davčna zakonodaja

Vlada predstavila davčne spremembe, gospodarstvo kritično

28. 08. 2024 12.22

Vlada je uskladila predlog davčnih sprememb, s katerimi želi po besedah finančnega ministra Klemna Boštjančiča podpreti dejavnosti in zaposlene z višjo dodano vrednostjo, veljati pa bodo začele 1. januarja 2025. Dokončno jih bo potrdila in poslala v obravnavo DZ v petek.

Kako bodo slovenska podjetja osvajala tujino?

03. 06. 2024 15.27

Slovenski globalni forum, ki so ga pripravili v Mariboru, je v razpravah o internacionalizaciji slovenskega gospodarstva povezal predstavnike podjetij, ministrstev, diplomacije in podpornih organizacij. "Želimo okrepiti možnosti slovenskih podjetij, da osvajajo nove priložnosti v svetu," je ob tem povedal gospodarski minister Matjaž Han.

Steklo zbiranje podpisov za spremembe obdavčitve čezmejnih delavcev

05. 04. 2024 14.04

V Sindikatu delavcev migrantov Slovenije so pripravili predlog novele zakona o dohodnini, s katero bi se vzpostavila po njihovem mnenju bolj pravična obravnava stroškov v zvezi z delom čezmejnih delavcev. Da bo lahko stekel zakonodajni postopek, potrebujejo 5000 podpisov.

ZSSS za 7,5-odstotno zvišanje minimalne plače

15. 01. 2024 13.50

ZSSS med osrednje teme v 2024 uvršča zvišanje minimalne plače, ki naj bi bilo vsaj 7,5-odstotno, davčno reformo, ki bo v primeru razbremenitve plač bolj obremenila premoženje, nove dopolnitve zakona o delovnih razmerjih, med drugim z osnovami plačnega modela v zasebnem sektorju, pokojninsko reformo in ureditev področja zdravstvenega zavarovanja.

'Nihče ne mara davkov, ampak pogovarjajmo se o tem, zakaj smo katerega uvedli'

05. 12. 2023 06.00

Ogroženih je 50 tisoč delovnih mest, ki jih slovenskim podjetjem zagotavlja partnerica Nemčija, čakajo nas za 80 odstotkov višji računi za elektriko, zmanjšuje se prehranska varnost države. Na vse to in še več je vlado Roberta Goloba opozorilo 15 gospodarskih združenj, ki že vse leto opozarjajo tudi na tako imenovano davčno reformo iz ozadja, ko so v taki ali drugačni obliki prišli novi davki, zadnjega je vlada napovedala z davkom na dohodek pravnih oseb.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Furs pri odpiranju podjetij v BiH svari pred morebitnimi davčnimi utajami

13. 03. 2023 11.04

Preden odprete podjetje v BiH, se prepričajte, da ne sodeluje v davčni utaji, opozarjajo na Fursu in dodajajo, da davčni svetovalci pogosto prepričujejo, da gre zgolj za davčno optimizacijo, medtem ko sami ugotavljajo, da temu ni tako. Posledica za posameznika in podjetje je obdavčitev z visokimi obrestmi, globa, v določenih primerih pa gre lahko tudi za kaznivo dejanje.

Socialni partnerji s pripombami na vladne ukrepe, ministrstvo jih bo preučilo

02. 12. 2022 13.25

Trgovinska zbornica Slovenije se je odzvala na predlagane ukrepe za pomoč podjetjem za blažitev visokih cen električne energije, in sicer ukrepe pozdravljajo. Pravijo, da gredo v pravo smer, vendar bo potrebnega še nekaj premisleka pred končnim oblikovanjem predloga. Zakonske predloge za pomoč gospodarstvu zaradi energetske draginje je obravnaval tudi Ekonomsko-socialni svet. Niti delodajalska niti sindikalna stran s predlaganimi rešitvami nista v celoti zadovoljni, je pa bilo več pripomb pričakovano slišati od predstavnikov gospodarstva.

SDS vložil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o dohodnini

17. 11. 2022 12.28

DZ je opravil razpravo o predlogu novele zakona o dohodnini, glasovanje o njenem sprejemu pa bo opravil na eni od prihodnjih sej. Pred tem mora namreč odločiti glede predloga za razpis posvetovalnega referenduma, ki ga je tik pred glasovanjem vložila poslanska skupina SDS. "Nekateri se ne morejo sprijazniti s porazom na volitvah," je komentiral premier Robert Golob.

