aerosoli

Tovorno letalo zapustilo Slovenijo: poletelo v Belgijo, ne v Izrael
02. 10. 2024 15.05Tovorno letalo Airbus A300B4-622R družbe San Marino Executive Aviation, ki je zaradi tehničnih težav zasilno pristalo na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana, je po temeljitem pregledu danes zapustilo Slovenijo. A poleteli niso v Izrael, kot je bilo sprva načrtovano, ampak v Belgijo.

Ozonska plast bi se lahko v nekaj desetletjih popolnoma obnovila
09. 01. 2023 18.30Ozonska plast v zgornjih plasteh ozračja, ki ščiti življenje na Zemlji pred smrtonosnim sončnim sevanjem, se bo v naslednjih nekaj desetletjih obnovila. Vendar bi lahko sporni načrti za omejitev globalnega segrevanja ta napredek izničili, izhaja iz objavljene študije, pri kateri je sodelovalo več kot 200 mednarodnih strokovnjakov.

Zdravilišče, ki z butičnim hotelom in apartmaji privablja tudi mlajše goste
26. 12. 2022 14.32Naravni zdravilni učinki termalnih voda, blagodejnost morske in gorske klime z aerosoli, s slanico in solinskim blatom, zdravilni peloidi in šota so osnova za delovanje 13 slovenskih naravnih zdravilišč. Poleg široke palete ponudbe od savn, masaž do negovalnih in zdravilnih programov nudijo slovenske terme tudi veliko posebnosti, odetih v različne klimatske značilnosti – nahajajo se namreč na najrazličnejših koncih Slovenije, od morja prek dolenjskih in posavskih gričev, ob savinjsko-sotelskih dolinah do panonskih ravnic.

Okoljska raziskava: segrevanje atmosfere in nastanek hurikanov
07. 09. 2022 09.13Matevž Lenarčič in dr. Griša Močnik znova sodelujeta v mednarodni okoljski raziskavi JATAC 2022, ki tokrat poteka nad območjem Zelenortskih otokov. Cilj raziskave je ugotoviti vpliv naravnih in antropogenih onesnaženj z aerosoli ter trdimi delci na segrevanje atmosfere in nastanek hurikanov nad južnim Atlantikom.

Uprava za jedrsko varnost: Požar v Zaporožju nima vpliva na slovensko ozemlje
04. 03. 2022 10.40Uprava RS za jedrsko varnost je sporočila, da požar, ki je v noči na petek izbruhnil v največji nuklearni v Evropi, v ukrajinskem mestu Zaporožje, nima vpliva na slovensko ozemlje. Dogajanje sicer še naprej spremljamo, javnost pa bomo o vsem sproti obveščali, so zatrdili. Tudi strokovnjak za jedrsko varnost Miroslav Gregorič poudarja, da požar ne predstavlja resne grožnje za jedrsko varnost.

Županom poziv k skupnemu ukrepanju za zamejitev covida-19, predlog lestvice okuženosti
05. 11. 2021 18.55Minister za zdravje Janez Poklukar, direktor NIJZ Milan Krek, poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan in generalna sekretarka Rdečega križa Slovenije Cvetka Tomin so se s skupnim pozivom obrnili na župane in županje vseh slovenskih občin in jih pozvali k skupnemu ukrepanju za zamejitev okužb s koronavirusom v njihovi občini. Kot so zapisali, v zadnjih tednih opažajo, da se epidemiološka situacija v Sloveniji zaradi velikega števila okužb z novim koronavirusom hitro poslabšuje. Ker je lokalno okolje lahko različno obremenjeno, predlagajo lestvico okuženosti, ki temelji na številu novih okužb v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev v posamezni lokalni skupnosti.

2145 novih okužb. Krek: Epidemije ni konec, v Veliki Britaniji še bolj kužna različica
20. 10. 2021 08.55V torek so ob opravljenih 7367 PCR-testih potrdili 2145 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo tudi 20.685 hitrih antigenskih testov, ki jih preverjajo še s PCR-testi. Delež pozitivnih testov je v torek znašal 29,1 odstotka. Trenutno je aktivnih 14.029 okužb. Bolnišnično oskrbo potrebuje 427 bolnikov, najmlajši med njimi je star tri leta. Včeraj je umrlo devet covidnih bolnikov. Stanje v Sloveniji ni rožnato, je na novinarski konferenci povedal direktor NIJZ. Opozoril je na novi sev iz Velike Britanije, ki bo še bolj nalezljiv, kot različica delta.

