Slovenija

V Mozirju že tretjič letos poplavljene štiri hiše, zaliti tudi objekti v Rečici ob Savinji

Mozirje, 05. 11. 2023 13.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Anja Kralj, STA
Komentarji
60

Prebivalci štirih hiš v Mozirju od avgustovskih poplav živijo v strahu, saj se nimajo kam umakniti pred naraslo vodo, ki ogroža njihove hiše. Čeprav jim občina in država obljubljata pomoč in so na seznamu za preselitev, je postopek prepočasen, opozarjajo prebivalci, ki jim je ob tem deževju znova poplavilo hišo. Umakniti se nimajo kam. V Rečici ob Savinji pa so zjutraj sprožili sireno, ki opozarja na nevarnost poplav, saj je reka Rečica prestopila bregove ter zalila sedem stanovanjskih in gospodarskih objektov, je dejal poveljnik civilne zaščite Rečica ob Savinji Ciril Turk. Eno kmetijo ogroža plaz, se pa stanje umirja; reki sta se že vrnili v svojo strugo.

Na nas so se obrnili prebivalci iz Lok pri Mozirju, ki opozarjajo, da so njihove hiše letos že tretjič pod vodo, saj jim kljub obljubam občine in države, da bodo zadevo po avgustovskih poplavah, ko je Savinja na tem območju odnesla škarpo, zdaj pa voda zato nenehno ogroža in se razliva okoli njihovih hiš, uredili, še niso priskočili na pomoč.  Kot so nam povedali, so poplavljeni tudi notranji prostori njihovih domov.  

Župan Občine Mozirje Ivan Suhoveršnik je za STA sicer pojasnil, da so bile zdaj že tretjič letos poplavljene štiri hiše, v eni od teh prebivalci še vedno živijo. Prebivalci vseh teh hiš so sicer na seznamu za nadomestno gradnjo. Kot pa so nas opozorili prebivalci hiš, je težava v tem, ker se zdaj pred vodo nimajo kam umakniti, obljubljajo jim tudi premični bivalni objekt, a to se še ni zgodilo.  

Na območju Mozirja sicer opazujejo tudi nekaj plazov, ki pa za zdaj hiš in infrastrukture ne ogrožajo, je še povedal Suhoveršnik. Kot največji problem Suhoveršnik izpostavlja, da Savinja ni ustrezno očiščena, čeprav na to ves čas opozarjajo. "Res se premalo naredi," je opozoril. Z vprašanji smo se tudi sami obrnili na občino Mozirje, odgovore še čakamo. 

Poplavljeni tudi v Rečici ob Savinji 

Prebivalce, ki živijo ob Rečici, so s sireno obvestili, da so umaknili svoja vozila in spremljali vodostaj, ki je pozneje prenehal naraščati, je pojasnil Turk. Evakuacije niso bile potrebne. Plaz ogroža eno kmetijo in tri ceste, ki so zaradi tega neprevozne. Zaprt je tudi Grušoveljski most.

Tudi Savinja se je na določenih delih razlila prek nasipa po razlivnem območju, sta se pa tako Rečica kot Savinja že umaknili nazaj v svojo strugo, je dejal.

Narasla Savinja v drugih občinah ni povzročala prevelikih preglavic. So pa župani izpostavili, da je bil vodostaj Savinje in drugih hudournikov višji kot prejšnji petek, ko je bilo razglašeno rdeče vremensko opozorilo.

V občini Luče se je po besedah župana Klavdija Strmčnika sprožil plaz Jelen. Ob njem namreč teče potok, ki ob obilnejšem deževju na cesto nanosi material. Tokrat cesta ni bila poškodovana, je bila pa nekaj časa neprevozna. Ponoči so predvsem spremljali plaz v naselju Struge, od koder so sicer prebivalce evakuirali že pred časom, težav pa tokrat ni povzročal.

