 30 letih. Valovi puščavskih kobilic, dolgi do sedem kilometrov, so v začetku maja iz Pakistana vstopili v indijsko zahodno državo Radžastan in zdaj hrano iščejo v petih različnih indijskih državah.

Avstralski inferno: v požarih poginila že vsaj milijarda živali

10. 01. 2020 12.18

Katastrofalni avstralski požari, ki divjajo že več mesecev so pogoltnili celotna naselja, številne domove ter tudi gozdove in nacionalne parke, v katerih živijo avstralske znamenite in priljubljene živalske vrste. Po nekaterih ocenah naj bi poginila že več kot milijarda živali. V število so vštete ptice, plazilci in sesalci, ne denimo žabe in insekti, zato je skupno število najbrž še precej večje.

BLOG: Zelišča za izboljšanje imunskega sistema in preprečevanje okužb

08. 12. 2019 08.24

Naše telo se je zmožno boriti proti okužbam, a le takrat, ko ga oskrbimo s hranili, ki jih potrebuje za optimalno delovanje. Obstaja veliko živil in zelišč, ki imajo močno antibakterijsko in antivirusno delovanje, zato sem se v času, ko se veliko ljudi spopada z oslabelim imunskim sistemom in dovzetnostjo za razne okužbe, odločil napisati nekaj besed o naravnih protivirusnih pomagalih.

Pekarne 2019: s fotografij jasno razvidni najdeni insekti in umazanija

09. 11. 2019 19.35

Znane so nove podrobnosti o obsežnem nadzoru v pekarnah, ki so ga inšpektorji izvajali od začetka leta pa do konca septembra. Na fotografijah se jasno vidijo umazanija, ščurki, našli so celo mrtvo podgano. Kot ugotavljajo inšpektorji, je za nesprejmljivo higieno v veliki meri krivo pomankljivo znanje tako lastnikov pekarn kot delavcev v njih. Pekarno namreč lahko odpre vsakdo.

Nova avantura Bernarde Jurič: Bolečina obstaja le, ko o njej razmišljaš

05. 10. 2019 07.00

Ultramaratonska kolesarka Bernarda Jurič se je vrnila s 5700 kilometrov dolge poti po avstralskih brezpotjih, med kačami, krokodili, insekti, kjer ni pitne vode in tudi po 500 kilometrov ne srečaš nikogar. Po kaskaderskem padcu na 310. kilometru je pogumna Ptujčanka z zlomljenim rebrom prevozila še 2696 kilometrov.

Nenavaden oblak nad tremi zveznimi državami begal ameriške vremenoslovce

22. 09. 2019 16.41

Ameriški meteorologi so nad tremi zveznimi državami – Indiano, Ohiom in Pensilvanijo – opazili skrivnosten oblak. Najbolj jih je begalo, da ni bilo padavin. Nacionalna vremenska agencija je pomislila na žuželke, vendar je bil oblak več kot 3000 metrov visoko, kar naj bi bilo previsoko za tako veliko množico insektov.

Roj besnih čebel zaustavil vzletanje indijskega letala

16. 09. 2019 14.15

Na steklu pilotske kabine letala indijske družbe Air India je pristal roj čebel in napadel osebje, ki je poskušalo žuželke odstraniti. Letalo, na katerem je na vzlet čakalo 136 oseb, je zato imelo večurno zamudo.

Kaj bi se zgodilo, če bi komarji izumrli?

29. 06. 2019 07.00

V poletnih mesecih, ko se ne moremo znebiti pikov nadležnih komarjev, verjetno vsi kdaj pomislimo, zakaj se jih nihče ne znebi. Izumrtje te vrste bi seveda imelo velike posledice na ekosistem, a znanstveniki ugotavljajo, da ne bi predstavljalo ekološke katastrofe. Zaradi bolezni, ki jih prenašajo komarji, sicer letno umre okoli milijon ljudi.

V Južni Afriki vse bolj popularen sladoled z insekti

07. 05. 2019 06.00

Vanilijev, čokoladni ali sladoled z insekti? Vse več povpraševanja je za slednjega. V Južni Afriki sledijo trendom in zadnja leta prodajajo vse več prigrizkov in sladic, ki vsebujejo okolju prijaznejše surovine, kamor spadajo tudi žužki, črvi in ličinke. Čeprav se povprečnemu Evropejcu ne sliši prav mamljivo, številni napovedujejo, da bi lahko postali takšni prigrizki kmalu povsem običajni.

13 let, 34.000 kilometrov peš, 19.000 s kolesom. Martin in Starsky na misiji

04. 05. 2019 06.53

Ste te dni na slovenskih cestah opazili kolesarja v nenavadnem kolesu in s črnim štirinožnim sopotnikom? To sta 57-letni Martin Hutchinson iz britanskega Manchestra in njegov pes Starsky. Martin od leta 2006, ko je v Afriki potonila njegova ladja, potuje po svetu in opozarja, da smo na dobri poti, da zaradi ugodja in pohlepa uničimo planet. Starsky pa mu dela družbo, vse odkar ga je spoznal v portugalskem zavetišču.

Znanstveniki opozarjajo na možne izbruhe tropskih bolezni po Evropi

15. 04. 2019 07.00

Znanstveniki so na Evropskem kongresu klinične mikrobiologije in nalezljivih bolezni opozorili na nevarnost vročice in drugih tropskih bolezni, ki jih prenašajo insekti, tudi v severnejših zemljepisnih širinah. Za to obstaja več razlogov, med drugim podnebne spremembe, globalizacija in silovit socialnoekonomski razvoj.

Grozi izumrtje žuželk: katastrofa za prihodnost človeštva

17. 02. 2019 11.33

Znanstveniki opozarjajo na vse večje izumiranje insektov. Ti bi lahko z obličja Zemlje izginili že v naslednjih stotih letih, kar predstavlja katastrofalno prihodnost za človeštvo. Žuželke so temelj večine ekosistemov, pomembno vlogo pa igrajo tudi pri učinkovitosti kmetijske industrije.