Protestniki pred kliničnim centrom v Zagrebu izžvižgali ministra: 'Pustite nas, da delamo v miru'
04. 10. 2021 09.33Na Hrvaškem je v veljavo stopila uredba, ki za zaposlene v zdravstvu in socialni oskrbi predpisuje izpolnjevanje pogoja PCT. Ker se nekateri v zdravstvu ne strinjajo z omenjenim določilom, so ministra za zdravje Vilija Beroša ob obisku kliničnega centra Zagreb, pričakali pred vhodom bolnišnice in skandirali: "Pustite nas, da delamo v miru." Ministra so pozvali tudi k odstopu, pristojni iz bolnišnice pa so zaradi naraščanja napetosti poklicali policijo.

Pravilo dveh metrov nas ščiti manj, kot si mislimo, maske pa so nepogrešljive
29. 04. 2021 09.43Martin Bazant in John Bush, inženir in matematik z uglednega MIT, sta razvila kompleksno formulo, s katero lahko izračunata, kako hitro se novi koronavirus širi v zaprtih prostorih. Ugotovila sta, da varna razdalja ni tako varna, kot si mislimo, da maske resnično pomagajo in da je mehansko prezračevanje učinkovitejše od naravnega. Pojasnila sta tudi, zakaj je bilo toliko okuženih med stanovalci domov za ostarele.

Prezračevalni čistilec zraka v škofjeloški osnovni šoli učinkovit proti koronavirusu
20. 04. 2021 17.15Prezračevanje zaprtih prostorov je eden izmed pomembnejših, a pogosto spregledanih, ukrepov proti zajezitvi širjenja koronavirusa, kar so že pokazale številne prakse iz tujine. Na osnovni šoli Ivana Groharja v Škofji Loki se tega zelo dobro zavedajo, zato so v eno izmed učilnic namestili čistilec zraka. Morda bi bilo bolj kot o zaščitnih maskah na prostem, kjer je možnost okužbe minimalna, smiselno razmisliti o namestitvi prezračevalnih sistemov širom po državi.

Nepovezani poslanci ter poslanci SD, LMŠ in SAB za nujno uvedbo dodatnih ukrepov
16. 04. 2021 13.37Poslanke in poslanci poslanskih skupin SD, LMŠ, SAB in nepovezanih poslancev zahtevajo sklic nujne seje Odbora za zdravstvo na temo nujne uvedbe dodatnih ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa.

V drugem valu epidemije potrošniki manj prestrašeni kot v prvem
15. 02. 2021 10.11Drugi val epidemije je na prehranjevalne navade Slovencev vplival manj kot prvi val, je pokazala raziskava Inštituta za nutricionistiko. Če je bil v prvem valu odstotek tistih, ki so po nakupu embalažo očistili, 40-odstoten, je bilo takih v drugem valu le še 20 odstotkov. Prav tako se je v drugem valu pogostost nakupovanja živil povečala.

Bregantova se vrača na ministrstvo kot vodja kabineta
29. 12. 2020 09.51Tina Bregant, nekdanja državna sekretarka, ki jo je zamenjal prav tako nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar, se vrača na ministrstvo, in sicer kot vodja kabineta. Funkcijo ministra za zdravje po odstopu Gantarja sicer opravlja kar premier Janez Janša.

Kako lahko praznike preživimo v dobri družbi, a še vedno na varen način?
24. 12. 2020 06.22O koronavirusu smo se naučili, da se največ prenosov zgodi ravno pri daljših, tesnih stikih z ljudmi, ki jih poznamo, in to v znanem in domačem okolju. Kako torej praznike preživeti varno in v dobri družbi? Za božič in silvestrovo je dovoljeno oblikovati mehurček šestih odraslih ljudi iz dveh gospodinjstev, število otrok pa ni omejeno. A stroka svetuje, da pred obiskom starejših ljudi, ki imajo tudi zdravstvene težave, še enkrat razmislimo, ali je ta obisk res tako zelo potreben, da bi tvegali njihovo zdravje.

