Podatkovno gledano je situacija precej slabo zastopana, saj znanstveniki po celem svetu hitijo, da bi spoznali več o mutacijah in njihovih učinkih. Novo varianto so prvič prepoznali v Južni Afriki, ki je v dobrem letu dni postavila izvrstne laboratorije za prepoznavo in klasifikacijo mutacij v koronavirusu. Sam izvor še ni jasen, a podatki, ki so na voljo, kažejo, da je nova različica najbolj prisotna v regiji Gauteng, ki je sicer najmanjša regija v celi Južni Afriki, a ima kar 25 odstotkov prebivalstva, prav tako je sedež mesta Johannesburg.
Kot je videti na portalu južnoafriškega NIJZ, so v zadnjih tednih precej povečali testiranje v regijah, v katerih domnevajo, da je virus najbolj prisoten – predvsem Johannesburg z okolico. Kljub povečanju testiranja se je v samo dveh tednih povprečno število pozitivnih testov povečalo z 1,1 odstotka na 4,3 odstotka. Zaznali so povečanje števila pozitivnih testov v štirih provincah, v Gautengu pravijo, da so nekaj več širjenja zaznali v mlajši populaciji – pod 30 let. Največja porast je bil zaznana v občini mesta Tshwane (Pretoria), kjer je samo v dveh tednih prišlo do večkratnega povečanja pozitivnih testov – za razliko od drugih delov Južne Afrike, kjer so zaznali stagnacijo ali pa upad.
V bolnišnicah je zadeva malo bolj jasno predstavljena. Če pogledamo celotno sliko Južne Afrike, zadeve sicer ne zgledajo pretirano slabe, povečanje je bilo, a ne preveč izrazito. Graf je dvobarven, saj v Južni Afriki poročajo o primerih zasebne in javne bolnišnice.
Slika pa se postavi v drugačen okvir, če upoštevamo epidemiološke podatke po provincah in v ospredje postavimo prav provinco Gauteng, ki se bori z novo različico. V samo dveh tednih je število hospitaliziranih zraslo z 135–418, kar so znaki eksponentne rasti.
Za zdaj ne vemo, ali je do rasti hospitaliziranih oseb prišlo zaradi povečane sposobnosti virusa, da povzroča težji potek bolezni, ali pa povečane nalezljivosti.
Po zadnjih podatkih v Južni Afriki do konca tedna pričakujejo skokovit porast okužb s koronavirusom, k čemur naj bi prispevala ravno različica omikron. Kljub temu ni razloga za paniko, odkritje nove različice pa ni presenetljivo, je na tiskovni konferenci ministrstva za zdravje sporočil južnoafriški epidemiolog Salim Abdul Karim.
Če so južnoafriške zdravstvene oblasti še pretekli teden povprečno zabeležile okoli 500 novih okužb s koronavirusom na dan, so jih v nedeljo odkrili že več kot 2800. Karim je izrazil pričakovanje, da bo število okužb v decembru močno naraslo, kar bo ustvarilo več pritiska na bolnišnice. "Pričakujemo lahko, da je večja prenosljivost verjetna in bomo zato bomo hitro dobili več primerov," je povedal in dodal, da bi do konca tedna lahko presegli 10.000 okužb na dan."To smo pričakovali," je Karim medtem komentiral odkritje nove različice koronavirusa omikron. Dodal je, da je novi sev relativno enostavno prepoznati, obstoječih postopkov obravnave pa za zdaj ni smiselno spreminjati.
Trenutno je cepljenih le okoli 41 odstotkov 60-milijonskega prebivalstva Južne Afrike. Oblasti so uradno zabeležile približno 3 milijone okužb in 90.000 smrti, zaradi česar ostaja na vrhu najbolj prizadetih držav v Afriki zaradi epidemije koronavirusa.
87 odstotkov vseh bolnikov, ki so bili zaradi okužbe s covidom-19 sprejeti v bolnišnico v Tshwaneju, je necepljenih.
Do sedaj znana dejstva o omikronu
Raziskovalci po vsem svetu se tako v zadnjih dneh trudijo izvajati študije, ki bi podale dodatne informacije in pomagale pri boljšem razumevanje nove različice koronavirusa. Znanstveniki pravijo, da zaenkrat še ne morejo z zagotovostjo trditi, ali povzroča hujši potek bolezni kot različica delta, toda preliminarni podatki kažejo, da se hitro širi. Nova različica virusa ima namreč številne mutacije, ki kažejo na to, da se širi hitreje kot drugi sevi. "Ti naredijo virus bolj prenosljiv ali pa mu olajšajo pot, da se izogne cepivu ali naravni imunosti," so opozorili pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Je pa še preuranjeno delati zaključke, opozarjajo strokovnjaki.
