grajena

Kdaj bo zgrajena Emonika?
04. 05. 2024 20.30Na gradbišču Emonike dela že potekajo, a sama gradnja večnamenskega kompleksa, v katerem bo poleg pisarn, hotelov, trgovskega centra tudi stanovanjski del, se bo predvidoma začela konec letošnjega ali začetek prihodnjega leta. Trenutno poteka izbor glavnega izvajalca del, sam kompleks, ki je ocenjen na okoli 350-400 milijonov evrov, pa bi lahko bil zgrajen že čez dve leti.

Slovenka v Tajvanu: Stavba se je premikala levo in desno, tekla sva ven
03. 04. 2024 09.40"Prvi sunek je bil res srhljiv," pripoveduje Slovenka, ki se s partnerjem trenutno nahaja v Tajvanu. Kot pravi, se tla še vedno tresejo, aplikacija, ki si jo je naložila na telefon, je od zgodnjega jutra zabeležila že več kot 50 popotresnih sunkov. Mimo hiše na podeželju, v kateri bivata, se ves čas vozijo reševalna vozila in gasilci, javni promet ne deluje, domačine pa skrbi morebiten cunami.

Pijan trčil v vozilo pred seboj in podrl dve drevesi, v eno skoraj trčil tretji voznik
17. 03. 2024 10.53V soboto zvečer je v naselju Grajena na območju Policijske uprave Maribor 29-letnik zaradi prekratke varnostne razdalje trčil v vozilo pred seboj. Vozilo oškodovanke je odbilo v obcestni jarek, vozilo povzročitelja pa je odbilo v dve drevesi ob cesti. V enega od dreves, ki je padlo na cesto, skoraj trčilo še tretje vozilo.

Ureditev obale med Izolo in Koprom: pešpot, novi drevored, tekaška in kolesarska steza ...
02. 02. 2024 16.23Na javnem arhitekturnem natečaju za ureditev območja nekdanje obalne ceste Koper–Izola je komisija kot strokovno najboljšo rešitev izbrala elaborat krajinsko-arhitekturnega studia Landstudio 015 iz Ljubljane, so sporočili iz Občine Izola. Na natečaj je prispelo 10 idej, ki si jih je mogoče ogledati na spletni strani arhitekturne zbornice.

V okolici Ptuja zagorelo, umrla ena oseba
21. 11. 2023 18.30V okolici Ptuja, v naselju Grajena, je izbruhnil požar, v katerem je umrla ena oseba. Policija okoliščine dogodka še preiskuje.

V Mozirju že tretjič letos poplavljene štiri hiše, zaliti tudi objekti v Rečici ob Savinji
05. 11. 2023 13.20Prebivalci štirih hiš v Mozirju od avgustovskih poplav živijo v strahu, saj se nimajo kam umakniti pred naraslo vodo, ki ogroža njihove hiše. Čeprav jim občina in država obljubljata pomoč in so na seznamu za preselitev, je postopek prepočasen, opozarjajo prebivalci, ki jim je ob tem deževju znova poplavilo hišo. Umakniti se nimajo kam. V Rečici ob Savinji pa so zjutraj sprožili sireno, ki opozarja na nevarnost poplav, saj je reka Rečica prestopila bregove ter zalila sedem stanovanjskih in gospodarskih objektov, je dejal poveljnik civilne zaščite Rečica ob Savinji Ciril Turk. Eno kmetijo ogroža plaz, se pa stanje umirja; reki sta se že vrnili v svojo strugo.

Obilno deževje povzročalo težave: uničene in poplavljene ceste, izpadi elektrike
14. 05. 2023 10.13Obilnejše deževje je v soboto zvečer in čez noč povzročilo več nevšečnosti. V občini Ormož je potok prestopil bregove in ogrozil 10 stanovanjskih objektov, dve gospodarski poslopji in cestno infrastrukturo. O težavah so poročali tudi s Ptuja. Reke na vzhodu države so narasle, reka Pesnica se je razlivala ob strugi. Težave pri dobavi električne energije pa so bile na območju Kamnika, med drugim na farmi piščancev. Ponoči bo dež ponehal.

