Tujina

'Delavstvo je bilo porinjeno ob rob, nadaljevanje vojn je od volitev odvrnilo mlade'

Ljubljana, 06. 11. 2024 20.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kljub soglasnim napovedim o izjemno izenačenem boju, je na ameriških volitvah prepričljivo zmagal Donald Trump. Po razglasitvi zmage je obljubil zlato dobo za Ameriko in končanje vojn po svetu. Kaj bo torej z vojno v Ukrajini, in kaj z vojno v Gazi? V prvem Trumpovem mandatu tudi odnos z Evropo ni bil najboljši, kaj se bo spremenilo tokrat?

Da je po tesnih napovedih navsezadnje zmagal Trump je vplivalo kar nekaj razlogov, za točne odgovore pa bodo potrebne dodatne analize, je prepričan profesor Matjaž Nahtingal, s katedre za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede v Ljubljani. Kot ključni razlog za zmago republikanskega kandidata pa je izpostavil dva vidika. Kot je povedal, kljub velikim začetnim pričakovanjem in napovedim, ob prevzemu oblasti predsednika Bidna, ni bilo enakomernih koristi za celotno prebivalstvo. 

"Delavstvo je bilo ponovno potisnjeno ob rob, veliko sprememb so bili deležne multinacionalke, obnovljivi viri, ameriške korporacije, veliko manj pa ameriški delavci, ki niso bili zadovoljni, da so bili ponovno potisnjeni ob rob in tako zdaj niso glasovali za demokrate," je povedal Nahtingal. Drugi razlog pa je, kot pravi, posledica vojn, ki se dogajajo po svetu. "Primer je vojna v Gazi. Amerika je v času vlade Bidna in Blikna namreč brezpogojno podpirala Izrael in ni uspela zagotoviti nobenega primernega mirovnega premirja, humanitarnih prizadevanj. Nadaljuje se tudi vojna v Ukrajini. Te vojne so na točkah neuspelih diplomatskih prizadevanj, kar je odvrnilo tudi velik del mladih, spomnimo se študentskih protestov, prav tako mladi različnih etničnih skupnostih so glasovali proti ali pa se niso udeležili volitev," je dodal. 

Trump je takoj po razglasitvi obljubil zlato dobo za Ameriko in končanje vojn po svetu, kaj bo torej z Ukrajino in Gazo? "Vsi si želimo končanje vojn, gre pa za najbolj kompleksne in najtežje spore, ki zahtevajo zelo veliko sistematičnega in celovitega k celotni problematiki, kakršnakoli improvizacija ali bližnjice le zamrznejo ali poglobijo, lahko tudi izbruhnejo novi spori, tako da, kakršenkoli demagoški populizem lahko stvari le še poslabša in bo potreben veliko bolj domiseln pristop, ki ga v času demokratskega vladanja nismo videli," je pojasnil Nahtingal.

Donald Trump po zmagi na predsedniških volitvah
Donald Trump po zmagi na predsedniških volitvah FOTO: AP

Kakšen bo odnos z Evropsko unijo v Trumpovem drugem mandatu?

Profesor Nahtingal je pojasnil, da je Evropa podobno kot so demokrati zamudila zadnja štiri leta v dinamiki."Tako smo v EU premalo krepili strateško avtonomijo in razvojna prizadevanja tako v Evropi kot širše. Kljub temu smo slišali, da so koristi medsebojne trgovine vzajemne, tudi velike koristi ameriških korporacij, investitorjev v Evropi so veliki, tako da jih ne gre zanemariti," je povedal. Pojasnil je, da ima Evropa veliko sredstev in ukrepov na razpolago: "Če bi se začeli kakršnikoli enostranski trgovinski ukrepi, Evropa gotovo ne bo oklevala". Kot je povedal je evropsko sodišče vendarle bolj rigorozno pri zagotavljanju zaščite osebnih podatkov glede plačevanja davkov multinacionalk. "Videli smo sodbi zoper podjetja Apple glede davčnih obveznosti, ki je v interesu tudi ameriških majhnih podjetji in ameriških državljanov, a na ameriški strani so bili veliko bolj deregulirani, sedaj pa bodo še bolj. To pa so moteči elementi, ki so zelo pomembni za vztrajanje Evrope in da poleg varnostne arhitekture gradimo tudi uspešen socialno vključujoč trajnostni model," je dodal.

Naghtingal je pojasnil tudi, da so obrambna prizadevanja poleg vseh razvojnih, trajnostnih socialno vključujočih, pomembna. "Tukaj smo tudi sami zaspali. Mislim, da lahko postopoma sami oblikujemo in se ne smemo pustiti prevelikemu pritisku, ne v Sloveniji in ne v EU, ne damo tako malo tudi pri varnostnih vprašanjih, mislim da bomo tudi tu postopoma in premišljeno razvijali naprej. Nikakor pa ne pod pritiskom katerekoli druge velesile, tukaj mora Evropska unija prav tako ohraniti avtonomijo in tudi pomagati pri deeskaskalaciji razmerji, ki bodo zaostreni na relaciji EU - ZDA - Kitajska," je zaključil. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

WolfeWoof
06. 11. 2024 21.47
-1
Vojne se ne bodo končale. Pa nehite skos preobračat. Ste kričali proti njemu zdej pa kr naenkrat kot da je blto to usojeno pa kako super je. Boste že vidli superske one ko se razpase njegova bedarija in se cene podeseterijo. 100 eur za kruh pol boste pa jokcali lahko.
.Zmaga Ukrajini
06. 11. 2024 21.33
-1
Pa dajte že nehat bluzit s tistima 2 % ! Pa kaj briga trampa, da Slovenija zaenkrat daje le 1,4%? To so samo ustne zaveze,...enake kot tiste, ki si jih zada nekdo na Silvestrovo in reče, da s 1.1. neha kadit. Skratka, nikjer ne piše, nikjer ni nič obvezujoče. To, da je pa kramp krulil o tem, da ubogi Američani morajo pa dajati največ za obrambo, je pa dejstvo, da so imeli od tega tudi daleč največ koristi - direktnih in indirektnih.