Presenetljivo število mutacij v različici koronavirusa omikron bi lahko pomenilo, da ta izvira iz bolnika z virusom HIV ali drugo imunsko pomanjkljivostjo, je dejal generalni sekretar nemškega združenja za imunologijo Carsten Watzl. Da bi preprečili širjenje variant, ki so tako močno mutirane kot omikron, bi bilo treba identificirati okužene imunsko oslabljene ljudi in jih izolirati, dokler niso več nalezljivi, je dejal.
"Trenutno se raziskovalci trudijo, da bi razumeli, kaj pomenijo te mutacije in kaj bi to lahko pomenilo za zdravljenje, okrevanje in cepiva," je prejšnji teden dejala Maria Van Kerkhove iz WHO. "Potrebovali bomo nekaj tednov, da bomo razumeli, kakšen vpliv ima ta različica."
Z njo se strinja tudi virologinja in mikrobiologinja, Tatjana Avšič Županc, ki pravi: "S kako nevarno različico imamo opravka, je kljub pozornemu spremljanju, vsakodnevnim novim dognanjem in zaskrbljenosti svetovne javnosti še prehitro govoriti. Najverjetneje lahko pričakujemo, da bo različica, ki se bo sorazmerno dobro prenašala, torej bo imela kar dobro kužnost, podobno kot različica delta."
Je pa WHO danes opozoril, da omikron predstavlja "zelo visoko" globalno tveganje s potencialno resnimi posledicami. "Če se zaradi omikrona zgodi še en velik porast okužb s covidom-19, bodo posledice lahko hude," je opozorila WHO. Strokovnjaki WHO so dodali, da bodo potrebne nadaljnje raziskave, da bi ugotovili, v kolikšni meri bi nova različica zaradi mutacij lahko zaobšla imunost, pridobljene z razpoložljivimi cepivi. Prav tako še ni jasno, kakšno stopnjo imunosti na okužbo z omikronom razvije posameznik, ki se je pred tem okužil z drugo različico novega koronavirusa.
Kakšen je potek bolezni?
Tudi tukaj je znanega malo. Zdravnica Angelique Coetzee iz Južne Afrike, ki je prva poročala o možnosti novega seva, pravi, da je pri svojih pacientih opazila nekaj nespecifičnih simptomov. Kot poglavitno je navedla "ekstremno utrujenost". "To opažamo pri mlajši generaciji, ne pri starejših ljudeh," je pojasnila Coetzeejeva. Nihče pa ni izgubil okusa in vonja.
Po podatkih iz Južne Afrike so največ primerov omikrona potrdili v starostni skupini med 18. in 34. leti in prav v tej starostni skupini so tam zabeležili najnižjo stopnjo precepljenosti. O svoji domnevi je južnoafriške zdravstvene oblasti obvestila 18. novembra, WHO pa je novo različico novega koronavirusa minuli petek označila za skrb vzbujajočo.
Za različice novega koronavirusa, ki jih WHO označi kot skrb vzbujajoče, velja, da so bodisi bolj nalezljive bodisi povzročijo težji potek bolezni. Poleg tega pri njih obstaja nevarnost, da so obstoječa cepiva in zdravila proti njim manj učinkovita.
Kako učinkovita so cepiva?
Mnogi se tudi sprašujejo, kako učinkovita so dosedanja cepiva proti omikronu. Strokovnjaki ob tem mirijo, da po prvih ugotovitvah obstoječa cepiva ščitijo pred okužbo z novo različico, vendar manj kot pred delto. Ob tem poudarjajo, da cepiva vsekakor zagotavljajo določeno zaščito in zmanjšajo tveganje za težje poteke bolezni in hospitalizacijo. Navajajo še, da v končni fazi gre še vedno za enak virus SARS-CoV-2, zato bi cepiva, kljub mutaciji, morala nuditi zaščito.
Cepivo pa je možno prilagoditi tudi novi različici, pravijo znanstveniki in nekateri proizvajalci so že začeli delati na tem. Nemški proizvajalec cepiv BioNTech ob raziskovanju nove koronavirusne različice pa že dela na prilagoditvi svojega cepiva proti covidu-19, ki ga proizvaja skupaj s Pfizerjem. Gre za preventivni ukrep, saj ne želijo izgubiti časa, če bo prilagoditev cepiva nujna, je sporočila tiskovna predstavnica podjetja.
