V Sloveniji so do 14. ure našteli 219 okužb z novim koronavirusom. Testirali so 6156 oseb.
Kot je povedal Jelko Kacin, glavni govorec vladnega kriznega štaba, bomo storili vse, da bi zajezili virus. Spremeniti pa je treba vedenje ljudi: ''Danes ob takšnem lepem vremenu v Ljubljani ljudje posedajo po parkih, sedijo drug ob drugem in se obnašajo, kot da virusa tukaj ni. Virus je med nami, hitro se širi, ko bo inkubacijska doba mimo, se bodo pokazali efekti. Zadnji trenutek je, da se začnemo obnašati odgovorno, do sebe in do svojih bližnjih, opozarja.''
Infektologinja Bojana Beović je pred današnjim sestankom z direktorji bolnišnic v zvezi z ukrepi za omejevanje širjenja koronavirusa povedala, da vstopne točke spreminjajo v ambulante za obravnavo bolnikov s covid-19. Po njenih besedah je sicer pri treh bolnikih s koronavirusom stanje zelo resno in se so resno ogroženi.
Vsi trije bolniki, pri katerih je stanje zelo resno, se zdravijo v Ljubljani, je povedala Beovićeva.
Beovićeva je danes pojasnila, da ne potrebujemo več brisov in testiranj vseh kontaktov okuženih. Pač pa je treba bolnika, ki ima sum na bolezen, ki jo povzroča novi koronavirus, torej covid-19, pregledati in se nato odločiti za testiranje, da bodo vedeli, kako ga obravnavati.
Ob tem je dejala, da del bolnikov niti ne bo pregledan, pač pa bo svoje stanje sporočil po telefonu in se po dogovoru z zdravnikom dogovoril, kako naprej. Del okuženih ima namreč "blažje respiratorne težave, zaradi katerih se tudi sicer ne hodi k zdravniku ali v bolnišnico".
V fazi, ko se bolezen širi, kot se, se jim zdi namreč testiranje kontaktov, "ki so lahko danes in jutri še negativni, potem pa pozitivni", trošenje brisov in ljudi po nepotrebnem, je povedala infektologinja.
Na današnjem sestanku z direktorji bolnišnic bodo sicer po njenih besedah spregovorili tudi o pripravi kliničnih poti bolnikov, torej, kako gre bolnik po bolnišnici - kje se testira, kje čaka na potrditev testa in potem, kje je obravnavan.
Po njenih informacijah je osebne varovalne opreme dovolj, glede respiratorjev pa je dejala, da je treba še "identificirat potencialno vse tiste, ki se uporabljajo za kak drug namen".
Slovenija bo ob polnoči zares obstala. Vlada pripravlja sklep, s katerim bo zaprla vse gostinske lokale. Veljati bo jutri, so za STA potrdili v uradu vlade za komuniciranje. Gostincem priporočajo, naj ne nabavljajo zalog. Odlok, ki bo uvedel zaprtje, bo predvidoma objavljen popoldne.
Gospodarski minister Zdravko počivalšek pa je na Twitterju k temu dodal, da je v pripravi odlok za prepoved neposredne prodaje blaga in storitev potrošnikom. "Trgovine z živili, lekarne, banke, pošte in bencinske črpalke bodo odprte. Dostava hrane ter nekaj storitev na dom bo možna. Strogi ukrepi so nujni za zmanjšanje širitve koronavirusa," pravi minister.
Mnogi gostinci po državi so sicer še pred napovedjo tovrstnih ukrepov začeli javnost obveščati, da zapirajo vrata. V soboto je bilo mogoče na družbenih omrežjih zaslediti oglase lokalov, ki so pred zaprtjem hrano ponujali po znižanih cenah ali kot donacijo pomoči potrebnim.
Od polnoči prepovedan tudi javni prevoz, zapira se letališče Jožeta Pučnika
Od polnoči bo prepovedan tudi javni prevoz. Ob polnoči v ponedeljek se zapira tudi letališče Jožeta Pučnika. Jelko Kacin je ob robu današnjega sestanka z direktorji bolnišnic napovedal, da se bo s torkom ustavil tudi letalski promet. Omejitev bodo uveljavili dan pozneje kot za siceršnji javni promet. Taksiji bodo sicer še lahko vozili, vendar bodo morali vozniki pred vstopom novega potnika vozilo razkužiti.
Na številna vprašanja, kako naj ljudje, ki morajo na delo, tja tudi pridejo, pristojni minister Jernej Vrtovec zaenkrat pravi - vsi, ki lahko delajo od doma - naj delajo od doma. Ostali naj se na delo odpravijo z avtomobilom, s prijatelji ali družinskimi člani: "Predlagal pa bom, da se sprosti plačilo parkirnin, da ljudje ne bodo plačevali parkirišč."
