Odprtje v Italiji je eden večjih očitkov, poleg subvencij ...
Italijanska agencija za letalstvo je nekajkrat večja od naše celotne agencije in če bomo želeli povečevati proizvodnjo, bomo morali ostati tudi v Italiji, vsaj za letala, ki so namenjena za ZDA, saj Slovenija še vedno nima bilateralnega sporazuma z ZDA s področja letalske varnosti (op. a. o problemu registracije letal več jutri). Očitajo nam: "Saj ste dobili subvencije v Sloveniji, grozne denarje in zdaj ste šli v Italijo." Glejte, z največjim veseljem bi vse imel v Sloveniji, a če ne morem ... Pipistrel ima zdaj skoraj 200 zaposlenih, moram se odgovorno obnašati do njih in moram dobiti trg. Kajti če jaz ne prodam letal, bodo šli ljudje na cesto, ne bom se imel možnosti razvijati.
Ne vem, zakaj je, če ena Krka odpre tovarno v Minsku ali pa kjerkoli po svetu, to glavna novica. Vsi Slovenci so pozitivni glede tega, če pa Pipistrel odpre tovarno v italijanski Gorici, je Boscarol največja baraba. Samo poglejte, koliko subvencij so dobili Krka, Mura in vsi tisti, ki so propadli. Mi smo se na račun subvencij razvili. Brez subvencij bi težko tako uspeli. Še naprej se bomo prijavljali na razpise Nase, da Američanom poberemo kakšen milijon, na evropske in slovenske razpise, saj se sicer ne bomo razvijali, saj je razvoj v letalstvu predrag, da bi ga lahko financirali le iz lastne dejavnosti prodaje. In tudi mislim, da večina Slovencev to razume. Študentski domovi, otroški dodatki, tudi nova fasada, skoraj ni kmeta, ki ne bi prejel nepovratnih sredstev, to je vse subvencionirano, zato večina to tudi razume. Tisti, ki ne razumejo, so pa "Slovenceljni".
Kako ste prišli do subvencij?
Prek javnih razpisov, na katere smo se prijavili kot vsi drugi in bili uspešni. Za to smo lahko zaposlili veliko ljudi, postali smo najbolj inovativno podjetje leta 2010, delamo po vsem svetu, vodilni smo pri električnih pogonih, tudi na račun subvencij in upam, da jih bo v prihodnje še več. Če bi bil jaz s svojim podjetjem v Ameriki, jih ne bi dobil desetkrat toliko, ampak 100-krat toliko in ne bi imel zaposlenih 200 ljudi, temveč 15.000, saj bi mi država toliko denarja dala, da bi me prisilila, da se s potencialom, ki ga imamo, širimo. Tega en del "Slovenceljnev" ne razume, ker imajo težavo v glavi, da oprostijo vse, razen uspeha ne in ker je Pipistrel zelo uspešno slovensko podjetje, nam teh subvencij ne oprostijo.
Boste videli, v kratkem bo v Mladini objavljen članek, kjer boste lahko prebrali, da je Pipistrel uspešen samo zaradi subvencij in nato ali jih je dobil pet milijonov, ali štiri milijone, ali osem milijonov. Ne bodo pa napisali, koliko ljudi smo s tem denarjem zaposlili in koliko davka smo plačali. Te pretencioznosti imam jaz počasi dovolj in bom Mladino tudi tožil, če bo objavljena ena sama neresnica, kar sem jim tudi napisal. Pipistrel je ta denar legalno dobil in ga dobro investiral, ter večkratno povrnil zato imam čisto vest.
Subvencije, davki ... zadnje čase ste veliko v medijih?
Najhujše je, da mora ljudem en Boscarol povedati, kaj stavek v koalicijskem sporazumu pomeni, ne samo za nas podjetnike, ampak za vse ljudi, vsi bomo na udaru, izgubil boš polovico hiše, ko jo prodaš, izgubil boš polovico najemnine, ki jo dobiš. Jaz ne vem, kje so vsi ostali, kje je Gospodarska zbornica Slovenije, ki naj bi se borila za boljše podjetniško okolje. Pozabljamo pa, da bomo na udaru vsi. Predstavljajte si, da sem iz Maribora in z ženo dobiva službo v Ljubljani. Prodava hišo za 100.000 evrov in misliva, kako bova nekaj kupila v Ljubljani za ta denar. Kar pozabite na to. Po novem pa ti gre poleg plače vse v dohodnino, in ko dosežeš 70.000 evrov letnega dohodka, imaš 50 odstotno obdavčitev. Če je prej omenjena hiša stara 20 let sedaj ne plačam ob prodaji nič davka, po novem pa plačam 50.000 davka. V Ljubljani ne bom z ostankom 50.000 evrov ničesar dobil. Da o najemninah niti ne govorimo, saj bi prav tako narasle, ker bi stanodajalci prevalili na najemnika dodatno obdavčitev. Ta predlog bo tako podražil življenje, da je groza. In tudi podjetniki ki bodo po novem imeli dobiček obdavčen kar z 69 odstotki vam bodo težko ponudili višje plače, saj bodo, če bodo hoteli ohraniti enak dobiček, nižali stroške. In plače so tudi strošek. Zato bo vedno več zaposlenih z nižjimi plačami kot sedaj. To bo najbolj prizadelo ravno najrevnejši sloj prebivalstva. Ali pa bodo podjetja državo enostavno zapustila.
Kam bi podjetja odšla?
V sosednje države, saj bodo pogoji za podjetništvo bistveno ugodnejši kot v Sloveniji. Država bi morala narediti pogoje za podjetništvo tako dobre, da bi podjetja iz sosednjih držav hodila k nam, ne pa da delamo ravno obratno. Naj uredijo, da lahko z zaposlenimi, ki ustvarjajo dobiček, tudi delimo dobiček tako, da jim bo od njega nekaj ostalo in bomo vsi še bolj motivirani. Zdaj to ni možno. Jaz ne razumem, zakaj se streljamo v štiri kolena, če imamo samo dve nogi.
So vas oziroma podjetnike spraševali o željah in potrebah podjetnikov?
Saj nihče sploh ne ve, kaj se pripravlja. To je prišlo na dan zdaj, ko so se v koaliciji začeli "pajdašiti" z Luko Mescem, saj on (Levica) to zahteva. V prejšnjem koalicijskem predlogu, ki so ga usklajevali z NSi, tega ni bilo, saj so bili pogoji za podjetništvo boljši. Niti Venezuela, kamor so se hodili učit Mesec in klapa, nima tako slabih pogojev. Če bo novi predlog uveljavljen, bomo dobili najslabše pogoje za življenje v samostojni Sloveniji. Vprašanje je, ali je ta politika res tako požrešna, da potrebuje vse te davke, ali pa smo mi nori, da to dovolimo.
Jutri objavimo drugi del, o razvoju podjetja Pipistrel in evoluciji v letalstvu.
KOMENTARJI (755)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.