Bolnišnice se soočajo s hudo kadrovsko in prostorsko stisko. Po zadnjih podatkih vlade je trenutno 1074 hospitaliziranih covidnih bolnikov, intenzivno nego jih potrebuje 236. Kot je na novinarski konferenci povedal minister za zdravje Janez Poklukar, z bolnišnicami dnevno usklajujejo kapacitete in so pred velikim izzivom. Trenutno poteka največja mobilizacija in premiki kadrov znotraj zdravstvenega sistema v zgodovini samostojne Slovenije, je poudaril.
Dogovorili so se, da z današnjim dnem vzpostavljajo vseh 288 predvidenih kapacitet: "S tem prehajamo na maksimum obravnav, ki jih zmoremo, da je standard obravnave še minimalno zadovoljiv." Med drugim je bilo iz necovidnih bolnišnic že v prvih dnevih premeščenih vsaj 18 zdravnikov in več kot 50 zaposlenih iz zdravstvenih domov. Še naprej potekajo pogovori za premestitev večjega števila zdravstvenega osebja.
Danes so prešli na maksimum obravnav, je pojasnil: "Glede obravnav smo že sedaj v situaciji, ko po eni strani še komaj rešujemo življenja in po drugi strani zdravimo nujna in hitra stanja. Lahko bi rekli, da imamo v zdravstvu uveden 'zdravstveni lockdown', saj praktično nimamo druge izbire."
Ob zasedenosti intenzivnih postelj nad 288 uvajajo v zdravstvu skrajne izredne razmere: "Pacienti bodo sicer obravnavani, vendar pa bo standard močno zmanjšan. To bo veljalo tako za necovid kot covid paciente."
Dogaja se nam moralni zlom: pozval k pomoči celotne družbe, na delodajalce apelira, da omogočijo delo od doma
Poklukar poziva, da v kolikor ste usposobljeni, se lahko javite preko združenj, organizacij ali pa preko bolnišničnih covid koordinatorjev. Najbolj jim v tem trenutku primanjkuje medicinskih sester, ki so kadarkoli delale v enotah intenzivne terapije, pa tudi ostalih, ki so kadarkoli delale v zdravstvu.
Kadri iz vseh področji so se odločno odzvali, tudi koncesionarji in zasebniki se javljajo in s tem kažejo veliko solidarnost in razumevanje situacije, je poudaril. V prvem krogu se je na pozive za pomoč odzvalo tudi 130 zasebnikov in koncesionarjev, za katere je Zdravniška zbornica pripravila posebno aplikacijo, je povedal Poklukar. Vojaška zdravstvena enota je zagotovila 20 zdravstvenih delavcev, Rdeči križ pa jih je dal na voljo 120. Na podlagi sklepa vlade za aktivacijo kadrovskih zmogljivosti civilne zaščite jih je v pripravljenosti 116.
Sklenil je, da je situacija preresna: "Zasledil sem, da bi morali biti bolj optimistični. Edina stvar, ki je optimistična, je odločnost zdravstvenega sistema, ki se je odzval kot eno, stopil skupaj, kot bi morala to storiti celotna družba. Enotni smo, da Slovenk in Slovencev ne bomo pustili na cedilu in se bomo za njihovo zdravje borili. Žalostno je, da smo zdravstveni delavci na svoja pleča prejeli ves gnev. Stanje duha nas je že pripeljalo na rob zdravstvenega zloma. Še huje pa je, da se nam v tem trenutku dogaja v družbi moralni zlom. Nad tem bi se morali globoko zamisliti."
Pri izvajanju PCT pogoja še vedno nismo dosledni, je poudaril in apeliral na vse delodajalce, da se delo, kolikor je mogoče, organizira od doma.
Denis Baš: Maska ne povzroča nobenih težav s kisikom
Kot je poudaril pediater Denis Baš, število otrok, ki so hospitalizirani je zelo veliko: "Toliko bolj pomembno je, da odrasli naredimo domačo nalogo, da se cepimo, upoštevamo PCT in otroke spodbujamo k spoštovanju ukrepov." Pri tem je pozval, da ne podcenjujmo otrok: "V naših ambulantah prejemamo vprašanja, kako bo otrok v času pouka zdržal z masko, kako se bo samotestiral. Otroci se hitro privadijo. Maska ne povzroča nobenih težav s kisikom." Otrok bo pred začetkom pouka opravil samotestiranje: "Otroci si v tej starosti dnevno vrtajo po nosu. Stvar je enostavna, neboleča, ne pušča posledic. S tem otroka, ki še nima znakov okužb, izločimo iz razreda in preprečimo širjenje okužb."
