Na predlog Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je vlada med izjeme od napotitve v karanteno na domu umestila tudi tiste, ki so zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu ter vzgoji in izobraževanju. Ob tem se bodo morali zaposleni po tveganem stiku z okuženo osebo sedem dni vsakodnevno testirati, bodisi s hitrimi testi za samotestiranje bodisi pri izvajalcih hitrega testiranja. Hkrati bodo morali pri delu uporabljati zaščitne maske tipa FFP2. Če so bili v tesnem kontaktu z okuženo osebo zunaj procesa delovnega mesta, morajo o tem obvestiti svojega delodajalca.
Med izjeme od karantene bodo po novem ob stiku spadali tudi predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih, če bo do visoko tveganega stika prišlo pri pouku oz. v šoli. Tudi navedeni se morajo v obdobju sedmih dni vsakodnevno testirati, ne glede na cepilni status.
Šolski oddelek bodo vseeno napotili v karanteno, ko bo število okužb s koronavirusom v posameznem oddelku v obdobju 14 dni preseglo 30 odstotkov glede na vse učence v posameznem oddelku, je v izjavi po dopisni seji vlade pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar. Enak protokol velja za predšolske otroke, s tem da zanje ni predpisano testiranje.
Pojasnil je še, da se odrejenih karanten za nazaj ne preklicuje in da v veljavi ostajajo tudi predhodno sprejete izjeme od karantene. V karanteno ob tveganem stiku tako ni treba cepljenim s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19, osebam, ki so prebolele covid-19 in to dokazujejo s pozitivnim PCR-testom, od katerega je minilo vsaj deset in največ 45 dni, pa tudi polno cepljenim prebolevnikom. "Izjeme pri karanteni, ki so bile sprejete že 10. januarja, so superiorne. To pomeni, da učitelj, ki je polno cepljen, ne spada v te izjeme, ki se morajo dnevno testirati na delovnem mestu, temveč spada med izjeme pri karanteni, ker je polno cepljen."
Spremembe pri odrejanju karanten so bile po njegovih besedah sprejete na podlagi novih spoznanj stroke o omikronu. "S tem zagotavljamo, da najpomembnejši in najranljivejši deli naše družbe delujejo čim bolj nemoteno," je dejal. Poudaril je, da cepljenje še vedno ostaja ključen ukrep, kar se tiče obvladovanja epidemije, predvsem z vidika težjega poteka bolezni.
Dodatnih izjem od karantene za celotni sektor kritične infrastrukture vlada tako ni sprejela. Druga sproščanja ta trenutek, ko je v bolnišnicah še vedno 566 hospitaliziranih covidnih bolnikov, 158 na intenzivnih enotah, niso mogoča, je še ocenil Poklukar, ki meni, da bi vrh tega vala lahko dosegli konec meseca. Verjame, da bodo s sprejetimi izjemam pomagali tudi gospodarstvu, saj bodo zaposleni denimo manjkrat uveljavljali odsotnost zaradi karantene svojih otrok.
Fafangel: Karantene so trenutno v enormnih številkah
Predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je opozoril, da epidemiološka situacija ostaja resna tako pri nas kot v Evropi. "Številke še vedno naraščajo, lahko pričakujemo, da bodo tudi v naslednjih dneh, tednih. Vse evropske države so pozorne na stanje v bolnišnicah. Pri nas je situacija stabilna, pritisk je še vedno velik, a v primerjavi z delta valom je razlika očitna. Vseeno ne moremo dopustiti, da se omikron nekontrolirano širi. Obvladovanje širjenja je v tem trenutku še vedno zelo pomembno."
Karantene so po njegovih besedah trenutno v enormnih številkah – samo epidemiološka stroka na teden izda več kot 40 tisoč karanten, temu je treba dodati še posameznike, ki jih obvestijo sami in tiste, ki so obveščeni preko aplikacije Ostani zdrav. "Del kritične infrastrukture bo po novem izjema pri karanteni, mi pa smo predlagali nekaj dodatnih pristopov, da bi to tveganje še vedno obvladovali, in sicer dnevno samotestiranje na delovnem mestu ter nošnja FFP2 maske za čas predvidene karantene," je dodal. Pojasnil je, da gre po novem okužena oseba takoj v izolacijo, torej se izloči iz pedagoškega procesa. Razred oz. oddelek pa ne gre takoj v karanteno, ampak se sistem samotestiranja, ki je bil prej trikrat na teden, pospeši na vsak dan.