V steni ferate
02. 05. 2023 12.00Ko človek stoji na ozki polici sredi navpične stene, bi bilo povsem razumljivo, če bi se mu tresle noge ob misli na globino za njim. A pozitivna stvar je, da se tako zamotiš z neprestanim vpenjanjem varovalnih vponk na napeto jeklenico, da se osredotočiš predvsem na to in pozabiš, kaj je za tvojim hrbtom. Tudi pot na vrh hriba je stopničasto grajena, zato ne gledaš denimo 100 metrov navpično v tla, običajno vedno vidiš na neko polico. Tako se po navadi tolažijo popolni začetniki, ki se šele spoznavajo s feratanjem, nekakšnim hibridom med plezanjem in plazenjem, ki postaja vse bolj priljubljeno.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

V novi sezoni Ugodno oddam sina tudi sin pevca Daniela Popovića
13. 02. 2023 11.06Spoznajte štiri simpatične, šarmantne in privlačne samske moške, ki jim bodo pri iskanju srčne izbranke pomagali njihovi starši. Vsak izmed fantov bo lahko izbiral med šestimi dekleti, se z njimi družil, jih spoznaval in se zaljubil? Njihovo romantično zgodbo lahko spremljate med ponedeljkom in četrtkom ob 21. uri na POP TV.

Krški nuklearki okoljsko soglasje za podaljšanje obratovanja
16. 01. 2023 09.42Ministrstvo za okolje in prostor je Nuklearni elektrarni Krško (Nek) izdalo okoljsko soglasje za podaljšanje obratovanja. S tem je zaključen postopek presoje vplivov na okolje, ki so ga v Neku opravili po lanskem remontu, s katerim so elektrarno pripravili na obratovanje za dodatnih 20 let, do leta 2043.

V prometni nesreči v okolici Ptuja umrl 81-letnik
16. 12. 2022 12.36Mariborski policisti obravnavajo prometno nesrečo s smrtnim izidom, ki se je zgodila v okolici Ptuja. Zaradi prometne nesreče je bila dalj časa zaprta regionalna cesta Grajena–Ptuj.

Zaradi naziva naselbinske kulturne dediščine ostajajo brez ustrezne izolacije
12. 12. 2022 19.29Stanovalci blokov na Mucherjevi ulici v Ljubljani že več kot deset let zbirajo sredstva, da bi lahko stavbo ustrezno izolirali, zdaj pa so jim načrti padli v vodo. In to zaradi stopnišč. Blokovsko naselje je bilo leta 2017 uvrščeno v naselbinsko kulturno dediščino, ki je zaščiteno s strani Zavoda za varovanje kulturne dediščine. Kar pomeni, da mora podoba blokov ostati taka, kot je, torej tudi posegi v stopnišče iz zunanje strani niso dovoljeni. In kot kaže, bodo stanovalci Mucherjeve tudi letos brez izolacije. Zakaj so betonska stopnišča tako pomemben del kulturne dediščine, pa nihče ne razume.

Hana Ševič
21. 09. 2022 06.00Hana išče spoštljivega partnerja, ki si bo z njo pripravljen ustvariti družino. Idealen prvi zmenek, ki si ga z njim predstavlja, je oddih na morju, kjer se bosta lahko bolje spoznala. Prvega poljuba takrat še ne bo, ker si mora po njenem moški to najprej zaslužiti in dokazati, da je tisti pravi. Ko bo čas za poroko, si mlada Ljubljančanka to predstavlja nekje v tujini, na plaži.

Ob uporabi oborožitve večjih kalibrov vedno prisotna gasilska straža
12. 08. 2022 13.07Na vojaških streliščih in vadiščih je ob uporabi oborožitve večjih kalibrov vedno prisotna gasilska straža, so pojasnili v Slovenski vojski (SV). Gasilska straža je bila na strelišču Bač prisotna tudi v sredo, ko so pripadniki Enote za specialno delovanje tam izvedli streljanje, pri tem niso uporabljali traserjev in zažigalnih nabojev.

