arhitekture

Nova odkritja o zadnjih urah na Titaniku: luči so res gorele do zadnjega trenutka
09. 04. 2025 08.46Podrobna analiza digitalnega skeniranja Titanika v polni velikosti je razkrila nov vpogled v zadnje ure ikonične potopljene ladje. Natančna 3D-replika prikazuje silovitost, s katero se je ladja razklala na dvoje, ko se je potopila po trku ob ledeno goro leta 1912. V nesreči je življenje izgubilo 1500 ljudi.

Da za evropsko vojaško zavezništvo, ne za brezglavo oboroževanje
21. 03. 2025 19.06Kaj o oboroževanju, višjih obrambnih postavkah in postavljanju lastne evropske varnostne arhitekture menijo slovenski volivci? V inštitutu Mediana so za našo medijsko hišo izmerili, da Slovenci večinoma ne podpirajo ekspresnega in brezglavega oboroževanja. So pa naklonjeni povezovanju v morebitno novo evropsko vojaško zavezništvo.

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?
15. 03. 2025 07.47Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

Luksuzno letovanje v nacističnem letovišču ob baltskem morju
04. 03. 2025 18.17Na največjem nemškem otoku Rügen v Baltskem morju si luksuzni apartmaji s steklenimi balkoni s pogledom na morje 'delijo stene' z ostanki nekdanjega nacističnega letovišča. Velikanski kompleks, imenovan Prora, se nahaja samo 150 metrov od morja in se razteza kar 4,7 kilometra. Zgrajen je bil konec tridesetih let za 20.000 gostov.

Kopališče Ilirija: zamude in višja cena projekta, razburja tudi izgled
21. 02. 2025 18.54Odprtje kopališča Ilirija, enega od kronskih infrastrukturnih projektov ljubljanskega župana, se je znova zamaknilo, saj mestna občina še vedno ni uspela pridobiti uporabnega dovoljenja. Ob tem je spet narasla tudi cena projekta, vsaj 17 aneksov pa je projekt skupno podražilo že za kar 20 milijonov evrov. A še bolj kot zamude in višja cena nekatere, predvsem stroko, razburja končen izgled objekta. Kaj pravi avtor arhitekturne rešitve in koliko bo stala vstopnica?

Ruski zunanji minister prvič v EU od začetka napada na Ukrajino
05. 12. 2024 06.54Na Malti se začenja dvodnevno zasedanje zunanjih ministrov držav Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki bo znova v znamenju vojne v Ukrajini. Po napovedih Moskve se ga bo udeležil tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov. To bo njegova prva pot v eno od članic EU od začetka ruske agresije v Ukrajini.

Multikulturne korenine Biaegostoka: Mesto mnogih narodov
28. 11. 2024 00.15Biaystok je stičišče kultur, religij in tradicij. Mesto, ki leži v severovzhodni Poljski, je primer kraja, kjer lahko različni narodi sobivajo.

Zgodovinski spomeniki: Poglej v preteklost Biaegostoka
27. 11. 2024 00.15Biaegostok je mesto, kjer je zgodovina vidna na ulicah in stavbah, spomeniki pa pripovedujejo o njegovem preteklostjo kot kraljevskem mestu. Spoznajmo nekatere izmed njih.

Ali bo evropska regulacija umetne inteligence delovala?
23. 11. 2024 07.00V nasprotju s splošnim prepričanjem je AI oziroma umetna inteligenca izjemno široko področje znanosti. Ste vedeli, da njene korenine segajo v petdeseta leta prejšnjega stoletja? Zakaj je trajalo skoraj 70 let, da smo dobili ChatGPT? In zakaj ga poskušamo regulirati šele zdaj?

Odkrijte Biaystok: Potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo
23. 11. 2024 00.15Vabimo vas, da se skupaj podamo na potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo dragulja severovzhodne Poljske – Biaystok. To mesto skriva številne zaklade.

'Nikoli mi niso rekli: Pusti, to je za fante'
17. 11. 2024 07.00V Sloveniji je v inženirstvu po podatkih državnih statistikov le dobrih 13 odstotkov žensk, tudi v drugih poklicih s področja naravoslovja, tehnologije in matematike so v manjšini. A zgledov, ki dokazujejo, da tehnični poklici še zdaleč niso rezervirani le za moške, je ogromno. V rubriki 24UR Fokus nocoj predstavljamo zgodbe štirih uspešnih inženirk, s štirimi različnimi karierami. Kaj je pretehtalo, da so se odločile za tehnične poklice? S kakšnimi ovirami so se soočale?

Umrl je podjetnik, predavatelj in vizionar Franci Pliberšek
09. 11. 2024 09.47V 59. letu starosti je umrl generalni direktor MIK Celje Franci Pliberšek.

