Vodja posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa in epidemiolog Mario Fafangel je na novinarski konferenci sporočil, da skupina zaključuje s svojim delom. Kot je dejal, je epidemiološka situacija v Sloveniji stabilna in obvladljiva, novih priporočil pa ni.
Po njegovih besedah vstopamo v četrto leto covida-19 in tudi na globalni ravni bo Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) morala razmisliti oziroma že razmišlja, ali je koronavirus še vedno nepričakovan dogodek, ki akutno ogroža javno zdravje.
Covid-19 je namreč z omikronom postal obvladljiv. Ni več potrebe po neki specifični skupini in zato jo ukinjajo, je pojasnil Fafangel. Še vedno pa veljajo vsa priporočila kot doslej.
So pa odločevalcem poslali nov dokument oziroma usmeritve za srednje in dolgoročno upravljanje covida. Govori o tem, kako naj bo družba odporna za nadaljnje pandemije. Izhodišče je, da moramo biti pripravljeni, pri tem bodo veliko vlogo odigral morebiten prenos virusa z živali na človeka in podnebne spremembe. Cepljenje, zaupanje v cepljenje in globalna solidarnost, to so smernice, in pa umirjena komunikacija, pojasnjuje Fafangel. "Zdravje je skrb za vse."
"Šli smo od kaosa do normale," je ob koncu dejal, a "da bi šel še enkrat čez vse". "A zdaj je čas za družino." Fafaangel namreč tudi zapušča mesto predstojnika centra za nalezljive bolezni, znotraj NIJZ bo prevzel druge naloge. Mesto predstojnice centra bo prevzela Marta Grgič Vitek, sicer nacionalna koordinatorica za cepljenje.
Prva vodja strokovne skupine za covid-19, ki je takrat delovala v okviru ministrstva za zdravje, infektologinja Bojana Beović je vodenje skupine prevzela 12. marca 2020 ob začetku epidemije covida-19 v Sloveniji. Po skoraj letu dni je skupino 1. marca 2021 prevzela Mateja Logar, prav tako specialistka infektologije na ljubljanski infekcijski kliniki.
V strokovno skupino je bil sicer med drugimi dvakrat imenovan tudi Fafangel, ki pa je iz skupine dvakrat tudi izstopil. Ob drugem odstopu je pojasnil, da so bile sprejete odločitve skupine pogosto v nasprotju z mnenjem epidemiološke službe NIJZ ter ustaljenimi protokoli in načinom dela epidemiologov.
Strokovna skupina je konec maja lani predlagala prenehanje svojega delovanja, takratni minister za zdravje Janez Poklukar pa je predlog sprejel.
Nova posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa je v okviru NIJZ z delom pričela v juniju 2022. V skupino so bili poleg vodje Fafangla imenovani tudi epidemiologinji Alenka Trop Skaza (namestnica vodje) in Marta Grgič Vitek, imunolog Alojz Ihan, infektologinja Tatjana Lejko Zupanc, antropolog Dan Podjed, specialist javnega zdravja Rade Pribaković Brinovec, mikrobiologinja Viktorija Tomič, komunikolog Mitja Vrdelja, matematik Janez Žibert in sanitarna inženirka Andreja Kukec.
Onkološki inštitut Ljubljana s ponedeljkom odpravlja omejen in nadzorovan vstop v bolnišnico. Nadzorna triažna točka v stavbi E ob Ljubljanici, preko katere je potekal vstop za bolnike, spremljevalce in obiskovalce med epidemijo covid-19, se tako ukinja, so sporočili z inštituta. Z istim dnem se odpirajo vhodi na onkološki inštitut, kot je bilo v veljavi pred epidemijo, za dostop z avtomobilom in za reševalna vozila še naprej ostaja vhod ob Ljubljanici. Sprejeti epidemiološki ukrepi bodo še naprej ostali v veljavi.
Tudi SZO z novim dokumentom
V tem tednu sta o novem mednarodnem dokumentu oz. instrumentu spregovorila minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in vodja Službe za sodelovanje s Svetovno zdravstveno organizacijo Vesna Kerstin Petrič. SZO je namreč dokument pripravila z namenom, da bo svet znal bolje ukrepati morebitni novi pandemiji. Predvidoma naj bi ga podpisali maja naslednje leto.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.