epidemiološka situacija

Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa zaključila z delom

24. 02. 2023 12.01

Epidemiološka situacija v Sloveniji je stabilna, zato ni več potrebe po delovanju posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa, je sporočil vodja skupine Mario Fafangel. Ob tem se je vsem zahvalil za sodelovanje. So pa odločevalcem poslali nov dokument z usmeritvami za srednje in dolgoročno obvladovanje covida-19.

Jeseni v šolah ključna prezračevanje in prepoznavanje okuženih, o maskah niso razpravljali

10. 08. 2022 08.32

Ključna ukrepa, ki preprečujeta prenos okužbe v šolskem okolju, sta ukrepa prezračevanja in ukrep izločanja okuženih iz šolskega procesa, je pojasnila Nina Pirnat iz NIJZ. Povedala je, da bo ukrep samotestiranja tokrat vezan na domače okolje. Osebe, ki zbolijo, naj ostanejo doma in naj se samotestirajo, zato da osebe z znaki respiratornih obolenj sploh ne vstopijo v šolsko okolje. To so sicer strokovna priporočila, je poudarila. Odlokov, kot ste jih bili vajeni v preteklosti, ni več, je pojasnila. Tistim, ki nimajo znakov okužbe dihal ali niso bili v stiku z obolelimi, se v tem trenutku ne bi bilo treba samotestirati. Tako imenovano obdobno samotestiranje bi se lahko vrnilo ob višji stopnji okužb. "Nošenja mask nismo obravnavali, vendar ni usmeritev, da bi bile maske v šolskem procesu v osnovni šoli prisotne," je povedala Pirnatova.

'Število primerov smrti zaradi covida ne narašča intenzivno'

14. 07. 2022 09.48

Število okužb s koronavirusom v aktualnem valu še vedno narašča. Sedemdnevno povprečje je po najnovejših podatkih Covid-19 sledilnika zraslo na 1389. V sredo pa so potrdili 1738 okužb. Počasi narašča tudi število hospitalizacij, vendar Nuška Čakš Jager iz NIJZ poudarja, da so bolnikih v intenzivnih enotah tudi primarno zaradi drugih bolezenskih stanj.

Minister za zdravje zagotovil: Obveznega cepljenja proti covidu-19 ne bo

28. 06. 2022 08.38

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da bo odslej glavno vlogo pri obvladovanju epidemije covida-19 imela stroka. Kot je poudaril, moramo covid-19 umestiti v naš zdravstveni sistem. Zagotovil pa je, da obveznega cepljenja proti covidu ne bo, prav tako ne bo več spreminjanja ukrepov čez noč. Epidemiolog Fafangel je poudaril, da je epidemiološka situacija sicer resna, a ne tako grozna, kot je videti na prvi pogled, saj nove podrazličice ne povzročajo hujših potekov bolezni, kot je bilo značilno za prejšnje različice. Kot poudarja, je za zaščito pred covid-19 na voljo paleta sprejemljivih ukrepov, za katere se bodo posamezniki, da bodo zaščitili svoje zdravje in zdravje drugih, prostovoljno odločali sami.

WHO meni, da se epidemiološka situacija v Severni Koreji poslabšuje

02. 06. 2022 09.50

Svetovna zdravstvena organizacija je podvomila v trditve Severne Koreje o napredku v boju proti izbruhu bolezni covid-19. Zaradi pomanjkanja verodostojnih podatkov meni, da se situacija v resnici slabša.

So strogi ukrepi v bolnišnicah po dveh letih epidemije še nujni?

30. 03. 2022 20.12

V slovenskih bolnišnicah zaradi epidemije še vedno veljajo izredne razmere – stroge omejitve obiskov, preverjanje pogoja PCT, redno testiranje vseh hospitaliziranih bolnikov. Nekateri svojci, ki ne morejo do bolnih sorodnikov, se ob tem sprašujejo, ali so tako strogi ukrepi po dveh letih epidemije in ob blažjem omikronu še nujni. Za zdaj da, odgovarjajo v bolnišnicah. Kljub vsem omejitvam se namreč še vedno soočajo z vdori virusa na bolnišnične oddelke.

Na Otoku odpravili vse omejitve potovanj, v Avstriji maske spet obvezne v notranjosti

18. 03. 2022 12.22

Čeprav število okužb z novim koronavirusom ne pada, Velika Britanija s petkom odpravlja vse ukrepe proti pandemiji covida-19 pri potovanjih v državo in iz nje. Sproščanje ukrepov za vstop v državo je napovedala tudi Češka. Na Hrvaškem so sprostili več ukrepov, predvsem glede javnega zbiranja. Skoraj dva tedna po odpravi večine ukrepov za zajezitev novega koronavirusa pa bo Avstrija zaradi hitrega porasta števila okužb znova zaostrila ukrepe.