Na Ljubnem ob Savinji hujših razlivov ni bilo, je pa poškodovanih nekaj cest, ki so jih po avgustovskih poplavah vzpostavili kot začasne dovozne poti, je za dejal župan Ljubnega Franjo Naraločnik. Nekaj težav imajo s plazenjem terena, a jih opazujejo. "Upamo, da bomo, ko se nam v naslednjem tednu pridruži še tehnična pisarna, še bolj intenzivno in strokovno pristopili k opazovanju teh plazov," je dodal.

Vreme je sicer povzročalo nevšečnosti tudi drugod. V soboto je plaz v naselju Spodnji Razbor v občini Slovenj Gradec odtrgal 50 metrov cestišča, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

V Krčevini pri Vurberku v občini Ptuj pa so v soboto gasilci Prostovoljnih gasilskih društev Ptuj in Grajena s pomočjo čolna iz poplavljenega stanovanjskega objekta evakuirali eno osebo. Poplavljeno območje so tudi pregledali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Svnski
06. 11. 2023 08.14
Še se tako pogosto dogaja bi lahko že kaj ukrenili. Obzidje sezidajte okoli stavb viskoko 3 metre. pa pumpe noter.
Miskic a
06. 11. 2023 08.13
+2
Obljubljali 🤭 tamo gdje mnogo obecavaju malo torbu ponesi. Pa se nekaj": ponavadi dajo bonbone, da boste malo pozabili, da so vam obljubljali bicikil.
Slava b
05. 11. 2023 21.57
+1
Marsikatera hiša je bila potrebna obnove že pred poplavami.Nekateri bodo dobili novo,plačevali bodo pa zanjo tudi tisti,ki živijo v najemu.Kdo pa meni in se mnogim drugim plačuje kredit za stanovanje.
brezvode
05. 11. 2023 20.40
+3
Narod nehvaležen, samo čaka da jim bo kdo kaj dal
Kucel
05. 11. 2023 19.29
+1
Sem hotel graditi na živem blatu pa mi niso izdali gradbeno dovoljenje.
celjan2
05. 11. 2023 19.29
+3
kdo še pleše?
jutri_pa_res
05. 11. 2023 19.18
+4
Kolikor vidim po naši soseščini, v primerih poplav ali potresov država obnovi javno infrastukturo (ceste, mostove, bolnice...), privat lastniki pa se morajo znajti kakor vedo in znajo, kolikor imajo zavarovano je OK, sicer pa nekaj malo pomoči za preživetje prvega šoka, potem pa nič. Recimo po potresu na Hrvaškem leta 2020 je Petrinja še vedno razrušena in 4000 ljudi še vedno živi v zabojnikih. Tako da ne vem, kaj ljudje pričakujejo...
jutri_pa_res
05. 11. 2023 19.21
+5
Potres v Italiji je bil pred 14 leti. Zaradi potresa je v regiji Abruzza brez strehe nad glavo ostalo najmanj 67 tisoč ljudi. V projektu gradnje protipotresnih stanovanjskih poslopij so do zdaj zagotovili nova bivališča 17 tisoč ljudem. Se pravi, so nekje na četrtini obnove, in to osma na svetu gospodarska sila. Zavedajo se namreč, da lahko gospodarstvo obremeniš samo do določene meje, prav tako se ne moreš neskončno zapufati. Holob bi pa kar v 5 letih porihtal zdaj že 10 milijard škode.
Covid 19
05. 11. 2023 18.12
+19
Hoteli ste hiške ob potokih ne? Zdaj je pa država kriva.. Ne govorim za območja, ki jih ne poznam, govorim pa z zagotovostjo pri nas. Vikende in hiše so si gradili na zidovih štal in barak,po bregovih in ob potokih. To niso starogradnje temveč novogradnje na črno s podkupovanjem. Jezi me in najraje bi napisal imena in priimke, pa še delovna mesta.. Zdaj, ko drsijo plazovi in reke prestopajo bregove in je to čisto normalno, je pa vik in krik, pa država plačaj, ker niste uredili strug!!! Jaz bi šel prvo preverit, kako je bil objekt zgrajen in s kakšnimi dokumenti.Vi dragi graditelji, zakaj ne greste gradit pod vznožje Etne in se potem zgražajte, kako so se spremenile naravne sile in pojavi in je država kriva, ker ni spravila lave mimo vašega objekta. Ma pejte k vragu.
