Okoli sto podnebnih aktivistov iz kar 17 držav je včeraj okoli poldneva za eno uro ustavilo promet na ženevskem letališču, kjer poteka največji evropski sejem zasebnih letal. S transparenti so zahtevali prepoved njihove uporabe, nekatera letala pa so tudi polepili z opozorili, podobnimi tistim na škatlicah cigaret, in sicer da gre za "strupene predmete".
Posredovala je policija, ki je protestnike, med njimi se jih je nekaj priklenilo na letala, odstranila. Sporočili so, da so prijeli 80 oseb. Slovenski Greenpeace pa danes dodaja, da je med njimi tudi protestnik iz Slovenije, pa tudi, da je več kot 20 ur po sicer mirnem dogodku v pridržanju več kot sto aktivistov.
"Aktivisti so mirno zasedli zasebna letala, ki so razstavljena na poslovnem dogodku ob ženevskem letališču, priklenili so se na letalske prehode in vhod na razstavo, da bi bodočim kupcem preprečili vstop," so sporočili in zanikali navedbe, da so z vdorom na pisto ovirali komercialni letalski promet. "Aktivisti nikoli niso stopili na vozne ali vzletno-pristajalne steze letališča. Aktivisti so jasno povedali, da nikoli niso nameravali ovirati komercialnega zračnega prometa na ženevskem letališču," so poudarili in dodali: "Uporabljali so samo ceste, ki jih uporablja letališko osebje, tj. službene ceste. To nikakor ne bi smelo vplivati na varne letalske operacije." Prav tako trdijo, da so bili ves čas v stiku z letališko policijo, saj so se želeli izogniti nevarnim situacijam, pa tudi napačnim interpretacijam namena akcije s strani letaliških oblasti.
Kljub temu je vodstvo drugega največjega švicarskega letališča, prek katerega letno potuje 14 milijonov potnikov, promet za eno uro ustavilo, v tem času pa sedem letal ni moglo pristati in so bila preusmerjena v Zürich in Lyon.
"Zasebna letala so razvada najbogatejših, ki bodo s posledicami podnebnih sprememb tudi najlažje živeli. Zato je nemogoče pričakovati, da se bodo odrekli lastnemu luksuzu. In zato imamo s strani ljudstva izvoljene politike, ki morajo v odgovornosti do narave, vseh ljudi, ne le bogatih, in prihodnjih generacij prepovedati zasebna letala," je ob dogodku povedala predstavnica Greenpeacea v Sloveniji Lena Penšek.
Zasebna letala povzročijo od 5- do 14-krat več emisij CO2 kot povprečno komercialno letalo (na potnika) in 50-krat več kot vlaki. Leta 2018 je 50 odstotkov vseh emisij iz letalstva povzročil le en odstotek svetovnega prebivalstva. Medtem pa 80 odstotkov ljudi na svetu še nikoli ni letelo in nosi težo podnebne krize. (Vir: Greenpeace)
Veliki onesnaževalci, ki jih vsi pustijo pri miru
"Zasebni leti proizvedejo približno 10-krat več CO2 kot komercialni leti in povzročajo nesorazmerne količine onesnaženosti z mikrodelci in hrupa, ki škodujeta našemu zdravju, okolju in podnebju," opozarjajo pri Greenpeaceu in dodajajo, da so glede na njihovo nedavno študijo emisije CO2 iz prometa zasebnih letal v Evropi v zadnjih letih dosegle rekordno raven.
"Glede na omenjeno študijo je bilo leta 2022 kar 55 odstotkov vseh letov z zasebnimi letali v Evropi kratkih ali zelo kratkih letov pod 750 km, ki bi zlahka bili potovanja z vlakom ali trajektom," dodajajo in vlade po svetu z globalno peticijo pozivajo k prepovedi zasebnih letal.
Poznavalci industrije trdijo, da najemi zasebnih letal zdaj predstavljajo približno 17 odstotkov evropskih letov, medtem ko so jih še leta 2019 le sedem odstotkov. Ob tem izpostavljajo, da "zasebna letala in izpusti iz zasebnih letal trenutno v EU niso regulirani in so izključeni iz evropske zakonodaje EU, ki naj bi obravnavala emisije toplogrednih plinov, čeprav so najbolj onesnažujoča, najbolj potratna in nepravična oblika prevoza na potnika in kilometer".
Podatki za Slovenijo: z letalom iz Maribora v Gradec
Število zasebnih letov iz Slovenije se je z 244 letov v letu 2020 povečalo na 1.267 letov v letu 2022, emisije CO2 pa so se povečale s 548 ton v letu 2020 na 3.802 tone leta 2022. Najbolj uporabljeno letališče za zasebne polete v vseh letih je bilo Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana (LJLJ), s katerega je leta 2022 odletelo 949 zasebnih letal. Najpogosteje uporabljena linija zasebnega letalstva v letu 2020 je bila linija med Mariborom in Friedrichshafnom, vendar je bila za leti 2021 in 2022 najpogosteje uporabljena ruta med Ljubljano in Beogradom. Najkrajšo uporabljeno pot za zasebno letalstvo z 10 leti ali več na leto za vsa leta je bila linija med Mariborom in Gradcem (61,12 km). (Vir: Greenpeace)
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.