Vse več okuženih šolarjev: 'V enem razredu samo dva učenca, v nekaterih le pet'

02. 02. 2022 19.04

Največ potrjenih primerov okužbe je med otroki, v starostni skupini med pet in 14 let jih je bilo včeraj 4633. Zaradi tega ponekod že zapirajo vrtce in šole. Podružnična šola v Cerknici je zaprte že več dni, jutri bosta zaprta tudi vrtec in šola v Cankovi. Otroci bodo imeli pouk na daljavo, čeprav je bolna tudi skoraj polovica zaposlenih.

Nove izjeme pri karanteni, učenci domov šele, ko je okuženih 30 odstotkov znotraj oddelka

17. 01. 2022 05.50

Karantene so trenutno v enormnih številkah – samo epidemiološka stroka jih na teden izda tudi več kot 40 tisoč. Vlada je zato po posvetu z epidemiologi med nove izjeme pri karanteni uvrstila zaposlene v zdravstvu, sociali in šolstvu, pod pogojem, da se sedem dni od visoko tveganega stika vsakodnevno testirajo in uporabljajo zaščitno masko tipa FFP2. Ves razred ali skupina v vrtcu pa bo šla v karanteno šele, ko bo okuženih več kot 30 odstotkov učencev znotraj oddelka v 14 dneh. Spremembe bodo veljale od srede.

Koncert niške filharmonije 'Zmaga nad korono' odpovedan zaradi korone

15. 01. 2022 11.25

Tradicionalni koncert, ki ga niška filharmonija Naissus tradicionalno prireja januarja, je bil letos zaradi slabe epidemiološke situacije in okužb odpovedan. To ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi bil napovedan pod sloganom "Zmaga nad korono".

Nov zemljevid ECDC: skoraj povsem temnordeča Evropa

13. 01. 2022 13.29

Tako enotna Evropa, kot je na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC), že dolgo ni bila. Skoraj vsa Evropa je namreč obarvana temnordeče, kar pomeni najslabšo epidemiološko sliko z vidika epidemije covida-19. 14-dnevna incidenca okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev presega 500.

SZS odpovedala januarski tekmi svetovnega pokala v teku na smučeh in kombinaciji v Planici

10. 01. 2022 15.17

Organizacijski komite Planica je v sodelovanju z vsemi partnerji prireditve sprejel odločitev, da se tekme FIS svetovnega pokala v teku na smučeh in FIS svetovnega pokala v nordijski kombinaciji, ki bi morale biti na sporedu 22. in 23. januarja 2022, odpovedo, so sporočili iz Smučarske zveze Slovenije.

Na Hrvaškem v enem dnevu potrdili skoraj 6000 okužb z novim koronavirusom

30. 12. 2021 12.54

Na Hrvaškem se epidemiološke razmere poslabšujejo, saj so v zadnjem dnevu potrdili 5958 okužb z novim koronavirusom. Samo v Dalmaciji so potrdili več kot 1500 primerov okužbe. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 1868 covidnih bolnikov, v zadnjih 24 urah jih je umrlo 41. Ne glede na to v sosednji državi silvestrovanja niso odpovedana.

Svetovalna skupina brez predloga o zaostrovanju ukrepov

16. 12. 2021 09.32

Svetovalna skupina za covid-19 pri Ministrstvu za zdravje se je v sredo seznanila s situacijo glede širjenja različice omikron. Kakšnih novih ukrepov za zamejevanje covida-19 v luči bolj nalezljive različice niso predlagali, so se pa zavzeli za striktno upoštevanje obstoječih ukrepov, je za 24ur.com pojasnil član svetovalne skupine Milan Krek.

Nepovezani poslanci vložili predlog novele zakona o nalezljivih boleznih

14. 12. 2021 13.32

Nepovezani poslanci so v parlamentarni postopek vložili predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, kot so ga pripravili v Pravni mreži za varstvo demokracije. Kot je poudaril predsednik DZ Igor Zorčič ocenjujejo, da gre za dober zakon, ki pomeni konec vladanja z odloki, ki so v nasprotju z ustavo. Minister Janez Poklukar je potrdil, da na ministrstvu za zdravje predlog novele še preučujejo. Sprašuje se, ali je napet predvolilni čas primerno obdobje za posodobitev zakona.