'Delavstvo je bilo porinjeno ob rob, nadaljevanje vojn je od volitev odvrnilo mlade'
06. 11. 2024 20.34Kljub soglasnim napovedim o izjemno izenačenem boju, je na ameriških volitvah prepričljivo zmagal Donald Trump. Po razglasitvi zmage je obljubil zlato dobo za Ameriko in končanje vojn po svetu. Kaj bo torej z vojno v Ukrajini, in kaj z vojno v Gazi? V prvem Trumpovem mandatu tudi odnos z Evropo ni bil najboljši, kaj se bo spremenilo tokrat?

Golob pozdravil potrditev pakta za prihodnost, izpostavil vodno diplomacijo
22. 09. 2024 19.55Premier Robert Golob je na sedežu ZN v New Yorku pozdravil potrditev pakta za prihodnost, ki so ga voditelji držav potrdili na začetku dvodnevnega vrha za prihodnost. V nastopu v Generalni skupščini ZN pa je izpostavil predvsem pomen vodne diplomacije. Še pred tem se je slovenski premier ob robu vrha srečal s predsednico mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Mirjano Spoljarić Egger in predsednikom Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Thomasom Bachom, so sporočili iz premierjevega kabineta.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo
10. 08. 2024 18.00Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Novo mednarodno priznanje za Danila Türka
09. 08. 2024 19.11Nekdanjega slovenskega predsednika je generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres imenoval v posebno skupino neodvisnih eminentnih posameznikov, ki bodo sodelovali pri najnovejšem pregledu in poročilu OZN glede globalne arhitekture za izgradnjo miru. Na zunanjem ministrstvu so zapisali, da so počaščeni, da je položaj zasedel nekdanji slovenski državnik in Türku čestitali za imenovanje.

Sodobni arhitekturni trendi: letne kuhinje
22. 07. 2024 00.15Letne kuhinje so postale nepogrešljiv del sodobne Lumarjeve arhitekture in oblikovanja domov, saj urejena in dobro načrtovana zunanjost pomembno vpliva na kakovost bivanja. Kombinacija funkcionalnosti in estetike, predvsem pa možnost druženja in uživanja ob pripravi hrane na prostem, je privlačna in praktična rešitev za vse, ki želijo v celoti izkoristiti zunanji prostor.

Vinci Vogue Anžlovar je posnel nov mladinski celovečerni film
16. 07. 2024 20.01Vinci Vogue Anžlovar je posnel nov mladinski celovečerni film Tartinijev ključ, katerega scenarij je prilagodil po romanu Romana Kukoviča. V glavnih vlogah blestijo mladi igralci Svit Šturbej, Ella Lapajne in Maks Kerševan, glavne stranske vloge pa uprizarjajo Jurij Drevenšek, Primož Pirnat in Goran Navojec. V filmu nastopa tudi glasbena skupina LPS, ki je za film posnela dva singla – Počakaj me in Nekaj novega.

V Dubaj s 30 % first minute' popusta za jesen in zimo
15. 07. 2024 12.22Če je nekoč veljalo, da se pri iskanju počitnic splača počakati na last minute' ponudbe, so danes pogosto najugodnejše zgodnje, oziroma first-minute' rezervacije. Jesenski ali zimski oddih v Dubaju si tako lahko denimo zagotovite do kar 30 % ugodneje - in to na zanesljivi slovenski spletni platformi!

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?
17. 06. 2024 14.27Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

Velika arheološka najdba na Mljetu: Odisejev otok
26. 05. 2024 16.44Prvič po 50 letih podrobneje opazujejo morsko dno v Polačah na otoku Mljet. Arheologi so namreč odkrili najdišče, podobno Dioklecijanovi palači.

Bodo Titovi Havaji v bližini Dubrovnika zasijali v nekdanji slavi?
18. 05. 2024 16.54Kupari. Ime, ki je bilo v nekdanji Jugoslaviji sinonim za luksuz. Letovišče za vojaško elito, pravili so mu tudi Titovi Havaji, ki je lahko sprejelo blizu 2000 ljudi, skupaj s kampom pa krepko več kot 6000. Vsega 15 minut vožnje ga loči od obleganega bisera Dubrovnika, a turistov ni.

Zeleni spomenik ožičeni Ljubljani
12. 05. 2024 12.06Okoli 40.000 ljudi je tudi letos, že 66., obkrožilo Ljubljano na tradicionalnem pohodu po poti ob žici. Gre za eno največjih športno-rekreativnih prireditev pri nas, ki obuja spomin na čas med drugo svetovno vojno, ko je slovensko prestolnico obdajala bodeča žica okupatorjev. A pot še zdaleč ni samo največji zgodovinski spomenik v mestu, vpisan tudi v register žive kulturne dediščine. Kakšen je torej globlji pomen dobrih 30 kilometrov dolgega zelenega prstana Ljubljane, simbola sodelovanja in tovarištva, ki je v preteklosti sprožal tudi ideološke delitve? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Pearl Jam na jasnem hvalijo temo
27. 04. 2024 11.00Rock muzka je za to poletje našla rešilni pas.

