Od danes so na Hrvaškem obvezna evropska digitalna covidna potrdila za vse zaposlene v zdravstvu in socialni oskrbi. Če niso cepljeni ali prebolevniki, se bodo morali zunaj delovnega časa obvezno testirati na novi koronavirus, priporočljivo pred prihodom v službo. Testiranje pristojni priporočajo najmanj dvakrat tedensko. Brez izpolnjenih pogojev PCT zaposleni v zdravstvu ne morejo priti na delovno mesto. Pogoj PCT ne velja za osebe, ki dostavljajo blago v zdravstvene ustanove in se v njih zadržijo za kratek čas, je odločil Nacionalni štab civilne zaščite.
Minister za zdravje Vili Beroš in njegovi sodelavci so danes zjutraj ob tej priložnosti obiskali večje bolnišnice po državi. Ministra so ob 7. uri pred kliničnim centrom v Zagrebu pričakali protestniki, ki so bili zelo glasni in jezni. "Pustite nas, da delamo v miru," so kričali in izžvižgali ministra. Zbralo se je okoli 30 zaposlenih, večinoma medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov, protestnikom pa so se pridružili tudi številni drugi delavci, ki niso iz omenjene bolnišnice.
Protestniki so prav tako Berošu preprečili, da bi spregovoril nekaj besed, zato se je minister odločil, da bo izjavo za medije dal v prostorih kliničnega centra. "To so fašistične metode," je bilo slišati iz množice. Minister je sicer poskušal pomiriti protestnike, ki pa so ga preglasili."Noben začetek ni enostaven. Dopuščam pravico do drugačnega mnenja. Toda ko je virus med nami že leto in pol, zanikati njegov obstoj ni upravičeno. Ti ukrepi so, kot smo že večkrat poudarili, začasni," je dejal Beroš. Dodal je, da ne razume, zakaj se nekdo ne želi testirati. "Kakšni so njegovi motivi? Trenutno jih res ne morem razumeti," je dejal.
"Naš prvotni interes je varnost prebivalcev," je bil jasen Beroš. "Pogoji so enaki za vse. Ljudi ne silimo, da se odločijo za cepljenje, zato smo uvedli testiranje. To nam nudi določeno varnost. Govorimo o testiranju, ta metoda ni invazivna," je dejal po poročanju Dnevnik.hr.
"Nočem biti podvržena medicinskemu invazivnemu posegu vsak drugi dan, medtem ko se cepljenih ne testira, a so tudi oni lahko potencialni prenašalci okužbe. To je posredna prisila k cepljenju. Čutimo velik pritisk," pa je dejal eden od zaposlenih, ki so protestirali.
Direktor zagrebškega kliničnega centra Ante Ćorušić se je za nevšečnosti opravičil in dejal, da so takoj poklicali policijo, saj večina protestnikov ni zaposlena v njihovi bolnišnici. "Danes smo testirali 692 zaposlenih. Le dva sta bila pozitivna," je še dodal. V roku slabih dveh ur so se protestniki počasi razšli, ampak so zatrdili, da bodo ponovno prišli jutri zjutraj.
Cerkev se ograjuje od duhovnikovih izjav
Med zbranimi je bil tudi duhovnik Zdravko Knežević. "Od začetka spremljam to goljufijo in fašizem. Ne morem si pomagati, ampak ne morem molčati," je povedal za Index. Dodal je: "Od začetka je to ena velika laž. Ta pandemija je prirejena. Pandemija je bila umetno ustvarjena. Vse je bilo narejeno po načrtih, da bi zasužnjili ljudi."
Popoldne se je na jutranje dogajanje odzvala tudi zagrebška nadškofija, ki je objavila odziv Družbe Jezusove, skupnosti moških redovnikov rimskokatoliške cerkve, ki ji Knežević pripada. Jezuiti so poudarili, da se od njega ograjujejo in se opravičili javnosti.
Pojasnili so, da ga za udeležbo na protestom pred kliničnim centrom niso pooblastili: "Čeprav je tudi sam navedel, da sodeluje zasebno, vseeno poudarjamo, da se ograjujemo od njegovih izjav ob tej priložnosti, med katerimi so bile nekatere po medijskem poročanju povsem neprimerne in se zato opravičujemo vsem prizadetim. Menimo, da si zdravstveni delavci in njihovo vodstvo zaslužijo naše zaupanje in podporo v prizadevanjih, da se v tej pandemični krizi državljanom nudi najboljša zdravstvena oskrba," so zapisali.
Pogoj PCT bodo morali izpolniti tudi nekateri pacienti
Na Hrvaškem je cepljenih več kot 90 odstotkov zdravnikov in približno 60 odstotkov medicinskih sester in tehnikov ter ostalega osebja.
Pogoj PCT bodo morali izpolniti tudi pacienti, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo ali diagnostično-terapijski poseg, ob katerem obstaja možnost širitve aerosola. PCT pogoj velja tudi za spremstvo in obiskovalce pacientov. Za uporabnike zdravstvenih storitev, ki potrebujejo nujno medicinsko pomoč ali zdravniške preglede, med katerimi ni tveganj širitve okužb z aerosoli, ukrepov niso zaostrovali. Pogoj PCT ni obvezen niti za tiste, ki bodo potrebovali storitev na primarni zdravstveni ravni, in tiste, za katere bodo sumili, da so se okužili z novim koronavirusom ali bodo potrebovali zdravljenje zaradi covida-19.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.