'Odrasli s cepljenjem omogočite otrokom, da ne bodo imeli še dodatnih stisk'
Pozval je vse odrasle, da s cepljenjem omogočijo otrokom, da ne bodo imeli še dodatkih stisk. Predstavljajte si stisko otroka, ko mora njegov starš v bolnišnico, celo na intenzivno nego, je povedal. Ob tem ne smemo nikoli pozabiti, da so v šolah tudi otroci, ki imajo zdravstvene težave, ki bi jim bolezen lahko povzročila velike težave. Izpostavil je, da imajo otroci doma družinske člane, ki so tudi lahko zdravstveno zelo ogroženi in zaradi okužb lahko resno zbolijo. Pediatri podpirajo varno šolsko okolje in ti ukrepi so namenjeni temu, je dodal Baš. Poudaril je, da je v interesu vseh staršev, da otroci hodijo v šole in starše pozval, da nestrinjanje podajo na konstruktiven način, ne pa da otroka izključijo iz procesa šolanja.
Logarjeva: Epidemiološka situacija v Sloveniji odraz ekstremnega egoizma
Mateja Logar, vodja posvetovalne skupine, se je ob tej priložnosti oglasila na družbenem omrežju, kjer je pozvala k upoštevanju ukrepov in opozorila, da je trenutna epidemiološka situacija v Sloveniji odraz ekstremnega egoizma: "Ukrepi so dobri in primerni, dokler jih nam ni potrebno upoštevati in izvajati… Žal časa ni več in vsi moramo prispevati svoj del, samo tako bodo šole ostale odprte in zdravstveni sistem ne bo odpovedal."
IJS: V starostni skupini nad 65 let je število okužb že doseglo vrh četrtega vala
Institut Jožef Stefan v svoji novi projekciji ocenjuje, da epidemija še vedno narašča, vendar je negotovost ocene velika zaradi spremenjenega režima testiranja v zadnjem obdobju. V rizični starostni skupini nad 65 let je število okužb predvidoma že doseglo vrh četrtega vala in upada. Zmanjšuje se delež potrjeno okuženih, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo, kar bi lahko bila posledica cepljenja in prekuževanja ter uporabe Regenerona, so zapisali.
Vrh bo v enotah intenzivne terapije predvidoma dosežen konec novembra. Predvidoma bo na intenzivnih oddelkih več kot 250 covidnih bolnikov, verjetno pa jih ne bomo presegli 300. "Zdaj je ključno, da zares dosledno izvajajmo pravilo CPT in vse ostale ukrepe, da bo epidemija začela upadati. Zaradi dolgih časovnih zamikov od okužbe do hospitalizacije popravnega izpita ne bo."
Potrdili 3763 novih okužb
Po podatkih NIJZ so potrdili 3763 novih okužb in opravili 7643 PCR-testiranj. Poleg tega so opravili še 81690 HAT-testov, kar je največ doslej. Število aktivnih okužb v državi je 45434. Sedemdnevno povprečje je 3284 okužb. Kot je razvidno iz grafa na covid sledilniku, količina virusa v odpadnih vodah še vedno narašča povsod po Sloveniji.
V primerjavi z minulim ponedeljkom, ko so potrdili 3344 okužb z novim koronavirusom, so jih ta ponedeljek našteli 419 več. Ta ponedeljek so opravili tudi 28 več PCR-testov. Delež pozitivnih testov je bil tokrat višji za 5,3 odstotne točke. Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.210.122 ljudi, z vsemi potrebnimi odmerki pa 1.132.229.
"Če danes nehajo rasti številke pozitivnih v populaciji, se bodo intenzivne kapacitete polnile še naslednjih 14 dni," je opozoril minister.
KOMENTARJI (2836)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.