Ko mama otroku niti ne pove, da je v zaporu v tuji državi
12. 07. 2022 13.53Ko se odpravljam v zapore na Ig, nimam nikoli občutka, da grem v zapor. Za to ima zasluge prelepo zeleno okolje, v kateri se kot v pravljicah skriva nekdanja graščina, ki je bila grajena za povsem drugačne namene. In čeprav so na vseh oknih rešetke, je to še danes zelo lepa stavba, pa čeprav v njej zadržujejo ženske, ki so prišle navzkriž z zakonom. Kot se za graščino spodobi, ima tudi svoj prelepi vrt, ki ga urejajo tudi tu zaprte ženske. Seveda tiste, ki so si to zaslužile – z delom v zavodu, spoštovanjem pravil in zaupanjem, ki so si ga pridobile pri zaposlenih, ki odločajo o njihovem režimu bivanja v zaporu.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Balanca: Sodobna dirkališča, grajena na odročnih delih sveta
30. 03. 2022 06.00Štirinajst dni je naokoli in ponovno je z nami Balanca, spletna oddaja na temo motociklističnega športa, ki smo jo tokrat posneli v elitni garaži med samimi izbranimi motocikli, ki predstavljajo zgodovino motociklističnega športa. Obkroženi z legendarnimi Ducatiji, Laverdami, Moto Guzziju in BMW-ji, smo razdrli novo dirkaško temo.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna
26. 11. 2021 14.37V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Pahor ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN z Erdoganom
22. 09. 2021 07.41Predsednik Borut Pahor, ki vodi slovensko delegacijo na 76. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov, se je srečal s predsednikom Turčije Recepom Tayyipom Erdoganom in nato opravil še več dvostranskih srečanj. Kasneje se je udeležil tudi svečanega sprejema ob 30-letnici slovenske samostojnosti.

'Zbogom, ti samotna velika hiša, mrtvašnica živih, zavetišče umirajočih'
05. 04. 2021 19.45Nekdanja tovarna sladkorja oziroma "Cukrarna" v Ljubljani bo kmalu zaživela svoje novo poglavje. Po desetletjih propadanja se bodo namreč dela na 200 let starem objektu predvidoma zaključila že v začetku maja. Če ne bo zapletov s pandemijo, pa nameravajo prve dogodke v novi Galeriji Cukrarna organizirati že konec septembra.

Ob potresu osme stopnje bi se v Ljubljani lahko porušila desetina vseh stavb
15. 01. 2021 18.52Potres z epicentrom v Petrinji 29. decembra je dodobra stresel okolico, tudi Slovenijo. Po podatkih Agencije za okolje smo lani pri nas čutili kar 161 lokalnih in 23 oddaljenih potresov. Slovenija namreč leži na tektonsko aktivnejšem območju, zato se tak potres, kot se je zgodil v Petrinji, lahko zlahka pojavi tudi pri nas. Kaj je treba narediti, da se hrvaški scenarij ne bi ponovil tudi v Sloveniji?

So slovenske elektrarne potresno varne?
05. 01. 2021 19.07Kako potresno varne pa so naše elektrarne? Nuklearna elektrarna Krško se je, kot je znano, po potresu na Hrvaškem samodejno zaustavila. Vendar pa strokovnjaki ob vsakem tresenju tal pomirjajo, da je bila grajena izjemno trdno in protipotresno varno. Potresnega sunka iz Petrinje pa ni začutila samo nuklearka, ampak tudi Termoelektrarna Šoštanj in Dravske hidroelektrarne. Kaj bi se lahko zgodilo, če bi bil potresni sunek močnejši?