Možnost skrajšanja karantene na pet dni, o kateri se je govorilo v preteklih dneh, po njegovih besedah epidemiološko ni smiseln pristop. Epidemiološki kolegij se naslanja na pristope, ki so trenutno v veljavi v šolah in ki zagotavljajo, da je šola varno okolje – mehurčki, zračenje, samotestiranje.
Tudi on je poudaril, da cepljenje ostaja v ospredju, zato je še enkrat pozval vse, da pristopijo k prvemu, drugemu ali tretjemu odmerku.
Fafangel je poudaril še, naj nihče ne čaka na klic epidemiologa. "V državi imamo trotirne karantene – ko se pri osebi potrdi okužbo, so njeni stiki obveščeni na tri načine. Epidemiološka služba, sama okužena oseba in aplikacija Ostani zdrav. Ob teh številkah ni sistema v Sloveniji ali v svetu, kjer bi epidemiološka služba, klicni center ali kdor koli uspel obdelati vse te primere. Poziv je, nikar ne čakajte, da vas kliče epidemiološka služba, da oceni ali potrebujete karanteno ali ne. Poziv je vsem okuženim, da čim prej informirajo svoje stike, obvestijo delodajalca. In poziv je k čim širši aplikaciji Ostani zdrav!"
Zaradi skrajšanja trajanja karantene na domu z deset na sedem dni je sicer odslej črtana tudi možnost predčasne prekinitve karantene z negativnim testom PCR. Brez napotitve v karanteno na domu lahko sicer v Slovenijo vstopi oseba, ki izpolnjuje pogoj prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja, torej pogoj PCT, za kar mora imeti ustrezna dokazila.
Učencem po novem 20 hitrih antigenskih testov mesečno
Vlada je sicer na današnji dopisni seji spremenila odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z novim koronavirusom, ki zdaj bolj jasno določa izjemo od določbe, po kateri mlajšim od 12 let ni treba izpolnjevati PCT-pogoja. Gre za izjemo, ki določa, da morajo učenci opravljati testiranje s hitrimi antigenskimi testi za samotestiranje za potrebe vzgojno-izobraževalnega programa, ali pa gre za testiranje s hitrimi testi, na podlagi katerega se za učence uveljavi izjema od karantene na domu v skladu s predpisom o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku. Pri tem se navedeno samotestiranje šteje tudi za izpolnjevanje PCT-pogoja za udeležbo v glasbeni šoli, obšolskih dejavnostih in pri kolektivnem uresničevanju verske svobode, je sporočila vlada.
Prav tako se določa izjema glede pogostnosti testiranja s hitrim antigenskim testom za samotestiranje za tiste učence, dijake, študente in udeležence izobraževanja odraslih, ki se morajo vsakodnevno presejalno testirati v obdobju sedmih dni od visoko tveganega stika namesto napotitve v karanteno na domu v skladu z odlokom, ki ureja izjeme od karantene na domu po visoko tveganem stiku.
Kot je pojasnil Poklukar, so z omenjenim odlokom med drugim otrokom zagotovili 20 hitrih antigenskih testov za samotestiranje na mesec.
Dopolnjeni odlok določa, da učencem ni treba opravljati vsakodnevnega samotestiranja namesto napotitve v karanteno na domu, če izpolnjujejo pogoj prebolevnosti oz. pogoj prebolevnosti v kombinaciji s cepljenjem, ali predložijo dokazilo o negativnem rezultatu hitrega antigenskega testa, ki ni starejši od 24 ur od odvzema brisa.
Z namenom poenotenja zapisa se spreminjata tudi odstavka iz odloka tako, da se splošno določi, da mora uporabnik žičniških naprav in javnega prevoza potnikov predložiti dokazilo o izpolnjevanju PCT-pogoja. V noveli odloka se ureja še pogoj registriranih sedežev v javnem prevozu potnikov. Kot je navedel Poklukar, so z odlokom podrobneje definirali, kakšen mora biti prostor ob vozniku.
KOMENTARJI (481)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.