"Da ne izgubljamo časa, smo se paralelno lotili teh dveh nalog, dokler ne bomo imeli več informacij o tem, ali bo treba cepivo prilagoditi ali ne," je povedala. Tako raziskovanje omikrona kot prilagajanje cepiva imata nekatere enake postopke, je dodala. Kot primer so izpostavili načrt za izdelavo beljakovine bodice S za laboratorijske teste s psevdovirusom, s katerim potem izvajajo eksperimente. V laboratorijskih testih pri tem uporabljajo protitelesa cepljenih, ki so bili v stiku z novo različico. Tako trenutno preučujejo, kako dobro se da nevtralizirati nove beljakovine bodice S.
Skupaj s partnerskim podjetjem Pfizer so se že pred meseci pripravili na podoben scenarij in so sedaj sposobni cepivo prilagoditi v roku šestih tednov, v sto dnevih pa bi lahko že začeli dobavljati prilagojeno cepivo.
WHO pa ob tem sporoča, da naj se ljudje odločijo za poživitveni odmerek, saj tudi ta zagotavlja dodatno zaščito pred novo različico. Prav tako cepljenje priporočajo britanski strokovnjaki, saj po prejetih poročilih iz Južne Afrike, ugotavljajo, da je več hospitalizacij med necepljenimi.
Omikron pa so že kmalu po odkritju v Južni Afriki potrdili tudi v več drugih državah, med drugim v Bocvani, Veliki Britaniji, Belgiji, Hongkongu in Izraelu. Številne države so po odkritju omejile potovanja z območja na jugu Afrike.
BioNTech, Moderna in drugi se že pripravljajo na prilagajanje cepiv proti covidu-19
Nemški proizvajalec cepiv BioNTech ob raziskovanju nove koronavirusne različice omikron že dela na prilagoditvi svojega cepiva proti covidu-19, ki ga proizvaja skupaj s Pfizerjem. Gre za preventivni ukrep, saj ne želijo izgubiti časa, če bo prilagoditev cepiva nujna, so sporočili. O prilagoditvi cepiv že razmišljajo tudi drugi proizvajalci.
"Da ne izgubljamo časa, smo se paralelno lotili teh dveh nalog, dokler ne bomo imeli več informacij o tem, ali bo treba cepivo prilagoditi ali ne," je za nemško tiskovno agencijo dpa sporočila tiskovna predstavnica BioNTecha. Tako raziskovanje omikrona kot prilagajanje cepiva imata namreč nekatere enake postopke, je pojasnila. Kot primer so izpostavili načrt za izdelavo beljakovine bodice S za laboratorijske teste s psevdovirusom, s katerim potem izvajajo eksperimente. V laboratorijskih testih pri tem uporabljajo protitelesa cepljenih, ki so bili v stiku z novo različico. Tako trenutno preučujejo, kako dobro se da nevtralizirati nove beljakovine bodice S.
BioNTech je sicer že v petek sporočil, da se omikron precej razlikuje od sedaj poznanih različic, ki imajo dodatne mutacije na beljakovini bodice S. Iz podatkov testov, ki trenutno potekajo, pa bodo lahko ugotovili, ali morajo prilagoditi cepivo, če se bo ta različica razširila po svetu. Prve ugotovitve bodo najverjetneje imeli do konca prihodnjega tedna.
Skupaj s partnerskim podjetjem Pfizer so se že pred meseci pripravili na podoben scenarij in so sedaj sposobni cepivo prilagoditi v roku šestih tednov, v sto dnevih pa bi lahko že začeli dobavljati prilagojeno cepivo, so še pojasnili.
Da tudi pri podjetju Johnson & Johnson že ocenjujejo učinkovitost svojega cepiva proti omikronu, je potrdil tudi vodja farmacevtskih raziskav pri tem podjetju Mathai Mammen. Kot je dejal, je delo na razvoju novega cepiva že steklo in, če bo treba, bodo hitro prešli v fazo kliničnega testiranja.
Za podoben korak so se odločili razvijalci ruskega cepiva Sputnik V. Kot so sicer danes zatrdili, je njihovo cepivo učinkovito proti omikronu, a kljub temu razvijajo posebej novi različici prilagojeno cepivo za poživitvene odmerke.
"Čeprav takšna prilagoditev verjetno ne bo potrebna, je lahko nova Sputnik omikron različica za masovno proizvodnjo pripravljena v 45 dneh," so pojasnili pri ruskem investicijskem skladu (RDIF), ki financira razvoj Sputnika. Dodali so, da bi lahko prvih več sto milijonov poživitvenih odmerkov Sputnik omikrona na mednarodne trge prišlo do 20. februarja 2022. V prihodnjem letu naj bi jih bili sposobni izdelati tri milijarde.
KOMENTARJI (396)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.