Kako varne so stavbe v Sloveniji pred močnimi potresi?
30. 12. 2020 07.16Silovit potres z epicentrom v kraju Petrinja na Hrvaškem je prestrašil tudi številne Slovence. Pri tem se poraja vprašanje, ali je Slovenija pripravljena na tako močan potres z magnitudo 6,2, kot so ga zabeležili naši južni sosedi. Naša država namreč leži na potresno aktivnem območju. Kako varne so naše stavbe pred tovrstnimi naravnimi nesrečami?

Študentsko življenje v znamenju korone
01. 10. 2020 06.00Povsem v znamenju novega koronavirusa se začenja študijsko leto 2020/2021. Študij bo večinoma potekal hibridno – del v živo, del pa na daljavo. Za mlade to pomeni manj obiska predavalnic, manj stikov s profesorji in sošolci in tudi manj pristnega študentskega življenja. Za univerze pa predvsem ogromen strošek. Na ljubljanski ga ocenjujejo na pol milijona evrov in pričakujejo pomoč države. Razdvajajo tudi maske: je res mogoče imeti kakovostno predavanje z masko na obrazu?

Primož Roglič – za las prekratek na največji dirki do zdaj
21. 09. 2020 06.00Primož Roglič je bil po sezoni 2019, ki jo je končal kot številka ena na lestvici Mednarodne kolesarke zveze, še korak bližje največjemu uspehu v karieri, a ga je v kronometru na dirki po Franciji ugnal Tadej Pogačar in mu za nameček vzel še rumeno majico zmagovalca Toura.

Na Obali in v Moravskih Toplicah kot oreh debela toča
17. 08. 2020 07.01Gasilci imajo spet polne roke dela. Močan veter v občini Šentrupert je deloma razkril tri strehe stanovanjskih hiš in dveh gospodarskih poslopij. Najdebelejša toča, tudi v velikosti kokošjega jajca, je padala v okolici Moravskih Toplic ter na območju med Dravogradom in Muto. V Sevnici je podrlo več dreves in semafor. Na območju Mute je brez elektrike ostalo 70 odjemalcev, v okolici Ptuja pa je voda zalila več cest.

Pohvale Dončiću po novi izjemni predstavi: Plačal bi, da bi ga lahko gledal
09. 08. 2020 20.49Luka Dončić je ob zmagi Dallas Mavericksov nad Milwaukee Bucksi odigral eno najboljših tekem sezone in vnovič dokazal, da je med najbolj vročimi posamezniki NBA-dogajanja v "mehurčku". V mislih vseh je po zmagi nad vodilno ekipo lige s 136 : 132 ostala njegova spektakularna in rekordna 19. podaja, ko je v podaljšku pred očmi kandidata za nagrado MVP Giannisa Antetokounmpa zaposlil Maxija Kleberja.

Nova koča na Okrešlju bo sodobna, kdaj bo zgrajena, odvisno od financ
04. 07. 2020 07.00Če bo vse po sreči, bodo Frischaufov dom na Okrešlju, ki je lani zgorel zaradi napake na električni napeljavi, začeli graditi julija. Trenutno delavci rušijo ostanke starega objekta, v zasilni koči pa planinci lahko dobijo čaj ali kavo. Kdaj bo koča pod streho in kdaj bo zaživela v polni meri, je odvisno predvsem od financ.

Novi ukrepi zoper koronavirus: 'S torkom se ukinja letalski promet'
15. 03. 2020 08.35Širi se nabor ukrepov zoper koronavirus. Vrata bodo jutri zaprli lokali, ustavlja se javni promet. Taksiji bodo lahko vozili, vendar bodo morali vozniki pred vstopom novega potnika vozilo razkužiti. Sestali se bodo direktorji bolnišnic v zvezi z ukrepi za omejevanje širjenja koronavirusa. Bojana Beovič, vodja strokovne skupine, ki zagotavlja podporo kriznemu štabu za zajezitev in obvladovanje epidemije, je povedala, da je pri treh bolnikih stanje zelo resno.