Stauffenberg
05. 11. 2023 18.38
+9
Vem za kraj ob Kolpi, kjer je samo miln ob reki, tega vsako leto zaliva. druge hiše so na vspetini nedaleč stran, meni je že dolgo jasno zakaj.
Kollerik
05. 11. 2023 19.24
+3
Kritik1900
05. 11. 2023 19.27
+7
Kdo je pa podpisan pod gradbeno dovoljenje in zakaj je slednje bilo odobreno na poplavljenem območju?
Skinwalker
05. 11. 2023 18.12
+8
Vedno so in vedno bodo obstajale poplave.
Klasik
05. 11. 2023 17.30
+8
Pojdite v Rastke, Ljubno ob Savinji,niso bile črnogradnje, niti blizu vode, ampak se je začelo mnogo dlje od zaseka. Mogoče so pa krive privat hidroelektrarne,ki rastejo kot gobe po dežju🤑
majmun11223344
05. 11. 2023 17.23
+4
V neki vaši z par sto dušami, živijo ljudje za poplavnim nasipom, ki je bil uničen torej veš čas živijo na rizične področju. Kdaj so bile hise zgrajene? So imele takrat dovoljenja? So bile črne gradnje, ki so bile legalizirana? Sicer pa zavarujte si jih, če že živite za jezom, na poplavne področju, čemu bi vam mi plačevali?
wsharky
05. 11. 2023 17.19
+1
ampak z okna pa je lepo v reki lovit ribe a ne
Lojze Biber
05. 11. 2023 17.13
-5
Ni se vam pošlo s kablovjem, tudi če ste šponal do amena. Bo treba ponoviti konec tedna.
daiči
05. 11. 2023 17.03
+5
vrag je k maš bajto niži od ceste...
Raček Pujsaček
05. 11. 2023 16.47
+4
Bojda da je bil včeraj potres z visoko stopnjo v Nepalu! Veliko mrtvih!!
Buča hokaido
05. 11. 2023 16.51
+0
anatomija
05. 11. 2023 16.43
+13
Pregledati postopke kako so pridobili gradbene dokumente . Tisti , ki so gradili na črno in to pridobili gradbeno dovoljenje z jokanjem in stokanjem , da nekje morajo živeti naj sami poskrbijo za protipoplavno varnost svojih domov . Prepričan sem , da večina pridobila gradbeno dovoljenje ko je bila hiša že narejena in jim je grozilo rušenje zaradi črne gradnje na nezazidljivem območju
MajaZzz
05. 11. 2023 16.28
+7
Gdo sploh zivi spodaj? Stari starsi oziroma noben. Pometali Ste stran vso pohistvo Ki Je bilo iz casa yuge. 4. August Dan kosovnih odpadkov. Vemo kupim Nov kavc starega dam v spodnji stuk,...in tako naprej nic vrednega ni odneslo nobenmu v spodnjem stuku ne 4. In ne sedaj.
zasvobodo22
05. 11. 2023 16.15
-3
svecke lazejo ,da ce bi bil.njihov psihopat na oblasti bi svetilo samo sonce a problem je ker jansisti se vedno povsod na funkcijah delajo zgago po narocilu jansarija. in res zamerimo golobu da ni pocistil v letu in pol z jansizmom
Skunk Works
05. 11. 2023 16.14
+15
