V nedeljo je bilo opravljenih 1857 testov PCR in 22.565 hitrih antigenskih testov. Vse pozitivne hitre teste dodatno preverjajo še s testi PCR.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 1763, kar je 37 manj kot dan prej. V zadnjih 14 dneh so pristojni potrdili 1361 okužb na 100.000 prebivalcev, dan prej je povprečje znašalo 1390 okužb, kažejo podatki NIJZ.
Podatki vlade kažejo, da se v bolnišnicah zdravi 1050 oseb, kar je 16 več kot dan prej. Intenzivno nego potrebuje 268 oseb, trije manj kot dan prej. Umrlo je 16 oseb s covidom-19.
Mateja Logar, vodja svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje, je na vladni novinarski konferenci uvodoma dejala, da je "trend zmanjševanja števila okužb ugoden, žal pa ni še niti najmanj ugoden trend, ko gledamo številke v intenzivnih enotah". Dodala je, da se moramo zavedati, da potrebujejo bolniki v intenzivnih enotah prisotnost medicinskega osebja 24 ur na dan. "V UKC imamo danes 77 bolnikov v enoti za intenzivno terapijo. To so številke, ki si jih nihče ne more predstavljati, dokler tega ne vidi v živo."
V UKC Ljubljana je prostih osem postelj, "za pet postelj moramo dobiti še dodaten kader". "Intenzivna nega v Ljubljani je jutri lahko polna" in nihče si ne želi, da bi se zdravstveni delavec moral odločati, komu nameniti posteljo na intenzivni negi in komu ne, je dodala Logarjeva.
Ne moremo si privoščiti, da bi se epidemiološka situacija poslabšala, je dejala Logarjeva, saj ne želijo, da bi bolnike zaradi primanjkovanja postelj premeščali v druge zdravstvene ustanove."Če bi zaradi decembrskih aktivnosti prišlo do ponovnega poslabšanja situacije, potem smo zdravstveni delavci tisti, ki vam moramo povedati, da v takšnih razmerah ne bomo mogli več zagotavljati optimalne oskrbe za vse, ki bi jo potrebovali v intenzivni enoti."
O prepovedi ponudbe hrane in pijače na stojnicah ter njeni dovoljenosti v gostilnah je dejala, da se lahko na prostem za majhno mizo zbere tudi deset ljudi in več, kar pa je v trenutnih razmerah označila za "katastrofo". "To bi lahko peljalo v poslabšanje epidemioloških razmer."
Pozvala je k spoštovanju ukrepov, predvsem v prazničnem času."Maske kažejo na našo odgovornost ‒ ne samo do sebe, ampak tudi do drugih." Opozorila je na ohranjanje varne razdalje, glede prazničnega druženja pa je dodala, naj, preden se dobimo, opravimo preventivno hitro testiranje. Med druženjem večkrat odprimo okno, da prostor prezračimo. Kot najučinkovitejši ukrep za omejevanje širjenja novega koronavirusa pa je izpostavila cepljenje.
O cepljenju otrok je Logarjeva dejala, da bo imela posvetovalna skupina pri NIJZ 13. decembra sestanek, na katerem bo obravnavala to temo, potem pa bo podala točna navodila. "Slovenski pediatri pa so že povedali, da je cepljenje otrok v starostni skupini od pet do enajst let priporočljivo." O cepljenju odraslih pa je dodala, da je poživitveni odmerek priporočljiv po dveh mesecih pri vektorskih cepivih, pri mRNA-cepivih pa po šestih mesecih. Če se kdo želi cepiti prej, pa mora podpisati posebno izjavo.
V Sloveniji je trenutno zdravilo molnupiravir, protokol bodo zdravniškim ustanovam predstavili jutri, je dodala Logarjeva. Zdravilo bodo glede na razdelilnik razdelili bolnišnicam, svojci pa ga bodo lahko za bolnike prevzeli v bolnišničnih lekarnah.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.234.641 ljudi, kar predstavlja 59 odstotkov vsega prebivalstva, z vsemi potrebnimi odmerki pa 1.157.918, kar znaša 55 odstotkov.
KOMENTARJI (674)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.