Za policijski sindikat odločitev ustavnega sodišča zmaga pravne države

06. 12. 2021 15.28

Policijski sindikat Slovenije, pobudnik ocene ustavnosti in zakonitosti vladnega odloka, ki bi za zaposlene v državni upravi uvedel pogoj preboleli ali cepljeni (PC), je odločitev ustavnega sodišča označil za zmago pravne države. Ustavno sodišče je namreč odločilo, da je bil omenjeni odlok v neskladju z ustavo.

PC za državno upravo je bil v neskladju z ustavo

06. 12. 2021 13.23

Ustavno sodišče je presodilo, da je bil vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj ni bil sprejet v skladu z zakonskimi zahtevami. Ustavno sodišče je izvajanje odloka sicer zadržalo že konec septembra.

775 novih okužb. Logarjeva: 'Trend številk v intenzivnih enotah ni niti najmanj ugoden'

06. 12. 2021 09.39

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v nedeljo ob 1857 opravljenih testih PCR potrjenih 775 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 41,7-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 28.698 aktivnih primerov okužb. Mateja Logar, vodja svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje, je opozorila, da je pritisk na intenzivne enote še vedno velik. Ne moremo si privoščiti, da bi se epidemiološka situacija poslabšala, je dodala.

LMŠ ne podpira predloga PKP 10: 'Vlada spet izvaja prakso podtaknjencev'

03. 12. 2021 13.25

V opozicijski LMŠ nasprotujejo trenutnemu predlogu novega paketa pomoči (PKP 10), ki ga je pripravila vlada. Pozvali so jo, naj nemudoma pripravi dopolnila k zakonu, s katerimi bi umaknili nekatere ukrepe, ki niso interventne narave, hkrati pa bi zagotovili rešitve za panoge, v katerih je poslovanje zaradi posledic epidemije še vedno omejeno.

Vlada podaljšala letošnje turistične bone

02. 12. 2021 06.18

Vlada je na seji podaljšala rok za unovčitev letošnjih bonov (Bonov21) do 30. junija 2022. S tem želijo preprečiti množično obiskovanje priljubljenih turističnih destinacij v času slabe epidemiološke situacije in spodbuditi turistično povpraševanje tudi drugo leto.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Vlada namerava podaljšati tudi veljavnost letošnjih bonov

26. 11. 2021 12.20

Vlada namerava podaljšati tudi veljavnost letošnjih bonov, ki jih lahko državljani unovčijo v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi, je razvidno iz gradiva v vladni obravnavi. Enako kot lanski turistični boni naj bi tudi letošnji veljali do 30. junija 2022. Letošnji boni, imenovani bon21, so zaživeli sredi julija, do 22. novembra pa so jih državljani unovčili polovico. Porabljena vrednost je po navedbah vlade znašala 96,2 milijona evrov, neporabljenih jih je še za 95,9 milijona evrov.

Vogrin: V naslednjih dneh, tednih morda ne bomo mogli poskrbeti niti za urgentne paciente

23. 11. 2021 06.00

Večina Nemcev bo do konca zime bodisi cepljena bodisi bo covid prebolela ali pa bo mrtva. Tako brutalno odkrit je bil nemški zdravstveni minister ob 68-odstotni precepljenosti Nemcev. Kljub temu da je vsak dan več kot pol testiranih okuženih, da so bolnišnice na robu zloma, da smo zaradi tega prikrajšani za drugo zdravstveno oskrbo, se pri nas dogajajo protesti staršev proti samotestiranju otrok, poziv županje Semiča vodstvu tamkajšnje osnovne šole, naj opusti izvajanje ukrepov in zanikanje virusa tudi pri nekaterih zdravnikih. Kam nas takšno kvaziuporništvo proti covidu-19 ob zgolj 54-odstotni precepljenosti vodi?

Kako naprej? Logarjeva: dodatno omejevanje storitvene dejavnosti, študij na daljavo, delo od doma

17. 11. 2021 06.00

Dogajajo se največji premiki zdravstvenega kadra v zgodovini samostojne Slovenije, na pomoč hitijo tudi vojaški zdravniki, študentje, dijaki in prostovoljci Rdečega križa. Smo pri maksimalnih zmogljivostih, ki zagotavljajo vsaj minimalni standard obravnave. Vsi nenujni posegi so bili odpovedani ali pa se odpovedujejo, bolnišnice te dni svoje kadrovske zmogljivosti prioritetno usmerjajo v zdravljenje covidnih in necovidnih bolnikov z oznako nujno ali zelo hitro. Vladna svetovalna skupina razmišlja o dodatnem omejevanju storitvene dejavnosti, študiju na daljavo in delu od doma, kjer je to mogoče.