Pirc Musarjeva: Na polnočnici sem bila že velikokrat

18. 10. 2022 20.29

V oddaji Svet na Kanalu A se v zadnjem tednu podrobneje predstavljajo predsedniški kandidati. Tokrat je bila gostja Nataša Pirc Musar, ki je sicer prva napovedala svojo kandidaturo. Bi kot predsednica države pomilostila koga, ki ga je kot odvetnica zagovarjala na sodišču? Podporo sta ji izrekla dva nekdanja predsednika, pa se je z njima tudi posvetovala med kandidaturo? In ali bi kot predsednica podprla legalizacijo marihuane?

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Kapital je plaha ptica

07. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

Jasnejša pravila za šolske sklade: pomoč ne bo več obdavčena

13. 11. 2021 08.48

Začela je veljati novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki jasneje določa namembnost izplačil iz šolskih skladov. Ta so namenjena tudi financiranju dejavnosti otrokom iz revnejših družin, pomoč iz skladov pa ne bo več obdavčena. Veljati je začel tudi odlok o ustanovitvi samostojnega visokošolskega zavoda Grm.

GZS: Padec na mednarodni lestvici konkurenčnosti IMD resno opozorilo

18. 06. 2021 13.45

Zdrs Slovenije za pet mest na mednarodni lestvici konkurenčnosti IMD v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) vidijo kot resno opozorilo. Med drugim izpostavljajo, da so pri digitalizaciji v podjetjih nujni odločnejši koraki in učinkovitejša zakonodaja. Na GZS tudi menijo, da je tako vajencev kot tujih usposobljenih strokovnjakov v podjetjih premalo.

Sindikati: Davčne spremembe kot trojanski konj

20. 05. 2021 15.25

Sindikati v davčnih spremembah, ki naj bi z zvišanjem splošne olajšave pri dohodnini prinesle višje neto plače za vse, vidijo trojanskega konja. Povzročile bodo za skoraj milijardo evrov izpada prihodkov v proračunu, in ker vlada ne pove, kako bi ta izpad nadomestila, se bojijo zmanjšanja socialnih pravic. Na koncu bo delavec plačal več, opozarjajo.

Sodu je dno izbila davčna zakonodaja

14. 05. 2021 09.11

Ne izstopamo iz socialnega dialoga, saj tega ni več, je na novinarski konferenci o razlogih za umik sindikatov iz ESS dejala Lidija Jerkič. Sindikati so izjemno kritični do vlade, ki da je sprejemala zakonodajo mimo ESS, enostransko spreminjala dogovorjene rešitve. Končni udarec je bil sprejemanje davčne zakonodaje, ko so "padle maske", saj je šla vlada, popolnoma mimo ESS, naravnost v državni zbor. Sindikati bodo v prihodnje delovali enotno, še napovedujejo, posluževali pa se bodo vseh oblik sindikalnega boja.

Minister zagotavlja: Pokojnine se bodo višale, ne nižale

12. 05. 2021 15.39

Finančni minister Andrej Šircelj je na srečanju z vodstvom Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) zagotovil, da zniževanja pokojnin ne bo ne v letošnjem ne v naslednjih letih. "Prav nasprotno, pokojnine se bodo zviševale, tako kot je določeno v zakonodaji," je dejal po sestanku.

Izročitev računa ne bo več obvezna, prihaja zvišanje splošne olajšave

06. 05. 2021 14.03

Vlada je v sredo na seji določila besedila predlogov zakonov o davku od dohodkov pravnih oseb, o dohodnini in o davku na dodano vrednost. Med drugim zakon predvideva, da ne bo več obvezna izročitev računa, kmetje ne bodo več davčni zavezanci, prihaja pa tudi več olajšav. Kot je pojasnil minister za finance Andrej Šircelj, prihaja zvišanje splošne olajšave, sprememba zakona pa predvideva tudi 45-odstotno olajšavo pri zaposlovanju oseb z deficitarnimi poklici.

Zaradi plačila DDV podjetja računalnike raje zavržejo kot donirajo

15. 12. 2020 09.18

Zaradi šolanja na daljavo številni šolarji potrebujejo svoje računalnike. Te bi lahko donirala številna podjetja, a bi pri tem morala plačati davek, zato se raje odločijo, da bodo še uporabne računalnike zavrgli. Na Fursu pa pravijo, da lahko donatorji za donacije, ki niso priznane kot odhodek, uveljavljajo zmanjšanje davčne osnove v davčnem obračunu z uveljavljanjem olajšave za donacije.

Karantena v Italiji povzroča težave pri izvozu slovenskega mleka

10. 03. 2020 12.57

Ministrica Pivčeva je poudarila, da karantena, ki jo je uvedla sosednja Italija že povzroča prve težave, predvsem v sektorju pridelave mleka. Prvi načrti predvidevajo, da se mleko tako predela v mleko v prahu, kapacitete za to naj bi imele Pomurske mlekarne. Ministrstvo pa že pripravlja prve ukrepe za pomoč živilsko-predelovalni industriji, oblikovali so koordinacijsko skupino.