Vlada sicer že pripravlja nabor ukrepov za pomoč gospodarstvu zaradi posledic širjenja koronavirusa, da bi ohranila delovna mesta in likvidnost podjetij.
Kaj pravi ljubljanski župan?
Ljubljanski župan Zoran Janković je meščane nagovoril prek Facebooka. "Prihajamo v najtežje obdobje in moramo biti samoodgovorni. Upoštevati moramo vsa navodila, ki jih data Nacionalni institut za javno zdravje in ministrstvo za zdravje. Pri tem pričakujem, da smo pogumni, da nismo panični in da smo predvsem solidarni. Pazimo in poskrbimo, da bo obdobje teh 14 dni minilo v čim manjši meri okužb," je dejal v videonagovoru.
Naštel je ukrepe, ki so jih v ljubljanski občini sprejeli v zadnjih dneh. Med njimi je izpostavil, da so se srečali z direktorji zavodov in podjetij ter ravnatelji vrtcev in šol. Vsem sodelavcem (12.000) so omogočili delo od doma, v tesnih stikih pa so z ljubljanskim UKC in ZD Ljubljana.
Omenil je tudi pripravljenost ponudbe uporabe dodatnih objektov za potrebe obvladovanja epidemije, če bo to potrebno.
Lastnikom mesečnih vozovnic Ljubljanskega potniškega prometa sporoča, da bodo te veljale še v aprilu. Od danes od 12. ure so vsa parkirišča v mestu, ki so v lasti občine, prosta oziroma brezplačna, izjema so garažne hiše.
"Trgovine z živili morajo ostati odprte, poskrbeti moramo, da so vsi preskrbljeni. Hvala vsem prostovoljcem, ki pomagajo, da dobijo vse potrebščine starejši tako doma kot v domovih za starejše. Bi pa pozval vse prebivalce, da ne delajo panike in ne kupujejo potrebščin na zalogo, kajti vlada zagotavlja, da ima dovolj rezerv vsakega blaga," je o trgovinah dejal Janković.
Zjutraj je Janković sicer zavrnil očitke, da se zadnje dni ni dovolj oglašal, na vprašanje, zakaj ni sledil ukrepom v Mariboru in na Ptuju - kjer so se župani sami odločili, da ustavijo mestno življenje - pa je odgovoril: "Zgledu, kdo bo več zaprl, ne bom sledil."
Je pa opozoril na težave z varstvom za otroke zaposlenih v ljubljanskem kliničnem centru.
Maribor se je ustavil
Mariborska občina in podjetje Marprom pa sta se v skladu z odločitvijo kriznega štaba vlade zaradi zajezitve širjena okužbe s koronavirusom odločila že danes povsem ustaviti mestni potniški promet. Mariborski mestni avtobusi od devete ure zjutraj ne vozijo več na nobeni liniji, prav tako so zaprli blagajno in informacije na glavni avtobusni postaji.
Kot so ob tem dodali na mestni občini, bo ukrep popolne ustavitve mestnega avtobusnega prometa veljal do nadaljnjega, pri čemer se potnikom zahvaljujejo za razumevanje, o vseh naknadnih spremembah pa jih bodo obveščali.
Mariborski župan Saša Arsenovič je sicer že sinoči odredil tudi zaprtje vseh lokalov v občini. To vključuje tako gostinske lokale kot druge poslovne prostore, kot so cvetličarne in frizerski saloni.
Ukrepi tudi na Ptuju
Na mestni občini Ptuj so se odločili z današnjim dnem izdati odredbo o prepovedi obratovanja vseh gostinskih in drugih lokalov ter neživilskih trgovin. Kot so pojasnili, so se tako odločili, ker se nekateri še vedno obnašajo neodgovorno in razmer ne jemljejo resno.
Prav tako bodo do preklica zaprli javne sanitarije ter prepovedali zadrževanje in druženje na javnih površinah, saj pričakujejo, da bo podoben ukrep vsekakor uveljavljen tudi na ravni celotne države.
Ob tem na Ptuju pristojne pozivajo k sprejemu jasnih navodil za živilske trgovine in k zaščiti vseh zaposlenih v izpostavljenih sektorjih. "Nujno je, da za živilske trgovine sprejmemo enoten protokol, saj nam nobena samoizolacija in zapiranje vse povprek ne bosta pomagala, če se bodo ljudje množično in nekontrolirano zbirali in gnetli v prodajalnah," meni županja Nuška Gajšek.
Ptujska županja je prav tako pozvala k ukrepom zaščite delavcev v vseh podjetjih z velikim številom zaposlenih.