Je tudi vam sončni zahod vzel dih? Miklavž že peče piškote
23. 11. 2020 20.11Družbena omrežja so preplavile fotografije čudovitega sončnega zahoda, ki smo ga lahko občudovali. Ko nebo konec novembra in v začetku decembra ob koncu dneva zažari v rožnatih odtenkih, ljudsko izročilo pravi, da Miklavž peče piškote.

Med bolniki s covidom-19 na Infekcijski kliniki v Ljubljani
13. 11. 2020 06.00Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja je trenutno eden najbolj izoliranih objektov v državi. Obiskovalcev ni, vstop pa je dovoljen le zaposlenim. Za nekaj ur so tja spustili tudi nas. Za zidovi stavbe nas pričakajo prizori, o katerih so nas opozorili že na začetku. Bolniki v kritičnem stanju, osebje, ki neprekinjeno dela in ne ve, kaj je počitek, ter piskajoči alarm za sprejem novega bolnika.

Soba, lokal in učilnica: kako se koronavirus širi po zraku?
31. 10. 2020 07.00Tveganje za prenos okužbe s koronavirusom je največje v zaprtih prostorih. Namreč, okužena oseba v prostor izdiha očem nevidne delce aerosole, ki se nato zadržijo v prostoru in se prek njih širi okužba na druge osebe. Takšno širjenje okužb je moč omejiti z upoštevanjem vseh potrebnih ukrepov, kot so nošenje zaščitnih mask, ustrezno prezračevanje prostorov, krajši čas druženja ter zmanjšanje števila oseb v prostoru. Poglejmo, kako to deluje na konkretnih primerih.

Za bliskovito širjenje okužbe najverjetneje kriv prezračevalni sistem
29. 10. 2020 12.33Za bliskovito širjenje okužb v domu upokojencev v Loki pri Zidanem Mostu, kjer je trenutno okuženih 106 stanovalcev in 35 zaposlenih, je bil najverjetneje kriv prezračevalni sistem. Zato je minister za delo vsa vodstva domov pozval, naj pravočasno izključijo vse prezračevalne sisteme. Namreč, aerosoli, ki so v prostoru, kjer se zadržujejo okužene osebe, se prek prezračevalnih sistemov lahko širijo v druge prostore.

Ali vožnja z letalom res predstavlja eno najvišjih tveganj za okužbo?
17. 10. 2020 18.56Vlada je ob predstavitvi novih ukrepov pripravila tudi seznam dejavnosti, kjer so možnosti okužbe z novim koronavirusom največje. Med te je uvrstila tudi vožnjo z letalom. Vendar podatki kažejo, da so od začetka pandemije do danes potrdili manj kot 50 primerov prenosa okužbe na letalu, kljub temu da so v tem času našteli 1,2 milijarde letalskih potnikov.

Maske na prostem: kdaj so obvezne in kdaj ne?
15. 10. 2020 15.56Nošenje zaščitnih mask na prostem je po novem obvezno v vseh sedmih regijah, ki so obarvane rdeče. Ena od izjem je individualna športna dejavnost, čeprav Bregantova pravi, da sama tudi pri teku nosi masko, saj takrat okoli nas nastaja cel oblak kapljic. Masko boste od jutri morali imeti tudi v avtomobilu, razen če se boste peljali sami ali s člani skupnega gospodinjstva.

Rdeče regije: prepoved zbiranj, omejitev gibanja, maske na prostem, zaprti lokali...
15. 10. 2020 12.38Od polnoči v celotni državi velja prepoved zbiranja nad 10 oseb. V rdečih pa so poleg tega začasno prepovedane vse prireditve, shodi, poroke in verski obredi. Omejeno je gibanje ljudi iz rdečih regij, pri tem so določene izjeme. V rdečih regijah bo od polnoči obvezno nošenje zaščitnih mask tudi na prostem. Lokali, restavracije, fitnesi in drugi športni centri bodo zaprti, kar v veljavo stopa opolnoči iz petka na soboto. V frizerskih in kozmetičnih salonih bo lahko le ena stranka.

Eksponentna rast okužb v Franciji, policijska ura v Havani
28. 08. 2020 21.20Številne države se še naprej soočajo z naraščanjem števila okužb z novim koronavirusom, med njimi Francija, kjer število okužb z novim koronavirusom narašča kar eksponentno. Vse večje so tudi težave na Kubi.

