emisije CO2

Energetika Ljubljana prevzema novo plinsko-parno enoto

11. 03. 2025 14.10

Javno podjetje Energetika Ljubljana bo konec meseca prevzela novo plinsko-parno enoto v Termoelektrarni-toplarni (Te-TOL) Moste, je napovedal direktor Energetike Samo Lozej. Gre za pomemben korak k postopnemu razogljičenju proizvodnih virov podjetja, je dodal. Mestno podjetje je objavilo tudi nove cene elektrike za gospodinjstva.

12 milijonov Harrisove za zasebne lete, Musk 'kar naprej' v zraku

23. 11. 2024 13.11

Medtem ko mnogi čutijo okoljsko krivdo že, ker sedejo v avto za nujno pot do službe, kamor ni javnega prevoza, drugi nimajo nobenih težav z onesnaževanjem okolja. Še posebej številni ultra bogati. Tudi tisti, ki se sicer prištevajo med zagovornike varovanja okolja.

DZ za podlago za nov način zaračunavanja cestnine za tovornjake in enodnevno vinjeto

22. 11. 2024 18.10

DZ je potrdil zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša določbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na izpuste ogljikovega dioksida (CO2). Opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

'Izpusti novih avtomobilov omejeni do grama natančno, a cilji so nedosegljivi'

05. 10. 2024 17.28

Italija in Nemčija sta se pridružili pozivu evropske avtomobilske industrije in Evropsko unijo pozivata, naj omili že sprejete standarde o emisijah CO2 za avtomobile in razmisli o ukinitvi prepovedi prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035. Kako uspešni bodo, še ni jasno, a Evropska komisija jim odgovarja, da so standarde sprejeli že pred leti, prav z namenom, da ima industrija čas za prilagoditve.

Cestnine za tovornjake in enodnevna vinjeta najkasneje leta 2030

05. 09. 2024 15.43

Vlada je sprejela predlog zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša odločbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na emisije CO2. Predlog opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030, so po seji sporočili z vlade.

Europark Maribor obeležuje 24 let delovanja

02. 09. 2024 00.15

V teh dneh mineva 24 let od odprtja nakupovalne destinacije Europark, ki vse od otvoritve dalje zvesto sledi potrebam obiskovalcev in vseskozi skrbi za najbolj aktualno prodajno ponudbo. Največja nakupovalna destinacija severovzhodne Slovenije svet nakupovanja povezuje z družabnimi dogodki, sejmi, poučnimi razstavami in dobrodelnimi projekti. Na novinarski konferenci, ki je bila 28. avgusta, so spregovorili o dosežkih preteklega leta, poslovnih rezultatih in naložbah ter načrtih za prihodnost. Poleg tega so predstavili pester program rojstnodnevnega dogajanja, ki se začenja ta teden.

Citroën C5 Aircross Hybrid: Prijatelj okolja in vašega življenjskega sloga

21. 08. 2024 00.15

Vstopite v svet sodobne mobilnosti s Citroënom C5 Aircross Hybrid, kjer se napredna tehnologija združi z življenjskim slogom, ki stremi k trajnosti in udobju. Zasnovan za aktivne posameznike ali družine, ki iščejo vozilo za vsakdanjo vožnjo in družinske dogodivščine, C5 Aircross ponuja zmogljivost in zanesljivost, ki ju potrebujete.

Značilnosti cementnih lepil: potrebna večja jasnost in preglednost

22. 07. 2024 00.15

Največji B2B dogodek na temo energetike v JV Evropi

14. 05. 2024 10.23

Energetski prehod EU v nizkoogljično družbo – eden največjih projektov samostojne Slovenije – močno spreminja tržne razmere na skoraj vseh področjih. Podjetjem prinaša kup obveznosti, nalog, izzivov in vprašanj. Ker smo šele na začetku tega prehoda, je vprašanj zelo veliko, časa za iskanje odgovorov pa ni na pretek.