Za občane, ki so oboleli in so v domači oskrbi, pa nimajo možnosti pomoči svojcev in oskrbe s hrano ter drugimi nujnimi zadevami, bodo na Ptuju poskrbeli v sodelovanju z območnim združenjem Rdečega križa. Za pomoč se lahko v času uradnih ur občinske uprave obrnejo na številko 02 748 29 99 ali na elektronsko pošto obcina.ptuj@ptuj.si.
V najstarejšem slovenskem mestu bodo v času zaprtja vzgojno-izobraževalnih zavodov zagotovili tudi nujno varstvo otrok. Ravnatelji osnovnih šol bodo v ponedeljek preko e-asistenta pozvali starše, da sporočijo, ali varstvo potrebujejo, od torka pa ga bodo omogočili na vseh šolah z izjemo podružnice Grajena.
Nujno varstvo bo sicer organizirano le za učence od prvega do vključno petega razreda, katerih starši bodo nujno potrebovali varstvo, ker so v času epidemije zaradi svojih poklicev dolžni opravljati delo in bodo to izkazali s pisno izjavo delodajalca. Skupine ne bodo večje od šest otrok.
Ponekod pa še kar prirejajo zabave?
Mnogi gostinci po državi so sicer še pred napovedjo tovrstnih ukrepov začeli javnost obveščati, da zapirajo vrata.
Danes so številni tudi znova dan "izkoristili" za skupinske odhode v naravo, naši bralci poročajo celo o piknikih večjih skupin ljudi.
Prav tako naj bi "zasebne" dogodke organizirale skupine mladostnikov. Nekateri se o takšnih "podvigih" hvalijo na družbenih omrežjih.
Na tem mestu bomo torej ponovili besede pristojnih - ostanite doma, poskrbite zase in bodite odgovorni do drugih. Tokrat lahko vaše nespoštovanje navodil kdo plača tudi z življenjem.
Posnetek, ki je sprožil toliko zgražanja objavljen, ker je bil prednastavljen, policija potrdila, da zabave ni bilo
Je pa ogromno razburjenja na družbenih omrežjih povzročil posnetek iz velenjskega kluba. Ta se je znašel na Instagramu lokala in se po spletu razširil kot požar, saj je prikazoval zabavo v klubu.
A se ta pravzaprav ni zgodila, zato je bila jeza, uperjena zoper klub odveč, sprožila pa jo je - napaka. "V centru Galactica in v Space bar Velenje se zavedamo nevarnosti, ki jo za vse na spredstvalja novi virus covid-19. Center Galactica je med prvimi zaprl svoja vrata v izogib širjenju virusa. Tudi v Space baru se zavedamo nevarnosti širitve virusa, zato so bile vse prireditve odpovedane oziroma preložene za nedoločen čas. Prišlo pa je do avtomatske objave ob 21.uri, ki je bila posledica prednastavljenega marketinga, za kar se vsem iskreno pravičujemo," so zapisali v pojasnilu.
Da tam ni bilo nobene zabave, so nam potrdili tudi na PU Celje, kjer so povedali, da so se policisti po prijavi odpravili v lokal, kjer pa se ni dogajalo prav nič spornega. V Lokalu so sicer prepričani, da je situacijo izkoristila - konkurenca.
V torek bo mobilna bolnišnica stala
Prvi del mobilne bolnišnice pred vojašnico Edvarda Peperka v Ljubljani je že postavljen, je prek Twitterja sporočil obrambni minister Matej Tonin. Po njegovih besedah so dela v polnem teku, bolnišnica pa bo nared do torka in bo lahko sprejela do 120 bolnikov.
Vladni predstavniki se bodo danes sestali tudi z direktorji vseh slovenskih bolnišnic in zdravstvenih domov. V ponedeljek pa bo potekal sestanek z direktorji domov za starejše, glede na to, da so prav starejši najbolj ogrožena kategorija. Kot so po sobotni seji kriznega štaba poudarili v vladnem uradu za komuniciranje, se je treba organizirati tako, da bodo zaposleni v teh ustanovah lahko kos izzivom in da bodo našli dodatne dovolj usposobljene delavce, ki bodo pri tem pomagali.
V pripravi je tudi nabor ukrepov za pomoč gospodarstvu zaradi posledic širjenja koronavirusa, z namenom ohranitve delovnih mest in likvidnosti podjetij, so še sporočili iz Ukoma.
K maši na splet
Prepoved druženja bi lahko prizadela tudi mnoge vernike, klasičnih nedeljskih maš danes namreč ni bilo. A je pa več duhovnikov v želji, da bi ostali blizu svojim faranom, maše predvajalo preko spleta.
KOMENTARJI (4588)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.