Kdo si lahko privošči življenje v Ljubljani?
27. 04. 2024 07.25Postaja Ljubljana res zgolj kulisa za turiste? Njen razvoj v zadnjih desetletjih je nesporen, vendar kakšno ceno plačujejo meščani? Kdo si sploh še lahko privošči življenje v prestolnici? Nepremičnine, najemnine, gostinska ponudba, storitve in dejavnosti postajajo povprečnim prebivalcem vse težje dostopne. Ko mesto postaja vse bolj namenjeno turistom in bogatim, govorimo o procesu gentrifikacije, ki vodi v odmiranje mesta, izgubo identitete mesta, kar lahko ima dolgoročno hude posledice za prebivalce, razvoj, turizem in gospodarstvo. 24UR Inšpektor.

Chris Pratt se spopada s kritikami, ker sta z ženo porušila ikonično arhitekturo
25. 04. 2024 13.57Igralec Chris Pratt in njegova žena Katherine Schwarzenegger sta razjezila arhitekturne navdušence, ko je v javnost prišla novica, da sta zakonca porušila ikonično hišo, zgrajeno sredi 20. stoletja, zasnoval pa jo je eden izmed bolj poznanih arhitektov tistega časa Craig Ellwood. Tako imenovano hišo Zimmerman bosta namreč zamenjala z večjo graščino, ki bo zavzemala 15.000 kvadratnih metrov površine.

Domovi za poplavljence: izbirali bodo lahko med 12 rešitvami
16. 04. 2024 16.51Ministrstvo za solidarno prihodnost je v sodelovanju z zbornico za arhitekturo in prostor na natečaju izbralo 12 arhitekturnih rešitev, med katerimi bodo lahko izbirali upravičenci do nadomestitvenih gradenj zaradi v lanskih ujmah uničenih hiš. Pet rešitev je iz kategorije eno- in dvostanovanjskih stavb, tri so za dvojčke, štiri pa za vrstne hiše.

Skrivnosti globočin Baltskega morja: odkrili zid iz obdobja ledene dobe?
13. 02. 2024 12.41Raziskovalci verjamejo, da so našli najstarejšo konstrukcijo na območju Baltskega morja, ki jo je ustvaril človek. Kamniti zid, ki se je skrival v globinah tega morja na severni polobli, naj bi bil star več kot 10.000 let. Znanstveniki ugotavljajo, da bi lahko šlo za starodavno lovsko stezo, ki je lovcem pomagala pri lovu divjadi.

Baterije s trdnim elektrolitom: energetska revolucija, ki se vztrajno izmika
04. 02. 2024 14.39Tekma za naslednjo generacijo baterijske tehnologije je močnejša kot kadar koli doslej. Baterije s trdnim elektrolitom obljubljajo revolucijo na področju električnih vozil. Daljši doseg, hitrejše polnjenje, večja gostota in večja varnost so le nekatere izmed tistih lastnosti, ki govorijo v prid zamenjave litij-ionskih baterij. A doslej še nobenemu podjetju ni uspelo postaviti učinkovite proizvodnje. Tistemu, ki bo, bo zagospodaril na polju elektromobilnosti kljub temu, da so cene litij-ionskih baterij v zadnjih 20 letih padle za 90 odstotkov.

S 25 let starim avtom po svilni poti: 'V enem potovanju za 10 let življenja'
04. 02. 2024 10.36Od nekdaj je navdihovala popotnike, pesnike in pisatelje, po njej je nekoč potoval tudi znameniti beneški pustolovec Marco Polo. In v zadnjih letih se o svilni poti znova govori tudi v svetovni politiki. A večina ljudi ima napačne predstave, da je svilna pot le ena označena in urejena pot. V resnici gre za mrežo poti in cest, ki so se prepletale od skrajnega vzhoda do zahoda. Čeprav je v svetovni književnosti veliko literature na to temo, za zdaj še nihče ni podrobno opisal in raziskal vseh teh cest na svilni poti. Prav to pa si je za svoj življenjski cilj zadal bosansko-hercegovski popotnik in publicist Hamza Ridžal, ki se je na popotovanje po svilni poti odpravil s starim passatom. V predvidoma sedmih ekspedicijah namerava prečesati in obiskati prav vsak kotiček nekdaj znamenite evrazijske trgovske poti in tako napisati najpopolnejši potopis o svilni poti doslej.