V izzivov polnem letu 2023 Geopost in DPD ohranjata stabilne rezultate

22. 03. 2024 00.15

Leto 2023 je ponovno prineslo mnoge izzive in motnje povezane s kompleksnim geopolitičnim dogajanjem po vsem svetu.

Decathlonov naslednji korak

19. 03. 2024 00.15

Decathlon, vodilna svetovna blagovna znamka na področju športne opreme razkriva svoje novo vodilo: "Move People Through the Wonders of Sport" in svojo strategijo, ki stoji za to drzno ambicijo.

Globalne emisije ogljikovega dioksida v 2023 na novi rekordni ravni

01. 03. 2024 11.56

Izpusti ogljikovega dioksida iz proizvodnje energije so se lani na globalni ravni glede na leto prej povišali za 1,1 odstotka na 37,4 milijarde ton in znova dosegli rekordno raven, je sporočila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Rezultat je med drugim posledica izjemno sušnega poletja in posledično večje rabe fosilnih goriv.

Taylor Swift grozi s tožbo študentu, ki sledi njenemu zasebnemu letalu

07. 02. 2024 21.10

Študent, ki sledi zasebnim letalom znanih osebnosti, pravi, da so odvetniki Taylor Swift zagrozili, da ga bodo tožili, ker je na spletu delil podatke o njenem letu. Jack Sweeney uporablja javno dostopne podatke za spremljanje vzletov in pristankov letal, ki pripadajo bogatašem, in jih objavi en dan pozneje.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati

03. 02. 2024 17.20

Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Ali je to najbolj TOP ponudba za novi SUV?

21. 12. 2023 00.15

Vrhunski športni terenec Škoda Kodiaq z novim akcijskim paketom opreme Sportline Plus združuje športnost in atraktivnost pri Porsche Inter Auto.

V letošnji ogrevalni sezoni so cene zemeljskega plina nižje do 20%

03. 01. 2024 00.15

Plinovodni sistem je odporen in zanesljiv ter cenovno ugoden. Kmalu tudi z obnovljivimi plini.

COP28: Bogate države v sklad doslej nabrale za manj kot odstotek potreb

07. 12. 2023 10.29

Sklad za izgube in škodo, o katerem so se dogovorili ob odprtju podnebnega vrha COP28 v Dubaju, so označili za zgodovinsko potezo. Za pokrivanje škode in izgub, ki so jih podnebne spremembe že, ali jih še bodo povzročile, in večjo odpornost nanje, bi države v razvoju potrebovale na leto več kot 371 milijard evrov. A najbogatejše države na svetu, ki so tudi najbolj odgovorne za večino emisij CO2, so se doslej zavezale, da bodo v sklad namenile le okoli 650 milijonov evrov. To pa bi pokrilo manj kot odstotek potreb.

Kako letos do nižjih stroškov ogrevanja?

07. 11. 2023 09.46

Drva v Sloveniji ostajajo glavni vir ogrevanja, vendar se ob globalni energetski krizi vedno bolj povečuje priljubljenost alternativnih virov, vključno z električno energijo, zemeljskim plinom in obnovljivimi viri energije.

Posojilo, ki ga ne zmoremo odplačati

05. 08. 2023 14.04

Današnje razmišljanje začenjam z vprašanjem: "Veš, človeštvo, svoj dolg?" saj smo v teh dneh, 2. avgusta, če smo natančni, z grenkim priokusom obeležili dan globalnega ekološkega dolga. V Sloveniji smo, še bolj skrb vzbujajoče, ta prag dosegli že 18. aprila. Neslavni naziv je dodeljen dnevu, ko (kot človeštvo ali kot posamezna država) porabimo vse naravne vire, ki nam jih mati Zemlja lahko omogoči za tisto leto.

Katero slovensko podjetje je lani prihranilo kar 120 ton odpadnega stekla?

09. 06. 2023 00.15

Podjetje Carglass Slovenija je lani s svojo strategijo "najprej popravilo" prihranilo več kot 120 ton odpadnega stekla. Ta strategija daje prednost popravilu pred menjavo stekla in tako zmanjšuje emisije CO2 in stroške strank. Sicer pa vsa stekla, ki jih zamenjajo, v 100% tudi reciklirajo.