10 novih okužb s koronavirusom: okužena tudi zaposlena v DSO Novo mesto
07. 08. 2020 11.00V zadnjih 24 urah so v Sloveniji opravili 753 testiranj in potrdili 10 novih primerov okužbe. S koronavirusom je okužena tudi oseba, zaposlena v DSO Novo mesto. Pristojni zatrjujejo, da so sprožili vse protokole za zajezitev širjenja okužbe. Na NIJZ so medtem znova pozvali k upoštevanju ukrepov in skrbi za higieno tudi na dopustu. V zadnjem tednu je bilo 21 okužb uvoženih iz tujine, daleč največ iz Hrvaške. Direktor NIJZ Milan Krek pa je potrdil, da so v zadnjih štirih tednih okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 16 mladih, ki so se v Slovenijo vrnili iz Zrć.

Letenje v korona časih: profesor razkriva, kako čist je zrak na letalu
01. 08. 2020 12.36Eden od sektorjev, ki ga je novi koronavirus najbolj prizadel, je letenje. Analitiki že ocenjujejo, da bi lahko trajalo več kot dve leti, da se bo število potnikov povzpelo na predkrizne čase. Dodatna težava – možnost okužbe z novim koronavirusom na letalu vsekakor obstaja, pravi nemški profesor Dieter Scholz, strokovnjak za gradnjo letal.

Znanstveniki odkrili najčistejši zrak na svetu
03. 06. 2020 09.36Znanstveniki verjamejo, da so na Južnem oceanu, ki obdaja Antarktiko, odkrili najčistejši zrak na svetu, brez delcev, ki jih povzroča človeška aktivnost. V prvi tovrstni študiji bioaerosolne sestave Južnega oceana so raziskovalci z univerze v Koloradu ugotovili atmosfersko območje, ki ga človeška aktivnost ni spremenila.

Bi lahko močan vulkanski izbruh upočasnil globalno segrevanje?
31. 01. 2020 06.00Zgodovinski podatki kažejo, da se vsake toliko časa temperatura na Zemlji za nekaj let občutno zniža in se kasneje postopno vrne na predhodno raven. Za nekatera hladna območja so krivi močni vulkanski izbruhi, ki visoko v ozračje izvržejo velike količine pepela in različnih plinov. Vulkanski material začasno zmanjša moč sonca, posledica tega je nižja temperatura na površju našega planeta.

Od kod sončnim vzhodom in zahodom rdeča barva?
06. 06. 2019 18.10Sonce, sonce in še enkrat sonce. Tako bi lahko na kratko strnili napoved za prihodnje dni. Zaradi sončne pripeke in nevarnega ultravijoličnega sevanja so v poletnih mesecih za aktivnosti na prostem najbolj primerne jutranje ali večerne ure, ki zaradi čudovitih sončnih vzhodov in zahodov za marsikoga predstavljajo najlepši del dneva. Ste se že kdaj vprašali, od kod sončnim vzhodom in zahodom taka barva?

Megla, zvesta spremljevalka jesenskih dni. Kako nastane?
06. 09. 2018 09.00Pogosta spremljevalka jesenskih dni je megla, ki nas v tem letnem času pogosto prikrajša za kakšno uro dopoldanskega sonca. September je po številu dni z meglo primerljiv z ostalimi jesenskimi meseci. Če v avgustu v Ljubljani povprečno beležimo šest meglenih dni, ta številka v septembru naraste že na dvanajst.

Po lep razgled v hribe
14. 06. 2018 17.08Tiste, ki se poleti odpravljate v hribe, zagotovo zanima, kako daleč bo segal razgled. Vidljivost je zelo pomembna tudi v letalskem, ladijskem in cestnem prometu. Slaba vidljivost ob kombinaciji z neprilagojeno hitrostjo je pogosto vzrok prometnih nesreč.

Od kod čudovite barve sončnih vzhodov in zahodov?
28. 09. 2017 19.17Po spremenljivem začetku tedna se je vreme ustalilo in spet lahko občudujemo sončne vzhode in zahode, ki zaradi palete toplih barv za marsikoga predstavljajo najlepši del dneva.