Nisem nek teoretik zarot, še daleč manj verjamem v zeleni nateg oziroma zeleni prehod, vem da moj dizel s 180 km v celoti gledano skozi izdelavo, življenjsko dobo in uporabo ter prevožen km, ter razgradnjo, pusti na tem planetu manj svinjarije od ene električne tesle, da je prehod v celoti na sončno in vetrno energijo pravljica za lahko noč, nekaj kar je nemogoče in absolutno neizvedjivo itd....Mi je pa jasno nekaj. Takole po domače. Če posekamo en hektar gozda in ga spremenimo v travnik ali njivo, se spremeni mikroklima. Če ta en hektar zasfaltiramo ali zbetoniramo se spremeni še bolj. Sedaj to pomnožimo z več milijardami hektarov, ki jih je človek spremenil po svetu in dobimo površine skoraj v velikosti manjših kontinentov ali večjih držav, ki smo jim spremenili vpojnost in odbojnost celega spektra sončnega sevanja, vodne pare prašnih delcev, upor na zračne tokove in vetrove, in vsega ostalega, kar sploh še vse ne razumemo, kako potem vse skupaj v globalnih in lokalnih sistemih deluje in kakšen medsebojni vpliv ima. Tukaj smo vsekakor sprožili določene spremembe. Poglejte samo google earth in zumirajte okoli velikih jezerv S Ameriki. Sami kvadrati milja x milja v smeri sever jug preko pol kontinenta. Neverjetno, kakšnih razsežnih posegov preko kontinentov je zmožen človek. Tam kjer so bili nekoč gozdovi, mokrišča, sedaj pa umetna polja, odvodnjavanja umetne struge, ceste mesta, na tisoče, desettisoče km2 betona in asfalta, potem spet umetna kmetijska krajina in tako spremenjeno pol in več kontinenta. Posekali smo verjetno dosti preko polovice gozdov ki so nekdaj obstajali. In tako po celem planetu, po kopnem seveda. In potem vsak dan na stotine in stotine milijonov avtov, letal, ladij kaminonov, stavb, tovarn, ki se ogrevajo in hladijo, nonstop, kot nekakšen večni tekoči trak, ki se nikoli ne ustavi. Nihče me ne bo prepričal, da to ni na nek način spremenilo tudi podnebja. In znanost še sploh ne razume vse te kompleksnosti. Pa pustimo sedaj CO2. Enostavno preveč nas je in preveč smo posegali naravo in kompleksne ekosisteme, da se ne bi nič poznalo. Koliko in kako se to pozna, pa je druga zgodba, ki je za zdaj znanost še ne zmore razumeti v celotnem obsegu. Vidimo pa, da nas nekaj vedno bolj tepe po glavi. Smo kot termiti v leseni hiši, ki se razmnožujejo kot nori, in glodajo, da se stene in stropovi povešajo, vedo da nekaj ni prav, samo ne razumejo pa matematike fizike in statike, ker so pač na prenizki stopnji. Kot mi...Ta nekoč rajski neverjetno uravnotežen in biološko pester planet smo zasvinjali, zagužvali, zagravžali, uničili ogromno rastlinskih in živalskih vrst, ter oceane zasvinjali s plastiko....Kakšen smisel ima vsa ta gužva, smrad in hrup mest in velemest, ko pa smo bitja narave in del narave. To se sprašujem....
Covid 19
05. 11. 2023 18.18
+0
flojdi
05. 11. 2023 18.53
+1
Kollerik
05. 11. 2023 19.42
Si bolj razgledan, kot sem mislil, edino če ni kak copi paste....
Perivnik
05. 11. 2023 16.12
+6
Trikrat poplavilo, Golobova vlada pa nič?? Saj ni poplavilo 3 x v enem tednu, zagotovo prvič v začetku avgusta, sedaj je november pa niso uredili nobene struge. Ljudi bi selili in "prodali" stanovanja in dobili procente, za stiske ljudi jim je kaj malo mar. Ne kaj malo, popolnoma nič.
Buča hokaido
05. 11. 2023 16.45
+10
Kaj pa delajo župani? Berejo zakone o tem, kaj smejo in česa ne smejo?
Klasik
05. 11. 2023 17.26
+7
Oni so🐓, ko si ustvarjajo občinske "spomenike", ko je pa treba storiti kaj za občane se skrijejo.
majmun11223344
05. 11. 2023 17.26
+3
Gradit na poplavne področju, za jezom, in potem naj mi plačujemo ko jih zalije. Ja pa še kaj