Štrukelj: Propadel zadnji poskus, da bi se učenci v prvi triadi samotestirali doma

16. 11. 2021 15.37

Tudi zadnji poskus osnovnošolskih ravnateljev, da bi v zadnjem trenutku spremenili odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje okužb z novim koronavirusom v delu, ki se nanaša na šolstvo, in pustili učence v prvi triadi, da se samotestirajo doma, je po navedbah Sviza propadel. Ministrstvo za izobraževanje je šolam poslalo dodatna pojasnila.

3763 novih okužb: 'Stanje duha nas je pripeljalo na rob zdravstvenega zloma'

16. 11. 2021 08.36

V ponedeljek so potrdili 3763 novih okužb. Opravili so 7643 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 49,2 odstotka. Umrlo je pet covidnih bolnikov. Kot je poudaril minister Poklukar, se nam v družbi dogaja moralni zlom, edina stvar, ki je optimistična, pa je odločnost zdravstvenega sistema, ki se je odzval kot eno, stopil skupaj, kot bi morala to storiti celotna družba. Pozval je k pomoči vsem, ki lahko pomagajo v bolnišnicah, striktnemu preverjanju PCT, cepljenju, delodajalce pa je pozval, naj omogočijo delo od doma in tako pomagajo razbremeniti zdravstveni sistem. Standard zdravstvene oskrbe tako za covidne kot necovidne bolnike bo namreč močno zmanjšan, je napovedal minister.

Od srede samotestiranje v šolah: 'Otroci so ključen dejavnik pri širjenju pandemije'

16. 11. 2021 11.44

Obvezno samotestiranje na novi koronavirus bodo v šolah začeli izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli in odredili izobraževanje na daljavo. Ukrepom nasprotujejo nekateri starši, ravnatelji pa so izpostavljeni njihovim pritiskom. A podatki kažejo, da so prav otroci ključen dejavnik pri širjenju pandemije, opozarja podatkovni znanstvenik Aleks Jakulin, član ekipe Covid-19 Sledilnika. Podobno je povedal tudi pediater Denis Baš, ki hkrati poudarja, da je samotestiranje enostavno, neboleče in ne pušča posledic.

Zaostrovanje ukrepov: Avstrija naj bi s ponedeljkom zaprla državo za necepljene

12. 11. 2021 13.56

V Avstriji bi lahko že v ponedeljek veljala strožja omejitev, in sicer dostop do javnih krajev le za cepljene in prebolele. Vlada namreč čaka le še na zeleno luč parlamenta. Kot je dejal kancler, splošnega zaprtja države ne bo, saj ne bo dovolil, da necepljeni preložijo odgovornost na cepljene. Na Hrvaškem bodo v torek uveljavili izpolnjevanje pogoja PCT za državni in javni sektor, Norveška pa bo ponovno uvedla ukrepe za zajezitev koronavirusa. Nizozemska se je medtem odločila za nekaj tednov trajajoč "močan udarec". Čaka jih namreč tritedensko delno zaprtje države, ki bo začelo že v soboto.

Učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali in nosili mask, se bodo izobraževali na daljavo

11. 11. 2021 15.59

Kot je dejal državni sekretar na ministrstvu za šolstvo Damir Orehovec, imajo učenci in dijaki dve možnosti: obvezno samotestiranje v šoli in uporaba mask ali pa šolanje na daljavo. Učenci in dijaki s posebnimi potrebami bodo samotestiranje lahko izvedli v domačem okolju. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je bil sicer pred novinarsko konferenco kritičen tudi nad odsotnostjo šolske ministrice Simone Kustec.

Novi ukrepi: PCT že pri starosti 12 let, nove omejitve in koordinacija v zdravstvu

08. 11. 2021 06.29

V skladu z najnovejšim vladnim odlokom so v veljavi številni strožji ukrepi, namenjeni zajezitvi širjenja covida-19. Ti zajemajo znižanje starostne meje za izpolnjevanje pogoja PCT na 12 let, omejitev obratovalnega časa gostinskih lokalov, prepoved zbiranja izven družinskega kroga in obvezno uporabo zaščitnih mask v zaprtih prostorih. Javne kulturne prireditve se lahko zaenkrat izvajajo le v zaprtih prostorih s fiksnimi sedišči.