Bertoncelj: Na boljšem bomo vsi, ki delamo

03. 10. 2019 13.25

Vlada je potrdila predlog davčnih sprememb, katerih cilj je razbremenitev stroškov dela in povečanje konkurenčnosti gospodarstva. Levica mu nasprotuje, saj so izračunali, da bo delavec z minimalno plačo letno prejel le slaba dva evra več, menedžer z 10.000 evri bruto pa kar dodatnih 2000 evrov neto.

Vladna kriza v Italiji: Salvini pozval k predčasnim volitvam

08. 08. 2019 16.41

Notranji boji in nesoglasja znotraj italijanske vlade, ki jo sestavljata populistični desna Liga in levo Gibanje pet zvezd, se stopnjujejo. Vodja Lige, Matteo Salvini, je pozval k predčasnim volitvam, češ da razlik s koalicijskimi partnerji ni mogoče odpraviti.

Rotnik in Hrkač nista priznala krivde

12. 04. 2019 13.52

Uroš Rotnik in Alexander Hrkač na predobravnavnem naroku nista priznala krivde. Prvemu tožilstvo očita, da je poskušal zabrisati sledi za izvorom svojega premoženja ter posledične krive ovadbe, hrvaški poslovnež Hrkač pa je obtožen krive izpovedbe.

Višji regres že letos?

22. 03. 2019 20.50

Ekonomsko-socialni svet je soglasno sprejel sklep, da naj se davčna razbremenitev regresa izvzame iz paketa davčnih sprememb. Želijo namreč, da je ukrep sprejet čim prej, da bodo zaposleni višje prejemke prejeli že letos.

Zaradi višje minimalne plače uvrščeni v višji dohodkovni razred?

26. 01. 2019 18.07

37.000 zaposlenih bo že kmalu dobilo prvo izplačilo višje minimalne plače. Ker pa je država zgolj dvignila minimalno plačo, ob tem pa ni spremenila davčne zakonodaje, sindikati delavce svarijo, naj se povišice ne veselijo prezgodaj. Če bo ostalo tako, kot je, bodo prejemniki višje minimalne plače uvrščeni v višji dohodkovni razred in dobili nižje socialne transferje, denimo otroški dodatek.

'Slovenceljni oprostijo vse, samo uspeha ne'

29. 08. 2018 17.20

Ivo Boscarol je eden najbolj uspešnih podjetnikov v Sloveniji in brez dlake na jeziku. Nad novo vladno koalicijo je zaskrbljen, saj meni, da nihče pravzaprav dobro ne ve, kaj nova davčna zakonodaja za podjetnike in preostale državljane pomeni. Z njim smo se pogovarjali o dveh glavnih očitkih – podjetju v Italiji in subvencijah.

Furs poslal položnico petletnici

05. 06. 2018 18.07

Zgodba petletnice, ki je od komunale dobila nagrado za svojo risbico, zdaj pa mora od nagrade plačati dohodnino, je ujezila številne uporabnike Facebooka. Preverili smo, kakšna je davčna zakonodaja.

Črni trg: ko je birokracije enostavno preveč!

28. 05. 2018 16.16

Slovenija se po delu in zaposlovanju na črno uvršča v zgornjo polovico držav Evrope, saj se je delež aktivnosti na črnem trgu v zadnjih desetih letih občutno povečal. V evropskem prostoru smo tako na žalost bližje državam, ki imajo na splošno težave s sivo ekonomijo, torej Vzhodu in Jugu, ne pa razvitemu Zahodu, kot bi si želeli. Dejstvo je, da tiste države, ki jih je zadnja finančna kriza bolj zadela zaradi strukturnih in drugih težav, bolj občutijo težave sive ekonomije. In težava niso samo 'prestopniki', temveč pogosto tudi država sama, sajbs prekomerno regulacijo svoje državljane praktično prisili v ilegalna dejanja.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?

24. 05. 2018 07.29

Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

Regulacija kriptovalut – zaščita pred tveganji ali želja po nadzoru vaših financ?

27. 04. 2018 12.19

V zadnjih nekaj letih je veliko ljudi, še posebej tistih, ki se zanimajo za finančne trge, postalo domačih s terminom kriptovaluta. Glede na to, da se vse, od nakupovanja do izobraževanja počasi a vztrajno seli v digitalni svet, ni bilo posebno presenečenje, da je temu sledil tudi denar. Rodil se je bitcoin, sledile so druge kriptovalute, trenutno stanje pa naj bi po mnneju nekaterih zahtevalo takojšnjo regulacijo, medtem ko so drugi prepričani, da bi bilo vmešavanje držav na kripto trg nesmiselno. Kdo ima (bolj) prav?