Prihajajo emisijski kuponi za promet in stavbe?

25. 06. 2023 14.19

Podnebni zakon bo določal obvezen napredek povezan s prilagajanjem na podnebne spremembe. Služil bo kot orodje za uresničevanje ciljev, zapisanih v posodobljenem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN). A bo tudi posegel v skoraj vse pore javnega in zasebnega sektorja. Zahteval spremembo finančne politike, prilagajanje resorjev ter tudi podjetij in državljanov.

103 aktivisti, med njimi tudi Slovenec, izpuščeni po 30 urah pridržanja

25. 05. 2023 13.13

Dva dni po protestu na ženevskem letališču, zaradi katerega je za eno uro obstal letalski promet, so vse prijete aktiviste izpustili iz pridržanja, je sporočil Greenpeace Slovenija. Med 103 pridržanimi je bil tudi aktivist iz Slovenije.

Slovenec med aktivisti, ki so ohromili ženevsko letališče

24. 05. 2023 14.08

Potem ko so zaradi akcije podnebnih aktivistov za kratek čas ustavili promet na ženevskem letališču, so se oglasili pri slovenskem Greenpeaceu. Več kot 20 ur po dogodku je več kot sto protestnikov še vedno v pridržanju, pravijo in vztrajajo, da nikoli niso vdrli na pisto. Opozorili so na škodljivost zasebnih letal, ki so vse bolj pogosta izbira bogatašev tudi v Sloveniji. Nekdo se je z njim peljal celo iz Maribora v Gradec.

'Letalo je bilo tako umazano, da me je bolelo srce. To ljudje dihajo'

27. 04. 2023 20.31

Po tem, ko je že dvakrat preletel svet, se je slovenski raziskovalec podnebnih sprememb Matevž Lenarčič podal na novo odpravo, na več kot 20.000 kilometrov dolgo pot iz Slovenije do Himalaje. Na njej je spremljal onesnaženost ozračja nad indijsko podcelino, rezultati pa so ga pretresli. Pridružili smo se mu na poletu čez štajersko gričevje.

Neslavni rekordi: 'Tekma je izgubljena'

22. 04. 2023 08.05

Svetovni ledeniki so v lanskem letu izginjali s pospešeno hitrostjo, njihovo reševanje pa je izgubljena tekma, v novem letnem poročilu ugotavlja Svetovna meteorološka organizacija. Kot so sporočili iz organizacije, so kazalniki podnebnih sprememb znova dosegli rekordne vrednosti. Lani so jo sicer najslabše odnesli ledeniki v Alpah.

Družina lepil Keraflex - sedaj brez ogljičnega odtisa!

10. 04. 2023 00.15

Med novosti letošnje pomladi lahko zagotovo omenimo doprinos Mapei k cilju Evrope z ničnim ogljičnim odtisom pri gradnji stavb.

Lani v Evropi opravljenih rekordnih več kot pol milijona letov z zasebnimi letali

09. 04. 2023 16.05

Število letov z zasebnimi letali se je lani v Evropi povečalo za 64 odstotkov in doseglo rekordnih 572.806 letov, je pokazala analiza, ki jo je objavila mednarodna okoljevarstvena organizacija Greenpeace. Med najbolj priljubljenimi destinacijami pa Azurna obala z Nico, Pariz in drugo najbolj naseljeno švicarsko mesto Ženeva.

Dvoličnost elite: zasebna letala ustvarila letne emisije 130.000 avtomobilov

31. 03. 2023 16.07

Navadni smrtniki naj bi se v imenu boja za bolj zdravo podnebje odpovedali marsičemu. Avtomobilu na notranje izgorevanje, potovanjem, novim kosom oblačil ali kakšnemu zrezku. Na drugi strani pa so bogataši, med katerimi številni radi pridigajo o čistem okolju, ki pridno nabirajo kilometre z zasebnimi letali.